Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ritualistic είπε

Με ραντεβου η πας το αφηνεις κ οποτε το παρουν ?

αυτοι θέλανε να παω να το αφησω πρωι και να το παρω μεσημέρι, σε εμενα δε παιζει γιατι ειναι τεραστια ταλαιπωρια αυτο το πηγαινε-ελα οποτε με ραντεβου και αναμονή.. Ουτως ή αλλιως βέβαια δεν αφηνω το αυτοκίνητο απο τα ματια μου σε σερβις, πολλα έχουν δει τα ματια μου στο παρελθον (σε αντιπροσωπεία bmw*)....

*απο το να μην αλλαξουν καν λαδια και απλα να το περάσουν στο βιβλίο και το BC έως το να παίρνουν εξαρτηματα απο το αμαξι για δοκιμη σε άλλο ιδιο με πρόβλημα...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

αυτοι θέλανε να παω να το αφησω πρωι και να το παρω μεσημέρι, σε εμενα δε παιζει γιατι ειναι τεραστια ταλαιπωρια αυτο το πηγαινε-ελα οποτε με ραντεβου και αναμονή.. Ουτως ή αλλιως βέβαια δεν αφηνω το αυτοκίνητο απο τα ματια μου σε σερβις, πολλα έχουν δει τα ματια μου στο παρελθον (σε αντιπροσωπεία bmw*)....

*απο το να μην αλλαξουν καν λαδια και απλα να το περάσουν στο βιβλίο και το BC έως το να παίρνουν εξαρτηματα απο το αμαξι για δοκιμη σε άλλο ιδιο με πρόβλημα...

αναμενουμε εντυπωσεις... παντως οταν ειχα παει για την παραλαβη του δικου μου ετυχε να περιμενω απεναντι εκει που ειναι το σερβις και η κατασταση με την αναμονη εκει δεν φαινοταν πολυ καλη... ελπιζω να πανε ολα οπως πρεπει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ritualistic είπε

αναμενουμε εντυπωσεις... παντως οταν ειχα παει για την παραλαβη του δικου μου ετυχε να περιμενω απεναντι εκει που ειναι το σερβις και η κατασταση με την αναμονη εκει δεν φαινοταν πολυ καλη... ελπιζω να πανε ολα οπως πρεπει!

E ας ειναι, μια φορα το χρόνο είναι... Η βλακεια τους (σε όλες τις αντιπροσωπείες) ειναι ότι κρατάνε επιτηδες στη ράμπα για να γράψουν τις εργατοώρες που λεει το σύστημα, και ενω πχ η αλλαγη λαδια φιλτρο ειναι 10 βαρια 15 λεπτά και αλλα 5 λεπτα ενας έλεγχος και στο κρατάνε 1.5 ώρα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, paylidis είπε

Πρώτο σερβις λοιπον στο Q3 μεσα στην εβδομάδα...

Αρχική τιμή 210 για λάδια, φίλτρο λαδιού, υγρο υαλοκαθαριστήρων (! γιατι; ) και έλεγχο... μετα απο γκρίνια γιατι άλλα νούμερα μου είχαν πει όταν το πηρα (130-140) μου το έριξαν στα 140... (δεν αποκλείω βεβαια το ενδεχομενο να μη κοψουν αποδειξη αλλα θα απαιτησω κατι για να φαινεται οτι εγινε-περα απο την ηλεκτρονικη καταχωρηση......)

Μπορείς ωραιότατα να πληρώσεις με κάρτα οπότε να αναγκαστούν να κόψουν και απόδειξη…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexiko είπε

Μπορείς ωραιότατα να πληρώσεις με κάρτα οπότε να αναγκαστούν να κόψουν και απόδειξη…

Σαφώς.... αν κ δεν ειμαι πολυ οπαδος της κάρτας (με κηνυγαει ο λογιστης μου, ξεπερναω τα τελευταία 3-4 χρονια το εισόδημα μου σε αγορες με κάρτα και πλεον δε μπορει να το καλύψει με αναλωση κεφαλαίου οποτε το 2021 τη μειωσα κ δουλευω κασερι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σαφώς.... αν κ δεν ειμαι πολυ οπαδος της κάρτας (με κηνυγαει ο λογιστης μου, ξεπερναω τα τελευταία 3-4 χρονια το εισόδημα μου σε αγορες με κάρτα και πλεον δε μπορει να το καλύψει με αναλωση κεφαλαίου οποτε το 2021 τη μειωσα κ δουλευω κασερι)

