Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, vfragos είπε

Καλημέρα, περιμένω απο Amazon Zotac RTX 3080 TI AMP HOLO, στην τιμή που την είδα και την πήρα δεν το σκέφτηκα καν, έπεσε παραγγελία, γνωρίζετε τι λέει σαν υλοποιήση, νομίζω οτι είναι αρκετά καλή, μια τίμια μεσαία υλοποιήση γενικά.

Και η Zotac πλέον (αφού η Gigabyte έβαλε μυαλό) βάζει τα χειρότερα thermal pads στις μνήμες οπότε να περιμένεις 90-100C στις GDDR6X. Σε gaming πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και η Zotac πλέον (αφού η Gigabyte έβαλε μυαλό) βάζει τα χειρότερα thermal pads στις μνήμες οπότε να περιμένεις 90-100C στις GDDR6X. Σε gaming πάντα.

https://www.techpowerup.com/review/zotac-geforce-rtx-3080-ti-amp-holo-black/32.html

το review του techpowerup την βγάζει 76 στον πυρήνα. Οι μνήμες είναι οκ, στους 88 σύμφωνα με αυτούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

https://www.techpowerup.com/review/zotac-geforce-rtx-3080-ti-amp-holo-black/32.html

το review του techpowerup την βγάζει 76 στον πυρήνα. Οι μνήμες είναι οκ, στους 88 σύμφωνα με αυτούς..

Συγκριτικά μιλάμε πάντα καθώς παίζουν 10 παράμετροι ρόλο.

Δες εδώ σε 2 + 2 + 2 3070Ti (με GDDR6X και αυτές) διαφορά στις θερμοκρασίες ανάμεσα στις 3 εταιρίες.

(ERGO mining είναι που είναι χαλαρό στις μνήμες)

Οι Zotac είναι 10-25C πάνω από τις EVGA και 5-10C πάνω από τις MSI.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το guru3d είναι με 20-21 ambient αλλά δεν γράφει αν είναι σε case ή σε open bench. Το techpowerup είναι στο darkFlash DLX22 αλλά δεν λένε την ambient. Άντε βγάλε άκρη. Το σωστό θα ήταν σε open bench και να γράφουν και την delta T από ambient..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rakeesh είπε

Μολις με πηραν από το πλαίσιο οτι η 3060 Zotac που ειχα παραγγειλει 25/2 sta 459 ευρω έγινε διαθέσιμη. να σπευσω λέτε ή να περιμένω για κάτι καλύτερο σε budget μέχρι 600 ευρω?  τι θέλω για να αντικαταστήσει μια 1050ti και να με βοηθησει σε κάποια λογισμικά φωτογραμετρίας αν έχει κάποιος εμπειρα (agisoft metashape,pix4d )

Παρτην και μην το πολυψαχνεις...γιατί https://videocardz.com/newz/nvidia-and-amd-graphics-cards-are-again-becoming-more-expensive

Τα είπε ο psycho :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με πατέντες κατάφερα να ρίξω gddr6x temps στους 70 σε gaming και 78 σε mining αλλά ο πύρηνας έγραψε 86 σε game :P Νομίζω έσπασα ρεκόρ

Με 27-29 ambient αυτά

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίας και έχω τη συγκεκριμένη κάρτα 3080 ΤΙ AMP HOLO με 27c ambient είναι 72 -73 c στο core +6c το hotspot  οι μνήμες ηταν 92
Η υψηλότερη θερμοκρασία που έχω δει ποτέ στις μνήμες είναι 96c μετά από 5 ώρες συνεχόμενο gaming στο metro σε 1440p με max quality settings και +1500 mem

Ολα τα παραπάνω με τα fans στο auto μέσα στο phanteks evolv tg atx που δε φημίζεται για το airflow.
Στο καινούριο case το core φτάνει 71-72 οι μνήμες 86 - 88 και με χαμηλότερο gpu fan speed (Auto)

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια παιδιά.

1 ώρα πριν, Deu164 είπε

Μίας και έχω τη συγκεκριμένη κάρτα 3080 ΤΙ AMP HOLO με 27c ambient είναι 72 -73 c στο core +6c το hotspot  οι μνήμες ηταν 92
Η υψηλότερη θερμοκρασία που έχω δει ποτέ στις μνήμες είναι 96c μετά από 5 ώρες συνεχόμενο gaming στο metro σε 1440p με max quality settings και +1500 mem

Ολα τα παραπάνω με τα fans στο auto μέσα στο phanteks evolv tg atx που δε φημίζεται για το airflow.
Στο καινούριο case το core φτάνει 71-72 οι μνήμες 86 - 88 και με χαμηλότερο gpu fan speed (Auto)

Μια χαρά, το καινούργιο case έκανε καλή δουλειά επίσης.

