Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, stelaras1 είπε

Εξάρτημα 47 ευρώ από Ιαπωνία αγορά μέσω eBay PayPal έφτασε μετά από 3 μήνες κ μου ήρθε sms να πάω ΕΛΤΑ να πληρώσω άλλα 15,60 για να παραλάβω 

Ήμαρτον πάλι 

Θα πληρώσω άλλα 12 ευρώ για αμφισβήτηση πηγαίνοντας την απόδειξη από eBay με το ioss κωδικό 

Κούραση... 

 

Εχεις πληρώσει ΦΠΑ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

 

Εχεις πληρώσει ΦΠΑ

Ε ναι, ελπίζω ότι δεν θα βρουν τίποτα να το απορριψουν 

Απλά τώρα θα πρέπει να πάω δύο φορές στο κατάστημα, την δεύτερη να παραλάβω κ να μου επιστρέψουν τα 12 ευρώ 

Δεν ξέρω πόσο καιρό ακόμα θα πάρει αυτή η διαδικασία; κάνα μήνα; πιάσαμε καλοκαίρι από Ιανουάριο που είχα παραγγείλει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2022 στις 4:31 ΜΜ, skar1983 είπε

Τι να σου πω.

Προσωπικά στο παλιό σπίτι ο ταχυδρόμος περνούσε 2-3 φορές τη βδομάδα.

Τώρα 2-3 το μήνα.

Οπότε πάω στο κδ και κάνω εγώ τον ταχυδρόμο.

Βέβαια αν έχει δασμούς και έχω tracking πάω στο κατάστημα ΕΛΤΑ.

Κάνε υπομονή, δεν βγάζεις άκρη με δαύτους.

είχα και εγώ δύο μικροδεματα σε φάκελο ,από τις 19 και 20/4 αντίστοιχα είχαν φτάσει στην μονάδα διανομής της περιοχής μου και δεν μου τα έφεραν, τελικά συνεννοηθηκα τηλεφωνικά μαζί τους και πήγα εκεί χθες 29/4 και τα παρέλαβα,η κατάσταση με τα ΕΛΤΑ είναι απαράδεκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, stelaras1 είπε

Ε ναι, ελπίζω ότι δεν θα βρουν τίποτα να το απορριψουν 

Απλά τώρα θα πρέπει να πάω δύο φορές στο κατάστημα, την δεύτερη να παραλάβω κ να μου επιστρέψουν τα 12 ευρώ 

Δεν ξέρω πόσο καιρό ακόμα θα πάρει αυτή η διαδικασία; κάνα μήνα; πιάσαμε καλοκαίρι από Ιανουάριο που είχα παραγγείλει.. 

Θα χάσεις αρκετό χρόνο και πιθανότατα θα σου επιστραφεί μόνο το ποσό του ΦΠΑ που κετέβαλες, όχι το κόστος της υπηρεσίας των ΕΛΤΑ (= να ελέγξουν το αντικείμενο γιατί δεν υπήρχε η ηλεκτρονική πληροφόρηση για το IOSS).

Και θα έχεις και το άγχος μήπως και σου πούνε nada και χάσεις και τα 12€ που κατέβαλες για επανέλεγχο.

Είναι πολύ πιο γρήγορο να ανεβάσεις στο ebay (όχι στον πωλητή) την φώτο από την απόδειξη που πλήρωσες το ΦΠΑ και το κίτρινο αυτοκόλλητο ώστε να σου επέστρεφε άμεσ!α το ποσό του ΦΠΑ που σου παρακράτησε. Έχουν ειδική σελίδα για αυτό ψάξε στο thread τα σχετικά μηνύματα του grinder_ . Ναι, θα έχανες τα επιπλέον €4 (ή όσα ) που σου χρέωσαν τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό αλλά μπροστά στο επιπλέον μήνα και την αγωνία και την πιθανότητα πως δε θα τα γλιτώσεις έτσι κι αλλιώς....

Επεξ/σία από frap73
ορθογραφικά
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε εδω φαση

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LB882000307DE

Τι εγινε; εφτασε στη μοναδα διανομης της περιοχής μου και μεσα σε 5 μερες που ηταν αργια οι πιο πολλες, παει παλι γερμανια; γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, burnin είπε

Παρτε εδω φαση

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LB882000307DE

Τι εγινε; εφτασε στη μοναδα διανομης της περιοχής μου και μεσα σε 5 μερες που ηταν αργια οι πιο πολλες, παει παλι γερμανια; γιατι;

Δεν νομίζω να πάει πίσω Γερμανία απλός το τελευταίο μήνυμα έπρεπε να ήταν λίγο πιο κάτω, δες στην φώτο πιο κάτω, έπρεπε να είναι ανάμεσα από το "Arrival at importing country" και το "Αφιξη Σε Χώρα Προορισμού" . Επίσης βλέπε ότι γράφει "Αποστόλη Αντικειμένου" και το Γερμανία από κάτω που είναι η χώρα που θα γίνει η αποστολή από. Δλδ στα ΕΛΤΑ γράφει "Περιοχή - Γερμανία" ( που βρίσκεται το δέμα τώρα) και "Αποστολή Αντικείμενου" (στην Ελλάδα). Απλός το τρακινγκ στα ΕΛΤΑ μερικές φορές είναι ότι να ναι μπορεί να σε μπερδέψει. Πάρε και τηλ. στα ΕΛΤΑ κατά 99% είναι αυτό που έγραψα.

Δες και ένα δικό μου πιο κάτω που γράφει "Προς Αποστολή Στο Εξωτερικό" Ουγγαρία, κάποιος θα έλεγε πάει πίσω Ουγγαρία άλλα θα δεις ότι μετά ήρθε κανονικά. Γιαυτό λέω τα ΕΛΤΑ τρακινγκ είναι ότι να ναι.

