Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εγω αφοβα δεν θα προχωρουσα αλλα οκ ο καθενας κανει τις επιλογες του.. Ειδικα αν δεν ξερω το υπολοιπο συστημα του και αν σκοπευει να κανει o/c και ποια 3070ti θα παρει σαν υλοποιηση.. Εαν δεν ηταν το τροφοδοτικο εγγυηση και με πολυ καλο efficiency μονο αφοβα δεν ηταν να προχωρησει με τιποτα τρελα peak power draws και χωρις λιγο breathing room στο pc..Anyway..

Παίρνω 650 θα τραβήξω 650. Και σε sf600 θα βάλω 3080. Όσο είμαι μέσα στα όρια είμαι εντάξει. Φυσικά δεν θα πάρεις Gigabyte με 55 ευρώ, αλλά το να σκάμε συνέχεια λεφτά για "να έχει χωρο" είναι αστείο όταν βλέπω να έχουμε τσίτα cpu/gpu/ram και να λέμε πάμε παραπάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχετε+100 ευρώ έκτος καρτας πάρτε και τροφοδοτικό, αν δεν σας φτάνουν τα χρήματα για χψ λόγο πάρτε το μετά αλλά μην ξεκινησετε τα κλοκια και τα bios πειράματα ακόμη. Σε παιχνίδια εξάλλου δε δουλεύουν όλα εντελώς τέρμα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Παίρνω 650 θα τραβήξω 650. Και σε sf600 θα βάλω 3080. Όσο είμαι μέσα στα όρια είμαι εντάξει. Φυσικά δεν θα πάρεις Gigabyte με 55 ευρώ, αλλά το να σκάμε συνέχεια λεφτά για "να έχει χωρο" είναι αστείο όταν βλέπω να έχουμε τσίτα cpu/gpu/ram και να λέμε πάμε παραπάνω 

Καταρχην αν δεν ειναι καλο δεν περνεις 650 σιγουρα και εξαρταται και απο το efficiency του.. Αλλιως θα το παρεις στο χερι πολυ πιο γρηγορα απο οτι κανονικα. Δεν χρειαζεται να εχει τρελο χωρο αν ηταν 750 και ηταν η ιδια σειρα με ιδιο efficiency και ιδια ποιοτικα parts θα ηταν μια χαρα. 

Το αστειο για εμενα ειναι να επενδυεις σε pc 2000 ευρω και να τσιγκουνευεται καποιος στην καρδια του συστηματος του δηλαδη στο τροφοδοτικο 50 ευρω παραπανω. Και μακροζωια εξασφαλιζεις και αποφευγεις βρωμικη τροφοδοσια σε ολο το συστημα. Το ο/c ειναι επιλογη μας και ειδικα αν κανουμε o/c δεν παιζουμε στα ορια με το ρευμα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα (στοκ) 5600x + (στοκ oc) 3070 + 32gb ram 3800 c18 με TX550m χωρίς κανένα θέμα για κανα 2μηνο..

Ακόμα και με τα transient να πήγαινε max 500w που δεν είναι θέμα για ποιοτικό psu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ''10700k'' είμαι παίδες κ ''16g ram 3200'' επίσης εχω κ αυτην την Mobo ''gigabyte z490 aorus elite ac''

τώρα εχω μια 1070ti για αυτο κ ρώτησα για 3070ti...

overclock δεν σκοπεύω να κανω γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Καταρχην αν δεν ειναι καλο δεν περνεις 650 σιγουρα και εξαρταται και απο το efficiency του.. Αλλιως θα το παρεις στο χερι πολυ πιο γρηγορα απο οτι κανονικα. Δεν χρειαζεται να εχει τρελο χωρο αν ηταν 750 και ηταν η ιδια σειρα θα ηταν μια χαρα. 

Το αστειο για εμενα ειναι να επενδυεις σε pc 2000 ευρω και να τσιγκουνευεται καποιος στην καρδια του συστηματος του δηλαδη στο τροφοδοτικο 50 ευρω παραπανω. Και μακροζωια εξασφαλιζεις και αποφευγεις βρωμικη τροφοδοσια σε ολο το συστημα. Το ο/c ειναι επιλογη μας και ειδικα αν κανουμε o/c δεν παιζουμε με το τροφοδοτικο.. 

