Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αποστολή δέματος σε μέγεθος φακέλου από Αγγλία, φαίνεται ότι πέρασε από customs κλπ ήρθε Θεσσαλονίκη και εδώ και μια βδομάδα ειναι στο Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗΣ τι μπορώ πέρα από υπομονή; Το προηγούμενο αντίστοιχο έμεινε μόνο 1 μέρα και μετά ήρθε σπίτι και μετά στο υποκατάστημα της γειτονιάς μου αφού και καλά δεν με βρήκαν σπίτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε αντίστοιχη περίπτωση εγώ πήρα τηλ. στη ΜΔ Ανατολικής Θεσσαλονίκης σε τηλέφωνο που μου έδωσε το τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ, όταν πήγα και ρώτησα γιατί καθυστερεί και τελικά τους ζήτησα (τη ΜΔ) να το προωθήσουν στο κατάστημα.

Στη δική μου περίπτωση βέβαια δεν ήταν απλός φάκελος, ήταν σχετικά ογκώδες και είχε πληρωθεί επιπλέον τέλος "οίκοι επίδοσης" δλδ ήταν υποχρεωμένοι να το φέρουν σπίτι.... φυσικά κανείς ταχυδρόμος δεν το αναλάμβανε, οπότε και έμεινε 2 βδομάδες εκεί να περιμένει μέχρι που βαρέθηκα και τους είπα να το πάνε στο ταχυδρομικό κατάστημα.

Σε εσένα δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει, αλλά δε χάνεις τίποτε να ψάξεις κάποιο νούμερο από το κατάστημα ΕΛΤΑ που σε εξυπηρετεί και να ρωτήσεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πηρα τηλ. Το σηκωσαν με την πρώτη. Του εδωσα τον κωδικο και το βρηκε αμεσα και το δρομολογησε αμεσα για αποστολη. Θα ερθει αυριο.

ΤΙΝΑΥΤΑΡΕ; 

Που ειναι η Ελλάδα που ξέραμε; Που ειναι οι παραδόσεις του τόπου μας; Κατα διαολου παμε.. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/2/2024 στις 8:39 ΠΜ, matrixxx είπε

2 μηνες εχουν περασει στο δικο μου απο την ημερα που φαινεται να εφτασε στην τοπικη μοναδα,  λογικα παιζει ρολο και το τοπικο ΕΛΤΑ στον καθεναν. Μια εβδομαδα μετα το δικο σου εφτασε στο τοπικο το δικο μου, αλλα ακομα ΔΕΝ. Και οι ημερες απο την παραγγελια ειναι 105!

Επομενως αναμονη 🤬

Ευχαριστω για τις πληροφοριες sakisgri

Ενα update για να μην ξεχνιομαστε που ζουμε, 4.5 σχεδον μηνες απο την αποστολη, ακομα δεν εχει παραδοθει.

Δεν ξερω @lefta_yparxoun τι εγινε με το δικο σου παρομοιο περιστατικο.

2 ώρες πριν, Skandalf είπε

Nα κάνω και εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά : Έχω παραγγείλει από Αμερική 3 βιβλία , βάση της ενημέρωσης της UPS αυτά έχουν παραδωθεί από 12 Γενάρη στο τελωνείο στην Αθήνα.

Από τότε , ούτε φωνή , ούτε ακρόαση και φυσικά δεν έχω παραλάβει ποτέ το δέμα μου.

Έχετε καμία ιδέα με ποιον μπορώ να επικοινωνήσω ; Η UPS λέει έχει παραδώσει το δέμα και στο τελωνείο δεν απαντάει κανείς στο τηλέφωνο...

1.jpg

Δεν νομιζω οτι εχουν καμια σχεση τα ΕΛΤΑ με την παραδοση του δεματος σου, αρα δεν ειναι σχετικο με το τοπικ αυτο που σου εχει συμβει. Στο μεταφερω στο σχετικο τοπικ.

Δεν δουλευει το συστημα μεταφορας, κανε αν θες το σχολιο σου εδω ή εδω.

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, matrixxx είπε

Δεν ξερω @lefta_yparxoun τι εγινε με το δικο σου παρομοιο περιστατικο.

