Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, NTC Labs είπε

Ελεγκτικοι μηχανισμοι υπαρχουν. Αυτο που δεν γινεται ειναι καταγγελιες. Δεν μπορει οποιοσδηποτε μηχανισμος να παει a priori να ελεγχει αν οι αντιπροσωπειες τηρουν τον νομο.

Τον "προειδοποιησε" ....και? χεστηκε η φοραδα σταλωνι. Αντι να τους πεταξει καμια παναγια εκεινη την στιγμη το δεχτηκε. απλα τα πραγματα.

Και αντε οτι δεν μασαγαν με την παναγια, θα εβρισκε το δικιο του αν εκανε καταγγελια χωρις να χρειαστει να βαλει δικηγορο και να εμπλακει οικονομικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, tasoskont είπε

ελέχγεις τα λάδια πριν φύγεις μπροστά τους και αμα είσαι και μερακλής σκύβεις από κάτω να δεις και το φίλτρο😀

Μην σου πω και την ταπα απο κατω...και αυτη πρεπει να αλλαζει :)

Μόλις τώρα, atrigane είπε

Και αντε οτι δεν μασαγαν με την παναγια, θα εβρισκε το δικιο του αν εκανε καταγγελια χωρις να χρειαστει να βαλει δικηγορο και να εμπλακει οικονομικα;

Μα για αρχη δεν χρειαζεται δικηγορος. Συνηγορος καταναλωτη, επικοινωνια με τον κατασκευαστη και προχωρας.

Αν η ζημια ειναι μεγαλη φυσικα και θα βαλει δικηγορο. Αλλα μαθαμε και σε αυτη την περιπτωση να δεχομαστε απλα οτι μας πει ο τζαμπατζης της βελμαρ η του σφακ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Μην σου πω και την ταπα απο κατω...και αυτη πρεπει να αλλαζει :)

Μα για αρχη δεν χρειαζεται δικηγορος. Συνηγορος καταναλωτη, επικοινωνια με τον κατασκευαστη και προχωρας.

Αν η ζημια ειναι μεγαλη φυσικα και θα βαλει δικηγορο. Αλλα μαθαμε και σε αυτη την περιπτωση να δεχομαστε απλα οτι μας πει ο τζαμπατζης της βελμαρ η του σφακ.

Μιλαμε στην περιπτωση που ετσιθελικα τον πεταξουν εκτος εγγυησης.

Το ξερω οτι υπαρχει συνηγορος του καταναλωτη, τον εχεις χρειαστει ποτε; Στις 1000 περιπτωσεις, ικανοποιει με επιτυχια τις 10, οι υπολοιποι περιμενουν μηνες και μηνες και αν ποτε εξεταστουν οι υποθεσεις.

ΥΓ. Η μονη λυση ειναι αυτο που ειπες, επικοινωνια με την κατασκευαστρια εταιρια, να αρχισουν να ξηλωνουν τους τζαμπατζηδες.

Επεξ/σία από atrigane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Eπειδη και εγω αυτο ξερω και επειδη ξερω και απο την αλλη δεν προκειται η αντιπροσωπεια να δεχτει να εισαι μεσα στο σερβις δεν ξερω τελικα τι πρεπει να κανεις... μπρος γκρεμος και πισω ρεμα

θα δεχτει να κατσεις σε μια γωνια μακρυα θεωρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημασία που δίνεται πλέον στην ασφάλεια είναι τεράστια, και δεν είναι για να αποφεύγει κάποιος να είστε μέσα στο συνεργείο για να σας κλέψει.

Δεν έχει καμία δουλειά ο πελάτης ανάμεσα στα αυτοκίνητα τα εργαλεία και τις ράμπες. Άσχετο αν έτσι έμαθε ανά τα χρόνια. Αν θέλει κάποιος να ελέγξει την ποιότητα του service, μπορεί να το κάνει κάτα την παραλαβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, eMike είπε

Η σημασία που δίνεται πλέον στην ασφάλεια είναι τεράστια, και δεν είναι για να αποφεύγει κάποιος να είστε μέσα στο συνεργείο για να σας κλέψει.

Δεν έχει καμία δουλειά ο πελάτης ανάμεσα στα αυτοκίνητα τα εργαλεία και τις ράμπες. Άσχετο αν έτσι έμαθε ανά τα χρόνια. Αν θέλει κάποιος να ελέγξει την ποιότητα του service, μπορεί να το κάνει κάτα την παραλαβή.

