Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

 

Τα πιστοποιητικα έχουν αλλάξει και φέτος.. Αν δεν φαίνεται μέσα στο συστημα του Δεδδηε μάλλον δεν θα έχει κατατεθεί.. Μπορείς να το διαπιστώσεις αν υπάρχει αυτό αν παρεις τηλέφωνο📱.. 

Έβγαλα το πιστοποιητικό γιατί μου το ζήτησε ο μηχανικός επειδή τότε (2008)θα αγοράζαμε το σπίτι. Καποιος τον έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2021 στις 12:30 ΜΜ, Vasileios-gr είπε

Με κομμένο ρεύμα δεν το στέλνεις Β 

Α το στέλνεις ( με 5,40 ) ή κουριερ με 5 (speedex , γενική ) ή 5,70 (ACS)

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες Βασίλειε, όπως πάντα.

Μια σημείωση μόνο: Μόλις έστειλα Συστημένο Α (ΕΛΤΑ) και με χρέωσαν €4,90 για το φάκελο με την ΥΔΕ. Δεν ξέρω αν έχει σημασία που είναι λιγότερο από 5 χλμ. η απόσταση από τα ΕΛΤΑ μέχρι τον τοπικο ΔΕΔΗΕΕ! :-)

Επεξ/σία από Geoponer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι προφανές ότι το πιστοποιητικό ή δεν κατατέθηκε ή χάθηκε. 

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς νέο πιστοποιητικό. 

Δεν μπορεις να καταθέσεις τώρα πιστοποιητικό του 2008.

9 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες Βασίλειε, όπως πάντα.

Μόλις έστειλα Συστημένο Α (ΕΛΤΑ) και με χρέωσαν €4,90 για το φάκελο με την ΥΔΕ. Δεν ξέρω αν έχει σημασία που είναι λιγότερο από 5 χλμ. η απόσταση από τα ΕΛΤΑ μέχρι τον τοπικο ΔΕΔΗΕΕ! :-)

Βασικά αν το στείλεις μεγάλο Α4 σχήμα πάει στα 5,40.

4,90 είναι για  αποστολή ως μικρό   Το οποίο όμως πρέπει να είναι μέχρι 2 χιλιοστα πάχος , πράγμα αδύνατον αν διπλώσεις τις τεσσερεις  Α4 σελίδες μία ή δύο φορές για να γίνει μικρό . Πολλές φορές το περνάνε ως ακανόνιστο οπότε πάει 6,40.... Κόλπα των ΕΛΤΑ για να κερδίσουν παραπάνω. 

Αλλά πάντα είναι στην κρίση του υπαλλήλου αν θα στο περάσει ως μικρό ή ακανόνιστο. 

Καλύτερα 5 ευρώ με speedex που έχω στην γειτονιά και δεν έχει και ουρά για την κατάθεση. (3 ευρώ με κωδικό Vodafone) 

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

4,90 είναι για  αποστολή ως μικρό   Το οποίο όμως πρέπει να είναι μέχρι 2 χιλιοστα πάχος , πράγμα αδύνατον αν διπλώσεις τις τεσσερεις  Α4 σελίδες μία ή δύο φορές για να γίνει μικρό . Πολλές φορές το περνάνε ως ακανόνιστο οπότε πάει 6,40.... Κόλπα των ΕΛΤΑ για να κερδίσουν παραπάνω. 

Καλύτερα 5 ευρώ με speedex που έχω στην γειτονιά και δεν έχει και ουρά για την κατάθεση. (3 ευρώ με κωδικό Vodafone) 

Αλλά πάντα είναι στην κρίση του υπαλλήλου αν θα στο περάσει ως μικρό ή ακανόνιστο. 

Respect!

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχεις τόσες πολλές γνώσεις για τόσο πολλά διαφορετικά θέματα αλλά μπράβοσου και σε ευχαριστώ που τις μοιράζεσαι μαζί μας.

Είμαι σίγουρος ότι ούτε στα ΕΛΤΑ της γειτονιάς μου δεν θα ήξεραν όλα αυτά! Εγώ απλά δίπλωσα τις σελίδες στα 3 και μπήκαν σε χαμηλό φάκελο. Σημασία έχει να τις παραλάβουν και να ενημερωθεί το σύστημα.

