Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεσσαλονίκη πάντως πρίν λίγο καιρό που έφερα ηλεκτρολόγο για επανέλεγχο, έλεγξε με το όργανο μόνο σε μια πρίζα και πάτησε το κουμπί του ΔΔΡ να δει αν λειτουργεί. Έκανε και ενα υποτυπώδες σχέδιο στο χέρι και έφυγε. Την κατάθεση την ανέλαβε αυτός και έγινε καθώς μου ήρθε email επιβεβαίωσης. Χρέωση 30 ευρώ με απόδειξη αν θυμάμαι καλά.

Από ότι βλέπω κυκλοφορούν μεγάλοι απατεώνες!

 

Επεξ/σία από Iasonas Pav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Ενημερωτικα 

 

Απο 10/2021 εχουνν αλλαξει οι ΥΔΕ που πρεπει να εκδιδουν οι ηλεκτρολογοι και μερικοι δεν το ξερουν.

https://sehthivas.gr/nea-entypa-yde-jan2021/ 

τα έγγραφα έχουν αλλάξει αλλά το link είναι λάθος και σε πάει στα παλιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

και μένα μόλις πριν  😂

Να κατέβουμε σε πορεία στο Σύνταγμα με αίτημα να αυξηθεί το πλαφόν των reactions! Δεν πάει άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iasonas Pav είπε

Θεσσαλονίκη πάντως πρίν λίγο καιρό που έφερα ηλεκτρολόγο για επανέλεγχο, έλεγξε με το όργανο μόνο σε μια πρίζα και πάτησε το κουμπί του ΔΔΡ να δει αν λειτουργεί. Έκανε και ενα υποτυπώδες σχέδιο στο χέρι και έφυγε. Την κατάθεση την ανέλαβε αυτός και έγινε καθώς μου ήρθε email επιβεβαίωσης. Χρέωση 30 ευρώ με απόδειξη αν θυμάμαι καλά.

Από ότι βλέπω κυκλοφορούν μεγάλοι απατεώνες!

 

Καπως ετσι τον κανουν τον ελεγχο, μην εκπλησσεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

Θεσσαλονίκη πάντως πρίν λίγο καιρό που έφερα ηλεκτρολόγο για επανέλεγχο, έλεγξε με το όργανο μόνο σε μια πρίζα και πάτησε το κουμπί του ΔΔΡ να δει αν λειτουργεί. Έκανε και ενα υποτυπώδες σχέδιο στο χέρι και έφυγε. Την κατάθεση την ανέλαβε αυτός και έγινε καθώς μου ήρθε email επιβεβαίωσης. Χρέωση 30 ευρώ με απόδειξη αν θυμάμαι καλά.

Από ότι βλέπω κυκλοφορούν μεγάλοι απατεώνες!

 

Γιατί απατεώνας?Με 30€ τι παραπάνω ήθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Γιατί απατεώνας?Με 30€ τι παραπάνω ήθελες.

Ο μέσος πολίτης δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τι κάνει ο ηλεκτρολόγος και με πόσα χρήματα γίνεται μια normal δουλειά για την ΥΔΕ. Είναι υποχρέωση του ηλεκτρολόγου να ενημερώσει, να εξηγήσει και να κάνει όλα αυτά που απαιτούνται by the book. Επειδή όμως τότε θα έχουμε αυτά που ανέφερα πριν, τελικά αυτή είναι η κατάληξη. Η ευθυνη είναι 50-50 γενικα, βάλε και την όλη νοοτροπία με ανύπαρκτους ελέγχους και προστιμα η ποινες σε παραβάτες, βοηθούν αυτή την κατάσταση και εξοβελιζουν τον σωστό επαγγελματία. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Τι έχουν τα τριάντα ευρώ; μία χαρά είναι

 

