Προς το περιεχόμενο

Περί σεισμού στην Λάρισα


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Οι σεισμολόγοι πιάνουν δουλειά μετά τον σεισμό

Λενε ποσο ηταν και αυτο με διαφωνιες, μετα βγαινουν στα καναλια και λενε οτι μαλλον ηταν ο κυριος σεισμος αλλα δεν ειμαστε και πολυ σιγουροι, τσακωνονται και λιγο και τελος..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, paylidis είπε

προσωπικά δε καταλαβαινω κανενα σεισμό, ακομα και οταν γινεται χαμος και όλοι τρέχουν... ισως τυχερός ίσως και άτυχος, σιγουρα παντως ειναι περιεργη αισθηση οσοι το καταλαβαινετε...

Τι εννοεις δεν καταλαβαινεις κανενα σεισμο?

Δηλαδη εχεις βρεθει σε περιοχη που ειχε μεγαλο σεισμο και δεν πηρες πρεφα?

Νταξει να εισαι σε κανενα δρομο να το καταλαβω πως ισως δεν το αντιληφθεις τοσο πολυ τουλαχιστον. Αλλα και μεσα π.χ. σε σπιτι σου εχει τυχει να μην παρεις πρεφα?

Επεξ/σία από crom251
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Echo99 είπε

Και που είναι η απόδειξης? Επιστήμονας είσαι δεν λες ότι σου κατέβει γιατί σε πλήρωσαν να τα πεις. Αντε συνέλθετε λίγο στην ελλάδα Εχετε ξεφύγει τελείως, (για τους επιστήμονες το λέω.)

Το οτι ακόμα ψάχνονται δε σημαίνει οτι δεν είναι επιστήμονες .

Εκτός απο τους μεγάλους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος , ψάχνονται αν έχει σχέση και με το μαγνητικό πεδίο της Γης και πρόσφατα απο τις ηλιακές εκλάμψεις . Δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχει περίπτωση πρόβλεψης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω ολοι εμεις που ειμαστε Λαρισα να ειμαστε καλα, για αρχη. Ευτυχως τα κτηρια στη πολη ειναι με τους καινουριους και τους μετεπειτα αναθεωρημενους αντισεισμικους κανονισμους και μεσα στην πολη της Λαρισας, εκτος του θολου νερου που απο σημερα νομιζω διορθωθηκε, δεν υπαρχει προβλημα. Προβλημα υπαρχει στα χωρια τις Ελασσονας και του Τυρναβου, που ειναι παλαιοτερα τα οικισματα. Παντως εχοντας ζησει τον σεισμο της αθηνας και αυτον εδω στη Λαρισα νομιζω οτι αυτος της αθηνας ηταν πολυ πιο εντονος, και σιγουρα πολυ μεγαλυτερος σε διαρκεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αναφέρω και εγώ την δική μου εμπειρία η οποία ήταν και η πρώτη στην ζωή μου (γεννηθείς Σεπτέμβριο του 1995) στον Σεισμό της Πάρνηθας του 1999. Στην τρυφερή ηλικία των τεσσάρων (παρά δέκα ημερών) ετών βίωσα στο διαμέρισμα μας στον 9ο όροφο στο Ηράκλειο Αττικής έναν σεισμό που όμοιό του δεν έχω ξαναδεί. Εξαιρετικά δυνατός και το σπίτι χόρευε στην κυριολεξία. Ευτυχώς η πολυκατοικία (χτισμένη του 1972) είναι ακόμη κραταιά, αλλά το σοκ ήταν πρωτόγνωρο και δεν θα το ξεχάσω ποτέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, rafa1919 said:

αλλά το σοκ ήταν πρωτόγνωρο και δεν θα το ξεχάσω ποτέ.

