Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Mε 11600k και 3090 έχω βαρέσει 670watt peak σε games χωρίς ιδιαίτερο κλοκάρισμα (stock το CPU). 

Με stock bios ή το 400αρι?

Πέρα από πιθανά spikes πάντως δεν τροφοδοτείς 3080ti από VS PSU. Σαν να βάζεις βενζίνη στη lambo από το φθηνότερο ΑΠ της γειτονιάς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Με stock bios ή το 400αρι?

Πέρα από πιθανά spikes πάντως δεν τροφοδοτείς 3080ti από VS PSU. Σαν να βάζεις βενζίνη στη lambo από το φθηνότερο ΑΠ της γειτονιάς σου.

470 είναι το stock bios με max PL. Μπορώ να τραβήξω και παραπάνω από 670 αμά δοκιμάσω κανά απαιτητικό σε CPU game, φαντάζομαι μια 700αρα την φτάνω. Εδώ σκέφτομαι οτι επρεπε να πάρω μεγαλύτερο τροφοδοτικό εγώ (έχω hx850i platinum), πόσο μάλλον με VS 650. 

YΓ1. Το 670 δεν ήταν spike, κάπου γύρω στα ~600-620 βαράει το PC σε warzone με τερματισμένα όλα τα plimits και 200watt. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Herald είπε

470 είναι το stock bios με max PL. Μπορώ να τραβήξω και παραπάνω από 670 αμά δοκιμάσω κανά απαιτητικό σε CPU game, φαντάζομαι μια 700αρα την φτάνω. Εδώ σκέφτομαι οτι επρεπε να πάρω μεγαλύτερο τροφοδοτικό εγώ (έχω hx850i platinum), πόσο μάλλον με VS 650. 

YΓ1. Το 670 δεν ήταν spike, κάπου γύρω στα ~600-620 βαράει το PC σε warzone με τερματισμένα όλα τα plimits και 200watt. 

Ααα έχεις gamerock OC. Νόμιζα ήσουν με gamingpro και 365 watt stock.

 

Μα πέρα από τα watts το κυριότερα είναι η αξιοπιστία. Το VS πέρα από PC για browsing και δουλειές γραφείου δεν θα το βαζα σε κάτι άλλο.

Αλλά και όταν ακούμε από παντού ότι τα next gen cpu/gpu θα καίνε τα άντερα τους αν πας να αγοράσεις psu σήμερα κοιτάς να καλύψεις και τις απαιτήσεις σου για τουλάχιστον 2-3 χρόνια.

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταφέρατε και με αγχώσατε! Δηλαδή θα έχω πρόβλημα για 2-3 ημέρες μέχρι να το τακτοποιήσω; Αύριο παραλαμβάνω την κάρτα και δεν με βλέπω να μπορώ να κρατηθώ χωρίς να την κουμπώσω επάνω. Πάντως μέχρι στιγμής εδώ και σχεδόν 3 χρόνια δεν έχω κανένα παράπονο απο το τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vfragos είπε

Τα καταφέρατε και με αγχώσατε! Δηλαδή θα έχω πρόβλημα για 2-3 ημέρες μέχρι να το τακτοποιήσω; Αύριο παραλαμβάνω την κάρτα και δεν με βλέπω να μπορώ να κρατηθώ χωρίς να την κουμπώσω επάνω. Πάντως μέχρι στιγμής εδώ και σχεδόν 3 χρόνια δεν έχω κανένα παράπονο απο το τροφοδοτικό.

Aν δεν το πιέσεις με overclocks / powerlimits κλπα θα είσαι okay φαντάζομαι, δεν θα εκράγει σε λίγες μέρες, απλά βάλε στο πρόγραμα αναβάθμιση τροφοδοτικού. Μακροπρόθεσμα δεν θα άφηνα 3080ti σε VS650

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vfragos είπε

Τα καταφέρατε και με αγχώσατε! Δηλαδή θα έχω πρόβλημα για 2-3 ημέρες μέχρι να το τακτοποιήσω; Αύριο παραλαμβάνω την κάρτα και δεν με βλέπω να μπορώ να κρατηθώ χωρίς να την κουμπώσω επάνω. Πάντως μέχρι στιγμής εδώ και σχεδόν 3 χρόνια δεν έχω κανένα παράπονο απο το τροφοδοτικό.

