Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Mr_Perfect είπε

Δεν μου εμφανίζει κάτι!!

IMG_1625.png

Ειτε

α) εχει γινει αφιξη Ελλαδα κ δεν εχει γινει scan κ ειναι σε καποιο σακο για να προχωρησει

ειτε

β) ακομη ειναι in transit καθ οδον λογω φορτου/εορτων/αδειων κλπ κ δεν εχει γινει αφιξη για αυτο δεν φαινεται ενημερωση

Οτι απο τα 2 γινει θα γινει νεα ενημερωση στο tracking 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Mr_Perfect είπε

Τελικά ανανεώθηκε σήμερα το πρωί.Απ’οτι έχω καταλάβει είναι εκεί για να ανοιχθεί η συσκευασία για τυχόν τελωνείο η έχει περάσει τον έλεγχο;

IMG_1626.png

Σχεδόν όλα τα δέματα που έρχονται από τρίτη χώρα και δεν περνάνε πρώτα από άλλη Ευρωπαικη χώρα πριν έρθουν Ελλαδα, περνάνε τελωνείο. Εκτός αν μέσα στην τιμή έχει Import charges/duties, αλλά για να ειναι στο τελωνείο το δέμα σου μάλλον δεν θα είχε.

Δεν ξέρω πόσο κόστισε αυτό που αγόρασες, αλλά θα γράψω και τις δυο περιπτώσεις κάτω.

1) Αν το προϊόν κόστισε από 150€ (χωρίς φ.π.α) και κάτω, και στην τιμή που πληρωσεις ήταν και ο Φ.Π.Α (Vat Included) τοτε λογικά θα χρεωθείς περίπου 2,5€ (έξοδα παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων ) Αν δεν ήταν ο Φ.Π.Α στην τιμή (πολύ σπάνια), θα χρεωθείς και τον Φ.Π.Α.

2) Αν το προϊόν κόστισε πάνω από 150€ (χωρίς φ.π.α) στην τιμή δεν θα ήταν ο Φ.Π.Α (Vat excluded) τοτε θα χρεωθείς Φ.Π.Α, έξοδα εκτελωνισμού και δασμοί.

Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει και η περίπτωση να μη χρεωθείς κάτι.

Αν ειναι το δεύτερο και γράψεις πόσο κόστισε μπορώ να σου πω και πόσα θα πληρωσεις.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sakisgri είπε

Σχεδόν όλα τα δέματα που έρχονται από τρίτη χώρα και δεν περνάνε πρώτα από άλλη Ευρωπαικη χώρα πριν έρθουν Ελλαδα, περνάνε τελωνείο. Εκτός αν μέσα στην τιμή έχει Import charges/duties, αλλά για να ειναι στο τελωνείο το δέμα σου μάλλον δεν θα είχε.

Δεν ξέρω πόσο κόστισε αυτό που αγόρασες, αλλά θα γράψω και τις δυο περιπτώσεις κάτω.

1) Αν το προϊόν κόστισε από 150€ (χωρίς φ.π.α) και κάτω, και στην τιμή που πληρωσεις ήταν και ο Φ.Π.Α (Vat Included) τοτε λογικά θα χρεωθείς περίπου 2,5€ (έξοδα παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων ) Αν δεν ήταν ο Φ.Π.Α στην τιμή (πολύ σπάνια), θα χρεωθείς και τον Φ.Π.Α.

2) Αν το προϊόν κόστισε πάνω από 150€ (χωρίς φ.π.α) στην τιμή δεν θα ήταν ο Φ.Π.Α (Vat excluded) τοτε θα χρεωθείς Φ.Π.Α, έξοδα εκτελωνισμού και δασμοί.

Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει και η περίπτωση να μη χρεωθείς κάτι.

Αν ειναι το δεύτερο και γράψεις πόσο κόστισε μπορώ να σου πω και πόσα θα πληρωσεις.

Εγώ πλήρωσα 110 ευρώ,96 ευρώ για το αντικείμενο και τα υπόλοιπα ήταν  τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Mr_Perfect είπε

Εγώ πλήρωσα 110 ευρώ,96 ευρώ για το αντικείμενο και τα υπόλοιπα ήταν  τα μεταφορικά.

