Προς το περιεχόμενο

Resident Evil Village


Cue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω,κατι τρεχει με τα windows στο background ισως?

Εμενα και το demo και το κυριως παιχνιδι τρεχουν ομαλα.

Σε γενικες γραμμες το frame pacing ειναι πολυ σταθερο.

Εχω συναντησει μερικα micro stutter εδω και εκει πανω σε combat αλλα οχι αυτο που περιγραφεις.

Υπαρχει ομως ενα συγκεκριμενο δωματιο μεσα στο καστρο που δεν ειναι ανοιχτο στο demo οπου το performance τρωει γερη σφαλιαρα και γινεται stutter fest!

Aυτο ομως θα το πατσαρουν πιστευω γιατι ειναι καραμπινατο επειδη τους ξεφυγε οταν εκαναν optimize το παιχνιδι.

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Resident Evil Village had a peak concurrent player count of 101,726 players on Steam on the day of its release (it’s current peak concurrent player count at the time of writing is 106,631). That’s the biggest launch for a Resident Evil game on PC- higher than both Resident Evil 2’s remake in 2018 (which had a launch day concurrent peak of 74,024 players), last year’s Resident Evil 3 remake (32,635 players), and 2017’s Resident Evil 7 (18,211 players).''

https://gamingbolt.com/resident-evil-village-enjoyed-the-series-biggest-pc-launch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kostiger είπε

''Resident Evil Village had a peak concurrent player count of 101,726 players on Steam on the day of its release (it’s current peak concurrent player count at the time of writing is 106,631). That’s the biggest launch for a Resident Evil game on PC- higher than both Resident Evil 2’s remake in 2018 (which had a launch day concurrent peak of 74,024 players), last year’s Resident Evil 3 remake (32,635 players), and 2017’s Resident Evil 7 (18,211 players).''

https://gamingbolt.com/resident-evil-village-enjoyed-the-series-biggest-pc-launch

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, optimus prime είπε

Δεν ξερω,κατι τρεχει με τα windows στο background ισως?

Εμενα και το demo και το κυριως παιχνιδι τρεχουν ομαλα.

Σε γενικες γραμμες το frame pacing ειναι πολυ σταθερο.

Εχω συναντησει μερικα micro stutter εδω και εκει πανω σε combat αλλα οχι αυτο που περιγραφεις.

Υπαρχει ομως ενα συγκεκριμενο δωματιο μεσα στο καστρο που δεν ειναι ανοιχτο στο demo οπου το performance τρωει γερη σφαλιαρα και γινεται stutter fest!

Aυτο ομως θα το πατσαρουν πιστευω γιατι ειναι καραμπινατο επειδη τους ξεφυγε οταν εκαναν optimize το παιχνιδι.

 

Τελικά διορθώθηκε με την εξής τεχνική. Έπρεπε να μεταβώ στο control panel της nvidia, να βρω το παιχνίδι και να του ορίσω στις ρυθμίσεις/ιδιότητες " prefer maximum performance ". Έκτοτε κανένα stutter feeling μια χαρά 90+% gpu, MAXED out γραφικά (vram πλησίαζε προς τα 7GB), δυστυχώς χωρίς RT γιατί χρειάζεται μάλλον ενημέρωση τα Windows, συνεχώς 170+ καρέ. Απίστευτο αποτέλεσμα για αυτά τα γραφικά. 200αριζε κιόλας σε 1080p. 

Ένα θεματακι είχα μόνο. Αν επέλεγα vsync 144hz όταν ερχόταν κάποιο τέρας μπροστά μου ή μια από τις Daughters στο Κάστρο έκανε σαν frame drop ενώ χωρίς vsync όχι.

