Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτησία Βεράντας


Polaris13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Polaris13 είπε

Καλησπερα. Αρχές Αυγούστου παρέλαβαν την αγωγή όλα τα μέλη της οικογένειας. Με προβληματίζει έντοντα το γεγονός πως δεν έχει υπάρξει καμία αντίδραση απο τη πλευρά τους. έχει κανείς καμία ιδέα ή εμπειρια, με ποιό σκεπτικό ή ποιο επιχείρημα θα διαμωρφόσουν την υπερασπιστική γραμμή τους?

Οχι, η υπερασπιστικη γραμμή θα γίνει γνωστή όταν θα καταθέσουν στο δικαστήριο. Εξαρτάται από το τι θα τους συμβουλευσει ο δικηγορος τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Οχι, η υπερασπιστικη γραμμή θα γίνει γνωστή όταν θα καταθέσουν στο δικαστήριο. Εξαρτάται από το τι θα τους συμβουλευσει ο δικηγορος τους. 

Ναι, αλλα τι συμβουλή δίνεις σε κάποιον που ο νόμος είναι εναντίων του? Δεν τον συμβουλευεις να συμβιβαστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Ναι, αλλα τι συμβουλή δίνεις σε κάποιον που ο νόμος είναι εναντίων του? Δεν τον συμβουλευεις να συμβιβαστεί?

@Polaris13, ανεξάρτητα αν ισχύει ή όχι, μπορεί να ακούσεις κάτι σαν το παρακάτω:

"Ο ενάγων είναι κακοπροάιρετος και δημιουργεί συνέχεια προβλήματα στον πελάτη μου διαταράσσοντας την οικογενειακή του γαλήνη. Στα τόσα χρόνια γειτονίας, δεν υπήρχαν φιλικές διαπροσωπικές σχέσεις, παρα μονο τυπικές. Υπήρχαν μονο αιτήματα και απαιτήσεις σχετικά με την συνιδιοκτησία. Ο πελάτης μου ξεκίνησε με φιλική διάθεση, αλλά από ένα σημείο και έπειτα, όταν βεβαιώθηκε ότι οι απαιτήσεις του ενάγοντα ήταν παράλογες, ευγενικά αρνήθηκε. Ο πελάτης μου δεν επιθυμεί καμία περετέρω σχέση ή συνεργασία με τον ενάγοντα."

Ωστοσο, όλα τα πάραπάνω είναι υποθέσεις.

 

 

Επεξ/σία από GeorgeKatz
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

@Polaris13, ανεξάρτητα αν ισχύει ή όχι, μπορεί να ακούσεις κάτι σαν το παρακάτω:

"Ο ενάγων είναι κακοπροάιρετος και δημιουργεί συνέχεια προβλήματα στον πελάτη μου διαταράσσοντας την οικογενειακή του γαλήνη. Στα τόσα χρόνια γειτονίας, δεν υπήρχαν φιλικές διαπροσωπικές σχέσεις, παρα μονο τυπικές. Υπήρχαν μονο αιτήματα και απαιτήσεις σχετικά με την συνιδιοκτησία. Ο πελάτης μου ξεκίνησε με φιλική διάθεση, αλλά από ένα σημείο και έπειτα, όταν βεβαιώθηκε ότι οι απαιτήσεις του ενάγοντα ήταν παράλογες, ευγενικά αρνήθηκε. Ο πελάτης μου δεν επιθυμεί καμία περετέρω σχέση ή συνεργασία με τον ενάγοντα."

Ωστοσο, όλα τα πάραπάνω είναι υποθέσεις.

 

 

Ναι αλλα βάση νόμου έχω δίκιο +έχω εκθεση μηχανικού, και έχω την εντύπωση πως το παραπάνω επιχείρημα δεν το αλλάζει αυτό. επίσης έχω αποδείξεις πώς προσπάθησα και εγώ με φιλική διαθέση και αν δείτε τα προηγούμενα πόστ προσφερθηκα να πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να μην δικαιωθεις νομικα,αλλα το ερωτημα ειναι τι γινεται πρακτικα απο εκει και περα.

Γιατι μπορει να κερδισεις ενα δικαστηριο και τιποτα αλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να μην δικαιωθεις νομικα,αλλα το ερωτημα ειναι τι γινεται πρακτικα απο εκει και περα.

Γιατι μπορει να κερδισεις ενα δικαστηριο και τιποτα αλλο....

Όταν βγαίνει μια απόφαση, δεν υποχρεούται αυτος που έχασε να συμμορφωθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Polaris13 είπε

Όταν βγαίνει μια απόφαση, δεν υποχρεούται αυτος που έχασε να συμμορφωθεί?

Οχι απαραίτητα. Το δικαστήριο θα τον "διατάξει" να κάνει το Χ, αλλά αυτός μπορεί να το κάνει, μπορεί και όχι.

Αν δεν συμμορφωθεί (αναλογα την απόφαση) ξεκινάς δικαστικό αγώνα για οικονομική αποζημίωση. Την απόζημίωση με διαταγή πληρωμής θα τα πάρεις ακόμα και μετά  από κατάσχεση. Βέβαια, αν δεν έχει τίποτα στο όνομά του, ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος.

Με δυο λόγια, για να ανοίξει η αστυνομία (ή ο στρατός ή ο Θεός) το σπίτι του για να μπουν οι μαστόροι να φτιάξουν τη ζημιά, δεν γινεται.

Ρώτα τον δικηγόρο σου για αυτές της περιπτώσεις.


