Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

Κι όμως το παίζω high rtx ultra settings 60fps 1080p. έχω καλό μοντέλο oc την armor και έχει ίδιες επιδόσεις με την 1070ti reference. μπορώ να ανεβάσω βίντεο αν δε πιστεύετε στο κανάλι μου. 

True story

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Υπάρχουν άτομα που τα έχουν όλα στα Αγγλικά (OS, Steam, Uplay κ.τ.λ.)

Ακυρο παραδειγμα οταν σε καποιες λεξεις οι μεταφρασεις ειναι hit or miss. Επισης, το οποιο troubleshooting κανεις, βολευει οταν τα εχεις στα αγγλικα για να ξερεις ακριβως τι να ψαξεις αφου το googlαρεις

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ακυρο παραδειγμα οταν σε καποιες λεξεις οι μεταφρασεις ειναι hit or miss. Επισης, το οποιο troubleshooting κανεις, βολευει οταν τα εχεις στα αγγλικα για να ξερεις ακριβως να ψαξεις μετα που θα το googlαρεις

 

Τι εννοείς hit or miss ;; 😅Ότι δεν υπάρχει ακριβής μετάφραση;; Μάλλον αυτό ε;; Ε ωραία και; Τι πάει να πει αυτό; Εγώ όλα μου τα προγράμματα (πλην ελάχιστων) τα έχω στα Ελληνικά και δεν έχω κανένα πρόβλημα να ψάξω στο google στα αγγλικά εννοείται. Όταν πρέπει και υπάρχει λόγος τα χρησιμοποιώ με άνεση. Η μοναδική φορά που είχα πρόβλημα ήταν με κάτι περίεργους όρους στο nVidia CP.

Για πήγαινε στη Γερμανία ή μίλα με κάνα Γερμανό να δεις τι σημαίνει λαός που σέβεται την μητρική του γλώσσα και δεν είναι για τον π...ο...

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Τι εννοείς hit or miss ;; 😅Ότι δεν υπάρχει ακριβής μετάφραση;; Μάλλον αυτό ε;; Ε ωραία και; Τι πάει να πει αυτό; Εγώ όλα μου τα προγράμματα (πλην ελάχιστων) τα έχω στα Ελληνικά και δεν έχω κανένα πρόγραμμα να ψάξω στο google στα αγγλικά εννοείται. Όταν πρέπει και υπάρχει λόγος τα χρησιμοποιώ με άνεση. Η μοναδική φορά που είχα πρόβλημα ήταν με κάτι περίεργους όρους στο nVidia CP.

Για πήγαινε στη Γερμανία ή μίλα με κάνα Γερμανό να δεις τι σημαίνει λαός που σέβεται την μητρική του γλώσσα και δεν είναι για τον π...ο...

Θα συμφωνησω με τον Sabotaz επισης καποιες λεξεις και εκφρασεις ακουγονται μουφα στα ελληνικα.Εχει δικιο σε αυτο με οταν θελεις να βγαλεις ακρη με ενα προβλημα..Ξερεις ποσες φορες σε ελληνικους ορους δεν ηξερα τι εννοει ο ποιητης και μολις το γυριζα στα αγγλικα καταλαβαινα ποια ειναι η συγκεκριμενη ρυθμιση.Το ανεφερες κιολας σε ορους πχ μεσα στις ρυθμισεις της Nvidia η μεσα στο registry των windows...

Δηλαδη μηπως να αρχισουμε να λεμε τα windows παραθυρα?Η το registry να το λεμε αρχειο και σιγα μην καταλαβει κανεις τι εννοουμε ειδικα οταν πας να εξηγησεις τι να κανει ο αλλος.Πως θα πεις στον αλλον πηγαινε στο registry των windows και κανε την ταδε δουλεια?

Τι να κανουμε ορισμενες ταιριαζουν περισσοτερα σε αγγλικα..Αντε πες στα ελληνικα το respect που καμια φορα εγω προσωπικα το λεω..Τι θα γυρισω να πω στον αλλον.Σεβασμος?H το cringe...Δεν βγαζει νοημα στα ελληνικα πως να το κανουμε ειναι εκφραση που υπαρχει στην Αμερικη και κατεπεκταση σε χωρες που εχουν σαν μητρικη τους γλωσσα τα αγγλικα.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όλα αυτά είναι σχεδιασμένα για αγγλικά, περισσότερο κόπος είναι να τα έχεις στα Ελληνικά και να ψάχνεις τι σημαίνει το κάθε τι στην μετάφραση. Κακά τα ψέματα τα ελληνικά είναι "άχρηστα" το 2021, πουθενά δεν χρησιμοποιούνται σχεδόν, προσωπικά μόνο για την ομιλία τα χρησιμοποιώ και ακόμη και εκεί κάποιες φορές δυσκολεύομαι να θυμηθώ τον ελληνικό όρο ειδικά όταν μιλάμε για θέματα τεχνολογίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, icenex είπε

