Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Το cx πριν από το 2018 ήταν ότι χειρότερο έβγαινε με καλή επωνυμία. Μετά άλλαξε σε great Wall

Υποτίθεται ότι το γκρι cx ήταν το mid range όμως. Δεν θυμάμαι να είχαμε άλλες επιλογές πριν τα 100-120 ευρώ των Rmx.
https://www.tomshardware.com/reviews/corsair-cx650m-psu,4770.html

Οπότε για τον μέσο χρήστη που κάνει αναβάθμιση από την 3-4ετία, τα ίδια θα λέμε το 2024-2025. 
"Για ποιο λόγο πήρες φτηνό τροφοδοτικό ( 80 ευρώ ) και δεν υποστηρίζει ATX12VO αντάπτορα από την εταιρία. " 

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Απιστευτο..Με 300w..

Μα φυσικα παιζει ρολο και το pcb και η ποιοτητα του και ειδικα των πυκνωτων.. Συνηθως αυτα πανε μαζι ομως.. Δεν βλεπεις ευκολα καλο psu με top rated efficiency και να μην εχει καλα parts.. 

Πέτυχα στην περίπτωση να πω; Δεν ξέρω... 
Αλλά μιλάμε για πολλά thread με τα ίδια θέματα. Έγινε RMA με ακριβώς το ίδιο και όλα καλά. Μόνο στη φθορά στο χρόνο μπορείς να το αποδώσεις. 
'Εβριζα όσο θυμόμουν την ώρα που θεώρησα τα 30 ευρώ παραπάνω του RM650x υπερβολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

Όπως και να έχει, με 3070 Ti και 10700k στοκ, ζήτημα να τραβάει 500w ενώ παίζει. 

Με 10900 και την 3090 στα τέρμα τσιτωμένα βάραγα 700αρια. Kαι η 3080 φαντάζομαι κάπου εκεί θα παίζεις. Οπότε ένα 850 καλό για 3090 και ένα 750 για 3080 το θες νομίζω εφόσον θες να κλοκάρις τα άπαντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr.Tesla είπε

Εγώ πάντως με τη φθορά των πυκνωτών στα 4 χρόνια του CX650M, έτρωγα power kernel error από το transient στα 250Watt της 3060Ti. 
Το αστείο είναι ότι το τροφοδοτικό δούλευε με 300watt για 4 χρόνια πριν την αλλαγή. 
Δεν είχε σημασία το load ή όχι, μου έριχνε το σύστημα σε απότομες αλλαγές gpu load. Είτε ήταν netflix ή game. 

Tα παραπάνω watt μόνο χαμηλότερη θερμοκρασία στο ίδιο φορτίο εξασφαλίζουν, άρα θεωρητικά μικρότερη φθορά με το χρόνο. Τελικά, αναλώσιμο είναι το τροφοδοτικό μετά από κάποια χρόνια. Αλλά για να λέμε την αλήθεια κόσμος που δεν είχε RMx , TX , Focus+ και τα παρεμφερεί των 120-150 ευρώ την τελευταία διετία έχει φάει κλεισίματα από τις ampere. 

@vins από τα 80 ευρώ και πάνω είναι πολλά τα ποιοτικά αλλά επηρεάζονται από τη φθορά στο χρόνο. Οι πυκνωτές πέφτουν σιγά σιγά. Υπήρξαν πολλά ποστ για τις Ampere στρο εξωτερικό με 

 

Αυτά τα cx πάντως ήταν επιπέδου τουβλο-X οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης!

Μίλησα για ποιοτικά και τα TXm έχουν βγει από τα πλέον ποιοτικά. Το έχω ακόμα για backup psu, δε μου πάει η καρδιά να το δώσω με τπτ!

 

 

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Αυτά τα cx πάντως ήταν επιπέδου τουβλο-X οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης!

Μίλησα για ποιοτικά και τα TXm έχουν βγει από τα πλέον ποιοτικά. Το έχω ακόμα για backup psu, δε μου πάει η καρδιά να το δώσω με τπτ!

Αυτά τα cx πάντως ήταν επιπέδου τουβλο-X οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης!

