Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Nikcv είπε

Δέμα από ευρωπη , έχει φτάσει σε ελτα και  αντί να το φέρουν στο νομό μου ειναι  σαν να κάνει βόλτες μπρος -πίσω , τι φάση;svr.JPG.666977c0f7ba241be42fff05e68736b0.JPG

Πάρε τους τηλέφωνο να ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλησπέρα Χριστός Ανέστη,

Θα κάνω μια ερώτηση που ενδέχεται να έχει απαντηθεί και άλλες φορές αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω ολο το θρεντ. Λοιπόν έχω παραγγείλει κάτι απο Αγγλία απο Οκτώβρη(μέσω ebay), τέλη Δεκέμβρη στέλνω μήνυμα στον πωλητή και αυτός δίχως δεύτερη σκέψη μου έστειλε άλλο δέμα αλλά ήταν απλό ταχυδρομείο δίχως tracking. Ο άνθρωπος μου έστειλε και μήνυμα την απόδειξη πληρωμής απ το δικό του ταχυδρομείο κάτι που προφανώς δεν λέει τίποτα στα Ελληνικά Ελτα αλλά η ερώτηση είναι η εξής, υπάρχει κάποιος -μαγικός- τρόπος να βγάλω άκρη με κάποιες πληροφορίες απ τα Ελτα ή να δω αν μπορεί να γίνει κανα refund απ το paypal? Τόσα χρόνια η αλήθεια είναι οτι πρώτη φορά δεν έρχεται ποτέ δέμα για αυτό και εγω δεν είχα ασχοληθεί(είναι και η αξία του σχετικά μικρή αλλά οκ γιατί να το χάσω;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SuPeRsAyIaN είπε

Παιδιά καλησπέρα Χριστός Ανέστη,

Θα κάνω μια ερώτηση που ενδέχεται να έχει απαντηθεί και άλλες φορές αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω ολο το θρεντ. Λοιπόν έχω παραγγείλει κάτι απο Αγγλία απο Οκτώβρη(μέσω ebay), τέλη Δεκέμβρη στέλνω μήνυμα στον πωλητή και αυτός δίχως δεύτερη σκέψη μου έστειλε άλλο δέμα αλλά ήταν απλό ταχυδρομείο δίχως tracking. Ο άνθρωπος μου έστειλε και μήνυμα την απόδειξη πληρωμής απ το δικό του ταχυδρομείο κάτι που προφανώς δεν λέει τίποτα στα Ελληνικά Ελτα αλλά η ερώτηση είναι η εξής, υπάρχει κάποιος -μαγικός- τρόπος να βγάλω άκρη με κάποιες πληροφορίες απ τα Ελτα ή να δω αν μπορεί να γίνει κανα refund απ το paypal? Τόσα χρόνια η αλήθεια είναι οτι πρώτη φορά δεν έρχεται ποτέ δέμα για αυτό και εγω δεν είχα ασχοληθεί(είναι και η αξία του σχετικά μικρή αλλά οκ γιατί να το χάσω;).

Θα επρεπε την πρωτη φορα να ζητησεις επιστροφή χρηματων και οχι δεύτερη αποστολη

Ανοιξε dispute στο pp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sleepychris είπε

γιατι δεν δινατε κατι παραπανω για ενα tracking ρε παιδες?

Γιατί όταν κάτι έχει 9€ και θέλει σχεδόν άλλα τόσα για αποστολή με tracking νομίζω αξίζει το ρίσκο. Εμένα που παραγγέλνω σχετικά συχνά απ το εξωτερικό πρώτη φορά δεν μου ήρθαν καθόλου τα πράγματα ούτε με 2η αποστολή. Τι να πω μπορεί να έχουν χειροτερεψει κ άλλο τα πράγματα τελευταία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, skar1983 είπε

Πάρε τους τηλέφωνο να ρωτήσεις.

Πήγα από εκεί  σήμερα γιατί έχει έρθει και αρνούνται να μου το δώσουν γιατί λένε πως πρέπει να το χρεωθεί ο ταχυδρόμος για να μου το φέρει αυτός,παίρνω λοιπών το ταχυδρόμο και μου λέει ο άνθρωπος  πως δεν έχει κάτι για τη διεύθυνση μου  ,έχουμε ένα ταχυδρόμο για ολόκληρο νομό, σιγά μην περιμένω και μήνα για να μου  παραδώσει ,  μου λένε στα ελτα  ε μπορεί να πάρει 8 ημέρες...το διανοείστε; έχει έρθει το δέμα και βάση κάποιου νόμου μου λένε που ψηφίστηκε πως απαγορεύεται να παραδίνουν  από το ταχυδρομείο δέματα αν τα ζητάς.Αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικά με αυτό ας γράψει εμπειρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα  ολα τα δεματα μου ανεξαιρετως παω στη τοπικη μοναδα διανομης (ΜΔ Ταδε στο tracking), με τη ταυτοτητα μου και τα παιρνω.
δεν εχει προλαβει να "χρεωθει" σε κανεναν ταχυδρομο και οι ανθρωποι εκει μου το δινουν μετα χαρας γιατι τους μειωνω το φορτο εργασιας κι εγω γλιτωνω 4-5 μερες αναμονης.