Θες ΑΜΕΣΑ psu. Σου είπα και πριν, προσωπικά δεν θα έβαζα καν 3080ti πάνω σε vs psu 3ετίας.

Τώρα θεωρητικά stock gpu + cpu = 350+105 = 455 watts, 500 watts χοντρικά πες μαζί με τα υπόλοιπα, δεν θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vfragos Λογικά έχεις τα καινούργια VS με την λευκή ετικέτα, που είναι ας πούμε καλύτερα από τα παλιά με το orange stick (στα οποία προφανώς δεν βάζεις 3080ti). Απλά και τα budget τροφοδοτικά 5ετίας είναι φτιαγμένα για budget συστήματα 5ετίας. Που σημαίνει για κάρτες τύπου 1060 που τραβάνε 110-130watt. Ακόμα και οι δυνατές κάρτες τότε (1080ti) στα 200-230watt τερματίζαν. 

H 3080ti zotac βλέπω από τα review ακόμα και σε στοκ μπορεί να χτυπήσει peak στα 400watt. Μαζί με 100w για τον 2700x σε gaming και 50-100 για το υπόλοιπο PC είσαι στα όρια του τι μπορεί να αντέξει το τροφοδοτικό. Ακόμα και να μην γίνει πυροτέχνημα, στο Ελληνικό καλοκαίρι σε ένα gaming session 5 ωρών ας πούμε μπορεί να χτυπήσεις 50-55 βαθμούς psu temperature. Το οποίο προφανώς είναι no go. 

Tσίμπα τώρα ένα τροφοδοτικό που έχουν ψιλοπέσει οι τιμές. Εγώ όταν αναβάθμισα το δικό μου επειδή έψαχνα corsair HXi ή ήταν out of stock ή κόστιζε 400+ το 1000αρι. Γιαυτό αρκέστηκα σε 850w αν και το μετάνιωσα. Με ένα 750RMx θα είσαι jet, αν και θα πρότεινα 850 αν θες να γαργαλήσεις την κάρτα με custom bios κλπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

@vfragos Λογικά έχεις τα καινούργια VS με την λευκή ετικέτα, που είναι ας πούμε καλύτερα από τα παλιά με το orange stick (στα οποία προφανώς δεν βάζεις 3080ti). Απλά και τα budget τροφοδοτικά 5ετίας είναι φτιαγμένα για budget συστήματα 5ετίας. Που σημαίνει για κάρτες τύπου 1060 που τραβάνε 110-130watt. Ακόμα και οι δυνατές κάρτες τότε (1080ti) στα 200-230watt τερματίζαν. 

H 3080ti zotac βλέπω από τα review ακόμα και σε στοκ μπορεί να χτυπήσει peak στα 400watt. Μαζί με 100w για τον 2700x σε gaming και 50-100 για το υπόλοιπο PC είσαι στα όρια του τι μπορεί να αντέξει το τροφοδοτικό. Ακόμα και να μην γίνει πυροτέχνημα, στο Ελληνικό καλοκαίρι σε ένα gaming session 5 ωρών ας πούμε μπορεί να χτυπήσεις 50-55 βαθμούς psu temperature. Το οποίο προφανώς είναι no go. 

Tσίμπα τώρα ένα τροφοδοτικό που έχουν ψιλοπέσει οι τιμές. Εγώ όταν αναβάθμισα το δικό μου επειδή έψαχνα corsair HXi ή ήταν out of stock ή κόστιζε 400+ το 1000αρι. Γιαυτό αρκέστηκα σε 850w αν και το μετάνιωσα. Με ένα 750RMx θα είσαι jet, αν και θα πρότεινα 850 αν θες να γαργαλήσεις την κάρτα με custom bios κλπα

 Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, ότι θα αλλάξω τροφοδοτικό εννοειται. Απλά έλεγα να το κάνω σε 10 - 15 μέρες. Τώρα θα το κάνω πιο άμεσα, απλά η κάρτα ήταν να έρθει μεθαυριο αλλά τελικά αύριο παραλαμβάνω, οπότε θέλω να πιστεύω οτι αν την βάλω πάνω, εννοείτε χωρίς  oc δεν νομίζω να γίνει τίποτα για 2-3 μέρες.

