Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 14/02/2024 at 12:58, mp44christos said:

Καλη ερωτηση. Εγω για αντικειμενο απο καναδα ειμαι 1 μηνα στο "Αντικείμενο προς εκτελωνισμό"

Τελικά προχώρησε μόνο του χωρίς να κάνω κάτι εγώ:

SdVTGkv.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, jmirko15 said:

Τελικά προχώρησε μόνο του χωρίς να κάνω κάτι εγώ:

SdVTGkv.png

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται...

Screenshot2024-02-15162719.png.87a73455b6331c2e19cfa38e52f0e4a2.png

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, mp44christos said:

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται...

Screenshot2024-02-15162719.png.87a73455b6331c2e19cfa38e52f0e4a2.png

Κάνω copy paste τι μου είχε πει ένα παιδί σε άλλο θέμα (εγώ δεν έστειλα τίποτα αλλά εσένα έχει περάσει καιρός..)

Quote

Αν λειπει κατι για να γινει εκκαθαριση στο τελωνειο και φανει στο τρακινγκ μιλας με εξυπηρετηση πελατων/εμαιλ ΓΕΤΑ με αναφορα στο tracking no. στο θεμα του εμαιλ.

Επικοινωνία

Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων (Γ.Ε.Τ.Α) των ΕΛΤΑ στον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών «Ελ. Βενιζέλος»

Ηλεκτρονική διεύθυνση: [email protected]

Τηλεφωνικό Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών ΕΛΤΑ: 800 11 82000

Τηλεφωνικό κέντρο
Από σταθερό : 800-11-82000
Από κινητό : 212-0000-800

Αν προχωρησει απλα πας απευθειας για πληρωμη/παραλαβη στο τοπικό ταχυδρομείο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2024 στις 3:01 ΜΜ, matrixxx είπε

Υπαρχει καποιος που εχει παραλαβει κατι απο aliexpress απο τα ΕΛΤΑ το 2024; 

Παραγγελία 1) 24/11/2023. Παρέλαβα: 26/01/2024
Παραγγελία 2) Αρχές Σεπτεμβρίου. Παρέλαβα: Αρχές Ιανουαρίου (δεν θυμάμαι ακριβείς ημερομηνίες).

Bonus: Περιμένω ακόμη τουλάχιστον 3 παραγγελίες από τέλη Σεπτεμβρίου, κολλημένες από αρχές Οκτωβρίου σε κατάσταση: "For Dispatch Abroad, Hungary"

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2024 στις 3:01 ΜΜ, matrixxx είπε

Υπαρχει καποιος που εχει παραλαβει κατι απο aliexpress απο τα ΕΛΤΑ το 2024; 

Ναι, παραγγελία στις 6/11/23 και παρέλαβα στις 17/1/24. Αν και απλή αποστολη μάλλον κατά λάθος σκαναρισαν το δέμα μου στην τοπική μονάδα διανομής και είχα κάποιες ενημερώσεις παραπάνω (στα ΕΛΤΑ). https://www.elta.gr/track?code=UA108460748HU Αν και γράφει παραδόθηκε στις 26/1/24, το είχα παραλάβει στις 17/1/24.

Τελευταία τα άπλα δέματα (UA*******HU) τα παραδίδουν περίπου 1 μήνα αφού δούμε το "Arrived at local delivery center" στο parcelsapp η στην cainiao, και κάνουν από 70 - 80 μέρες από την παραγγελία μεχρι και την παράδοση.

Δυστυχώς τα ΕΛΤΑ αντί να βελτιώνονται πάνε από το κακό στο χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 17/2/2024 στις 6:42 ΜΜ, sakisgri είπε

Τελευταία τα άπλα δέματα (UA*******HU) τα παραδίδουν περίπου 1 μήνα αφού δούμε το "Arrived at local delivery center" στο parcelsapp η στην cainiao, και κάνουν από 70 - 80 μέρες από την παραγγελία μεχρι και την παράδοση.

