Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα πραγματα ειναι τραγικα μαγκες

εχουνε βαρεσει διαλυση κανονικα

ασχολουμαι απο 2006-2007 με online παραγγελιες και δεν ητανε ποτε τοσο χαλια τα πραγματα, ουτε καν κοντα για την ακριβεια

6 βδομαδες περιμενα ενα γραμμα απο γερμανια και παιζει να καθοτανε στο κεντρο διανομης στα ελτα για 1 μηνα+

πηγα μονος μου και τους το ζητησα, ο ταχυδρομος ειχε να περασει 16-17 ημερες απο την πολυκατοικια μου ενω μεχρι πριν μερικους μηνες περνουσε 2-3 φορες τη βδομαδα

δεν ξερω τι ακριβως εχουν κανει, ελλειψεις προσωπικου ακουω απο εδω και απο εκει και με κανα δυο υπαλληλους που μιλησα ηταν τερμα στραβωμενοι, η μια μου ειπε "ελα ελα αφου το πηρες τελικα κομπλε εισαι και ας εκανε τοσο πολυ", ο αλλος σχεδον παρεξηγηθηκε που του ειπα οτι παλια κανανε 5-8 εργασιμες και τωρα κανουν δυο μηνες να ερθουν μεσα απο ΕΕ

και ολα αυτα ενω μας εχουνε γαμησει τον κωλο με τα τελωνεια πληρωνουμε πιο πολλα νταβατζιλικια απο ποτε απο περσι

γενικα απ'οτι εχω καταλαβει η ΝΔ εχει σκοπο να ξεφτιλισει την υπηρεσια και να την πουλησει για ψιχουλα σε καμια ξενη εταιρεια 

ντροπη και αισχος 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, stelaras1 είπε

Απίστευτο, μου αρέσει που βάζεις και γελάκι 

5 μήνες από που ρε φίλε; 

ε τι να κανουμε..γελαμε για να μην κλαιμε 😂 απο κινα (ali)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, its smashy είπε

ε τι να κανουμε..γελαμε για να μην κλαιμε 😂 απο κινα (ali)

Δεν θα έπρεπε να πάρεις refund μετά από 90 μέρες? Εγώ πάντως έχω πάρει πάνω από 40 δέματα και έχουν έρθει σε 25 μέχρι και το ανώτερο 35 μέρες, εκτός την φορά που χακαρανε το πληροφοριακό σύστημα στα ΕΛΤΑ αυτή τη φορά έκανα 40.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται πια με αυτά τα ΕΛΤΑ, που θα πάει αυτή η κατάσταση; Το έχουν κλείσει το μαγαζί λόγω Πάσχα; Ένα μήνα πήραν άδεια όλοι; Δεν αφήσανε για το καλοκαίρι καμιά εβδομάδα; Έσκος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, e-k είπε

Τι γίνεται πια με αυτά τα ΕΛΤΑ, που θα πάει αυτή η κατάσταση; Το έχουν κλείσει το μαγαζί λόγω Πάσχα; Ένα μήνα πήραν άδεια όλοι; Δεν αφήσανε για το καλοκαίρι καμιά εβδομάδα; Έσκος!

Τα ελτα πανε για ξεπούλημα, οπότε μην περιμένεις και πολλά και δεν φταίνε οι εργαζόμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα παιδιά είναι για γέλια

Δέμα από φίλο από USA από 21 αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο

Έκανε 3 μέρες να έρθει Ελλάδα και ακόμα δεν έχει έρθει από την Αθήνα.Το φόρο ξέρουν να το βάζουν όμως οι κοπριτες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2022 στις 10:06 ΜΜ, frap73 είπε

Θα χάσεις αρκετό χρόνο και πιθανότατα θα σου επιστραφεί μόνο το ποσό του ΦΠΑ που κετέβαλες, όχι το κόστος της υπηρεσίας των ΕΛΤΑ (= να ελέγξουν το αντικείμενο γιατί δεν υπήρχε η ηλεκτρονική πληροφόρηση για το IOSS).

Και θα έχεις και το άγχος μήπως και σου πούνε nada και χάσεις και τα 12€ που κατέβαλες για επανέλεγχο.