Το efficiency δεν επηρεάζει το ποσό μπορείς να τραβήξεις από το τροφοδοτικό αλλά πόσο γράφει στην πρίζα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσοτερα τροφοδοτικα, αν οχι ολα, το καλυτερο efficiency το εχει καπου στο 45-60%. Επισης, αν σε ενδιαφερει και η ησυχια πας σε μεγαλυτερο για να μην βαραει το fan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

Το efficiency δεν επηρεάζει το ποσό μπορείς να τραβήξεις από το τροφοδοτικό αλλά πόσο γράφει στην πρίζα... 

Δεν ειπα οτι επηρεαζει ποσο μπορεις να τραβηξεις. Ειπα οτι αν δεν εχεις καλο efficiency απλα εξασφαλιζεις τις λιγοτερες δυνατες απωλειες σε συνδυασμο με καθαρο ρευμα απο ενα ποιοτικο τροφοδοτικο. Αν δεν εχεις καν καλο efficiency ξεκινας ηδη μειον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν ειπα οτι επηρεαζει ποσο μπορεις να τραβηξεις. Ειπα οτι αν δεν εχεις καλο efficiency απλα εξασφαλιζεις τις λιγοτερες δυνατες απωλειες σε συνδυασμο με καθαρο ρευμα απο ενα ποιοτικο τροφοδοτικο. Αν δεν εχεις καν καλο efficiency ξεκινας ηδη μειον..

Όπως και να έχει, με 3070 Ti και 10700k στοκ, ζήτημα να τραβάει 500w ενώ παίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θεωρω οτι ειδικα για τροφοδοτικα, καλο θα ειναι οταν καποιος ρωταει να ειμαστε λιγοτερο φειδωλοι στο τι του προτεινουμε ειδικα αν δεν ξερουμε και ποσο καιρο το εχει κιολας.. Better safe than sorry.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Παίρνω 650 θα τραβήξω 650. Και σε sf600 θα βάλω 3080. Όσο είμαι μέσα στα όρια είμαι εντάξει.

Εγώ πάντως με τη φθορά των πυκνωτών στα 4 χρόνια του CX650M, έτρωγα power kernel error από το transient στα 250Watt της 3060Ti. 
Το αστείο είναι ότι το τροφοδοτικό δούλευε με 300watt για 4 χρόνια πριν την αλλαγή. 
Δεν είχε σημασία το load ή όχι, μου έριχνε το σύστημα σε απότομες αλλαγές gpu load. Είτε ήταν netflix ή game. 

Tα παραπάνω watt μόνο χαμηλότερη θερμοκρασία στο ίδιο φορτίο εξασφαλίζουν, άρα θεωρητικά μικρότερη φθορά με το χρόνο. Τελικά, αναλώσιμο είναι το τροφοδοτικό μετά από κάποια χρόνια. Αλλά για να λέμε την αλήθεια κόσμος που δεν είχε RMx , TX , Focus+ και τα παρεμφερεί των 120-150 ευρώ την τελευταία διετία έχει φάει κλεισίματα από τις ampere. 

@vins από τα 80 ευρώ και πάνω είναι πολλά τα ποιοτικά αλλά επηρεάζονται από τη φθορά στο χρόνο. Οι πυκνωτές πέφτουν σιγά σιγά. Υπήρξαν πολλά ποστ για τις Ampere στρο εξωτερικό με 

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Αν δεν εχεις καν καλο efficiency ξεκινας ηδη μειον..

Μιλάμε για 2% efficiency σε peak load. Η πιστοποίηση bronze gold plat είναι λίγο μπανάνα γιατί κοιτάει μόνο το efficiency σαν νούμερο. Περισσότερο σε ενδιαφέρει να επιβεβαιώσεις πως είναι καλής ποιότητας τα στοιχεία και ο σχεδιασμός. Γιατί πλέον Gold τροφοδοτικά είναι καλύτερα από κάποια platinum.  
Βλέπε τα straight power 11. Είτε gold είτε Plat είναι το ίδιο εσωτερικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr.Tesla είπε

Εγώ πάντως με τη φθορά των πυκνωτών στα 4 χρόνια του CX650M, έτρωγα power kernel error από το transient στα 250Watt της 3060Ti. 
Το αστείο είναι ότι το τροφοδοτικό δούλευε με 300watt για 4 χρόνια πριν την αλλαγή. 
Δεν είχε σημασία το load ή όχι, μου έριχνε το σύστημα σε απότομες αλλαγές gpu load. Είτε ήταν netflix ή game. 