Επίσης στο review του powertechup διαβαζω: "What really helped Zotac with their cooler is that the card operates very efficiently. Unlike other cards, there is no loss in energy efficiency vs. the NVIDIA reference design. Actually, the Zotac has better efficiency than NVIDIA's FE, which means less heat output and the cooler not having to work as hard to get rid of the heat. To put things into perspective, the EVGA RTX 3080 Ti FTW3 Ultra consumes 436 W during gaming and the MSI Suprim X 405 W, while the Zotac RTX 3080 Ti makes do with 348 W. These 50 W are almost 15%, which a big difference when cooling is considered. With Ampere, NVIDIA introduced idle fan stop on their Founders Edition, which makes fan stop a mandatory capability for custom designs, too. In idle, during desktop work, internet browsing, and light gaming, the Zotac RTX 3080 Ti will turn off its fans completely for the perfect noise-free experience."

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 3080ti zotac amp holo 2x8 pin πάνω από 340-345w (350w stock) δεν καταναλώνει με τίποτα .
Τα 385 μαχ είναι θεωρητικά και στην πράξη δε φαίνονται ποτέ, το +10% pwl δεν κάνει τίποτα είναι μόνο για να λέει ότι έχει... το ίδιο συμβαίνει και με όλες τις 3080τι 2χ8pin από ότι έχω διαβάσει.

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vfragos είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια παιδιά.

Μια χαρά, το καινούργιο case έκανε καλή δουλειά επίσης.

Την κάρτα για αρχή θα την δουλέψω με ένα PSU Corsair VS650  και έναν Ryzen 2700X. Λογικά για κάποιο διάστημα τουλάχιστον μέχρι να το αλλάξω δεν θα έχω θέμα με το τροφοδοτικό. Τώρα σιγά σιγά θα πρέπει να σκεφτώ και τον επεξεργαστή, με βλέπω για Ryzen 5800X

5600X μια χαρά είναι, ειδικά αν μεινεις με το παλιο mobo.
Σε VS 550 τριετίας είχα θέμα με 3070 με undervolt, εκανε restart μερικές φορές. Η γνώμη μου είναι αλλάζεις PSU άμεσα. Δεν ειναι μονο το wattage, θέλει και κάτι πιο ποιοτικό.

13 ώρες πριν, vfragos είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια παιδιά.

Μια χαρά, το καινούργιο case έκανε καλή δουλειά επίσης.

Την κάρτα για αρχή θα την δουλέψω με ένα PSU Corsair VS650  και έναν Ryzen 2700X. Λογικά για κάποιο διάστημα τουλάχιστον μέχρι να το αλλάξω δεν θα έχω θέμα με το τροφοδοτικό. Τώρα σιγά σιγά θα πρέπει να σκεφτώ και τον επεξεργαστή, με βλέπω για Ryzen 5800X

5600X μια χαρά είναι, ειδικά αν μεινεις με το παλιο mobo.
Σε VS 550 τριετίας είχα θέμα με 3070 με undervolt, εκανε restart μερικές φορές. Η γνώμη μου είναι αλλάζεις PSU άμεσα. Δεν ειναι μονο το wattage, θέλει και κάτι πιο ποιοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3080 suprim, 3080ti eagle ή κάποια απλή  3090;

Η surpim είναι σχετικά κοντά με την 3080ti eagle  αλλά η ti ίσως έχει καλύτερη μεταπώληση στο μέλλον;

Επεξ/σία από kgian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια και να πάρεις το ίδιο θα την ευχαριστηθείς, για μένα κοίτα να δώσεις όσα λιγότερα γίνεται αλλά με υλοποίηση που δεν θα βαράνε 110C οι μνήμες ώστε να έχεις throttling. Δηλαδή μάλλον στην Suprim 3080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...