Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτησία Βεράντας


Polaris13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν όντως αυτό ήταν το ερώτημα η απάντηση είναι πολύ απλή, τα έξοδα αποκατάστασης των προσόψεων (και όχι γενικά των μπαλκονιών) θα κατανεμηθούν με βάση τα χιλιοστά της κάθε ιδιοκτησίας.

Εμένα στον 3ο με συμφέρει αυτό γιατί ο από κάτω μου έχει εκτεταμένες ζημιές. Γιατί όμως να πληρώσει ο 2ος όροφος το ίδιο με μένα, όταν δεν έχει προξενήσει ιδαίτερες βλάβες στον 1ο;

Υπήρχε και το άλλο ερώτημα, τι στο καλό ισχύει τελικά με τα μπαλκόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Balrog είπε

Εμένα στον 3ο με συμφέρει αυτό γιατί ο από κάτω μου έχει εκτεταμένες ζημιές. Γιατί όμως να πληρώσει ο 2ος όροφος το ίδιο με μένα, όταν δεν έχει προξενήσει ιδαίτερες βλάβες στον 1ο;

Κάτσε γιατί νομίζω πως έχεις μπερδευτεί, όλη η πολυκατοικία πληρώνει μόνο τις προσόψεις των μπαλκονιών, τις ζημιές στο υπόλοιπο του κάθε μπαλκονιού τις πληρώνει ο κάθε ιδιοκτήτης. Αν σε μπερδεύει το τι θεωρείται πρόσοψη πες το μου να σου δείξω φωτογραφίες.

7 λεπτά πριν, Balrog είπε

Υπήρχε και το άλλο ερώτημα, τι στο καλό ισχύει τελικά με τα μπαλκόνια..

Αν θέλεις επαναδιατύπωσε το ερώτημα με απλά λόγια ώστε να πάρεις απλή απάντηση, στο πρώτο post τα είχες γράψει όλα πολύ μπερδεμένα.

Το μόνο σίγουρο είναι πως σε αντίθεση με ότι είχες γράψει τα μπαλκόνια ουδεμία σχέση έχουν με τις θέσεις στάθμευσης στην πιλοτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, katsapoli είπε

Φίλε πέρασαν 3χρονια έχεις δώσει 2κ έχεις χάσει πόσο χρόνο και το στοκαρισμα δεν έχει γίνει τι ακριβώς έχεις κερδίσει?

Να τους αναγκάσει να φτιάξουν την ζημιά αυτοί. Δεν αρκεί να φτιάξει μόνος του ο ts την οροφή από το μπαλκόνι των από πάνω, διότι θέλει εργασίες και στο δάπεδο από το μπαλκόνι τους, οπότε αναγκαστικά πρέπει να του επιτρέψουν πρόσβαση να κάνει τις εργασίες στην βεράντα τους είτε να τις κάνουν οι ίδιοι. 

18 λεπτά πριν, Balrog είπε

Εμένα στον 3ο με συμφέρει αυτό γιατί ο από κάτω μου έχει εκτεταμένες ζημιές. Γιατί όμως να πληρώσει ο 2ος όροφος το ίδιο με μένα, όταν δεν έχει προξενήσει ιδαίτερες βλάβες στον 1ο;

Υπήρχε και το άλλο ερώτημα, τι στο καλό ισχύει τελικά με τα μπαλκόνια..

Ναι, γιατί αυτά έχουν οι πολυκατοικιες, δεν είναι κατ ανάγκη οι φθορες στον ίδιο βαθμό ανάλογα την πλευρά και τον όροφο. Οπότε, η εύκολη και καλύτερη λύση είναι να αναλαβετε όλοι μια ανακαίνιση της προσοψης και να πληρώσετε το κόστος με βάση τα χιλιοστά σας. Αλλιώς κάθεται ο καθένας και τα φτιάχνει μόνος του που τότε μιλάμε για μεγαλύτερο μπάχαλο και ταλαιπωρία κατ εμέ, σίγουρα θα χρειαστούν σκαλωσιές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Τα μπαλκόνια είναι κοινόκτητα αλλά όχι κοινόχρηστα. Δεν μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις στο μπαλκόνι σου αλλά μπορείς να το χρησιμοποιείς ως έχει.