Tα παραπάνω watt μόνο χαμηλότερη θερμοκρασία στο ίδιο φορτίο εξασφαλίζουν, άρα θεωρητικά μικρότερη φθορά με το χρόνο. Τελικά, αναλώσιμο είναι το τροφοδοτικό μετά από κάποια χρόνια. Αλλά για να λέμε την αλήθεια κόσμος που δεν είχε RMx , TX , Focus+ και τα παρεμφερεί των 120-150 ευρώ την τελευταία διετία έχει φάει κλεισίματα από τις ampere. 

@vins από τα 80 ευρώ και πάνω είναι πολλά τα ποιοτικά αλλά επηρεάζονται από τη φθορά στο χρόνο. Οι πυκνωτές πέφτουν σιγά σιγά. Υπήρξαν πολλά ποστ για τις Ampere στρο εξωτερικό με 

Μιλάμε για 2% efficiency σε peak load. Η πιστοποίηση bronze gold plat είναι λίγο μπανάνα γιατί κοιτάει μόνο το efficiency σαν νούμερο. Περισσότερο σε ενδιαφέρει να επιβεβαιώσεις πως είναι καλής ποιότητας τα στοιχεία και ο σχεδιασμός. Γιατί πλέον Gold τροφοδοτικά είναι καλύτερα από κάποια platinum.  
Βλέπε τα straight power 11. Είτε gold είτε Plat είναι το ίδιο εσωτερικά.

 

Το cx πριν από το 2018 ήταν ότι χειρότερο έβγαινε με καλή επωνυμία. Μετά άλλαξε σε great Wall 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Εγώ πάντως με τη φθορά των πυκνωτών στα 4 χρόνια του CX650M, έτρωγα power kernel error από το transient στα 250Watt της 3060Ti. 
Το αστείο είναι ότι το τροφοδοτικό δούλευε με 300watt για 4 χρόνια πριν την αλλαγή. 
Δεν είχε σημασία το load ή όχι, μου έριχνε το σύστημα σε απότομες αλλαγές gpu load. Είτε ήταν netflix ή game. 

Tα παραπάνω watt μόνο χαμηλότερη θερμοκρασία στο ίδιο φορτίο εξασφαλίζουν, άρα θεωρητικά μικρότερη φθορά με το χρόνο. Τελικά, αναλώσιμο είναι το τροφοδοτικό μετά από κάποια χρόνια. Αλλά για να λέμε την αλήθεια κόσμος που δεν είχε RMx , TX , Focus+ και τα παρεμφερεί των 120-150 ευρώ την τελευταία διετία έχει φάει κλεισίματα από τις ampere. 

@vins από τα 80 ευρώ και πάνω είναι πολλά τα ποιοτικά αλλά επηρεάζονται από τη φθορά στο χρόνο. Οι πυκνωτές πέφτουν σιγά σιγά. Υπήρξαν πολλά ποστ για τις Ampere στρο εξωτερικό με 

Μιλάμε για 2% efficiency σε peak load. Η πιστοποίηση bronze gold plat είναι λίγο μπανάνα γιατί κοιτάει μόνο το efficiency σαν νούμερο. Περισσότερο σε ενδιαφέρει να επιβεβαιώσεις πως είναι καλής ποιότητας τα στοιχεία και ο σχεδιασμός. Γιατί πλέον Gold τροφοδοτικά είναι καλύτερα από κάποια platinum.  
Βλέπε τα straight power 11. Είτε gold είτε Plat είναι το ίδιο εσωτερικά.

 

Απιστευτο..Με 300w..

Μα φυσικα παιζει ρολο και το pcb και η ποιοτητα του και ειδικα των πυκνωτων.. Βασικα οχι παιζει ρολο τον σημαντικοτερο παιζει.. Συνηθως αυτα πανε μαζι ομως.. Δεν βλεπεις ευκολα καλο psu με top rated efficiency και να μην εχει καλα parts.. Το αντιθετο συχνα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...