Η κανονική εργασια που απαιτεί η σωστή έκδοση μιας ΥΔΕ, οι πιθανές ευθύνες που θα φορτωθεί ο υπογραφων ηλεκτρολόγος σε περίπτωση ατυχήματος, επιφέρει ένα ελάχιστο κόστος που οι περισσότεροι θα σου πουν ότι θα έπρεπε να ξεκινάει από 120 - 150 ευρώ συν ΦΠΑ για τις περισσοτερες περιπτωσεις οικιακων ηλ. εγκ. χωρίς τις οποιες επισκευές και αλλαγές. Τώρα το γιατί έχει διαμορφωθεί το κόστος στα 30 - 50 συν ΦΠΑ, το είπαμε πριν. Ναι τα 30 ευρώ είναι μια χαρά για τον πελάτη - ηλεκτρολόγο που θέλουν να γίνει η δουλειά το συντομότερο όσο πιο αναίμακτα να μην ζοριζομαστε, να πάρει ο κολοΔΕΔΔΗΕ το χαρτάκι που μας κανει να τρέχουμε να πληρώνουμε κερατιάτικα να τελειώνουμε. 

ΥΓ : Μην θεωρήσει κανεις πως είμαι ηλεκτρολόγος και ψάχνω πελατεία η φωνάζω για τα συμφέροντα μου, γιατί δεν είμαι. Είχα απασχοληθει για λίγο πριν χρόνια ως βοηθός ηλεκτρολόγου εγκατάσταση, και ήμουν σε πάρα πολλές τέτοιες δουλειές με ΥΔΕ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρερμηνεύτηκε το μήνυμα μου ή δεν το εξέφρασα σωστά. Μια χαρά είναι τα 30 ευρώ. Το απατεώνας πήγαινε στον ηλεκτρολόγο που χρέωσε το συμφουρίτη 120 χωρίς να κάνει και σωστή δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά παληκαρι ήταν ένας που μου ήρθε. 

Και στην ώρα του. Δεν στέλνουν όμως πάντα αυτόν που διαλέγεις. 

Ανάλογα την διαθέσιμοτητα μπορεί να έρθει άλλος. Εμένα μου στείλανε άλλον. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2021 στις 10:02 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Ο μέσος πολίτης δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τι κάνει ο ηλεκτρολόγος και με πόσα χρήματα γίνεται μια normal δουλειά για την ΥΔΕ. Είναι υποχρέωση του ηλεκτρολόγου να ενημερώσει, να εξηγήσει και να κάνει όλα αυτά που απαιτούνται by the book. Επειδή όμως τότε θα έχουμε αυτά που ανέφερα πριν, τελικά αυτή είναι η κατάληξη. Η ευθυνη είναι 50-50 γενικα, βάλε και την όλη νοοτροπία με ανύπαρκτους ελέγχους και προστιμα η ποινες σε παραβάτες, βοηθούν αυτή την κατάσταση και εξοβελιζουν τον σωστό επαγγελματία. 

Εχεις απ'ολυτο δίκιο.Ο πολίτης δεν εχει καμιά υποχρέωση.Πίστεψε με όμως οτι ενα πολυ μεγάλο ποσοστό μαθαίνει την σωστή  διαδικασια και προτιμά νααα παρει το χαρτί να κανει την δουλεια του τώρα και θα την ελέγξει την εγκατάσταση αύριο...Ξέρεις....έχουμε τους επαγγελματίες που θέλουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, 10 ημέρες από τη λήψη της νέας ΥΔΕ με συστημένο ενημέρωσε ο ΔΕΔΗΕΕ το σύστημά του (https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/) και είμαι πλέον οκ.

Βλέπω ότι η ημερομηνία λήξης της νέας ΥΔΕ είναι σε 10  χρόνια από την έκδοση. Δεν ήταν περισσότερο, κάτι 13 ή 14 χρόνια, ή ισχύει μόνο για την αρχική και οι ανανεώσεις ισχύουν για λιγότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση με Αριθ.101195 (ΦΕΚ Β΄ 4654/08.10.2021)  Ισχύει μέγιστο

10 χρόνια για Κατοικίες (από 14 )

5 χρόνια για εμπορικά (από 7)

2 χρόνια για τόπους συνάθρισης κοινού ( από 1 ) 

Ο ηλεκτρολόγος έχει δικαίωμα να γράψει μικρώτερο διάστημα αν το αιτιολογήσει.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...