Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Επί της ουσίας πρόβλημα δεν υπάρχει. Άλλωστε 4 πράγματα (g-sync, output dynamic range full, cap τα fps 3 κάτω απ' το monitor, vsync on και προαιρετικά texture filtering high quality και prefer maximum performance) κάνεις στο panel μια φορά και τέλος. Και σιγά δεν έγινε και τίποτα για το afterburner. Αλλά ξεφτίλα τόσα χρόνια να μην φτιάξουν ένα UI της προκοπής και έχουν και μεγαλύτερο driver team από της AMD. To ιδανικό θα ήταν ένα UI να τα έχει όλα αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας, αλλά σίγουρα χτυπάει άσχημα αυτό το χάλι αλά win XP..

Βρε προβλημα δεν υπαρχει αλλα γιατι να μπαινεις σε ολη αυτη τη μανουρα για βασικα πραγματα? Δεν νομιζω να ειναι δυσκολο για τη nvidia μιλαμε γιατι να μην ανεβασει και στο control panel την εμπειρια οπως η amd? Geforce experience μαζι με wxp panel για πιο λογο? Πρεπει να ερθει στα δεδομενα του 2021 εδω και 20 χρονια απο την mx440 που ειχα το θυμαμαι αυτο το panel.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι αυτό πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ίσως θέλουν να τα ενσωματώσουν όλα στο geforce experience και το δουλεύουν εσωτερικά, τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει το γνωμικο 'περι ορεξεως κολοκυθοπιτα".

https://developer.nvidia.com/nvapi

Με command line οτι μου κατεβει και δεν δινω δεκαρα για το ui

Το experience με καλυπτει απόλυτα. Αμ πως 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

bloodbath https://www.techspot.com/news/91078-amd-crashes-latest-steam-survey.html

ούτε με τον 500 driver δεν άλλαξε το control panel. Τι δι@@ολο; Μνημείο Πολιτιστικής Κληρονομιάς είναι και πρέπει να το αφήσουν ανέγγιχτο; :P

Σοβαρά τι bloodbath ρε συ μιλάμε για την απόλυτη στρέβλωση της αγοράς. Οι 1060 αντί να πέσουν είδαν και αύξηση + 1.3% !!!

5 χρόνια κάρτα και 2 γενιές πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

NVIDIA has made no changes to the Control Panel.

Έλεος πια...

Ας διαθέσουν 500 ανθρωποώρες για ένα μοντέρνο driver panel.

2 ώρες πριν, morehp είπε

Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα με το πάνελ; χρειάζεται νέες δυνατότητες ή η εμφάνιση του δεν ευχαριστεί τα μάτια μας;

Πολυ φασαρία για το τίποτα...

Και τα δύο.

Και η εμφάνιση είναι γελοία και αναχρονιστική και λείπει το άπειρο customization των AMD drivers.

Π.χ. κάτι που μου λείπει τώρα είναι το per game profile για OC/UV + underclock + mem timings + custom voltage tuning για GPU core/MC + frame rate limiter (πάλι per game) που έχουν ενσωματωμένο οι AMD drivers.

Προφανώς δεν ξέρεις...

Εδώ κάθομαι και βγάζω τα μάτια μου και εξαντλείται η υπομονή μου με το UV του Afterburner...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

frame rate limiter per game έχουν πάντως :P

Σοβαρά πάντως πρέπει να το φτιάξουν, να είναι σαν της AMD.

Εισαι in game με AMD πατας ενα hotkey βαζεις οτι fps limit γουσταρεις τελος, με nvidia βγαινεις απο το game, ανοιγεις ενα θεοαργο panel απο τα XP, βαζεις το limit, ξανατρεχεις το game. Τα ιδια και για το sharpness και αλλες ρυθμισεις, που θελουν να βγεις απο το game και δεν γινονται on the fly.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Εισαι in game με AMD πατας ενα hotkey βαζεις οτι fps limit γουσταρεις τελος, με nvidia βγαινεις απο το game, ανοιγεις ενα θεοαργο panel απο τα XP, βαζεις το limit, ξανατρεχεις το game. Τα ιδια και για το sharpness και αλλες ρυθμισεις, που θελουν να βγεις απο το game και δεν γινονται on the fly.

Εδω αλλαζουμε in game oc profile η ευκολια ειναι τεραστια και σιγουρα οχι game changer αλλα αν το μαθεις δυσκολα γυρνας μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όχι ότι το frame limiter σε nvidia cp δουλεύει πάντα σωστά κιόλας. Ψιλό jerky είναι και πετυχαίνω ακόμα και flickering πολλές φορές. Αν δεν έχει το ίδιο το game frame cap, rivatuner καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Razor333 είπε

Εισαι in game με AMD πατας ενα hotkey βαζεις οτι fps limit γουσταρεις τελος, με nvidia βγαινεις απο το game, ανοιγεις ενα θεοαργο panel απο τα XP, βαζεις το limit, ξανατρεχεις το game. Τα ιδια και για το sharpness και αλλες ρυθμισεις, που θελουν να βγεις απο το game και δεν γινονται on the fly.

Το sharpness μπαίνει on the fly με GFE. Οι περισσότεροι στα ξένα fora που διαβάζω θέλουν να παραμείνει ως έχει το CP αφού δουλεύει μια χαρά και είναι απλό, λολ.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, etze είπε

spacer.png

spacer.pngspacer.png

spacer.png

μετα απο 3 μηνες κατεφθασε και η 3080ti eagle απο πλαισιο

την εδωσα σε ενα φιλαρακι 

Eιχα παραγγειλει και εγω την 3080 ti eagle απο το πλαισιο και απο οτι μου ειπαν μολις, εχει ερθει. Αν θελει καποιος να την παρει ας μου στειλει μνμ να του δωσω αρ.παραγγελιας κτλπ για να συννενοηθει με το πλαισιο, εγω δε θα την παρω τελικα.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, μετά απο αρκετό καιρό!

Επειδή είχα πολύ καιρό αποχή απο τα δρώμενα , μπορεί να μου κάνει κάποιος update τι γίνεται με την κατάσταση με τις κάρτες γραφικών?

Εχω ξεμείνει με την 5700xt (έχω να ακουμπήσω pc κανα 6μηνο) και τώρα που θα ξεκινήσει να χειμωνιαζει θα ξαναρχίσει το καψιμο!

Σε τι κατάσταση είμαστε με διαθεσιμότητα/τιμές?

Αξίζει να πουλήσω την δικιά μου να πάω για καινούργια? Μένω όπως όχι μέχρι την next gen? 

Aυτά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και καιρό 1.5 χρόνο+ έχω σταματήσει να περνάω drivers τις nvidia απευθείας. Χρησιμοποιώ το nvcleaninstall και για οποιαδήποτε ρύθμιση θέλω να κάνω μετά χρησιμοποιώ το nvidia inspector

Όλη η σαβούρα που σέρνει μαζί ο original installer δεν προσφέρει τίποτα, τα περισσότερα είναι junk files όπως telemetry Πολλά αφορούν άλλα προϊόντα όπως notebooks και quadro που δεν έχουν καμία χρήση στα gaming desktops και κάποια ακόμα που ελάχιστοι τα χρειάζονται 

Ενα νέο control panel  παντός σαν της AMD σίγουρα θα ήταν καλύτερο σε σχέση με το μουσειακό που  έχουν
 

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...