τυπικα,δεν επιτρεπεται. αυτο που σου ειπαν ειναι το "σωστο" βαση νομοθεσιας.
θεωρω ομως πως αν παει καποιος σε σωστη στιγμη (πριν την αναθεση) και με ευγενεια και χωρις τσαμπουκαλιδικη διαθεση, μια χαρα θα το δωσουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nikcv είπε

Πήγα από εκεί  σήμερα γιατί έχει έρθει και αρνούνται να μου το δώσουν γιατί λένε πως πρέπει να το χρεωθεί ο ταχυδρόμος για να μου το φέρει αυτός,παίρνω λοιπών το ταχυδρόμο και μου λέει ο άνθρωπος  πως δεν έχει κάτι για τη διεύθυνση μου  ,έχουμε ένα ταχυδρόμο για ολόκληρο νομό, σιγά μην περιμένω και μήνα για να μου  παραδώσει ,  μου λένε στα ελτα  ε μπορεί να πάρει 8 ημέρες...το διανοείστε; έχει έρθει το δέμα και βάση κάποιου νόμου μου λένε που ψηφίστηκε πως απαγορεύεται να παραδίνουν  από το ταχυδρομείο δέματα αν τα ζητάς.Αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικά με αυτό ας γράψει εμπειρίες.

Τι να σου πω.

Προσωπικά στο παλιό σπίτι ο ταχυδρόμος περνούσε 2-3 φορές τη βδομάδα.

Τώρα 2-3 το μήνα.

Οπότε πάω στο κδ και κάνω εγώ τον ταχυδρόμο.

Βέβαια αν έχει δασμούς και έχω tracking πάω στο κατάστημα ΕΛΤΑ.

Κάνε υπομονή, δεν βγάζεις άκρη με δαύτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2022 στις 4:31 ΜΜ, skar1983 είπε

Τι να σου πω.

Προσωπικά στο παλιό σπίτι ο ταχυδρόμος περνούσε 2-3 φορές τη βδομάδα.

Τώρα 2-3 το μήνα.

Οπότε πάω στο κδ και κάνω εγώ τον ταχυδρόμο.

Βέβαια αν έχει δασμούς και έχω tracking πάω στο κατάστημα ΕΛΤΑ.

Κάνε υπομονή, δεν βγάζεις άκρη με δαύτους.

Έπειτα από επικοινωνία  με τον ταχυδρόμο μου τα έφερε ο άνθρωπος,  πολύ εντάξει τύπος.

 

Στις 27/4/2022 στις 1:07 ΜΜ, sleepychris είπε

προσωπικα  ολα τα δεματα μου ανεξαιρετως παω στη τοπικη μοναδα διανομης (ΜΔ Ταδε στο tracking), με τη ταυτοτητα μου και τα παιρνω.
δεν εχει προλαβει να "χρεωθει" σε κανεναν ταχυδρομο και οι ανθρωποι εκει μου το δινουν μετα χαρας γιατι τους μειωνω το φορτο εργασιας κι εγω γλιτωνω 4-5 μερες αναμονης.

τυπικα,δεν επιτρεπεται. αυτο που σου ειπαν ειναι το "σωστο" βαση νομοθεσιας.
θεωρω ομως πως αν παει καποιος σε σωστη στιγμη (πριν την αναθεση) και με ευγενεια και χωρις τσαμπουκαλιδικη διαθεση, μια χαρα θα το δωσουν.

Όντως ,αυτό...   ήταν τυπικοί και  βάση νομοθεσίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να κλείσει το @@@μπιπ ελτά μία και καλή να τελειώνουμε?Ελλάδα 2022 και έχουμε. πάει μπρος πίσω ,που έλεγε και ο πώποτας ,καθυστερήσεις, έλλειψη προσωπικού ,ανοργάνωτοι απο παντού.τυχερός όποιος λαμβάνει το δέμα στην ώρα του η γενικώς το λαμβάνει.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, expert30 είπε

μπορεί να κλείσει το @@@μπιπ ελτά μία και καλή να τελειώνουμε?Ελλάδα 2022 και έχουμε. πάει μπρος πίσω ,που έλεγε και ο πώποτας ,καθυστερήσεις, έλλειψη προσωπικού ,ανοργάνωτοι απο παντού.τυχερός όποιος λαμβάνει το δέμα στην ώρα του η γενικώς το λαμβάνει.

+1++++ να προσθέσω και για τα κατεστραμμένα πακέτα που έρχονται....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, expert30 είπε

μπορεί να κλείσει το @@@μπιπ ελτά μία και καλή να τελειώνουμε?Ελλάδα 2022 και έχουμε. πάει μπρος πίσω ,που έλεγε και ο πώποτας ,καθυστερήσεις, έλλειψη προσωπικού ,ανοργάνωτοι απο παντού.τυχερός όποιος λαμβάνει το δέμα στην ώρα του η γενικώς το λαμβάνει.

Πρόσεχε τι εύχεσαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, frap73 είπε

Πρόσεχε τι εύχεσαι....

δεν χρειάζεται,ετσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ

 

17 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Δεν χρειάζεται να κλείσει. 

Μπορείς απλά να μην το χρησιμοποιείς. 

δεν χρειάζεται,ετσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάρτημα 47 ευρώ από Ιαπωνία αγορά μέσω eBay PayPal έφτασε μετά από 3 μήνες κ μου ήρθε sms να πάω ΕΛΤΑ να πληρώσω άλλα 15,60 για να παραλάβω 

Ήμαρτον πάλι 

Θα πληρώσω άλλα 12 ευρώ για αμφισβήτηση πηγαίνοντας την απόδειξη από eBay με το ioss κωδικό 

Κούραση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...