Θα συμφωνησω με τον Sabotaz επισης καποιες λεξεις και εκφρασεις ακουγονται μουφα στα ελληνικα.Εχει δικιο σε αυτο με οταν θελεις να βγαλεις ακρη με ενα προβλημα..Ξερεις ποσες φορες σε ελληνικους ορους δεν ηξερα τι εννοει ο ποιητης και μολις το γυριζα στα αγγλικα καταλαβαινα ποια ειναι η συγκεκριμενη ρυθμιση.Το ανεφερες κιολας σε ορους πχ μεσα στις ρυθμισεις της Nvidia η μεσα στο registry των windows...

Δηλαδη μηπως να αρχισουμε να λεμε τα windows παραθυρα?Η το registry να το λεμε αρχειο και σιγα μην καταλαβει κανεις τι εννοουμε ειδικα οταν πας να εξηγησεις τι να κανει ο αλλος.Πως θα πεις στον αλλον πηγαινε στο registry των windows και κανε την ταδε δουλεια?

Τι να κανουμε ορισμενες ταιριαζουν περισσοτερα σε αγγλικα..Αντε πες στα ελληνικα το respect που καμια φορα εγω προσωπικα το λεω..Τι θα γυρισω να πω στον αλλον.Σεβασμος?H το cringe...Δεν βγαζει νοημα στα ελληνικα πως να το κανουμε ειναι εκφραση που υπαρχει στην Αμερικη και κατεπεκταση σε χωρες που εχουν σαν μητρικη τους γλωσσα τα αγγλικα.

 

Δεν είπα για όλες τις εκφράσεις να χρησιμοποιούνται τα Ελληνικά, δεν γίνεται, ειδικά αυτές που περιγράφουν επιστημονικούς όρους που αναπτύχθηκαν στην Αμερική. Δεν θα πεις π.χ. το "Management" - "Διαχείριση" αλλά όμως το "Air Condition" μπορείς να το πεις "Κλιματισμό". Παράδειγμα έφερα. Γενικά εκεί που μπορείς καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς Ελληνικούς όρους.

28 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όλα αυτά είναι σχεδιασμένα για αγγλικά, περισσότερο κόπος είναι να τα έχεις στα Ελληνικά και να ψάχνεις τι σημαίνει το κάθε τι στην μετάφραση. Κακά τα ψέματα τα ελληνικά είναι "άχρηστα" το 2021, πουθενά δεν χρησιμοποιούνται σχεδόν, προσωπικά μόνο για την ομιλία τα χρησιμοποιώ και ακόμη και εκεί κάποιες φορές δυσκολεύομαι να θυμηθώ τον ελληνικό όρο ειδικά όταν μιλάμε για θέματα τεχνολογίας..

 

Ασχολίαστο...

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tenshi είπε

Painful to watch.

Η υλοποίηση θα φταίει 😅

λογικά έχει βάλει τα γραφικά στο excellent. και το rtx στο ultra. θα σας ανεβάσω βίντεο αύριο να δείτε ότι λέω αλήθεια. nikos Anastasopoulos είναι το κανάλι μου. συνήθως ανεβάζω μουσική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Δεν είπα για όλες τις εκφράσεις να χρησιμοποιούνται τα Ελληνικά, δεν γίνεται, ειδικά αυτές που περιγράφουν επιστημονικούς όρους που αναπτύχθηκαν στην Αμερική. Δεν θα πεις π.χ. το "Management" - "Διαχείριση" αλλά όμως το "Air Condition" μπορείς να το πεις "Κλιματισμό". Παράδειγμα έφερα. Γενικά εκεί που μπορείς καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς Ελληνικούς όρους.

 

Ασχολίαστο...

Γι' αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά. Δεν είναι άχρηστα με την κυριολεκτική έννοια της λέξης αλλά πρακτικά χρησιμοποιούνται σε πολύ λίγα πράγματα. Ειδικά για εμένα που λόγω εργασίας και ενδιαφερόντων ασχολούμαι με την τεχνολογία τα αγγλικά βολεύουν πολύ περισσότερο και μου έρχονται και πιο φυσικά οι διαφορές ορολογίες στα αγγλικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γι' αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά. Δεν είναι άχρηστα με την κυριολεκτική έννοια της λέξης αλλά πρακτικά χρησιμοποιούνται σε πολύ λίγα πράγματα. Ειδικά για εμένα που λόγω εργασίας και ενδιαφερόντων ασχολούμαι με την τεχνολογία τα αγγλικά βολεύουν πολύ περισσότερο και μου έρχονται και πιο φυσικά οι διαφορές ορολογίες στα αγγλικά..