Το παιχνίδι το νιώθεις next gen. Μου έδωσε αυτή την εντύπωση έντονα κάνοντας τη μετάβαση από το 7 που έπαιζα εδώ και μέρες. Λεπτομέρειες στους χώρους, στο κάστρο ειδικά φαίνεται πολύ αληθοφανές σχεδιασμένο, δε θα θελα να χαθώ εκεί μέσα πάντως, υφές ακόμα και σε κάτι ποτήρια του κρασιού ή στις κουρτίνες. Όλα περί γραφικών σε υψηλά επίπεδα. 

Voice acting εξαιρετικό 

Animation χαρακτήρων & προσώπων μεγάλη αναβάθμιση από το 7. ( και στα μαλλιά που στο προηγούμενο τίτλο της Μία ας πούμε ήταν κάπως περίεργα)

Εντυπωσιασμένος ΦΟΥΛ.

Υ.Γ. Είναι το μόνο παιχνίδι που ανέβασε τη θερμοκρασία της κάρτας μου 80-81C φέρνοντας το ενδεχόμενο αναβάθμισης κουτιού ξανά στο προσκήνιο 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τη δυσκολία που επιλέξεις και πόσο χρόνο σου τρώει να περιπλανηθείς στο χώρο. Από thumbnails στο yt βλέπω από 6.5 έως 10 ώρες. Τα ίδια στο περίπου και με το 7. 6.5 με 9 κάτι ώρες το βασικό παιχνίδι. Εμένα εκείνο μου πήρε 8 ώρες και 36 λεπτά στο εύκολο επίπεδο δυσκολίας καθώς είχα ήδη δει/παίξει το μισό σχεδόν παιχνίδι πριν χρόνια και ήθελα να το πάω  fast forward στο σημείο που το άφησα. 

14 λεπτά πριν, roginsky12 είπε

τι διαρκεια εχει τελικα...γιατι αμα κραταει 10 ωρες δεν αξιζει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Τελικά διορθώθηκε με την εξής τεχνική. Έπρεπε να μεταβώ στο control panel της nvidia, να βρω το παιχνίδι και να του ορίσω στις ρυθμίσεις/ιδιότητες " prefer maximum performance ". Έκτοτε κανένα stutter feeling μια χαρά 90+% gpu, MAXED out γραφικά (vram πλησίαζε προς τα 7GB), δυστυχώς χωρίς RT γιατί χρειάζεται μάλλον ενημέρωση τα Windows, συνεχώς 170+ καρέ. Απίστευτο αποτέλεσμα για αυτά τα γραφικά. 200αριζε κιόλας σε 1080p. 

Σε αρκετά games με Vsync on και optimal power η κάρτα δουλεύει με πεσμένα clocks και έχεις frame drops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eνταξει next gen δεν ειναι παντως,να λεμε και την αληθεια..

2 ώρες πριν, roginsky12 είπε

τι διαρκεια εχει τελικα...γιατι αμα κραταει 10 ωρες δεν αξιζει

Εγω εχω γραψει 12 ωρες παντως περιπου,αντε να ειναι 15 ολο το παιχνιδι.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cross gen παιχνιδι ειναι,γιαυτο και βγαινει και για κονσολες προηγουμενης γενιας.

Αν ηταν next gen με την κυριολεκτικη εννοια το παιχνιδι στα παντα,δεν θα κυκλοφορουσε σε Ps4.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Σε αρκετά games με Vsync on και optimal power η κάρτα δουλεύει με πεσμένα clocks και έχεις frame drops.

Ναι το γνωρίζω αυτό. Ξέχασα να τονίσω ότι έπαιζε όπως έπαιζε χαλια κανονικά και χωρίς vsync ( άλλο που εδώ αναγκαστικά το έβαλα για να μη βαράει φουλ η κάρτα 80βαθμους ). Όταν επέλεξα maxium performance είτε uncapped/ είτε με vsync έτρεχε νερό

 Next Gen σε σχέση με το 7 εννοώ αλλά και καλή αρχή της νέας γενιάς. Δυστυχώς για το RT χρειάζεται νεότερη έκδοση των windows? και για φορματ στικακι δεν έχω πλέον ώστε να περάσω τη τελευταία έκδοση (1909v έχει το μηχάνημα, αλλά από πάνω δε θέλω να κάνω πείραμα να περαστεί η νέα).