Το καταλαβαίνω αλλά αν θες για χ, ψ λόγους το παραστατικό κόψε κάτι άλλο και πλήρωσε αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, paylidis είπε

E ας ειναι, μια φορα το χρόνο είναι... Η βλακεια τους (σε όλες τις αντιπροσωπείες) ειναι ότι κρατάνε επιτηδες στη ράμπα για να γράψουν τις εργατοώρες που λεει το σύστημα, και ενω πχ η αλλαγη λαδια φιλτρο ειναι 10 βαρια 15 λεπτά και αλλα 5 λεπτα ενας έλεγχος και στο κρατάνε 1.5 ώρα...

Αυτά βλέπω ρε μαν που απο 210 το ρίχνουν στα 140 και με πιάνει μία αηδία . Δλδ με τι περιθώριο κέρδους παίζουν που και πάλι θα βγάλουν απο τα 140 ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτά βλέπω ρε μαν που απο 210 το ρίχνουν στα 140 και με πιάνει μία αηδία . Δλδ με τι περιθώριο κέρδους παίζουν που και πάλι θα βγάλουν απο τα 140 ...

Θα σου πω τα εξοδα χονδρικά και μάλιστα με τις δικές τους τιμές: 13 ευρω το λιτρο το λάδι επι 5 μπουκάλια (παιρνει 4,5λ), συν 9 ή 14 ευρω το φιλτρο λαδιου (δε θυμαμαι για ποιο ειναι 9 και ποιο 14 γιατι τα ειχα σημειωσει στο ιδιο χαρτι και για το καμικ), συν 7€ το μπουκαλακι το υγρό (ναι 7!) για τους υαλοκαθαριστήρες (που δε μου χρειάζεται καν το εχω γεματο). Ε τα υπολοιπα υπολόγισε 80-90€ εργατοωρα..

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θα σου πω τα εξοδα χονδρικά και μάλιστα με τις δικές τους τιμές: 13 ευρω το λιτρο το λάδι επι 5 μπουκάλια (παιρνει 4,5λ), συν 9 ή 14 ευρω το φιλτρο λαδιου (δε θυμαμαι για ποιο ειναι 9 και ποιο 14 γιατι τα ειχα σημειωσει στο ιδιο χαρτι και για το καμικ), συν 7€ το μπουκαλακι το υγρό (ναι 7!) για τους υαλοκαθαριστήρες (που δε μου χρειάζεται καν το εχω γεματο). Ε τα υπολοιπα υπολόγισε 80-90€ εργατοωρα..

Είναι λιγουλάκι τσιμπημένα τα εργατικά ή εγώ είμαι εκτός πραγματικότητας; 🤷🏻

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θα σου πω τα εξοδα χονδρικά και μάλιστα με τις δικές τους τιμές: 13 ευρω το λιτρο το λάδι επι 5 μπουκάλια (παιρνει 4,5λ), συν 9 ή 14 ευρω το φιλτρο λαδιου (δε θυμαμαι για ποιο ειναι 9 και ποιο 14 γιατι τα ειχα σημειωσει στο ιδιο χαρτι και για το καμικ), συν 7€ το μπουκαλακι το υγρό (ναι 7!) για τους υαλοκαθαριστήρες (που δε μου χρειάζεται καν το εχω γεματο). Ε τα υπολοιπα υπολόγισε 80-90€ εργατοωρα..

Και ολα αυτα για ποιο λογο? για να καλυφθεις "δηθεν" -  συμφωνα με τα λεγομενα τους - απο την  εγγυηση? 