To μόνο που θυμάμαι είναι ότι έβλεπα Baywatch όταν κούναγε το 99, 16 ετών, δεν σηκώθηκα καν. 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περί σεισμού στην Θεσσαλία θα  ήταν σωστός ο τίτλος. Εξάλλου το επίκεντρο των σεισμών δεν είναι η Λάρισα ώς πόλη αλλά η Ελασσόνα

Επεξ/σία από stefanos_13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Thresh said:

To μόνο που θυμάμαι είναι ότι έβλεπα Baywatch όταν κούναγε το 99, 16 ετών, δεν σηκώθηκα καν. 😛

:P κι εγω μικρό σπιτι στο λιβαδι εκεινη την ωρα. Και η τηλεοραση αρχισε να χοροπηδαει και προσγειώθηκε ορθια στο πατωμα, οπως ορθια προσγειωθηκαν και τα μπουκαλια που επεφταν απ'το συνθετο. Απιστευτες εικόνες λεμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Περί σεισμού στην Θεσσαλία θα  ήταν σωστός ο τίτλος. Εξάλλου το επίκεντρο των σεισμών δεν είναι η Λάρισα αλλά η Ελλασονα

Πολυ σωστα.

Υπαρχουν προβληματα σε πολλα χωρια μεταξυ Τρικαλων και Λαρισας απο πληροφοριες που εχω και κανεις δεν το ξερει παρα μονο σε τοπικο επιπεδο. 

Τα μεγαλα καναλια νομιζουν οτι Ελλαδα ειναι μονο η Αθηνα και δεν λενε τιποτα.

Αυτο το πραγμα που γινεται καθε λιγη ωρα με τους μετασεισμους ειναι αλλο πραγμα.Φτανεις ακομα και σε σημειο να νιωθεις οτι γινεται σεισμος και στην πραγματικοτητα να μην γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση για αυτούς που ξέρουν.

Η οικοδομή που μένω (όπως και η πληθώρα αυτών στην Θεσσαλονίκη) είναι δεκαετία 70-80 χτισμένες. Συγκεκριμένα η δίκη μου είναι του 1966!

Ποσο ασφαλές είναι να μένουμε σε τετοιες οικοδομές;; Ελέγχει ποτέ κάποιος την στατικότητα ή ότι πρέπει τέλος πάντων;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως (ή ευτυχως) ειμαι και εγω απο αυτους που θα καταλαβουν τον σεισμο οταν πεσει κατι στο κεφαλι μου,οσο και να κουναει δεν νιωθω.Καρδιτσα κουνησε αρκετα αλλα εννοειτε δεν εγινε το παραμικρο.Τρικαλα απ οτι μου ειπαν στην δουλεια,κουνησε πολυ περισσοτερο και οντως μολις πηγα στο εργοστασιο,ειδα πραγματα να εχουν πεσει απο τα ραφια.Παντως το ποσο ανισχυρος και τρομοκρατημενος νιωθεις την ωρα του σεισμου ειναι απιστευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Thresh είπε

To μόνο που θυμάμαι είναι ότι έβλεπα Baywatch όταν κούναγε το 99, 16 ετών, δεν σηκώθηκα καν. 😛

Χαρακτηριστικά θυμάμαι να είμαι στο πατρικό του κουμπάρου μουαζι με ένα ακόμα φιλο (τότε 14 κ 16 χρόνων) και να βλέπουμε την αρχή του baywatch και να μας λέει χαρακτηριστικά, "κουνάει παιδεία,σεισμός". Εννοείται τον δουλέψαμε και συνεχίσαμε σαν να μην υπάρχει θέμα. Τότε γυρνάει κ μας λέει" θα κάνει κάνα μεγάλο ρε κουφάλες και θα τρέχετε" και συνεχίσαμε το δούλεμα. Κάνα 20λεπτο μετά ανοίγοντας τη πόρτα σπίτι μου 3 ορόφους κάτω ξεκινά να σείεται το σύμπαν. Απλά Ελλάδα στο γέλιο από αντίδραση προς τον κουμπάρο μου ,όντας τελείως χεσμενος μέσα μου. Τι είχε καπνίσει εκείνη τη μέρα κ έπιασε ότι έπιασε αποτελεί μυστήριο μέχρι και σήμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, primeragt said:

Χαρακτηριστικά θυμάμαι να είμαι στο πατρικό του κουμπάρου μουαζι με ένα ακόμα φιλο (τότε 14 κ 16 χρόνων) και να βλέπουμε την αρχή του baywatch και να μας λέει χαρακτηριστικά, "κουνάει παιδεία,σεισμός". Εννοείται τον δουλέψαμε και συνεχίσαμε σαν να μην υπάρχει θέμα. Τότε γυρνάει κ μας λέει" θα κάνει κάνα μεγάλο ρε κουφάλες και θα τρέχετε" και συνεχίσαμε το δούλεμα. Κάνα 20λεπτο μετά ανοίγοντας τη πόρτα σπίτι μου 3 ορόφους κάτω ξεκινά να σείεται το σύμπαν. Απλά Ελλάδα στο γέλιο από αντίδραση προς τον κουμπάρο μου ,όντας τελείως χεσμενος μέσα μου. Τι είχε καπνίσει εκείνη τη μέρα κ έπιασε ότι έπιασε αποτελεί μυστήριο μέχρι και σήμερα!

Μια χαρα τα επιασε! Πριν τον μεγαλο σεισμο του '99 ειχα καταλαβει κι εγω και αλλοι που το συζητούσαμε τουλαχιστον 2 προσεισμους. Επρεπε να ειχαμε βγει τοτε αμεσως εξω αλλα που να ξεραμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

To μόνο που θυμάμαι είναι ότι έβλεπα Baywatch όταν κούναγε το 99, 16 ετών, δεν σηκώθηκα καν. 😛

Να φοβασαι δηλαδη μην βγεις εξω με περιεργες.... σηκωμαρες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή και κουράγιο στους σεισμόπλεικτους. Ελπίζω και εύχομαι να ήταν ο τελευταίος σεισμός.

Εμένα με τρομάζει η ιδέα και η φάση με τα παιδιά μου. Αν χτύπα ξύλο γίνει κανένα χοντρό σκηνικό,  πως θα μπορέσω να τα προστατεύσω. Εγώ ναι μεν τρομάζα όταν γινόταν κανένας μικρός πριν κάνω τα παιδιά, αλλά δεν με ένοιαζε τι και πως γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα την βρω την άκρη ότι και να γίνει...λέμε τώρα.

Προσωπική ιστορία δυνατού σεισμού (δεν λέω εμπειρία) όταν ήμουν σχεδόν 2.5 χρόνων στον σεισμό του 78 της Θεσσαλονίκης. Λόγω της δουλειάς των δικών μου ήμουν μέσα στο σαλόνι μόνος μου και έπαιζα με τα παιχνίδια μου. Συνήθως ήταν μαζί μου και η αδερφή μου δύο χρόνια μεγαλύτερη και με πρόσεχε αλλά είχε πάει στην γιαγιά μου να περάσει το βράδυ και να κοιμηθεί. Το μαγαζί επικοινωνούσε με το σαλόνι που έπαιζα εγώ με μια μόνο πόρτα και με το που έγινε ο σεισμός η μητέρα μου μπήκε μέσα γρήγορα ενώ κουνούσε ακόμα και με βρήκε κάτω από το τραπέζι του σαλονιού. Στην αρχή μου λέει ότι χέστηκε γιατί δεν με είδε στο μέρος που με είχε αφήσει.

Φυσικά εγώ δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα από αυτό, μόνο μια, δυο είκόνες που τρώει φλας ο εγκέφαλος, αν βέβαια είναι πραγματικές γιατί την ιστορία μου την είπε η μητέρα μου όταν είχα αρχίσει πλεον να καταλαβαίνω τι είναι σεισμός και μου την λέει ακόμα και σήμερα. Αυτό που έχω μπροστά μου όμως καθαρά είναι η εικόνα στα πρώτα φύλλα του χρυσού οδηγού που έδειχνε ένα παιδάκι να μπαίνει κάτω από το τραπέζι σε σεισμό, οι παλαιότεροι θα το θυμάστε. Σκηνές και τέτοια που κοιμόμασταν μετά δεν θυμάμαι τίποτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...