Συμφωνώ  απλά επειδή υπάρχει πολλή λαμογιά χρόνια τώρα με το συγκεκριμένο , θα έπρεπε εφόσον δεν έχουν να φοβηθούν κάτι στις αντιπροσωπείες να διαθέτουν έναν χώρο που να βλέπεις τι γίνεται στο service και να είσαι ασφαλής

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Συμφωνώ  απλά επειδή υπάρχει πολλή λαμογιά χρόνια τώρα με το συγκεκριμένο , θα έπρεπε εφόσον δεν έχουν να φοβηθούν κάτι στις αντιπροσωπείες να διαθέτουν έναν χώρο που να βλέπεις τι γίνεται στο service και να είσαι ασφαλής

Διαφωνώ.

Πρώτον, διότι το 99,9% και που βλέπουν ετσι κι αλλιώς δε ξέρουν τι βλέπουν. Δεύτερον διότι και να βλέπεις μπορεί να γίνει η ζημιά και να μη το καταλάβεις, και τρίτον, διότι πρέπει να μάθουμε να μη βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα. Εσύ θα ήθελες να δουλεύεις με τον εξυπνάκια/πονηρίδη/σπασοκλαμπάνια πελάτη πάνω από το κεφάλι σου να σε "επιβλέπει"? Εγώ όχι.

Ξαναλέω, ελέγξτε τα οχήματα κατά την παραλαβή εάν είστε δύσπιστοι, και αν υπάρχει αλλαγή ανταλλακτικών ζητείστε τα παλιά.

Επεξ/σία από eMike
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, eMike είπε

Διαφωνώ.

Πρώτον, διότι το 99,9% και που βλέπουν ετσι κι αλλιώς δε ξέρουν τι βλέπουν. Δεύτερον διότι και να βλέπεις μπορεί να γίνει η ζημιά και να μη το καταλάβεις, και τρίτον, διότι πρέπει να μάθουμε να μη βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα. Εσύ θα ήθελες να δουλεύεις με τον εξυπνάκια/πονηρίδη/σπασοκλαμπάνια πελάτη πάνω από το κεφάλι σου να σε "επιβλέπει"? Εγώ όχι.

Ξαναλέω, ελέγξτε τα οχήματα κατά την παραλαβή εάν είστε δύσπιστοι, και αν υπάρχει αλλαγή ανταλλακτικών ζητείστε τα παλιά.

Τα παλιά δεν δίνονται θεωρούνται ιδιοκτησία της αντιπροσωπίας τουλάχιστον σε αυτά που καλύπτει η εγγύση και αλλάζονται ,οχι αναλώσιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, eMike είπε

Διαφωνώ.

Πρώτον, διότι το 99,9% και που βλέπουν ετσι κι αλλιώς δε ξέρουν τι βλέπουν. Δεύτερον διότι και να βλέπεις μπορεί να γίνει η ζημιά και να μη το καταλάβεις, και τρίτον, διότι πρέπει να μάθουμε να μη βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα. Εσύ θα ήθελες να δουλεύεις με τον εξυπνάκια/πονηρίδη/σπασοκλαμπάνια πελάτη πάνω από το κεφάλι σου να σε "επιβλέπει"? Εγώ όχι.

Ξαναλέω, ελέγξτε τα οχήματα κατά την παραλαβή εάν είστε δύσπιστοι, και αν υπάρχει αλλαγή ανταλλακτικών ζητείστε τα παλιά.

Δεν μιλάμε για μία απλή δουλειά. Όπως και να έχει , έχεις αφήσει σε έναν άσχετο το περιουσιακό σου στοιχείο .

Είναι σαν να μου πεις ότι κάνεις ανακαίνιση και λόγω επικινδυνότητας απαγορεύεται να είσαι μέσα ή να βλέπεις τι γίνεται στο σπίτι σου.

Δεν είπα να είσαι απο πάνω του , είπα να μπορείς να βλέπεις και ας καταλάβεις ότι καταλάβεις .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tasoskont είπε

Τα παλιά δεν δίνονται θεωρούνται ιδιοκτησία της αντιπροσωπίας τουλάχιστον σε αυτά που καλύπτει η εγγύση και αλλάζονται ,οχι αναλώσιμα

Φυσικά και δεν δίνονται, απλά απαιτείς  (αν δε στα δείξουν οι ίδιοι) να τα δεις. Προσωπικά όταν πάω, πάντα μου δείχνουν τι έχουν αλλάξει, και στην αντιπροσωπεία και σε εξουσιοδοτημένο.