Δεν μπορείς πχ να το βάψεις ό,τι χρώμα θες.

νόμος 3741/1929 αρθρο 3 παρ.1,5,6 παρ 1,9 παρ. 2 και 3: οι εξώστες δεν ανήκουν στα κοινόχρηστα και κοινόκτητα πράγματα μίας οικοδομής και η συντήρηση ή επισκευή  βαραίνει τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (παρ.1 άρθρο 6)

Επεξ/σία από Polaris13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

Αν τα θεώρησες μπλεγμένα εσύ που είσαι ψαγμένος, τότε για αυτό δεν μου απαντάει κανένας σε κάτι πολύπλοκα που γράφω κατά καιρους :)

Το link που παρέθεσες στην 1η σελίδα έχει πορίσματα από διάφορες αποφάσεις δικαστηρίων. Με τη δική μου ανάγνωση τουλάχιστον, εκεί αναφέρει ότι για τα μπαλκόνια ισχύει κάτι ανάλογο με τις θέσεις στάθμευσης στις πυλωτές. Τι ισχύει στις θέσεις αυτές; Δεν μπορούν να μεταβιβαστούν αυτοτελώς εκτός αν είναι κλειστές και έχουν χιλιοστά επί του οικοπέδου. Αντιθέτως, είναι παρακολουθήματα του διαμερίσματος και ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος έχει την αποκλειστική χρήση της θέσης, η οποία παραμένει κοινόκτητη (όχι όμως κοινόχρηστη, αφού την χρήση την έχει όπως είπαμε ο ιδιοκτήτης). Τι λέει το link; Παραθέτω αποσπάσματα:

"Έχει υποστηριχθεί ότι στην αποκλειστική κυριότητα ανήκει μόνο το πάτωμα του εξώστη. Στην αναγκαστική συγκυριότητα και ειδικότερα την αρχιτεκτονική ή αισθητική μορφή της οικοδομής θεωρείται, ότι περιλαμβάνονται το λοιπό σώμα του εξώστη, το κιγκλίδωμα, το σχήμα η κατασκευαστική ύλη και το χρώμα αυτού."

"Επίσης υποστηρίζεται ότι οι εξώστες ανήκουν στην κυριότητα του αντιστοίχου διαμερίσματος, πλην όμως η κυριότητα αυτή υπάγεται σε ειδικούς περιορισμούς, υπό την έννοια, ότι είναι δυνατή η ενάσκησή της μέχρι του σημείου της απλής χρήσης."

"Εξειδικεύοντας, ο ακριβής χαρακτηρισμός θα ήταν, ότι ο κύριος του αντιστοίχου διαμερίσματος έχει κατά πλήρη κυριότητα το δάπεδο της βεράντας και κατά δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης τον χώρο της."

Αυτό το τελευταίο (ως προς τον χώρο της βεράντας χωρίς το δάπεδο αυτής) είναι αντίστοιχο με την περίπτωση του παρακολουθήματος σε μια πυλωτή που εξηγήσαμε παραπάνω. Διότι αν αυτός έχει μόνο την αποκλειστική χρήση στο χώρο της βεράντας, την κυριότητα την έχουν όλοι μαζί οι συγκύριοι (βλ. "αναγκαστική συγκυριότητα").

Έλα όμως που κάτω κάτω γράφει: "Στην αποκλειστική ιδιοκτησία ανήκουν και οι εξώστες που εξυπηρετούν ένα μόνο διαμέρισμα.". Το ερώτημα λοιπόν είναι: φάσκουν και αντιφάσκουν οι αποφάσεις αυτές ή ισχύει τελικά αυτό που έχω σε bold;

 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Κάτσε γιατί νομίζω πως έχεις μπερδευτεί, όλη η πολυκατοικία πληρώνει μόνο τις προσόψεις των μπαλκονιών, τις ζημιές στο υπόλοιπο του κάθε μπαλκονιού τις πληρώνει ο κάθε ιδιοκτήτης. Αν σε μπερδεύει το τι θεωρείται πρόσοψη πες το μου να σου δείξω φωτογραφίες.