Γερμανια.PNG

 

PARCEL TRACKER.PNG

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας πει.

Περιμένω ένα δέμα από Αγγλία. Η πληρωμή έχει γίνει από ebay μέσω IOSS. Το παρέδωσε στις 12 Απριλίου και ήρθε Ελλάδα υποτίθεται 15 Απριλίου. Σύμφωνα με το tracking number γράφει "Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας".. Δεν θα έπρεπε εφόσον πλήρωσα μέσω IOSS να έχει έρθει γρήγορα; Θα χρειαστεί να περιμένω μήνα; Έχουν περάσει ήδη αρκετές μέρες...

Επεξ/σία από L-Griever
Διόρθωση ημερομηνίας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sleepychris είπε

εφοσον ειναι απο χωρα εκτος ΕΕ,περναει τελωνειο.
αρα,υπομονη κκ ψυχραιμια.

Κατάλαβα. Ευχαριστώ.. Άρα αυτά που λένε περί IOSS ότι θα περνάνε γρήγορα δεν ισχύει τουλάχιστον για Ελλάδα. Από αλλού που είχε έρθει μέσω κούριερ πχ Fedex έφτασε γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω εάν τελικά κοιτάζουν καν το IOSS, ήρθε πακέτο από Ιαπωνία με πληρωμένο ΦΠΑ και δηλωμένο στο IOSS, δεν το είδαν καν και μου το ξαναζητάνε τώρα μαζί με τέλη εκτελωνισμού.

Το πακέτο που περιμένω από Αγγλία από 13 Μαρτίου άφαντο , μιλάμε για 2 μήνες αναμονή μέσα από Ευρώπη

είχαν που είχαν χάσει την μπάλα ήρθε και το χακάρισμα και μπήκε ταφόπλακα.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το έχουμε πει ξανά, αν υπάρχει σωστά ηλεκτρονική πληροφόρηση μέσω του tracking number για το IOSS το πιάνει το αυτόματο σύστημα και δε σταματάει καν. Αν δεν βρεθεί, πάει για έλεγχο. Αν βρεθεί κάποια πληφορορία πάνω στο πακέτο, ελέγχεται κι αν όλα οκ, περνά αλλά χρεώνεστε κατ' ελάχιστον €2.5 (πάει ανάλογα τη φορολογητέα αξία) για την υπηρεσία εκτελωνισμού. Αν δε βρεθεί πληροφορία πουθενά, χρεώνεστε επιπλέον και τον αναλογούντα ΦΠΑ.

Τα περισσότερα μικροαντικείμενα που σταματάνε στο τελωνείο είναι στην κατηγορία "είμαι καταχωρημένο αλλά δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση".

Που θα πάει, κάποια στιγμή θα σιάξει.... Επεξ/σία από frap73
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, frap73 είπε

Το έχουμε πει ξανά, αν υπάρχει σωστά ηλεκτρονική πληροφόρηση μέσω του tracking number για το IOSS το πιάνει το αυτόματο σύστημα και δε σταματάει καν. Αν δεν βρεθεί, πάει για έλεγχο. Αν βρεθεί κάποια πληφορορία πάνω στο πακέτο, ελέγχεται κι αν όλα οκ, περνά αλλά χρεώνεστε κατ' ελάχιστον €2.5 (πάει ανάλογα τη φορολογητέα αξία) για την υπηρεσία εκτελωνισμού. Αν δε βρεθεί πληροφορία πουθενά, χρεώνεστε επιπλέον και τον αναλογούντα ΦΠΑ.

Τα περισσότερα μικροαντικείμενα που σταματάνε στο τελωνείο είναι στην κατηγορία "είμαι καταχωρημένο αλλά δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση".

Που θα πάει, κάποια στιγμή θα σιάξει....

Καταλαβαίνω. Απλώς σε αυτή την περίπτωση κάτι πάει στραβά με την Ελτά αφού προηγουμένως είχα ρωτήσει τον πωλητή και μου βεβαίωσε ότι έχει κάνει όλα τα απαραίτητα για το IOSS και ότι είναι όλα στο δέμα. Άρα κάτι λάθος συμβαίνει.. Είναι περίεργο όλα να γίνονται στην Ελλάδα ενώ έξω να είναι εντάξει. Είναι και άδικο να χρεωνόμαστε για δικό τους λάθος.

Θα κάνω υπομονή.. Βέβαια σκεφτόμουν να επικοινωνήσω αν υπάρχει κάποιο email αλλά δεν ξέρω αν λυθεί κάτι..

Όπως και να έχει ευχαριστώ για την ενημέρωση.

------

Τελικά είναι πρόβλημα της Ελτά. Από ότι φαίνεται λόγω του προβλήματος που υπήρχε πριν, δεν λύθηκε τελείως. Σύμφωνα με την εταιρεία Royal Mail εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα με το IT της Ελτά οπότε υπάρχει η καθυστέρηση. Για όποιον έχει απορία, να ξέρει αυτό.

Επεξ/σία από L-Griever
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ευχαριστούμε την Royal Mail που δίνει έστω και κάποια μικρή πληροφόρηση για τους πελάτες της. 

2. Καταλαβαίνω ότι εφόσον το θέμα αφορά μερικές εκατοντάδες παραλήπτες ας το αφήσουμε λίγο καιρό ακόμα να ωριμάσει. 

3. Την γκαντεμιά μου μέσα επιτέλους 🤬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, its smashy είπε

για τα δικα μου παμε 5 μηνες τωρα.. παμε γερα. LESSSGOO 😁

Απίστευτο, μου αρέσει που βάζεις και γελάκι 

5 μήνες από που ρε φίλε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...