Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους κ Καλη Χρονια. θα ηθελα λιγο τα φωτα σας παρηγγειλα απο αγγλικο eshop, που απεστειλε ομως μεσω σουηδιας, παρελαβα με ελτα το κοστος της παραγγελιας ηταν 146,75ευρω (δυστυχως πανω στο πακετο γραφει 142,50gbp το οποιο στο κιτρινο αυτοκολλητο του εκτελωνισμου μετατραπηκε σε 163,83ευρω). Προκειμενου να παραλαβω κληθηκα να πληρωσω 69,48ευρ (41,29 ΦΠΑ-το τιμολογιο που ειχα λαβει ωστοσο φαινοταν να περιλαμβανει ηδη ΦΠΑ (118,34+28,41=145675Ε) 20Ε τελη ΕΛΤΑ, 8,19 Δασμοι Τελωνειου) υπαρχει τροπος να διεκδικήσω κατι πισω? Ειναι σωστό το ποσο που βγηκε να πληρωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Αν το είχε στείλει μέσω Σουηδίας δε θα πλήρωνες τίποτα.

Το tracking number τελειωνε σε SE. Δεν αρκει αυτο? βεβαια φαινοταν οτι αρχικος αποστολεας ηταν απο Middlesex προς Σουηδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, renaki77 said:

Το tracking number τελειωνε σε SE. Δεν αρκει αυτο? βεβαια φαινοταν οτι αρχικος αποστολεας ηταν απο Middlesex προς Σουηδια.

Όχι, δεν αρκεί.

Τώρα σχετικά με το ότι χρεώθηκες ΦΠΑ διπλά, από τα ΕΛΤΑ/ΓΕΤΑ δεν μπορείς να διεκδηκήσεις τίποτε, πιθανώς ο αποστολέας δεν ακολούθησε πιστά τις οδηγίες για το IOSS ή απλά κάτι δεν δούλεψε όπως έπρεπε. Μπορείς σίγουρα να διεκδικήσεις από τον πωλητή να σου επιστραφεί το ποσό του ΦΠΑ που σε χρέωσε επιδεικνύοντας τα παραστατικά εκτελωνισμού (κίτρινο αυτοκόλλητο και απόδειξη πληρωμής του ποσού) κι αυτός με τη σειρά του να πάρει πίσω το ποσό από όπου το κατέθεσε. Αν η αγορά έγινε από  eBay κλπ, συνήθως το claim είναι προς το eBay (κλπ).

Το δύσκολο θα είναι να πάρεις και τα €20 της υπηρεσίας εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ. Το eBay πχ επίσημα λέει πως δεν αποζημειώνει αυτό το ποσό. Αν φανεί πως δεν ακολουθήθηκε τίποτε από τη διαδικασία IOSS και συνεπώς "παραπλανήθηκες" για το τελικό κόστος της αποστολής, έχεις μια ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, frap73 είπε

Όχι, δεν αρκεί.

Τώρα σχετικά με το ότι χρεώθηκες ΦΠΑ διπλά, από τα ΕΛΤΑ/ΓΕΤΑ δεν μπορείς να διεκδηκήσεις τίποτε, πιθανώς ο αποστολέας δεν ακολούθησε πιστά τις οδηγίες για το IOSS ή απλά κάτι δεν δούλεψε όπως έπρεπε. Μπορείς σίγουρα να διεκδικήσεις από τον πωλητή να σου επιστραφεί το ποσό του ΦΠΑ που σε χρέωσε επιδεικνύοντας τα παραστατικά εκτελωνισμού (κίτρινο αυτοκόλλητο και απόδειξη πληρωμής του ποσού) κι αυτός με τη σειρά του να πάρει πίσω το ποσό από όπου το κατέθεσε. Αν η αγορά έγινε από  eBay κλπ, συνήθως το claim είναι προς το eBay (κλπ).

Το δύσκολο θα είναι να πάρεις και τα €20 της υπηρεσίας εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ. Το eBay πχ επίσημα λέει πως δεν αποζημειώνει αυτό το ποσό. Αν φανεί πως δεν ακολουθήθηκε τίποτε από τη διαδικασία IOSS και συνεπώς "παραπλανήθηκες" για το τελικό κόστος της αποστολής, έχεις μια ελπίδα.