Υπάρχουν οι όψεις ενός κτιρίου, μία (ή περισσότερες) εκ των οποίων καλείται πρόσοψη, στις οποίες όψεις περιλαμβάνονται και τα λεγόμενα "κούτελα" των εξωστών, δηλ. αυτά τα κάθετα τμήματά τους που συνήθως έχουν ύψος 20-30εκ (όσο το πάχος της πλάκας και η επικάλυψή της). Εσύ υποθέτω στα κούτελα αναφέρεσαι. Εμείς έχουμε ζημιές και εκεί, αλλά κυρίως στα ενδότερα της οροφής των εξωστών. Οπότε η γνώμη σου είναι ότι ο καθένας πληρώνει τη ζημιά του από κάτω του και μόνο για τα κούτελα θα μοιραστούν με τα χιλιοστά. Σαφές και ευχαριστώ.

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι, γιατί αυτά έχουν οι πολυκατοικιες, δεν είναι κατ ανάγκη οι φθορες στον ίδιο βαθμό ανάλογα την πλευρά και τον όροφο. Οπότε, η εύκολη και καλύτερη λύση είναι να αναλαβετε όλοι μια ανακαίνιση της προσοψης και να πληρώσετε το κόστος με βάση τα χιλιοστά σας. Αλλιώς κάθεται ο καθένας και τα φτιάχνει μόνος του που τότε μιλάμε για μεγαλύτερο μπάχαλο και ταλαιπωρία κατ εμέ, σίγουρα θα χρειαστούν σκαλωσιές. 

Ευχαριστώ Basilhs23, αλλά όλα θα τα αναλάβει ένα συνεργείο. Το θέμα είναι πώς θα επιμεριστεί το κόστος στο τέλος. Ο Joshua21 έκανε μια πρόταση. Οι φθορές είναι στα κούτελα και στα ταβάνια, λόγω της βροχής που γλείφει τόσα χρόνια. Τα υπόλοιπα τμήματα των όψεων του κτιρίου, δηλαδή τους τοίχους που είναι πιο μέσα δεν θα χρειαστεί να τους πειράξουμε. Και αυτοί όμως νομίζω ότι είναι κοινόκτητοι* και για αυτό δεν μπορώ να βάψω τους δικούς μου ροζ, παρότι εγώ είμαι υπέυθυνος για τη συντήρησή τους και εγώ θα πληρώσω για τη βαφή επειδή έχω τη χρήση αποκλειστικά.

* Το λέει και αυτό στον σύνδεσμο του Joshua21

@Polaris13 Μήπως δεν έβαλες τα άρθρα τα σωστά γιατί μόλις έριξα μια ματιά και δεν το αναφέρει αυτό με τους εξώστες

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Balrog είπε

  

Αν τα θεώρησες μπλεγμένα εσύ που είσαι ψαγμένος, τότε για αυτό δεν μου απαντάει κανένας σε κάτι πολύπλοκα που γράφω κατά καιρους :)

Το link που παρέθεσες στην 1η σελίδα έχει πορίσματα από διάφορες αποφάσεις δικαστηρίων. Με τη δική μου ανάγνωση τουλάχιστον, εκεί αναφέρει ότι για τα μπαλκόνια ισχύει κάτι ανάλογο με τις θέσεις στάθμευσης στις πυλωτές. Τι ισχύει στις θέσεις αυτές; Δεν μπορούν να μεταβιβαστούν αυτοτελώς εκτός αν είναι κλειστές και έχουν χιλιοστά επί του οικοπέδου. Αντιθέτως, είναι παρακολουθήματα του διαμερίσματος και ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος έχει την αποκλειστική χρήση της θέσης, η οποία παραμένει κοινόκτητη (όχι όμως κοινόχρηστη, αφού την χρήση την έχει όπως είπαμε ο ιδιοκτήτης). Τι λέει το link; Παραθέτω αποσπάσματα:

"Έχει υποστηριχθεί ότι στην αποκλειστική κυριότητα ανήκει μόνο το πάτωμα του εξώστη. Στην αναγκαστική συγκυριότητα και ειδικότερα την αρχιτεκτονική ή αισθητική μορφή της οικοδομής θεωρείται, ότι περιλαμβάνονται το λοιπό σώμα του εξώστη, το κιγκλίδωμα, το σχήμα η κατασκευαστική ύλη και το χρώμα αυτού."