Έχει μεγάλο άλμα αναβάθμισης στον οπτικό τομέα & στους περιβάλλοντες χώρους, στους χαρακτήρες - aminations στα πρόσωπα πιο αληθινά από ποτέ. Ειδικότερα με μέγιστες ρυθμίσεις γραφικών η έναρξη με τη τρομακτική μπαμπογρια ρίχνει σαγόνια. Μου έρχεται να πάρω το κουτί στο καθιστικό να συνδεθεί το σύστημα με τη τηλεόραση. 24αρα για single player +1080p δεν μπορείς να το ευχαριστηθείς. 4Κ - σε 43+ ιντσες θα φύγει το μασελιδι στο πάτωμα.

Επίσης: Φοβερό voice acting όπως μας είχε συνηθίσει και το 7. Παιχνιδαρα δυνατή! ρε έπαθα πλάκα και όλα αυτά όσα πρόλαβα να δω αφότου τελείωσα το 7, τα DLC του και έφυγα για το ντέμο του 8. Ευτυχώς που υπήρχε το κολπακι να γίνει reset o play timer ούτος ώστε να προλάβω να παίξω και τα δύο demo chapters.

Κάτι που παρατήρησα: Όπως ήμουν στο μενού με τις ρυθμίσεις ή ακόμα και η πλοήγηση στα in game inventory menu φαίνεται ότι σχεδιάστηκε με γνώμονα περισσότερο τις κονσόλες ή να παιχτεί με gamepad. Επίσης στο pc αν έχετε σκοπό να παίξετε με keyboard &mouse κλείστε το aim assist καθώς δεν θα κλείσει αυτόματα όπως σε άλλα παιχνίδια και αντί αυτού θα πηγαίνει ο στόχος κεφάλι μόνος του σαν να σας τραβά κάποιος το χέρι.  Είδα την επιλογή ON θεώρησα ότι είναι για αυτούς που θα συνδέσουν στο pc χειριστήριο & aim assist οπότε με το ποντίκι δεν θα υπήρχε. Και βλέπω να πηγαίνει ο στόχος και να ξυρίζει κεφάλια με το πιστολάκι μόνο του. Ώπα ρε φίλε τι γίνεται γιατί λοκαρει; Ε ήταν το aim assist το οποίο και φυσικά έκλεισα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω stuttering οταν σκοτωνω εχθρο, οχι οταν πυροβολαω η οπουδηποτε αλλου αλλα οταν πεθαινει οτιδηποτε, δοκιμασα ακομα και σε κορακια και παλι το ιδιο κανει. Δοκιμασα ολες τις λυσεις και οπως εψαξα το κανει και σε αλλους, ειναι το μονο θεμα που εχω με το performance.

Στα του παιχνιδιου θα ελεγα οτι ειμαι στα 3/4 καπου και το παιχνιδι εχει γυρισει σε full Doom mode, δυστυχως χωρις το τρομερο movement του slayer.. :P 

Γενικα μου αρεσει αλλα οχι τρομερα, μεχρι στιγμης ειμαι καπου στο 7/10, θα δειξει πως θα παει αλλα δεν εχω τρελαθει σε καμια περιπτωση, εχει καποια πολυ δυνατα sections αλλα αυτο το mashup απο gameplay τυπου survival horror μετα indie horror μετα action κλπ που εχει κανει δεν λειτουργει παντα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρωτο μισο θα ελεγα 9/10 , το δευτερο μισο 7/10 με το τελος δυνατο. Απο τα καλυτερα της σειρας συνολικα για μενα. 

εξαιρετικος ο οπτικος τομεας , ειδικα με RT . Οντως θα μπορουσε να ειναι next gen τιτλος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...