Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 28/03/2022 at 14:46, SaFiS said:

Βιάζομαι?? Παραγγελία 20/02 από Ali...

image.png.a66b06434c570d20719a659f330e95a9.png

Με το που επανήλθε το σύστημα, οι παλιές ημερομηνίες εξαφανίστηκαν. Παρέλαβα τελικά στις 06/04, αφού χρειάστηκε να πάω εγώ από το κέντρο διανομής τους. Τραγικοί...

Elta.jpg.0cc33b3f3b0238f67d4407c81a321dde.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς ενημέρωση τι γίνεται με τις αποστολές προς εξωτερικό; Έχω στείλει κάτι απο 29/3 την ημέρα που άνοιξαν για λίγο τις αποστολές και το tracking δείχνει οτι έφτασε και έφυγε απο το Κ.Δ Αττικής στις 31/3 απο τότε τιποτα. 

31/3/2022, 07:33 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
31/3/2022, 05:33 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ Άφιξη σε Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ
Επεξ/σία από geopapa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2022 στις 7:10 ΜΜ, CptBill είπε

Σχετικο ασχετο με το thread. Σε προσφατη παραγγελια απο amazon, δρομολογηθηκε η μιση μεσω UPS ενω η αλλη μιση μεσω DHL

Δεν ισχυει ακομα η συμφωνια με ΕΛΤΑ κουριερ?

μηπως πατησες γρηγορη αποστολη; αλλιως η θα ηταν κατι που δεν το στελνουν με elta courier η εφυγε απο καποια αποθηκη που απο εκει φευγουν μονο ups dhl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2022 στις 4:52 ΜΜ, Tulipbaek είπε

Τα ΕΛΤΑ αρχίζουν να το κάνουν τρακ από τη στιγμή που θα φύγει από Ουγγαρία. Από Ουγγαρία σημαίνει ότι έχει φύγει όταν σου βγάλει το μήνυμα "departure from outward office of exchange" και τότε θα σου εμφανιστεί και στα ΕΛΤΑ το στατους "αποστολή από πελάτη στο εξωτερικό". Το ότι στο Aliexpress λέει ότι το δέμα έφτασε στη χώρα προορισμού μην το λαμβάνεις υπ' όψιν σου! Αυτό εμφανίζεται μόλις προσγειωθεί η πρώτη πτήση από Κίνα, στη συγκεκριμένη περίπτωση στην Ουγγαρία.

Καλησπέρα αδελφε ! Επειδή φαίνεται να είσαι γνώστης του αθλήματος ! Όταν βγάζει σε γράμμα που έστειλα για εξωτερικό Ευρώπη departure from outward office of exchange σημαίνει ότι επιτέλους το γράμμα από τις 28 του μήνα σήμερα πέταξε για Πορτογαλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gosastgm είπε

Καλησπέρα αδελφε ! Επειδή φαίνεται να είσαι γνώστης του αθλήματος ! Όταν βγάζει σε γράμμα που έστειλα για εξωτερικό Ευρώπη departure from outward office of exchange σημαίνει ότι επιτέλους το γράμμα από τις 28 του μήνα σήμερα πέταξε για Πορτογαλία?

Καλημέρα! Δεν έχει τύχει να παρακολουθήσω δέμα που έχω στείλει εγώ προς εξωτερικό, αλλά απ' όσο γνωρίζω αυτό το στάτους σημαίνει ότι το γράμμα σκαναρίστηκε και παραδόθηκε στην αεροπορική εταιρεία. Λογικά, από αυτό το σημείο και πέρα το γράμμα θα μπορεί να εμφανιστεί και στο σύστημα του πορτογαλικού ταχυδρομείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12/4/2022   Προς αποστολή στο εξωτερικό
12/4/2022   Παραλήφθηκε από πελάτη εξωτερικού
12/4/2022 ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.) Άφιξη σε ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.)
12/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
12/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Ειδοποίηση για προσπάθεια παράδοσης
12/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Σε διανομέα προς παράδοση
6/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Άφιξη σε Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ
5/4/2022  Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
5/4/2022 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ Άφιξη σε Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Περιμενω ενα δεμα και σημερα πηρα χαρτακι για παραλαβη απο ΕΛΤΑ.