"Επίσης υποστηρίζεται ότι οι εξώστες ανήκουν στην κυριότητα του αντιστοίχου διαμερίσματος, πλην όμως η κυριότητα αυτή υπάγεται σε ειδικούς περιορισμούς, υπό την έννοια, ότι είναι δυνατή η ενάσκησή της μέχρι του σημείου της απλής χρήσης."

"Εξειδικεύοντας, ο ακριβής χαρακτηρισμός θα ήταν, ότι ο κύριος του αντιστοίχου διαμερίσματος έχει κατά πλήρη κυριότητα το δάπεδο της βεράντας και κατά δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης τον χώρο της."

Αυτό το τελευταίο (ως προς τον χώρο της βεράντας χωρίς το δάπεδο αυτής) είναι αντίστοιχο με την περίπτωση του παρακολουθήματος σε μια πυλωτή που εξηγήσαμε παραπάνω. Διότι αν αυτός έχει μόνο την αποκλειστική χρήση στο χώρο της βεράντας, την κυριότητα την έχουν όλοι μαζί οι συγκύριοι (βλ. "αναγκαστική συγκυριότητα").

Έλα όμως που κάτω κάτω γράφει: "Στην αποκλειστική ιδιοκτησία ανήκουν και οι εξώστες που εξυπηρετούν ένα μόνο διαμέρισμα.". Το ερώτημα λοιπόν είναι: φάσκουν και αντιφάσκουν οι αποφάσεις αυτές ή ισχύει τελικά αυτό που έχω σε bold;

 

Υπάρχουν οι όψεις ενός κτιρίου, μία (ή περισσότερες) εκ των οποίων καλείται πρόσοψη, στις οποίες όψεις περιλαμβάνονται και τα λεγόμενα "κούτελα" των εξωστών, δηλ. αυτά τα κάθετα τμήματά τους που συνήθως έχουν ύψος 20-30εκ (όσο το πάχος της πλάκας και η επικάλυψή της). Εσύ υποθέτω στα κούτελα αναφέρεσαι. Εμείς έχουμε ζημιές και εκεί, αλλά κυρίως στα ενδότερα της οροφής των εξωστών. Οπότε η γνώμη σου είναι ότι ο καθένας πληρώνει τη ζημιά του από κάτω του και μόνο για τα κούτελα θα μοιραστούν με τα χιλιοστά. Σαφές και ευχαριστώ.

Ευχαριστώ Basilhs23, αλλά όλα θα τα αναλάβει ένα συνεργείο. Το θέμα είναι πώς θα επιμεριστεί το κόστος στο τέλος. Ο Joshua21 έκανε μια πρόταση. Οι φθορές είναι στα κούτελα και στα ταβάνια, λόγω της βροχής που γλείφει τόσα χρόνια. Τα υπόλοιπα τμήματα των όψεων του κτιρίου, δηλαδή τους τοίχους που είναι πιο μέσα δεν θα χρειαστεί να τους πειράξουμε. Και αυτοί όμως νομίζω ότι είναι κοινόκτητοι* και για αυτό δεν μπορώ να βάψω τους δικούς μου ροζ, παρότι εγώ είμαι υπέυθυνος για τη συντήρησή τους και εγώ θα πληρώσω για τη βαφή επειδή έχω τη χρήση αποκλειστικά.

* Το λέει και αυτό στον σύνδεσμο του Joshua21

@Polaris13 Μήπως δεν έβαλες τα άρθρα τα σωστά γιατί μόλις έριξα μια ματιά και δεν το αναφέρει αυτό με τους εξώστες

 Ωραία, απλά τα πράγματα τότε. 

Θα βρείτε εργολάβο και θα ζητήσετε προσφορές μόνο για τα σημεία των μπαλονιών που έχουν πρόβλημα και οχι για τους τοίχους. 

Προσέξτε τις προσφορές και να δώσετε ιδιαίτερη βαρύτητα να ξεκαθαριστεί τι θα γίνει αν πχ προκύψουν επιπλέον τμήματα σαθρων σοβαδων που δεν φαινοντουσαν, πχ θα σας πούνε γραπτώς ότι εμείς καλυπτουμε μέχρι τόσα μέτρα ενώ από εκεί και πάνω προκύψουν και άλλα τότε χρέωση τόσα ευρώ το τμ. 