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφρορεις κ τον χρονο σου. Η αγορα εχει γινει απ το επισημο eshop της Tottenham (σε δυο παλιοτερες παραγγελιες με express shipping ειχα παραλαβει με DHL σε 3-4 μερες κ χωρις καμια επιβαρυνση, τωρα δυστυχως ισως λογω εορτων η μονη επιλογη ηταν το το standard courier που κατεληξε σε ΕΛΤΑ..) Θα τους στειλω αποδειξεις κλπ κ θα περιμενω. Κ παλι σευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια!

Εχω παραγγειλει φακους απο ενα eshop οπου εχω παραγγειλει και στο παρελθον και δεν ειχα καποιο προβλημα.

Τωρα ομως εχουν στειλει τους φακους με EMS και εχουν κολλησει απο 7/12 στο status

Αποστολή αντικειμένου 07-12-2023 07:36 ΒΕΛΓΙΟ
     

Φυσικα επειδη ειναι φακοι μου εχει δημιουργησει προβλημα. Εχω μιλησει με την εταιρια και μου τους ξαναεστειλαν. Η απαντηση που ειχαν απο τα ELTA ειναι οτι μπορει να υπαρχουν καθυστερησεις λογω black friday και γιορτων.

Τι μπορω να κανω για να βρω που ειναι κλπ.? (Εχω παρει τηλ στο 11120, εχω παει στο καταστημα της περιοχης μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, aler45 είπε

Καλησπερα και καλη χρονια!

Εχω παραγγειλει φακους απο ενα eshop οπου εχω παραγγειλει και στο παρελθον και δεν ειχα καποιο προβλημα.

Τωρα ομως εχουν στειλει τους φακους με EMS και εχουν κολλησει απο 7/12 στο status

Αποστολή αντικειμένου 07-12-2023 07:36 ΒΕΛΓΙΟ
     

Φυσικα επειδη ειναι φακοι μου εχει δημιουργησει προβλημα. Εχω μιλησει με την εταιρια και μου τους ξαναεστειλαν. Η απαντηση που ειχαν απο τα ELTA ειναι οτι μπορει να υπαρχουν καθυστερησεις λογω black friday και γιορτων.

Τι μπορω να κανω για να βρω που ειναι κλπ.? (Εχω παρει τηλ στο 11120, εχω παει στο καταστημα της περιοχης μου)

καλη χρονιά!! Υπαρχουν καθυστερησεις αυτη την περιοδο (απο μεσα Νοεμ μεχρι μεσα Ιαν) μεχρι τα μεσα του μηνα αδειες/blackfriday/γιορτες/πρωτοχρονια κλπ κλπ Ειναι πιθανο να εχει ερθει και να μην εχει γινει scan κ βρισκεται σε καποιο σακο. Οταν γινει scan θα προχωρησει κ θα γινει και εκ νεου ενημερωση στο τρακινγκ (Αφιξη στη χωρα προορισμου κλπ). Δεν μπορεις να κανεις τιποτα προς το παρων.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, καλή χρονιά σε όλους ! Υπάρχουν και άλλοι που περιμένουν δέμα να έρθει με dhl μέχρι Ελλάδα και μετά τα ΕΛΤΑ να το παραδόσουν ? Σε εμένα απο 7 Δεκέμβρη δεν υπάρχει ενημέρωση εκτός από ότι έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία του δέματος στην Γερμανία. Στο site της dhl λέει οτι το επόμενο βήμα του tracking είναι η άφιξη στην χώρα προορισμού ...image.png.85d2e66b9dde9c3fe12867464c7fe337.png

Επεξ/σία από Athenian23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Athenian23 είπε

Καλησπέρα, καλή χρονιά σε όλους ! Υπάρχουν και άλλοι που περιμένουν δέμα να έρθει με dhl μέχρι Ελλάδα και μετά τα ΕΛΤΑ να το παραδόσουν ? Σε εμένα απο 7 Δεκέμβρη δεν υπάρχει ενημέρωση εκτός από ότι έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία του δέματος στην Γερμανία. Στο site της dhl λέει οτι το επόμενο βήμα του tracking είναι η άφιξη στην χώρα προορισμού ...

Το πακέτο σου έρχεται οδικώς και γίνονται στάσεις σε διάφορες χώρες. Συνήθως κάνουν περίπου 20 μέρες αλλά λόγω εορτών έχει καθυστερήσει λίγο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια χρονια πολλα καλη χρονια ευχομαι υγεια σε ολους.

περιμενω ενα δεμα απο αλι φαινεται κολλησε,ισως υπαρχουν και αλλα παιδια ετσι λογο φορτου εργασιας,η περιμενει να μπει στο τελωνειο,τι λετε?