Σκοπευα να παω αυριο, αλλα σημερα εκανα refresh του tracking και βλεπω το παραπανω.

Τι θελει να πει ο ποιητης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tornado είπε
12/4/2022   Προς αποστολή στο εξωτερικό
12/4/2022   Παραλήφθηκε από πελάτη εξωτερικού
12/4/2022 ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.) Άφιξη σε ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.)
12/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
12/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Ειδοποίηση για προσπάθεια παράδοσης
12/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Σε διανομέα προς παράδοση
6/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Άφιξη σε Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ
5/4/2022  Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
5/4/2022 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ Άφιξη σε Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Περιμενω ενα δεμα και σημερα πηρα χαρτακι για παραλαβη απο ΕΛΤΑ.

Σκοπευα να παω αυριο, αλλα σημερα εκανα refresh του tracking και βλεπω το παραπανω.

Τι θελει να πει ο ποιητης?

Κάλεσε τη τηλεφωνική εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ και ρώτα. Πολύ φοβάμαι ότι από λάθος πάει να επιστρέψει στον αποστολέα... Τρέχα να προλάβεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, παιδιά! Έχω παραγγείλει ένα δέμα από aliexpress από τον Φεβρουάριο το οποίο μου ‘χει βγάλει την πίστη για να ‘ρθει. 7 Απριλίου έφτασε επιτέλους Ελλάδα, σύμφωνα με το parcel app, αλλά το νέο τρακινγκ του δεν αναγνωρίζεται στα ελτα και τα στάδια που περνάει δεν είναι τα συνηθισμένα που έχω δει τόσες φορές στα δεκάδες άλλα δέματα που έχω παραλάβει πρόσφατα. Γνωρίζει κανείς σε τι φάση ουσιαστικά βρίσκεται, κι αν δέματα με αυτό το τράκινγκ τα παραδίδουν τα ελτα; Πείτε μου μόνο ότι δε γυρίζει πίσω… 

1AFAE105-0498-41C7-B6F2-FABCA0FD6B6F.jpeg.bcddf6b3435b357a995362247ad975c4.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Καλημέρα, παιδιά! Έχω παραγγείλει ένα δέμα από aliexpress από τον Φεβρουάριο το οποίο μου ‘χει βγάλει την πίστη για να ‘ρθει. 7 Απριλίου έφτασε επιτέλους Ελλάδα, σύμφωνα με το parcel app, αλλά το νέο τρακινγκ του δεν αναγνωρίζεται στα ελτα και τα στάδια που περνάει δεν είναι τα συνηθισμένα που έχω δει τόσες φορές στα δεκάδες άλλα δέματα που έχω παραλάβει πρόσφατα. Γνωρίζει κανείς σε τι φάση ουσιαστικά βρίσκεται, κι αν δέματα με αυτό το τράκινγκ τα παραδίδουν τα ελτα; Πείτε μου μόνο ότι δε γυρίζει πίσω… 

1AFAE105-0498-41C7-B6F2-FABCA0FD6B6F.jpeg.bcddf6b3435b357a995362247ad975c4.jpeg

βσκ σου λεει πως περασε το τελωνειο και ειναι προς παραδωση στα ελτα. οποτε τωρα υπομονη και απλα περιμενεις το τι θα παρει αποφαση και το τι θα κανει το ελτα τωρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, tornado είπε
12/4/2022   Προς αποστολή στο εξωτερικό
12/4/2022   Παραλήφθηκε από πελάτη εξωτερικού
12/4/2022 ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.) Άφιξη σε ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.)
12/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
12/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Ειδοποίηση για προσπάθεια παράδοσης
12/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Σε διανομέα προς παράδοση
6/4/2022 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ Άφιξη σε Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ
5/4/2022  Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
5/4/2022 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ Άφιξη σε Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Περιμενω ενα δεμα και σημερα πηρα χαρτακι για παραλαβη απο ΕΛΤΑ.