Ειδικά όταν ήμουν Θεσσαλονίκη και είχα δικό μου συνεργείο που τα πήγαινα,  πάντα μου τα έδειχνε, να, βλέπεις, αίτιο είναι φαγωμένο, να αυτό έχει φθορά εκεί και πρέπει να αλλάξει, πάντα μου έδειχνε και το καινούριο ανταλλακτικό, όπως και εναλλακτική αν ήθελα να διαλέξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε συνεργειο ειναι, οτιδηποτε παλιο μπορουν να σου δειξουν και να πουν οτι ηταν δικο σου και στο αλλαξαν. Εχουμε ζησει και τετοιες ιστοριες. Εδικα σε γυναικες το κανουν πιο ευκολα.

Μην ξεχναμε οτι την εμπιστοσυνη μας εκεινοι την εχασαν και τωρα αναγκαζομαστε να το παιζουμε μπομπ ο μαστορας και ναι σιγουρα ενοχλουμε που ειμαστε απο πανω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, atrigane είπε

Ρε φιλε συνεργειο ειναι, οτιδηποτε παλιο μπορουν να σου δειξουν και να πουν οτι ηταν δικο σου και στο αλλαξαν. Εχουμε ζησει και τετοιες ιστοριες. Εδικα σε γυναικες το κανουν πιο ευκολα.

Θες να μου δώσεις ένα παράδειγμα ανταλλακτικού που θέλει αλλαγή, δε θα στο αλλάξει και θα σου αφήσει πάνω το ίδιο, θα έχει κρατήσει παλιό να σου δείξει και δε θα το καταλάβεις κιόλας?

Γιατί εγώ δυσκολεύομαι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, eMike είπε

Θες να μου δώσεις ένα παράδειγμα ανταλλακτικού που θέλει αλλαγή, δε θα στο αλλάξει και θα σου αφήσει πάνω το ίδιο, θα έχει κρατήσει παλιό να σου δείξει και δε θα το καταλάβεις κιόλας?

Γιατί εγώ δυσκολεύομαι..

 

Το θεμα θα ειναι αν σου πει οτι θελει κατι αλλαγη ενω δεν θελει τελικα. σου λεει οτι το αλλαξε δειχνοντας καποιο παλιο και αφηνοντας το αρχικο ανταλακτικο στο αυτοκινητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, eMike είπε

Θες να μου δώσεις ένα παράδειγμα ανταλλακτικού που θέλει αλλαγή, δε θα στο αλλάξει και θα σου αφήσει πάνω το ίδιο, θα έχει κρατήσει παλιό να σου δείξει και δε θα το καταλάβεις κιόλας?

Γιατί εγώ δυσκολεύομαι..

 

 

1 λεπτό πριν, imr είπε

Το θεμα θα ειναι αν σου πει οτι θελει κατι αλλαγη ενω δεν θελει τελικα. σου λεει οτι το αλλαξε δειχνοντας καποιο παλιο και αφηνοντας το αρχικο ανταλακτικο στο αυτοκινητο

Το κλασσικό, θελεις τακακια... οι 9/10 δε μπορουν να καταλάβουν εαν οντως θέλουν και εαν όντως τα αλλαξαν...

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, eMike είπε

Θες να μου δώσεις ένα παράδειγμα ανταλλακτικού που θέλει αλλαγή, δε θα στο αλλάξει και θα σου αφήσει πάνω το ίδιο, θα έχει κρατήσει παλιό να σου δείξει και δε θα το καταλάβεις κιόλας?

Γιατί εγώ δυσκολεύομαι..

 

Δισκοφρενα στη γυναικα -δεν ημουν παρον- πριν μερικα χρονια- της ταδειξαν κ ολας- και οταν το αμαξι ξανεφαγε τα τακακια σε χρονο ντετε και το πηγαμε αλλου ο ανθρωπος μου λεει καλα τα δισκοφρενα ειναι θεοστραβα και του λεω με δουλευεις τα αλλαξαμε πριν 6 μηνες και μου λεει κατσε να στα βγαλω να τα δεις.

Και μεχρι να τα βγαλει να μου τα δειξει ημουν ετοιμος για καυγα γιατι θεωρουσα οτι εκεινος ελεγε ψεματα και ελεγα μεσα μου, μα αφου της ταδειξαν κ ολας, θα σκοτωθουμε τωρα μαυτον.

Επεξ/σία από atrigane
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...