Ο δικος μου ( πρωτο σερβις ) μου πηρε 40 (με τα λαδια δικα μου) και κρατησε το αμαξι 2 ολοκληρες ωρες και το ξεσκονησε στην κυριολεξια ( εκει βρεθηκε  οτι λειπανε βιδες απο τον προφυλακτηρα) και ευθυγραμμιση, φωναζοντας με κιολας μεσα για να μου δειχνει πραγματα.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, alexiko είπε

Είναι λιγουλάκι τσιμπημένα τα εργατικά ή εγώ είμαι εκτός πραγματικότητας; 🤷🏻

Τόσο ειναι παντού στις Premium... To πιο γελοιο ειναι οτι το σερβις στο κάνουν οι ιδιοι μηχανικοί που κανουν και τα VW - για τα οποία η εργατοωρα ειναι φθηνότερη (νομιζω 65) 😂

3 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Και ολα αυτα για ποιο λογο? για να καλυφθεις "δηθεν" -  συμφωνα με τα λεγομενα τους - απο την  εγγυηση? 

ναι...

κοιταξε, για να ειμαι δικαιος στο Bmw στην εγγυηση δε καλυφθηκε τιποτα ουσιώδες αλλα επειδη συντηρούνταν αντιπροσωπεία μου αλλαξαν κάποια ακριβα εξαρτηματα στην 6ετία δωρεάν στα πλαίσια Good-will (Μιλάμε για 1.5+ χιλιαρικο μονο τα υλικά και πληρωσα 200 ευρω την εργασία). Το ρισκάρεις..;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Τόσο ειναι παντού στις Premium... To πιο γελοιο ειναι οτι το σερβις στο κάνουν οι ιδιοι μηχανικοί που κανουν και τα VW - για τα οποία η εργατοωρα ειναι φθηνότερη (νομιζω 65) 😂

Αυτο το είδα και εγώ στην αντιπροσωπεία που μέσα έχει συνεργείο για Seat , Opel , Volvo (δεν θυμάμαι και ποια άλλη) και η εργατοώρα ήταν διαφορετική ανάλογα με την μάρκα , αλλά προφανώς οι μηχανικοί και οι εγκαταστάσεις οι ίδιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Τόσο ειναι παντού στις Premium... To πιο γελοιο ειναι οτι το σερβις στο κάνουν οι ιδιοι μηχανικοί που κανουν και τα VW - για τα οποία η εργατοωρα ειναι φθηνότερη (νομιζω 65) 😂

ναι...

κοιταξε, για να ειμαι δικαιος στο Bmw στην εγγυηση δε καλυφθηκε τιποτα ουσιώδες αλλα επειδη συντηρούνταν αντιπροσωπεία μου αλλαξαν κάποια ακριβα εξαρτηματα στην 6ετία δωρεάν στα πλαίσια Good-will (Μιλάμε για 1.5 χιλιαρικο μονο τα υλικά και πληρωσα 200 ευρω την εργασία)

να καταληξουμε ομως οτι δεν πρεπει να παραπονιομαστε για το κοστος οταν αποδεχομαστε  την καραμελα τους περι εγγυησης αφου δεν εχουμε την ορεξη να τους κυνηγισουμε νομικα οταν πεταξουν την μπουρδα ( α δεν πηγες αντιπροσωπεια δεν σε καλυπτω) και αποδεχομαστε να πληρωνουμε κερατιατικα γτ δηθεν κανουν την σωστη δουλεια. Τα θελουμε και τα παθαινουμε. 

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NTC Labs είπε

να καταληξουμε ομως οτι δεν πρεπει να παραπονιομαστε για το κοστος οταν αποδεχομαστε  την καραμελα τους περι εγγυησης αφου δεν εχουμε την ορεξη να τους κυνηγισουμε νομικα οταν πεταξουν την μπουρδα ( α δεν πηγες αντιπροσωπεια δεν σε καλυπτω) και αποδεχομαστε να πληρωνουμε κερατιατικα γτ δηθεν κανουν την σωστη δουλεια. Τα θελουμε και τα παθαινουμε. 

Σαφως.....

Βεβαια με ενα οριο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σαφως.....

Βεβαια με ενα οριο!

Και το χειροτερο ειναι η ατακα του πωλητη οταν πηγα να παραλαβω οταν ηρθε το δικο μου ( δεν αφηνουμε κανεναν να μπει στο σερβις)...τι λες ρε μεγαλε μαγκιορη.... δεν θα μαφησεις να δω τι κανεις στο αμαξι που πληρωσα εγω ας πουμε. Φυσικα δεν φταιει ο πωλητης.....πολιτικη του αντιπροσωπου.

Σφακιανακης ftw

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...