Σκοπευα να παω αυριο, αλλα σημερα εκανα refresh του tracking και βλεπω το παραπανω.

Τι θελει να πει ο ποιητης?

Θα έλεγα πως τα πρώτα δύο μηνύματα είναι μεταχρονολογημένες εγγραφές από το κάζο που πάθανε με το ransomware, τώρα τις τράβηξε το σύστημά τους. Απλά μπήκαν με σημερινή ημερομηνία ενώ θα έπρεπε προφανώς να προηγούνται της 5/4.

Νομίζω πως το δέμα σου προωθήθηκε στο κεντρικό κατάστημα ( ; Κ.Κ.) Πειραιά που μάλλον εξυπηρετεί τον ΤΚ σου και σε περιμένει. Θα πρέπει να γράφει και η ειδοποίηση που σου άφησαν/θα σου αφήσουν που βρίσκεται.

Επεξ/σία από frap73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, frap73 είπε

Θα έλεγα πως τα πρώτα δύο μηνύματα είναι μεταχρονολογημένες εγγραφές από το κάζο που πάθανε με το ransomware, τώρα τις τράβηξε το σύστημά τους. Απλά μπήκαν με σημερινή ημερομηνία ενώ θα έπρεπε προφανώς να προηγούνται της 5/4.

Νομίζω πως το δέμα σου προωθήθηκε στο κεντρικό κατάστημα ( ; Κ.Κ.) Πειραιά που μάλλον εξυπηρετεί τον ΤΚ σου και σε περιμένει. Θα πρέπει να γράφει και η ειδοποίηση που σου άφησαν/θα σου αφήσουν που βρίσκεται.

katsikoula kai frap,

τσαμπα η ανησυχια δεν καταλαβα τι συνεβει αν συνεβει....

Πηγα σημερα και τα παρελαβα κανονικα οπως παντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας φίλοι, έχω ένα δέμα από τον Καναδά το οποίο στάλθηκε με express ταχυδρομείο, ξέρει κανείς αν το δέμα περνάει με προτεραιότητα απο τελωνείο;

Έφτασε από την Παρασκευή 15/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και χρονια πολλα. Θελω να κανω μια ερωτηση. Θελω να παρω κατι απο alliexpress το οποιο στοιχιζει 15 ευρω. Τα μεταφορικα ειναι 17 ευρω. Γνωριζοντας οτι τα προιοντα εως 22 ευρω δεν πληρωνουν εκτελωνισμο, αν παρω το προιον που ανεφερα πιο πανω θα πληρωσω εκτελωνισμο και Φ.Π.Α.?? Δηλαδη τα μεταφορικα προσμετρωνται στην αρχικη αξια του προιοντος οποτε ξεπερνα τα 22 ευρω και αρα θα πληρωσω εκτελωνισμο?? 

Σας ευχριστω πολυ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosdg_13 είπε

Καλημερα και χρονια πολλα. Θελω να κανω μια ερωτηση. Θελω να παρω κατι απο alliexpress το οποιο στοιχιζει 15 ευρω. Τα μεταφορικα ειναι 17 ευρω. Γνωριζοντας οτι τα προιοντα εως 22 ευρω δεν πληρωνουν εκτελωνισμο, αν παρω το προιον που ανεφερα πιο πανω θα πληρωσω εκτελωνισμο και Φ.Π.Α.?? Δηλαδη τα μεταφορικα προσμετρωνται στην αρχικη αξια του προιοντος οποτε ξεπερνα τα 22 ευρω και αρα θα πληρωσω εκτελωνισμο?? 

Σας ευχριστω πολυ!

 

πλέον δεν υπάρχει η ατέλεια των 22 ευρώ...

όλα τα δέματα εκτός ΕΕ, υπόκεινται σε ΦΠΑ.