Στα δικά μας τώρα: Στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα νωρίτερα με τον ΔΕΔΗΕΕ ανέφερα ότι έχω στείλει εδώ και μέρες ηλεκτρονικά τη νέα ΥΔΕ μέσα από το σύστημα της σελίδας τους και η υπάλληλος μου είπε με τρομαγμένο ύφος ότι πρέπει να στείλω το έντυπο για να προχωρήσει η διαδικασία! 

Τι στο καλό τη θέλουν την ηλεκτρονική υποβολή τότε, αφού δεν γίνεται δουλειά αν δεν πιάσουν στα χέρια τους χαρτί, να το μυρίσουν, να το πρωτοκολλήσουν και να το αρχειοθετήσουν στα μεσαιωνικά αρχεία τους....

Επεξ/σία από Geoponer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Τι στο καλό τη θέλουν την ηλεκτρονική υποβολή τότε, αφού δεν γίνεται δουλειά αν δεν πιάσουν στα χέρια τους χαρτί, να το μυρίσουν, να το πρωτοκολλήσουν και να το αρχειοθετήσουν στα μεσαιωνικά αρχεία τους....

αν δε σαλιώσει απο το γραμματόσημο , δε χτυπηθεί σαν το χταπόδι στο βράχο με τη σφραγίδα , δεν τρυπήσει να μπει στο ντοσιέ ,χάνονται οι παραδόσεις και τα έθιμα του τόπου μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Vasileios-gr said:

Είναι προφανές ότι το πιστοποιητικό ή δεν κατατέθηκε ή χάθηκε. 

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς νέο πιστοποιητικό. 

Δεν μπορεις να καταθέσεις τώρα πιστοποιητικό του 2008.

Βασικά αν το στείλεις μεγάλο Α4 σχήμα πάει στα 5,40.

4,90 είναι για  αποστολή ως μικρό   Το οποίο όμως πρέπει να είναι μέχρι 2 χιλιοστα πάχος , πράγμα αδύνατον αν διπλώσεις τις τεσσερεις  Α4 σελίδες μία ή δύο φορές για να γίνει μικρό . Πολλές φορές το περνάνε ως ακανόνιστο οπότε πάει 6,40.... Κόλπα των ΕΛΤΑ για να κερδίσουν παραπάνω. 

Αλλά πάντα είναι στην κρίση του υπαλλήλου αν θα στο περάσει ως μικρό ή ακανόνιστο. 

Καλύτερα 5 ευρώ με speedex που έχω στην γειτονιά και δεν έχει και ουρά για την κατάθεση. (3 ευρώ με κωδικό Vodafone) 

 

easy mail εγγύηση παιδιά. 5,58 αλλά τουλάχιστον θα φτάσει.. από τους υπόλοιπους όντως κάπως καλύτεροι η της speeded αλλά και αυτοί με τις ώρες τους 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Είναι προφανές ότι το πιστοποιητικό ή δεν κατατέθηκε ή χάθηκε. 

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς νέο πιστοποιητικό. 

Δεν μπορεις να καταθέσεις τώρα πιστοποιητικό του 2008

 

Το να το έχασαν αυτοί μέχρι να βγάλω άκρη με δικηγόρο θα περάσει το 22, οπότε θα πρέπει να κάνω νέο. 

Το να μην το κατέθεσε είναι πάλι μια άλλη υπόθεση για ένα άνθρωπο που έχω 15 χρόνια συνάδελφο και μου έφτιαξε το πιστοποιητικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Και άμα το χασαν, τι ακριβώς θα κάνει ο δικηγόρος? Θα ψάξει να το βρει? 

Δεν είπα να ψάξει να το βρει. Αλλά μια ένσταση. Αλλά μόλις μίλησα με Δεδδηε και μου είπαν ότι αν είχε κατατεθεί το 2008 θα υπήρχε ηλεκτρονικά στο σύστημα, έστω και αν είχε χαθεί το χαρτί. Άρα μιλάμε για παγαποντια του ηλεκτρολογου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 minutes ago, Rattlehead said:

Δεν είπα να ψάξει να το βρει. Αλλά μια ένσταση. Αλλά μόλις μίλησα με Δεδδηε και μου είπαν ότι αν είχε κατατεθεί το 2008 θα υπήρχε ηλεκτρονικά στο σύστημα, έστω και αν είχε χαθεί το χαρτί. Άρα μιλάμε για παγαποντια του ηλεκτρολογου. 