Είσαι στην πρώτη περίπτωση. Όπως έγραψα και πιο πάνω αν δεις κάπου να γράφει VAT/Vat Included κάτι τέτοιο δλδ μέσα στην τιμή ήταν και ο Φ.Π.Α τοτε λογικά θα χρεωθείς μόνο 2,5€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια καθυστέρηση στο τελωνείο γνωρίζει κανένας? Διότι όλα τα δέματα όταν έφταναν πέρναγαν την ίδια μέρα άντε την επόμενη. Ενώ τώρα είναι ήδη 3 μέρες στο τελωνείο! Μήπως λόγο εορταστικής περιόδου είχε ψιλό φρακαρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, markosmiro είπε

Υπάρχει κάποια καθυστέρηση στο τελωνείο γνωρίζει κανένας? Διότι όλα τα δέματα όταν έφταναν πέρναγαν την ίδια μέρα άντε την επόμενη. Ενώ τώρα είναι ήδη 3 μέρες στο τελωνείο! Μήπως λόγο εορταστικής περιόδου είχε ψιλό φρακαρει 

Λογικο το βλεπω. Πηραν και αυτοι τις αδειές τους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lotof είπε

Έχει κανείς ιδέα το πορτογαλικό ελτα με τι αλλάζει στην Ελλάδα ; Στα ελτα δεν έχουν καμία εικόνα με τον αριθμό αποστολής που τους έδωσα. 

Εάν εννοείς το CTT (ως πορτογαλικό ελτα), δεν αλλάζει. Τα ελτα θα παραδώσουν, αλλά ίσως δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, kofer said:

Εάν εννοείς το CTT (ως πορτογαλικό ελτα), δεν αλλάζει. Τα ελτα θα παραδώσουν, αλλά ίσως δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα.

Ναι το CTT. Στο site τους λέει ότι έγινε deliver. Στα ελτα που τους πήρα τηλ μου λένε δεν υπάρχει κανένα τέτοιο δέμα καταχωρημένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lotof είπε

Ναι το CTT. Στο site τους λέει ότι έγινε deliver. Στα ελτα που τους πήρα τηλ μου λένε δεν υπάρχει κανένα τέτοιο δέμα καταχωρημένο. 

Λέει ότι παραδόθηκε; Για κοίταξε το tracking number εδώ: https://parcelsapp.com

Εκτός αν σου έχει δώσει λάθος αριθμό ο αποστολέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, kofer said:

Λέει ότι παραδόθηκε; Για κοίταξε το tracking number εδώ: https://parcelsapp.com

Εκτός αν σου έχει δώσει λάθος αριθμό ο αποστολέας.

Ναι εδώ λέει στις κινήσεις αναμονή για είσοδο σε ελτα και στην συνέχεια ότι έγινε παραλαβή, βγήκε για παράδοση όπου και παρεδόθη….. που ποτέ δεν έγινε. Στα ελτα που κάλεσε το tracking number δεν τους βγάζει κάτι στο σύστημα. Τώρα είμαι συνολικά στις 2 εβδομάδες περίπου από τις 27 Δεκεμβρίου. 

Αν και απ ότι βλέπω οι ημερομηνίες είναι too good to be true. Δείχνει 27 του μήνα που το έστειλε ότι περίμεναν να το πάρει το Έλτα και μόλις στις 2 Ιανουαρίου ότι έγινε παράδοση.  
 

Επεξ/σία από Lotof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω κάνει μια παραγγελία από e-shop με έδρα την Αγγλία.
Η πληρωμή έγινε με Revolut (280€) στις 3/12/23.
Το shipping ξεκίνησε από Αγγλία στις 4/12/23.
Σύμφωνα με το parcelsapp στις 19/12/23 έφτασε Ελλάδα και στις 20/12/23 παραδόθηκε. Αυτό βλέπει και ισχυρίζεται κι ο αποστολέας.