Είναι πολύ πιο γρήγορο να ανεβάσεις στο ebay (όχι στον πωλητή) την φώτο από την απόδειξη που πλήρωσες το ΦΠΑ και το κίτρινο αυτοκόλλητο ώστε να σου επέστρεφε άμεσ!α το ποσό του ΦΠΑ που σου παρακράτησε. Έχουν ειδική σελίδα για αυτό ψάξε στο thread τα σχετικά μηνύματα του grinder_ . Ναι, θα έχανες τα επιπλέον €4 (ή όσα ) που σου χρέωσαν τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό αλλά μπροστά στο επιπλέον μήνα και την αγωνία και την πιθανότητα πως δε θα τα γλιτώσεις έτσι κι αλλιώς....

[update]

Πήγα χτες και πήρα το πακέτο με κόστος 33,77 (είχα ξεχάσει και εγώ πόσο έκανε από τον Ιανουάριο που έφυγε) πλήρωσα επιπλέον 15,6 (εκτελωνισμός 7,5 + ΦΠΑ 8,10)

το πακέτο επάνω δίπλα από το όνομά μου αναφέρει με bold 'VAT PAID: IOSS 2760xxx τον κωδικό)

που σημαίνει ότι ούτε καν το είδαν ούτε ασχολήθηκαν  - ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ

είχα έτοιμα τα χαρτιά για αμφισβήτηση και πήγα στην προισταμένη του καταστήματος

με παρότρυνε να μην το κάνω γιατί ένας Θεός ξέρει πότε θα το επιστρέψουν

Όταν την ρώτησα γιατί αφού έχει πληρωθεί το ΦΠΑ μπήκε και επιπλέον εκτελωνισμός η απάντηση είναι ότι πάντα μπαίνει τέλος εκτελωνισμού γιατί 'κάτι πρέπει να βγάλουμε και εμείς'. Δυστυχώς δεν μπόρεσε να απαντήσει ποιο είναι το κριτήριο που όλα μου τα δέματα μέχρι σήμερα μέσω Aliexpress δεν έχουν περάσει τελωνείο. Ίσως δεν έχω καταλάβει κάτι και εγώ τι να πω.

Η συγκεκριμένη αποστολή έγινε μέσω Ebay (δε νομίζω ότι το σύστημα το Ebay είναι προβληματικό σε σχέση με του Ali ούτε ότι έκανε κάτι ο πωλητής λάθος εφόσον είχε εκτυπωθεί εμφανώς και πεντακάθαρα το VAT PAID και το IOSS.

Τώρα θα κάνω αίτημα στο Ebay για επιστροφή ΦΠΑ και τα 7,5 (στα 33,77) τα έφαγα.

Είναι τρομακτικό όμως αυτό που είπαν και τα παιδιά πριν

Παλιά ήταν χύμα χωρίς τελωνείο περνούσαν αέρα και μικρότεροι χρόνοι

Μετά μέχρι ένα ποσό τελωνείο υπήρχε μεγαλύτερη καθυστέρηση και επιβολή φόρων δασμών ΚΤΛ

Τώρα με πλήρεις φόρους κτλ οι χρόνοι έχουν ξεφύγει, κανείς δεν ξέρει τι γίνεται

Μου επιβεβαίωσε ότι ακόμα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα μετά τη χακιά τόσο στα εισερχόμενα όσο και εξερχόμενα χωρίς να μπορεί να προσδιορίσει κανείς χρόνους.

Φταίνε και το κράτος και η αδιαφορία των υπαλλήλων.

Προφανώς το πάνε για πώληση/ιδιωτικοποιηση φουλ, αλλά και εσύ ρε υπάλληλε εκτελωνιστά αφού το βλέπεις ότι VAT Paid ασχολήσου λίγο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιβάλει φόρους το ταχυδρομείο.

Το τελωνείο επέβαλε τον φόρο , και το ταχυδρομείο εισέπραξε τα νόμιμα έξοδα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιμα δεν ήταν εξήγησα τους λόγους αναλυτικά.