Την κάρτα για αρχή θα την δουλέψω με ένα PSU Corsair VS650  και έναν Ryzen 2700X. Λογικά για κάποιο διάστημα τουλάχιστον μέχρι να το αλλάξω δεν θα έχω θέμα με το τροφοδοτικό. Τώρα σιγά σιγά θα πρέπει να σκεφτώ και τον επεξεργαστή, με βλέπω για Ryzen 5800X

Επεξ/σία από vfragos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vfragos είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια παιδιά.

Μια χαρά, το καινούργιο case έκανε καλή δουλειά επίσης.

Την κάρτα για αρχή θα την δουλέψω με ένα PSU Corsair VS650  και έναν Ryzen 2700X. Λογικά για κάποιο διάστημα τουλάχιστον μέχρι να το αλλάξω δεν θα έχω θέμα με το τροφοδοτικό. Τώρα σιγά σιγά θα πρέπει να σκεφτώ και τον επεξεργαστή, με βλέπω για Ryzen 5800X

Σε VS τροφοδοτικό εγώ δεν θα βαζα 3080ti πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexmpl είπε

Σε VS τροφοδοτικό εγώ δεν θα βαζα 3080ti πάντως.

Τι θα πάθει δηλαδή εάν στα Watt είμαι συνολικά max στα 530 - 550; Αν και όπως είπα υπολογίζω στις επόμενες μέρες θα το αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vfragos είπε

Τι θα πάθει δηλαδή εάν στα Watt είμαι συνολικά max στα 530 - 550; Αν και όπως είπα υπολογίζω στις επόμενες μέρες θα το αλλάξω.

Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα με μια κάρτα αξίας 1300+ ευρώ σε ένα psu των 50 ευρώ 80+ white με 3 μόλις χρόνια εγγύηση από τον κατασκευαστή που το χρησιμοποιείς ήδη κάποιο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα με μια κάρτα αξίας 1300+ ευρώ σε ένα psu των 50 ευρώ 80+ white με 3 μόλις χρόνια εγγύηση από τον κατασκευαστή που το χρησιμοποιείς ήδη κάποιο καιρό.

Σε παρακαλώ 64€ !! Χαχα, δεκτό εντάξει εμένα προσωπικά δεν με φοβίζει τόσο. Η αλήθεια είναι οτι ήμουν απροετοίμαστος, δεν είχα σκοπό για αγορά κάρτας, αλλά η τιμή ήταν πολύ καλή και οι τιμές δεν βλέπω να πέφτουν σύντομα και την πήρα. Επίσης την πήρα μόνο και μόνο για VR και racing sim διαφορετικά ήμουν καλλυμένος με την RTX 2080. 

Ένα Corsair RM 750w καλά είναι; Τι διαφορά έχει το RM απο το RMx ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vfragos είπε

Σε παρακαλώ 64€ !! Χαχα, δεκτό εντάξει εμένα προσωπικά δεν με φοβίζει τόσο. Η αλήθεια είναι οτι ήμουν απροετοίμαστος, δεν είχα σκοπό για αγορά κάρτας, αλλά η τιμή ήταν πολύ καλή και οι τιμές δεν βλέπω να πέφτουν σύντομα και την πήρα. Επίσης την πήρα μόνο και μόνο για VR και racing sim διαφορετικά ήμουν καλλυμένος με την RTX 2080. 

Ένα Corsair RM 750w καλά είναι; Τι διαφορά έχει το RM απο το RMx ;

Κομπλέ είσαι με τα 750 αλλά καλύτερα 850 θα έλεγα.

Τα RMx περιέχουν ιαπωνικούς πυκνωτές ενώ το RM κινέζικους. Καλής ποιότητας όμως όχι μάπα. Και στα 2 η corsair δίνει 10ετη εγγύηση άλλωστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vfragos είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια παιδιά.

Μια χαρά, το καινούργιο case έκανε καλή δουλειά επίσης.

Την κάρτα για αρχή θα την δουλέψω με ένα PSU Corsair VS650  και έναν Ryzen 2700X. Λογικά για κάποιο διάστημα τουλάχιστον μέχρι να το αλλάξω δεν θα έχω θέμα με το τροφοδοτικό. Τώρα σιγά σιγά θα πρέπει να σκεφτώ και τον επεξεργαστή, με βλέπω για Ryzen 5800X

Mε 11600k και 3090 έχω βαρέσει 670watt peak σε games χωρίς ιδιαίτερο κλοκάρισμα (stock το CPU). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...