Αν έχεις αντίγραφο δοκίμασε να τους το στείλεις και να μιλήσεις μαζί τους. Πάνω στο αντίγραφο λέει ημερομηνία λήξης ΥΔΕ

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Geoponer είπε

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες Βασίλειε, όπως πάντα.

Μια σημείωση μόνο: Μόλις έστειλα Συστημένο Α (ΕΛΤΑ) και με χρέωσαν €4,90 για το φάκελο με την ΥΔΕ. Δεν ξέρω αν έχει σημασία που είναι λιγότερο από 5 χλμ. η απόσταση από τα ΕΛΤΑ μέχρι τον τοπικο ΔΕΔΗΕΕ! :-)

Και που να δεις πόσες βόλτες θα κάνει ο φάκελος μέχρι να φτάσει, τσέκαρε το tracking. Άμα είσαι επαρχία και θες να στείλεις γράμμα στον γείτονα απέναντι... πάει πρώτα μια βόλτα Αθήνα ή Θεσσαλονίκη στο κέντρο διαλογής και μετά γυρνάει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και που να δεις πόσες βόλτες θα κάνει ο φάκελος μέχρι να φτάσει, τσέκαρε το tracking. Άμα είσαι επαρχία και θες να στείλεις γράμμα στον γείτονα απέναντι... πάει πρώτα μια βόλτα Αθήνα ή Θεσσαλονίκη στο κέντρο διαλογής και μετά γυρνάει πίσω.

Τι να πω, αύριο το μεσημέρι λένε ότι θα έχει παραδοθεί. Ελπίζω τουλάχιστον να είναι οκ η ΥΔΕ που μου έδωσε ο ηλεκτρολόγος, γιατί δε μου γέμισε το μάτι και τα έκανε λίγο μπακαλίστικα όλα - χώρια που μας μάδησε (δεν σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ να δω τι τιμές παίζουν).

Μου έδωσε ένα αντίγραφο (ενώ είδα ότι άλλοι δίνουν δύο - ένα για τον πελάτη και ένα για ΔΕΔΔΗΕΕ), ο έλεγχος ήταν της πλάκας, δεν ξέρω αν χρησιμοποίησε παλιό ή νέο template, δε μου είπε να υπογράψω στις δύο σελίδες που χρειαζόταν (στείλτο όπως είναι μου είπε) και δεν δέχτηκε να το παραδώσει ο ίδιος στο ΔΕΔΗΕΕ όπως κάνουν άλλοι).

Ας το δεχτεί ο ΔΕΔΗΕΕ και χαλάλι όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Τι να πω, αύριο το μεσημέρι λένε ότι θα έχει παραδοθεί. Ελπίζω τουλάχιστον να είναι οκ η ΥΔΕ που μου έδωσε ο ηλεκτρολόγος, γιατί δε μου γέμισε το μάτι και τα έκανε λίγο μπακαλίστικα όλα - χώρια που μας μάδησε (δεν σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ να δω τι τιμές παίζουν).

Μου έδωσε ένα αντίγραφο (ενώ είδα ότι άλλοι δίνουν δύο - ένα για τον πελάτη και ένα για ΔΕΔΔΗΕΕ), ο έλεγχος ήταν της πλάκας, δεν ξέρω αν χρησιμοποίησε παλιό ή νέο template, δε μου είπε να υπογράψω στις δύο σελίδες που χρειαζόταν (στείλτο όπως είναι μου είπε) και δεν δέχτηκε να το παραδώσει ο ίδιος στο ΔΕΔΗΕΕ όπως κάνουν άλλοι).

Ας το δεχτεί ο ΔΕΔΗΕΕ και χαλάλι όλα.

Προχειροδουλιές... κάνα αντίγραφο δε κράτησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Προχειροδουλιές... κάνα αντίγραφο δε κράτησες;

Με έφαγε η βιασύνη....

Τη σκάναρα για να τη στείλω στο ΔΕΔΗΕΕ ηλεκτρονικά, οπότε θα την τυπώσω από εκεί αν χρειαστεί.

Στο μεταξύ ψάχνω τόση ώρα να βρω πού στο καλό την είχα υποβάλει (τη φόρμα υποβολής) στο website του ΔΕΔΗΕΕ αλλά δεν το βρίσκω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...