 

Γουατεβερ μαν....Μπακ του αουρ τοπικ....😁

20 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αν σε έλεγαν Νίκο Κούκο κάτι μπορεί να γινόταν 🤣

😁

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, razorblade334 είπε

Κι όμως το παίζω high rtx ultra settings 60fps 1080p. έχω καλό μοντέλο oc την armor και έχει ίδιες επιδόσεις με την 1070ti reference. μπορώ να ανεβάσω βίντεο αν δε πιστεύετε στο κανάλι μου. 

αστο αδερφέ αν δεν είχες ανεβάσει το video θα ήσουν άλλος ένας γραφικός του φόρουμ , είναι μερικά άτομα που τρολαρουνε συστηματικά , κάνουνε like ο ένας με τον άλλων να περάσει η άποψη τους και τον άλλον τον γελοιοποιούνε , χωρίς να κρατάνε μια πισινή μήπως έχει δίκαιο και ο άλλος , απλά για να έχουμε να λέμε , με βλέπω να φτιάχνω και εγώ video στο τέλος να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας , τώρα κατεβάζω να εγκαταστήσω πάλι το the forest μαζί με monitoring από πίσω να δούνε στον 11600k και τα 100w και τα 150w και τα 200W να χτυπάει  , και ακόμα και αν στο 98% τις λειτουργίας του δουλεύει με 100-130w όπως λένε και είναι σωστό , υπάρχουν στιγμές που ζητάει πολύ παραπάνω , εγώ όμως εκεί θα σταθώ αυτό θα υπολογίσω όταν θα πάω να πάρω τροφοδοτικό για να είμαι καλυμμένος ,  πάρτε 600w τροφοδοτικά για 11700k και 3070τι , αφού ξοδεύει μονο 450w μέσο ορο ποιος ο λόγος να πάρεις μεγαλύτερο , ο κατασκευαστής είναι μ@λάκ@ς που έχει recommend 750w στη GPU , δεν τα έχει υπολογίσει τα ακραία σενάρια και τους συνδυασμούς με τους επεξεργαστές τις αγοράς

εδώ υπάρχει αναλυτικό άρθρο για τον επεξεργαστή 11700k απόδοση θερμοκρασίες κατανάλωση ότι θέλεις να μάθεις , στο youube επίσης έχει ισα με 15 video υποστηρίζουν τα ίδια , https://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-11700k-cpu-review/2  

και όλη την συζήτηση εδώ την κάναμε τόση ώρα για τον 11600k που έχω στα χερια μου , για φανταστείτε τον 11700k που ανέφερε ο φίλος δεν θα θέλει 40-50w επιπλέον στη ξεφτίλα 

* άρα εγώ που είπα στον άνθρωπο ότι με το 650w τροφοδοτικό που έχει το οποιο στα 12V δίνει 50A /600w είμαι γελοίος δεν κάνω για το τεχνολογικό φόρουμ στο οποιο γράφουνε μονο tech experts , δηλαδή τον κορόιδεψα θα πάθει ζημια που του είπα να πάρει λίγο μεγαλύτερο για να είναι άνετος να μην ζορίζεται , συγγνώμη δεν θα ξανά γράψω , και αν πω στον φίλο που μου τι λέει ότι δεν ξέρω την είναι το psu efficiency , μπορείς σε παρακαλώ να με μάθεις γιατί όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος ξεχνάει

Επεξ/σία από MTX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, razorblade334 είπε

Κι όμως το παίζω high rtx ultra settings 60fps 1080p. έχω καλό μοντέλο oc την armor και έχει ίδιες επιδόσεις με την 1070ti reference. μπορώ να ανεβάσω βίντεο αν δε πιστεύετε στο κανάλι μου. 

Ναι τρομερό μοντέλο η oc armor ίσως η πιο φθηνή από όλες, τύφλα να έχει η asus rog strix. 

14 ώρες πριν, MTX είπε

στα υπόλοιπα δεν διαφωνώ όπως τα είπες είναι , αλλα ο 11700k σε turbo mode όλους τους πυρήνες όπως τον έχω εγώ δεν θα σου παίξει στα 130w σε gaming  , αλλα ok πάω πάσο δεν το συνεχίζω

Κάτσε ωρε τόσα δεν τραβάει σε gaming χαλάρωσε εκτός και αν έχεις πειράξει τίποτα στο bios και παίζεις με ανεβασμένα ρεύματα.. Ναι σιγά turbo mode βάλε και κανά intercooler και καμιά εξάτμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...