Επίσης το Ebay αρνήθηκε να καλύψει τον διπλό ΦΠΑ διότι είχαν περάσει οι 90 ημέρες, προφανώς το έγραφαν κάπου στα ψιλά γράμματα. 

Συνοψίζω 

Στα 33 ευρώ πλήρωσα άλλα 15 ήτοι επιπλέον 50%.

Κλείστε το καλύτερα και αντε στα σπιτάκια σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2022 στις 6:57 ΜΜ, its smashy είπε

για τα δικα μου παμε 5 μηνες τωρα.. παμε γερα. LESSSGOO 😁

Έλα να κάνουμε παρέα! Περιμένω παραγγελία από τον Ιανουάριο από Αλί! Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν ιδέα που είναι, το τρακινγκ έχει πάψει να λειτουργεί πλέον και έχασα και το dispute από το Αλί γιατί φαίνεται να είναι Ελλάδα! Καμία ελπίδα, απλά το κλαίω! Ευτυχώς δεν ήταν ακριβό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2022 στις 2:45 ΠΜ, sakisgri είπε

Δεν θα έπρεπε να πάρεις refund μετά από 90 μέρες? Εγώ πάντως έχω πάρει πάνω από 40 δέματα και έχουν έρθει σε 25 μέχρι και το ανώτερο 35 μέρες, εκτός την φορά που χακαρανε το πληροφοριακό σύστημα στα ΕΛΤΑ αυτή τη φορά έκανα 40.

κανονικα ναι. αλλα καποιοι αν βλεπουν οτι δεν εχεις παραλαβει κλπ κανουν extend για να μην κανεις refund. αλλα για εκει με βλεπω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, lyda94 είπε

Έλα να κάνουμε παρέα! Περιμένω παραγγελία από τον Ιανουάριο από Αλί! Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν ιδέα που είναι, το τρακινγκ έχει πάψει να λειτουργεί πλέον και έχασα και το dispute από το Αλί γιατί φαίνεται να είναι Ελλάδα! Καμία ελπίδα, απλά το κλαίω! Ευτυχώς δεν ήταν ακριβό!

ελα κομπλεδα ειμαστε 😂 περιμενω διαφορα. (πρεπει να ειναι 9 πακετα τωρα) καποια εχουν track και λενε "out for delivery" απο της 20 του μηνα. οποτε δηθεν εχει φτασει εδω..και ακομα σαν μακακας περιμενω. βαρεθηκα..επεσε dispute για τα πρωτα σημερα. αν παει ετσι θα πεσουν και αλλα. για αυτα που δεν εχουν track ουτε θεος να ξερει που ειναι

Επεξ/σία από its smashy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, its smashy είπε

ελα κομπλεδα ειμαστε 😂 περιμενω διαφορα. (πρεπει να ειναι 9 πακετα τωρα) καποια εχουν track και λενε "out for delivery" απο της 20 του μηνα. οποτε δηθεν εχει φτασει εδω..και ακομα σαν μακακας περιμενω. βαρεθηκα..επεσε dispute για τα πρωτα σημερα. αν παει ετσι θα πεσουν και αλλα. για αυτα που δεν εχουν track ουτε θεος να ξερει που ειναι

Καλή τύχη! Έχουν χάσει τη μπάλα γενικά! Ήταν που ήταν, τώρα απέγιναν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lyda94 είπε

Έλα να κάνουμε παρέα! Περιμένω παραγγελία από τον Ιανουάριο από Αλί! Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν ιδέα που είναι, το τρακινγκ έχει πάψει να λειτουργεί πλέον και έχασα και το dispute από το Αλί γιατί φαίνεται να είναι Ελλάδα! Καμία ελπίδα, απλά το κλαίω! Ευτυχώς δεν ήταν ακριβό!

στο αλι φαινεται απλως πωςτο πακετο "arrived at local delivery office". κανονικα δε θα επρεπε να χανεις το ντισπιουτ γιατι δε φαινεται οτι παρελαβες. αλλα ετσι ειναι το αλι. επειδη ειναι αλητες (οχι μονο για αυτο που λες αλλα για αλλους πολλους και χειροτερους), τραβα κανε μαι αμφισβητηση συναλλαγης στην τραπεζα και θα τα παρεις πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...