Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! Μου ήρθε ένα sms για ένα δέμα που περίμενα από Αμερική, το οποίο περιέχει κάποιο δωρο από ένα project που είχα πάρει μέρος εθελοντικά. Το sms αναφέρει πως « ANTIKEIMENO tracking number y ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH 17.18€ ΘA ΣAΣ EΠIΔOΘEI AΠO ΔIANOMEA” και τηλέφωνο επικοινωνίας ΕΛΤΑ Θεσσαλονίκης. Δεν είναι υπέρογκο ποσό απλά είναι κρίμα να πληρώσω κάτι ενώ είναι πράγματι δωρο. Είδα στο σαιτ των ΕΛΤΑ  πως μπορώ να παω μα κάνω ένσταση, να προπληρώσω 12€ τα οποία θα επιστρέφουν εάν είναι επιτυχής και να καταθέσω δικαιολογητικά. Εν τω μεταξύ εκτός από το prize του δώρου που βρίσκονται εδώ δεν έχω αλλά δικαιολογητικα. Έχει γνώση κάποιος και μπορεί να δώσει κάποια λεπτομέρεια; 

Επεξ/σία από Georgegr3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πήρα κάτι από Νορβηγία και δεν είχα ιδέα ότι θα περνούσε τελωνείο.. Καλά θα πάει αυτό..

4 hours ago, Georgegr3 said:

Καλησπέρα παιδιά! Μου ήρθε ένα sms για ένα δέμα που περίμενα από Αμερική, το οποίο περιέχει κάποιο δωρο από ένα project που είχα πάρει μέρος εθελοντικά. Το sms αναφέρει πως « ANTIKEIMENO tracking number y ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH 17.18€ ΘA ΣAΣ EΠIΔOΘEI AΠO ΔIANOMEA” και τηλέφωνο επικοινωνίας ΕΛΤΑ Θεσσαλονίκης. Δεν είναι υπέρογκο ποσό απλά είναι κρίμα να πληρώσω κάτι ενώ είναι πράγματι δωρο. Είδα στο σαιτ των ΕΛΤΑ  πως μπορώ να παω μα κάνω ένσταση, να προπληρώσω 12€ τα οποία θα επιστρέφουν εάν είναι επιτυχής και να καταθέσω δικαιολογητικά. Εν τω μεταξύ εκτός από το prize του δώρου που βρίσκονται εδώ δεν έχω αλλά δικαιολογητικα. Έχει γνώση κάποιος και μπορεί να δώσει κάποια λεπτομέρεια; 

Btw και εμένα μου είχε έρθει δώρο από διαγωνισμό, μια μπλούζα από Αμερική, δεν δεχτήκαν τίποτα, και στο τέλος πλήρωσα και τα extra 12€..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2024 στις 12:44 ΜΜ, Georgegr3 είπε

Καλησπέρα παιδιά! Μου ήρθε ένα sms για ένα δέμα που περίμενα από Αμερική, το οποίο περιέχει κάποιο δωρο από ένα project που είχα πάρει μέρος εθελοντικά. Το sms αναφέρει πως « ANTIKEIMENO tracking number y ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH 17.18€ ΘA ΣAΣ EΠIΔOΘEI AΠO ΔIANOMEA” και τηλέφωνο επικοινωνίας ΕΛΤΑ Θεσσαλονίκης. Δεν είναι υπέρογκο ποσό απλά είναι κρίμα να πληρώσω κάτι ενώ είναι πράγματι δωρο. Είδα στο σαιτ των ΕΛΤΑ  πως μπορώ να παω μα κάνω ένσταση, να προπληρώσω 12€ τα οποία θα επιστρέφουν εάν είναι επιτυχής και να καταθέσω δικαιολογητικά. Εν τω μεταξύ εκτός από το prize του δώρου που βρίσκονται εδώ δεν έχω αλλά δικαιολογητικα. Έχει γνώση κάποιος και μπορεί να δώσει κάποια λεπτομέρεια; 

Καλησπέρα. Αν κάνεις ένσταση θα χάσεις τα 12€.