Μίλησα για ποιοτικά και τα TXm έχουν βγει από τα πλέον ποιοτικά. Το έχω ακόμα για backup psu, δε μου πάει η καρδιά να το δώσω με τπτ!

Αυτά τα cx πάντως ήταν επιπέδου τουβλο-X οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης!

Μίλησα για ποιοτικά και τα TXm έχουν βγει από τα πλέον ποιοτικά. Το έχω ακόμα για backup psu, δε μου πάει η καρδιά να το δώσω με τπτ!

Αυτά τα cx πάντως ήταν επιπέδου τουβλο-X οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης!

Μίλησα για ποιοτικά και τα TXm έχουν βγει από τα πλέον ποιοτικά. Το έχω ακόμα για backup psu, δε μου πάει η καρδιά να το δώσω με τπτ!

Αυτά τα cx πάντως ήταν επιπέδου τουβλο-X οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης!

Μίλησα για ποιοτικά και τα TXm έχουν βγει από τα πλέον ποιοτικά. Το έχω ακόμα για backup psu, δε μου πάει η καρδιά να το δώσω με τπτ!

 

Αυτά τα cx πάντως ήταν επιπέδου τουβλο-X οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης!

Μίλησα για ποιοτικά και τα TXm έχουν βγει από τα πλέον ποιοτικά. Το έχω ακόμα για backup psu, δε μου πάει η καρδιά να το δώσω με τπτ!

Για τα CX τι γνώμη έχεις? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καλή εβδομάδα σε όλους. Οι Ισπανοί την είδαν κάπως και ζητάνε πληρωμή μόνο με πιστωτική λόγο PCDays? Πόσο ασφαλές είναι αυτό και εάν τελικά κάνεις την πληρωμή θα ήταν φρόνιμο να πληρώσεις με κάρτα στυλ Revolut Curve κτλ? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, crowman27 είπε

Καλημέρα, καλή εβδομάδα σε όλους. Οι Ισπανοί την είδαν κάπως και ζητάνε πληρωμή μόνο με πιστωτική λόγο PCDays? Πόσο ασφαλές είναι αυτό και εάν τελικά κάνεις την πληρωμή θα ήταν φρόνιμο να πληρώσεις με κάρτα στυλ Revolut Curve κτλ? Ευχαριστώ.

Εγώ πλήρωσα απλά με mastercard ώστε να έχω και δικαίωμα αμφισβήτησης σε κάθε περίπτωση (που δεν νομίζω να χρειαστεί, δεν είναι τυχαίο το μαγαζί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες με τις τιμές τι βλέπετε??

Παρατηρώ ότι παρόλο που έχει ξανά στοκ σε 3080,6900xt κτλ δεν ρίχνουν τις τιμές.Λέτε να μην επανέλθουν ποτέ στα φυσιολογικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, kyr123 είπε

Παίδες με τις τιμές τι βλέπετε??

Παρατηρώ ότι παρόλο που έχει ξανά στοκ σε 3080,6900xt κτλ δεν ρίχνουν τις τιμές.Λέτε να μην επανέλθουν ποτέ στα φυσιολογικά?

ότι κατεβαίνει ανεβαίνει και τούμπαλιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kyr123 είπε

Παίδες με τις τιμές τι βλέπετε??

Παρατηρώ ότι παρόλο που έχει ξανά στοκ σε 3080,6900xt κτλ δεν ρίχνουν τις τιμές.Λέτε να μην επανέλθουν ποτέ στα φυσιολογικά?

Τώρα που έχουμε ξανά ανηφόρα περιμένεις να πέσουν.....

https://coinmarketcap.com

Αν κατι γίνει με ETH+GPU αλλά μάλλον ήδη έχουν βρει την λύση σε άλλα νομίσματα.
finito la musica passato la fiesta .... μάλλον GPU .R.I.P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ούτε η κατάσταση με το mining ξεφουσκώνει, ούτε και βελτιώνονται α' ύλες και μεταφορές...

Αν κιόλας πάμε σε 4ο κύμα λόγω δέλτα μετάλλαξης εγώ από Σεπτέμβρη βλέπω περαιτέρω αύξηση τιμών (και όχι μόνο στις gpu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...