Φροντίστε να έχετε τα χρήματα από πριν αρχίσουν τα έργα, όχι μετα ούτε βασισμένοι σε ευχολόγια. Στα λέω γιατί κάναμε το καλοκαίρι μια ανακαίνιση στην πολυκατοικία της μάνας μου και έγινε το έλα να δεις από λάθη απρόβλεπτους παράγοντες και ασυνεννοησία. 

Η χρέωση θα γίνει με τα χιλιοστά του διαμερίσματος η όπως προβλέπει το καταστατικό σας, 99.99% με τα χιλιοστά. 

Αν ψάχνεις τώρα πχ να επιβαρυνθεί περισσότερα αυτός με τις περισσότερες ζημιές λυπάμαι αλλά δεν θα βγάλεις άκρη. Η μόνη λύση είναι ο καθένας ξεχωρα να φωνάξει έναν εργολάβο να μπαίνουν σκαλωσιές και όταν τελειώσουν να μεταφέρονται παραδίπλα στο άλλο μπαλκόνι ή να προστεθούν νέες, πρακτικά και ανθρωπίνως ανεφάρμοστο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Balrog είπε

Έλα όμως που κάτω κάτω γράφει: "Στην αποκλειστική ιδιοκτησία ανήκουν και οι εξώστες που εξυπηρετούν ένα μόνο διαμέρισμα.". Το ερώτημα λοιπόν είναι: φάσκουν και αντιφάσκουν οι αποφάσεις αυτές ή ισχύει τελικά αυτό που έχω σε bold;

Διυλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλον...

Απλά η δεύτερη πρόταση - η οποία σύμφωνα με τον αρθογράφο τυγχάνει να είναι ερμηνεία κάποιου άρθρου του αστικού κώδικα και όχι ΄περίληψη κάποιας απόφασης όπως η άλλη - δεν τα λέει τόσο αναλυτικά όσο η πρώτη, δεν κάνει διαχωρισμό πατώματος, ταβανιού, κιγκλιδώματος, στηθαίου, κούτελου, πρόσοψης, όψης ή ότι άλλο, μιλάει γενικώς για εξώστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Balrog είπε

  

Αν τα θεώρησες μπλεγμένα εσύ που είσαι ψαγμένος, τότε για αυτό δεν μου απαντάει κανένας σε κάτι πολύπλοκα που γράφω κατά καιρους :)

Το link που παρέθεσες στην 1η σελίδα έχει πορίσματα από διάφορες αποφάσεις δικαστηρίων. Με τη δική μου ανάγνωση τουλάχιστον, εκεί αναφέρει ότι για τα μπαλκόνια ισχύει κάτι ανάλογο με τις θέσεις στάθμευσης στις πυλωτές. Τι ισχύει στις θέσεις αυτές; Δεν μπορούν να μεταβιβαστούν αυτοτελώς εκτός αν είναι κλειστές και έχουν χιλιοστά επί του οικοπέδου. Αντιθέτως, είναι παρακολουθήματα του διαμερίσματος και ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος έχει την αποκλειστική χρήση της θέσης, η οποία παραμένει κοινόκτητη (όχι όμως κοινόχρηστη, αφού την χρήση την έχει όπως είπαμε ο ιδιοκτήτης). Τι λέει το link; Παραθέτω αποσπάσματα:

"Έχει υποστηριχθεί ότι στην αποκλειστική κυριότητα ανήκει μόνο το πάτωμα του εξώστη. Στην αναγκαστική συγκυριότητα και ειδικότερα την αρχιτεκτονική ή αισθητική μορφή της οικοδομής θεωρείται, ότι περιλαμβάνονται το λοιπό σώμα του εξώστη, το κιγκλίδωμα, το σχήμα η κατασκευαστική ύλη και το χρώμα αυτού."

"Επίσης υποστηρίζεται ότι οι εξώστες ανήκουν στην κυριότητα του αντιστοίχου διαμερίσματος, πλην όμως η κυριότητα αυτή υπάγεται σε ειδικούς περιορισμούς, υπό την έννοια, ότι είναι δυνατή η ενάσκησή της μέχρι του σημείου της απλής χρήσης."