από εμπειρία, δέματα που στέλνονται με τη μέθοδο aliexpress saver shiping, έχουν λιγότερες πιθανότητες να σταματήσουν για έλεγχο...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψίζω για όσους δεν θέλουν να παρακολουθήσουν όλο το θέμα.

ΟΛΑ τα δέματα εκτός ΕΕ έχουν πλέον φόρο και έξοδα εκτελωνισμού, ακόμα και αξία 0.01€.

Στα ΕΛΤΑ τα έξοδα αυτά είναι:

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html

Αναφορά σε κείμενο

i. Κατάργηση του τέλους που αφορά στην «Παρουσίαση στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς Ελεύθερων».

ii. Εισαγωγή νέων κλιμακίων τελών εκτελωνισμού για αντικείμενα αξίας 0€ έως 150€, και συγκεκριμένα ως εξής:

  • Δέματα Ίδιας αξίας από 0 ευρώ έως και 15 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 2,50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 2,02 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 15 ευρώ έως και 30 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 5,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 4,03 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 30 ευρώ έως και 50 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 7,50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 6,05 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 50 ευρώ έως και 100 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 10,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 8,06 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 100 ευρώ έως και 150 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 15,00 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 12,10 €.

Παράλληλα αποφάσισαν τον καθορισμό των λοιπών τελών ως κάτωθι:

  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 150 ευρώ έως και 500 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 20 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 16,13 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 500 ευρώ έως και 1.000 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 25 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 20,16 €
  • Δέματα Ίδιας αξίας άνω των 1.000 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 40,32 €
  • Παράδοση στον Εκτελωνιστή του παραλήπτη, το τέλος διαμορφώνεται στα  15€ ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 12,10€
  • Διασάφηση Εξαγωγής μεμονωμένου αντικειμένου, το τέλος διαμορφώνεται στα 5 ευρώ ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 4,03€
  • Διασάφηση Εξαγωγής για κατάθεση πλέον των πέντε αντικειμένων 1€/Ανά αντικείμενο (ελάχιστη χρέωση 5€) ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στο 0,81€ (ελάχιστη χρέωση 4,03€)
  • Αίτηση Επανεξέτασης Δασμών, το τέλος διαμορφώνεται στα 12€ ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 9,68€
  • Την έγκριση ημερομηνίας έναρξης ισχύος για την εφαρμογή των προαναφερόμενων τελών τη 19η  Ιουλίου 2021

https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-06/e_2133_2021ada.pdf

Δεν επιτρέπεται από ιδιώτες να εισάγουν από χώρα εκτός ΕΕ:

- καπνό, ηλεκτρονικό τσιγάρο, υγρά αναπλήρωσης, κλπ

- προϊόντα καφέ που υπόκεινται σε φόρο κατανάλωσης (θέλει ειδική διαδικασία)

- προϊόντα που υπόκεινται σε ειδικό φόρο κατανάλωσης

 

Αν η μεταφορά γίνει με courier, θα χρεωθείτε:

- Έξοδα αποθήκευσης

-  Έξοδα εκτελωνισμού (από 60€ και πάνω, ανάλογα με την αξία του προϊόντος) ή αν έχετε δικό σας εκτελωνιστή, την αμοιβή του εκτελωνιστή σας συν "Έκδοση Διατακτικής" (~35€).

- Πιθανόν να χρεωθείτε και έξοδα αποστολής από το τμήμα εκτελωνισμού τους μέχρι το σπίτι σας. Μου είχε τύχει παλιότερα. Για φορητό από Αμερική πλήρωσα 200€ αγορά στο ebay (4 χρόνια πριν καινούργιο κόστιζε 3000€, 265€ κομπλέ στην πόρτα μου ήταν ευκαιρία), 65€ μεταφορικά (νομίζω UPS), 200€ για αποθήκη + εκτελωνισμό + ΦΠΑ και ΕΠΙΠΛΕΟΝ 14€ για αποστολή με speedex από την αποθήκη τους στο Ελ. Βενιζέλος μέχρι το σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...