Δυστυχώς τα ΕΛΤΑ αντί να βελτιώνονται πάνε από το κακό στο χειρότερο.

2 μηνες εχουν περασει στο δικο μου απο την ημερα που φαινεται να εφτασε στην τοπικη μοναδα,  λογικα παιζει ρολο και το τοπικο ΕΛΤΑ στον καθεναν. Μια εβδομαδα μετα το δικο σου εφτασε στο τοπικο το δικο μου, αλλα ακομα ΔΕΝ. Και οι ημερες απο την παραγγελια ειναι 105!

Επομενως αναμονη 🤬

Ευχαριστω για τις πληροφοριες sakisgri

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετες καθυστερησεις με ΕΛΤΑ κλεινουν και αρκετα υποκαταστήματα και μειωμένο προσωπικό αλλα και διανομεις πλεον οι παραδοσεις πανε πιο πισω https://www.euro2day.gr/specials/dr_money/article/2226192/ta-halia-ton-elta.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα παραγγειλει κατι κονεκτορες απο aliexpress εδω και καιρο.Το tracking number που εχω δειχνει στα ELTA αποστολη αντικειμενου απο Ουγγαρια στις 12-12-23(20-12 arrived at local delivery center) .Ο χρονος παραδοσης παρηλθε και το Aliexpress θεωρει οτι παρελαβα την παραγγελια μου.Εκανα dispute ζητωντας τα χρηματα μου πισω αλλα μου απαντησαν οτι πρεπει να αναζητησω εγω το δεμα μου διοτι εχει παραληφθει απο τον διανομεα χωρις να μου επιστρεφουν τα χρηματα.

Στο μεταξυ απο τα ΕΛΤΑ δεν μου εχει ερθει ουτε το δεμα ουτε καποια ειδοποιηση .....τι κανω;απλως κλαιω τα λεφτα μου;

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, czarjuly είπε

Ειχα παραγγειλει κατι κονεκτορες απο aliexpress εδω και καιρο.Το tracking number που εχω δειχνει στα ELTA αποστολη αντικειμενου απο Ουγγαρια στις 12-12-23(20-12 arrived at local delivery center) .Ο χρονος παραδοσης παρηλθε και το Aliexpress θεωρει οτι παρελαβα την παραγγελια μου.Εκανα dispute ζητωντας τα χρηματα μου πισω αλλα μου απαντησαν οτι πρεπει να αναζητησω εγω το δεμα μου διοτι εχει παραληφθει απο τον διανομεα χωρις να μου επιστρεφουν τα χρηματα.

Στο μεταξυ απο τα ΕΛΤΑ δεν μου εχει ερθει ουτε το δεμα ουτε καποια ειδοποιηση .....τι κανω;απλως κλαιω τα λεφτα μου;

Διάβασε εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/657816-αγορες-απο-aliexpress-τελωνειο/page/459/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει χαλάσει το tracking συστημα των ΕΛΤΑ σήμερα?

μου βγάζει κενό όταν βάζω τον αριθμό αποστολής.ενώ χθες-προχθες τα εμφανιζε κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2024 στις 11:07 ΜΜ, MrGalaxy είπε

Εχει χαλάσει το tracking συστημα των ΕΛΤΑ σήμερα?

μου βγάζει κενό όταν βάζω τον αριθμό αποστολής.ενώ χθες-προχθες τα εμφανιζε κανονικα

Καμια φορά κολλαει δοκιμασε οταν κολλαει των ΕΛΤΑ το ΕΛΤΑ courier https://www.elta-courier.gr/search

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, aces είπε

Καμια φορά κολλαει δοκιμασε οταν κολλαει των ΕΛΤΑ το ΕΛΤΑ courier https://www.elta-courier.gr/search

Το βρήκα τελικά αυτό πριν μου απαντήσεις ,παρόλα αυτά ευχαριστω

Επεξ/σία από MrGalaxy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...