"Εξειδικεύοντας, ο ακριβής χαρακτηρισμός θα ήταν, ότι ο κύριος του αντιστοίχου διαμερίσματος έχει κατά πλήρη κυριότητα το δάπεδο της βεράντας και κατά δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης τον χώρο της."

Αυτό το τελευταίο (ως προς τον χώρο της βεράντας χωρίς το δάπεδο αυτής) είναι αντίστοιχο με την περίπτωση του παρακολουθήματος σε μια πυλωτή που εξηγήσαμε παραπάνω. Διότι αν αυτός έχει μόνο την αποκλειστική χρήση στο χώρο της βεράντας, την κυριότητα την έχουν όλοι μαζί οι συγκύριοι (βλ. "αναγκαστική συγκυριότητα").

Έλα όμως που κάτω κάτω γράφει: "Στην αποκλειστική ιδιοκτησία ανήκουν και οι εξώστες που εξυπηρετούν ένα μόνο διαμέρισμα.". Το ερώτημα λοιπόν είναι: φάσκουν και αντιφάσκουν οι αποφάσεις αυτές ή ισχύει τελικά αυτό που έχω σε bold;

 

Υπάρχουν οι όψεις ενός κτιρίου, μία (ή περισσότερες) εκ των οποίων καλείται πρόσοψη, στις οποίες όψεις περιλαμβάνονται και τα λεγόμενα "κούτελα" των εξωστών, δηλ. αυτά τα κάθετα τμήματά τους που συνήθως έχουν ύψος 20-30εκ (όσο το πάχος της πλάκας και η επικάλυψή της). Εσύ υποθέτω στα κούτελα αναφέρεσαι. Εμείς έχουμε ζημιές και εκεί, αλλά κυρίως στα ενδότερα της οροφής των εξωστών. Οπότε η γνώμη σου είναι ότι ο καθένας πληρώνει τη ζημιά του από κάτω του και μόνο για τα κούτελα θα μοιραστούν με τα χιλιοστά. Σαφές και ευχαριστώ.

Ευχαριστώ Basilhs23, αλλά όλα θα τα αναλάβει ένα συνεργείο. Το θέμα είναι πώς θα επιμεριστεί το κόστος στο τέλος. Ο Joshua21 έκανε μια πρόταση. Οι φθορές είναι στα κούτελα και στα ταβάνια, λόγω της βροχής που γλείφει τόσα χρόνια. Τα υπόλοιπα τμήματα των όψεων του κτιρίου, δηλαδή τους τοίχους που είναι πιο μέσα δεν θα χρειαστεί να τους πειράξουμε. Και αυτοί όμως νομίζω ότι είναι κοινόκτητοι* και για αυτό δεν μπορώ να βάψω τους δικούς μου ροζ, παρότι εγώ είμαι υπέυθυνος για τη συντήρησή τους και εγώ θα πληρώσω για τη βαφή επειδή έχω τη χρήση αποκλειστικά.

* Το λέει και αυτό στον σύνδεσμο του Joshua21

@Polaris13 Μήπως δεν έβαλες τα άρθρα τα σωστά γιατί μόλις έριξα μια ματιά και δεν το αναφέρει αυτό με τους εξώστες

Πρόσοψη πολυκατοικίας: κοινόχρηστη δαπάνη για την οποιαδήποτε επισκευή συντήρηση
Δάπεδο: ιδιοκτησία και ευθύνη του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (το δάπεδο είναι μέρος της οριζόντιας ιδιοκτησίας)
"Ταβάνι" μπαλκονιού: ιδιοκτησία του ιδιοκτήτη. δλδ το κάτω μέρος του εξώστη του 2ου ορόφου, είναι ιδιοκτησία του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος στον 1ο όροφο.

Τώρα, αν το αίτιο της ζημίας στο "ταβάνι" είναι κάποιου είδους διαρροή στο δάπεδο του εξώστη του από πάνω ορόφου, τότε είσαι στη δικία μου περίπτωση.  Πάρε έναν μηχανικό να έρθει και να σου πεί τι πρόβλημα υπάρχει πριν κάνεις το οτιδήποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...