 

Spoiler

Shipped.jpgDelivered.jpgelta.jpg17track.jpg

Στο site του ΕΛΤΑ δείχνει ότι ακόμα ταξιδεύει.
Δεν τίθεται θέμα scam λόγω έμπειστου e-shop αλλά πως κινούμαι τώρα;
Να κάνει αίτημα ο αποστολέας για «χαμένο δέμα»; Παίρνει καιρό αυτή η διαδικασία;
Να περιμένω άλλη μια βδομάδα όπως λένε τα ΕΛΤΑ ή το χάσανε και το καθυστερώ τζάμπα;
Να κάνω κάποιο αίτημα στην Revolut για τη συναλλαγή; Βλέπω από το menu τους ότι έχει επιλογή «Η παραγγελία μου δεν ήρθε». Παίζει να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων και να ξεχάσω το δέμα;

Επεξ/σία από bize
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bize είπε

Καλησπέρα, έχω κάνει μια παραγγελία από e-shop με έδρα την Αγγλία.
Η πληρωμή έγινε με Revolut (280€) στις 3/12/23.
Το shipping ξεκίνησε από Αγγλία στις 4/12/23.
Σύμφωνα με το parcelsapp στις 19/12/23 έφτασε Ελλάδα και στις 20/12/23 παραδόθηκε. Αυτό βλέπει και ισχυρίζεται κι ο αποστολέας.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Shipped.jpgDelivered.jpgelta.jpg17track.jpg

Στο site του ΕΛΤΑ δείχνει ότι ακόμα ταξιδεύει.
Δεν τίθεται θέμα scam λόγω έμπειστου e-shop αλλά πως κινούμαι τώρα;
Να κάνει αίτημα ο αποστολέας για «χαμένο δέμα»; Παίρνει καιρό αυτή η διαδικασία;
Να περιμένω άλλη μια βδομάδα όπως λένε τα ΕΛΤΑ ή το χάσανε και το καθυστερώ τζάμπα;
Να κάνω κάποιο αίτημα στην Revolut για τη συναλλαγή; Βλέπω από το menu τους ότι έχει επιλογή «Η παραγγελία μου δεν ήρθε». Παίζει να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων και να ξεχάσω το δέμα;

Να περμενεις καμια ακομη βδομαδα μηπως δεν εχει γινει scan οπως σου ανεφεραν τα ΕΛΤΑ που ειναι κ το πιθανοτερο.

Αν δεν φανει κατι στο τρακινγκ των ΕΛΤΑ παραδοση δεν γινετε οποτε μετα κανεις αιτημα για επιστροφη χρηματων αναλογα με τον τροπο πληρωμης. Υπαρχουν καποιες καθυστερησεις να χαθηκε ειναι δυσκολο αλλα πρεπει να βγαλεις αδειες/εορτες απο την ημ/νια αποστολης 4/12 αρα χοντρικα εισαι στον μηνα αναμονή. Αυτη η εβδομαδα ειναι η κανονικη για ΕΛΤΑ κλπ κ εχουν μαζευτει αποστολες/δεματα/παραδοσεις πριν τα Χριστούγεννα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2024 στις 4:50 ΜΜ, bize είπε

Καλησπέρα, έχω κάνει μια παραγγελία από e-shop με έδρα την Αγγλία.
Η πληρωμή έγινε με Revolut (280€) στις 3/12/23.
Το shipping ξεκίνησε από Αγγλία στις 4/12/23.
Σύμφωνα με το parcelsapp στις 19/12/23 έφτασε Ελλάδα και στις 20/12/23 παραδόθηκε. Αυτό βλέπει και ισχυρίζεται κι ο αποστολέας.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Shipped.jpgDelivered.jpgelta.jpg17track.jpg

Στο site του ΕΛΤΑ δείχνει ότι ακόμα ταξιδεύει.
Δεν τίθεται θέμα scam λόγω έμπειστου e-shop αλλά πως κινούμαι τώρα;
Να κάνει αίτημα ο αποστολέας για «χαμένο δέμα»; Παίρνει καιρό αυτή η διαδικασία;
Να περιμένω άλλη μια βδομάδα όπως λένε τα ΕΛΤΑ ή το χάσανε και το καθυστερώ τζάμπα;
Να κάνω κάποιο αίτημα στην Revolut για τη συναλλαγή; Βλέπω από το menu τους ότι έχει επιλογή «Η παραγγελία μου δεν ήρθε». Παίζει να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων και να ξεχάσω το δέμα;

Με ΕΛΤΑ τα πραγματα ειναι τραγικα, ειναι απλο το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...