Τίποτα δεν έχει γίνει, έχω πάει δυό φορές στα ΕΛΤΑ και νομίζω πως είναι η ώρα να απευθυνθώ στην κάρτα που πλήρωσα και να ζητήσω επιστροφή χρημάτων για κάτι που δεν παρέλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κάνει από το αγγλικό amazon (sold & dispatched) μία παραγγελία η οποία μάλλον έφυγε από ιταλική αποθήκη (Hrvatska posta). Κανονικά ήταν να παραλάβω χθες με Ελτα κούριερ απ΄ ότι καταλαβαίνω ( tracking code από PW...). Πλέον η ημερομηνία πήγε για τις 25/3 και στο site της Ελτα κούριερ δεν φαίνεται αυτός ο κωδικός καθόλου. Λέτε υπάρχει περίπτωση να παραλάβω ή χάθηκε το δέμα;

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-03-21 175904.png

Επεξ/σία από Savvas765
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πάρεις 25/3 χλωμό για ευνόητους λόγους. Το Amazon φυσικά δεν ξέρει τις εθνικές αργίες, υπολογίζει βάσει στατιστικών.

Κατά τα άλλα από την εικόνα που δίνεις το δέμα σου ακόμη παίζει εντός των αποθηκών της Αμαζον, δεν το έχει παραλάβει κάποιος μεταφορέας ακόμη. Το tracking label έχει εκδοθεί ηλεκτρονικά, λογικά θα αρχίσει να έχει ενημερώσεις μόλις φτάσει σε κάποια ταχυδρομική υπηρεσία.

Γενικά, για standard delivery από Amazon υπολόγιζε περί τις 10 εργάσιμες ημέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου στείλανε δώρο από Αυστραλία ένα τσαντάκι Tommy και δείχνει στην πορεία αποστολής ότι είναι στο τελωνείο. Τι πιθανότητα έχω να την γλυτωσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lewnidas1995 είπε

Μου στείλανε δώρο από Αυστραλία ένα τσαντάκι Tommy και δείχνει στην πορεία αποστολής ότι είναι στο τελωνείο. Τι πιθανότητα έχω να την γλυτωσω ;

Καμία 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στέλνω με ελτα ταχυδρομείο συχνά , άλλες φορές αργεί αλλες σχεδόν  καθόλου , αλλά παρατήρησα ότι αν στείλεις Δευτέρα η Τρίτη φτάνει γρηγορότερα από το να το στείλεις Παρασκευή , και παίζει ρόλο αν το στείλεις σαν CP σαν LL κτλπ αλλάζει η τιμή και ο χρόνος παράδοσης , γενικά όμως αντιμετωπίζετε πρόβλημα στις πραγγελειες που πηγαινοέρχονται με ελτα διότι το σύστημα τους είναι λίγο σκάρτο εκτός από διεφθαρμένο 

Στις 2/4/2024 στις 12:13 ΜΜ, Lewnidas1995 είπε

Μου στείλανε δώρο από Αυστραλία ένα τσαντάκι Tommy και δείχνει στην πορεία αποστολής ότι είναι στο τελωνείο. Τι πιθανότητα έχω να την γλυτωσω ;

Δύσκολα φίλε μου και εγώ παραγγέλνω από Αμερική και Αγγλία και το τελωνείο κόβει ότι κουστούμι του κατέβει στο μυαλό , μόνο εάν στο βάλουν σαν δώρο δεν χρεώνεσαι τίποτα αλλά πρέπει να γνωρίζεις τον αποστολέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Frozen91 said:

 

Δύσκολα φίλε μου και εγώ παραγγέλνω από Αμερική και Αγγλία και το τελωνείο κόβει ότι κουστούμι του κατέβει στο μυαλό , μόνο εάν στο βάλουν σαν δώρο δεν χρεώνεσαι τίποτα αλλά πρέπει να γνωρίζεις τον αποστολέα 

φυσικα και τον γνωριζω και ειναι δωρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

φυσικα και τον γνωριζω και ειναι δωρο. 

Τότε νομίζω θα την γλιτώσεις την τσεκούρια 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

ναι αλλα ειναι 5 μερες εκει, οποτε δυσκολα

Κάνει 5-7 εργάσιμες από τη μέρα που χτυπηθεί το tracking στο τελωνείο οποτε είσαι ακόμα στα όρια , κάλεσε τους ένα τηλέφωνο εάν δεν το έκανες ήδη και θα εξυπηρετήθεις  πιο άμεσα 

Επεξ/σία από Frozen91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...