05/01/2024 08:26 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού
04/01/2024 13:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
23/12/2023 15:48 ΟΛΛΑΝΔΙΑ Αποστολή αντικειμένου
22/12/2023 11:03 ΟΛΛΑΝΔΙΑ Παραλήφθηκε από πελάτη εξωτερικού
Επεξ/σία από XRIS84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλή χρόνια σε όλους!!Πριν τα Χριστούγεννα εκανα μια παραγγελία από Αμερική!Το tracking number φαίνεται από τις 2 Ιανουαριου ότι βρίσκεται στο αεροδρόμιο.Απο εκεί και έπειτα δεν υπάρχει ενημέρωση για την εξέλιξη!Απλα μου εμφάνισε εκτος της USPS και τα elta courier δίπλα.Μιλησα μαζί τους και μου είπαν ότι μάλλον ανέλαβε το ταχυδρομείο αλλά στην σελίδα τους δεν έχει καταχωρηθεί το δέμα.Ειχε κάποιος παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mr_Perfect είπε

Καλησπερα και καλή χρόνια σε όλους!!Πριν τα Χριστούγεννα εκανα μια παραγγελία από Αμερική!Το tracking number φαίνεται από τις 2 Ιανουαριου ότι βρίσκεται στο αεροδρόμιο.Απο εκεί και έπειτα δεν υπάρχει ενημέρωση για την εξέλιξη!Απλα μου εμφάνισε εκτος της USPS και τα elta courier δίπλα.Μιλησα μαζί τους και μου είπαν ότι μάλλον ανέλαβε το ταχυδρομείο αλλά στην σελίδα τους δεν έχει καταχωρηθεί το δέμα.Ειχε κάποιος παρόμοια εμπειρία;

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Δες μια εδώ https://parcelsapp.com/ αν σου βγάζει κάποιο next tracking number στο πινακακι δεξιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Δες μια εδώ https://parcelsapp.com/ αν σου βγάζει κάποιο next tracking number στο πινακακι δεξιά.

3 ώρες πριν, sakisgri είπε

Δεν μου εμφανίζει κάτι!!

IMG_1625.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω αυτόν UA122536589HU τον αριθμό αποστολής από Ali έχουν έρθει προϊόντα που πήρα μετά αλλά αυτό έχει κολλήσει, δεν είμαι σίγουρος ποιος το διαχειρίζεται ίσως είναι και η acs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Mr_Perfect είπε

Δεν μου εμφανίζει κάτι!!

IMG_1625.png

Λογικά δεν έχει σκανάρει ακόμα τα ΕΛΤΑ, γιαυτό και δεν φαινεται κάτι.

13 λεπτά πριν, lefta_yparxoun είπε

Καλησπέρα, έχω αυτόν UA122536589HU τον αριθμό αποστολής από Ali έχουν έρθει προϊόντα που πήρα μετά αλλά αυτό έχει κολλήσει, δεν είμαι σίγουρος ποιος το διαχειρίζεται ίσως είναι και η acs

Καλησπέρα, αυτό ειναι tracking number από τα ΕΛΤΑ, ειναι απλή αποστολη (semitrackable) και δεν θα δεις πολλές ενημερώσεις. Έχω λίστα με ασφαλή τρόποι αποστολής από Aliexpress και άλλες πληροφορίες στο θέμα "Αγορές από Aliexpress, τελωνείο" κάνω copy paste τι γράφω για τα semitrackable.

Στα semitrackable (απλή αποστολη) φαίνεται η πορεία του δέματος μέχρι να φτάσει στα ΕΛΤΑ. Μετά περιμένεις κάποια μέρα που θα αφήσει ο ταχυδρόμος το δέμα χωρίς ενημέρωση και υπογραφή (σαν ένα γράμμα).

  • Από τα ΕΛΤΑ θα δείτε μόνο μια ενημέρωση που θα ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ"
  • Aπό το parcelsapp και cainiao θα δείτε και το "Arrived at local delivery center" που θα φανεί όταν τα ΕΛΤΑ σκανάρουν το δέμα (στην Αθήνα) και τπτ άλλο.

Το δικό σου στις 20/12 το σκαναρισε τα ΕΛΤΑ και έρχεται. Έχω και εγώ ένα περίπου ίδια ημερομηνία 19/12. Πιστεύω αν όχι αυτή την βδομάδα την άλλη θα τα έχουμε.

 

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...