Copy-paste από εδώ - https://www.elta.gr/ektelonismos

Τα Ταχυδρομικά Αντικείμενα κατά την εισαγωγή τους από τρίτες (εκτός Ε.Ε.) χώρες στο τελωνειακό έδαφος της Ε.Ε και ανεξάρτητα από το είδος του περιεχομένου τους (δώρο, εμπορικό δείγμα κτλ), υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο και εκτελωνισμό, εφόσον απαιτείται, σύμφωνα με την τελωνειακή νομοθεσία.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα. Έχει παρατηρήσει κάποιος τον τελευταίο καιρό καθυστέρηση στην εισαγωγή στο τελωνείο? Μικροδέμα από Αγγλία είναι σε αναμονή για εκτελωνισμό από 31/1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akollias είπε

Καλημέρα στην ομάδα. Έχει παρατηρήσει κάποιος τον τελευταίο καιρό καθυστέρηση στην εισαγωγή στο τελωνείο? Μικροδέμα από Αγγλία είναι σε αναμονή για εκτελωνισμό από 31/1.

Μου αρεσει αυτο με "τον τελευταίο καιρο" ο οποιος διαρκεί πλεον κάποια χρόνια για τα ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω παρατηρήσει με τα ΕΛΤΑ είναι ότι παρότι έχουν λάβει το δέμα, δεν το σκανάρουν μέχρι την ημέρα που είναι να φύγει από την αποθήκη - κέντρο διαλογής.

Έχεις δηλαδή εσύ την ενημέρωση από το tracking ότι από το τάδε αεροδρόμιο ξεκίνησε για Ελλάδα π.χ. στις 1 Φεβρουαρίου, και μετά θα το σκανάρει κάποιος από τα ΕΛΤΑ στις 10 Φεβρουαρίου ότι το έλαβαν και  στις 11 στο στέλνουν με κούριερ.

Μήπως το κάνουν εσκεμμένα για να μη δεις ότι έχεις καθίσει 10+ μέρες στην αποθήκη τους χωρίς κανένα λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα εχθες κατάστημα ελτα για να στειλω ενα γράμμα και αυτο που διαπίστωσα ειναι οτι σχεδον ολα έχουν κλεισει, στην καλλιθεα μάλιστα έκλεισε και το κέντρο διακίνησης ΚΔ.

Όποιοι περιμένουμε πλεον με ελτα καλα χαιρετίσματα 

Τελος εποχης για τα ελτα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και εγω απο ali περιμενω ενα πραγματακι των 5 ευρω, παραγγελια 8-11-2023, εχω κλεισει 3 μηνες αναμονης και μια βδομαδα! Δυστυχως το εστειλαν μεσω ΕΛΤΑ και οχι μεσω ACS που πολλοι λενε οτι υποτιθεται χρησιμοποιει το aliexpress. Στην υπηρεσια παραδοσης της περιοχης το τρακιν μου λεει οτι βρισκεται πανω απο ενα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, matrixxx είπε

Και εγω απο ali περιμενω ενα πραγματακι των 5 ευρω, παραγγελια 8-11-2023, εχω κλεισει 3 μηνες αναμονης και μια βδομαδα! Δυστυχως το εστειλαν μεσω ΕΛΤΑ και οχι μεσω ACS που πολλοι λενε οτι υποτιθεται χρησιμοποιει το aliexpress. Στην υπηρεσια παραδοσης της περιοχης το τρακιν μου λεει οτι βρισκεται πανω απο ενα μηνα.

Νόμιζα ότι είμαι μόνο εγώ, σε 8 μέρες κλείνει την παραγγελία το Ali και δεν ξέρω τι να κάνω, το δέμα φαίνεται ότι έχει σταλεί και σκεφτόμουν ότι ίσως κάπου να παράπεσε. UA122536589HU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

Νόμιζα ότι είμαι μόνο εγώ, σε 8 μέρες κλείνει την παραγγελία το Ali και δεν ξέρω τι να κάνω, το δέμα φαίνεται ότι έχει σταλεί και σκεφτόμουν ότι ίσως κάπου να παράπεσε. UA122536589HU

Στο δίμηνο τα ξανα λεμε😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βρίσκεται στο στάδιο «Αντικείμενο προς εκτελωνισμό» πόσο καιρό είναι, ας πούμε, λογικό να περιμένει κάποιος; Επίσης είχα βάλει παλιό τηλ. πάνω οπότε δεν ξέρω άμα περιμένουν κάτι από εμένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/02/2024 at 05:44, jmirko15 said:

Όταν βρίσκεται στο στάδιο «Αντικείμενο προς εκτελωνισμό» πόσο καιρό είναι, ας πούμε, λογικό να περιμένει κάποιος; Επίσης είχα βάλει παλιό τηλ. πάνω οπότε δεν ξέρω άμα περιμένουν κάτι από εμένα..

Καλη ερωτηση. Εγω για αντικειμενο απο καναδα ειμαι 1 μηνα στο "Αντικείμενο προς εκτελωνισμό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...