Να σου πω μια εναλλακτική, που είναι μαχαιριά στη καρδιά;

  • Βρες τον πιο συνεννοήσιμο από την οικογένεια (γυναίκα, παιδί κτλ). Καλόπιασέ τον με κανα κεικ. Πες τους να τους στείλεις διακοπές κανα 4-5 ημέρες σε κανα ξενοδοχειο για να φτιάξεις τη βλάβη. Κόστος: 500 ευρώ ξενοδοχειο και σε καμια βδομάδα τελειώσες. Ξέρω ξέρω πονάει στον εγωισμό, αλλά οικονομικά φτηνότερα θα σου έρθει από το να πληρώσεις δικηγόρους και χρονο και ψυχολογικό κόστος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Polaris13 είπε

Όταν βγαίνει μια απόφαση, δεν υποχρεούται αυτος που έχασε να συμμορφωθεί?

Ναι και αν ειναι νοικοκυραιος που λεμε, αυτο πρεπει να κανει για να μην εχει κι αλλους μπελαδες

Αν ειναι απο αυτους που επρεπε να ειναι στο Δαφνι αλλα επειδη δεν εχει αρκετα δωματια εκει τον εχουν αφησει απεξω...θα εισαι στα δικαστηρια για αρκετο καιρο ακομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeKatz είπε

 

Οχι απαραίτητα. Το δικαστήριο θα τον "διατάξει" να κάνει το Χ, αλλά αυτός μπορεί να το κάνει, μπορεί και όχι.

Αν δεν συμμορφωθεί (αναλογα την απόφαση) ξεκινάς δικαστικό αγώνα για οικονομική αποζημίωση. Την απόζημίωση με διαταγή πληρωμής θα τα πάρεις ακόμα και μετά  από κατάσχεση. Βέβαια, αν δεν έχει τίποτα στο όνομά του, ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος.

Με δυο λόγια, για να ανοίξει η αστυνομία (ή ο στρατός ή ο Θεός) το σπίτι του για να μπουν οι μαστόροι να φτιάξουν τη ζημιά, δεν γινεται.

Ρώτα τον δικηγόρο σου για αυτές της περιπτώσεις.


Να σου πω μια εναλλακτική, που είναι μαχαιριά στη καρδιά;

  • Βρες τον πιο συνεννοήσιμο από την οικογένεια (γυναίκα, παιδί κτλ). Καλόπιασέ τον με κανα κεικ. Πες τους να τους στείλεις διακοπές κανα 4-5 ημέρες σε κανα ξενοδοχειο για να φτιάξεις τη βλάβη. Κόστος: 500 ευρώ ξενοδοχειο και σε καμια βδομάδα τελειώσες. Ξέρω ξέρω πονάει στον εγωισμό, αλλά οικονομικά φτηνότερα θα σου έρθει από το να πληρώσεις δικηγόρους και χρονο και ψυχολογικό κόστος.

 

 

Δεν νομίζω πως είναι τοσο απλό να αγνοήσεις την απόφαση ενός δικαστηριου (δεν ειμαι ειδικος βεβαια)

Την εναλλακτική που προτείνετε ούτε με σφαιρες :) 

32 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ναι και αν ειναι νοικοκυραιος που λεμε, αυτο πρεπει να κανει για να μην εχει κι αλλους μπελαδες

Αν ειναι απο αυτους που επρεπε να ειναι στο Δαφνι αλλα επειδη δεν εχει αρκετα δωματια εκει τον εχουν αφησει απεξω...θα εισαι στα δικαστηρια για αρκετο καιρο ακομα 

Η κυρία που ζει εκει τα εχει 400.
Επίσης δεν έχω κάνει αγωγή μόνο σε αυτή, αλλα και στα παιδιά της που ειναι συνιδιοκτήτες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ήταν να συμβιβαστεί η άλλη πλευρά θα το έκανε πριν την αγωγή, τώρα θα περιμένουν να γίνει το δικαστήριο. Το δικαστήριο θα σε δικαιώσει σίγουρα. Θα ορίσει τι μπορεί να τους κάνεις και τι μέτρα να λάβεις εάν δεν τηρήσουν την απόφαση. Πχ σε κάποιες αγωγές σου λένε αν δεν σε πληρώσει ο άλλος μπορείς να του κάνεις μήνυση και να μπει στο κρατητήριο μέχρι να πληρώσει. Αν δεν γράφει κάτι η απόφαση τότε θα συζητήσετε με τον δικηγόρο σου για το τι μπορεί να γίνει. Η δικαστική απόφαση άνετα μπορεί να μην τηρηθεί και θα το κάνουν επιτηδες για να σε κάνουν να πληρώνεις πάλι δικηγόρους και να περνάει ο χρόνος. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λοιπον παιδια, το δικαστηριο εγινε τις 25/11. Η αντίπαλη πλευρα καταφερε και πήρε αναβολή προσκομίζοντας χαρτί νοσηλείας της ηλικιωμένης κυριας απο ιδιωτικό νοσοκομείο(fake ειναι πάνω συνέχεια).
Ο δικηγόρος τους υποστήριξε πως δεν ηξερε για την αγωγή και ενημερώθηκε 2 μέρες πριν!
Στο τέλος είπε πως ειναι διαθετιμένοι να κάνουν επισκευή στο μπαλκόνι τους, αλλά όχι ότι ζητάω στην αγωγή.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
2 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Κερδίσαμε αδέρφια! Μετά από 3 χρόνια ταλαιπωρίας, κέρδισα ασφαλιστικά μέτρα!

Μπράβο που μπήκες για να μας ενημερώσεις! Οι περισσότεροι σταματάνε να ασχολούνται μόλις λυθεί το θέμα τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγχαρητήρια!!! Και μπράβο για το κουράγιο σου με το ελληνικό δικαστικό σύστημα .

Επειδή δεν έχω την συνέχεια... ο σοβάς τόσο καιρό παρέμεινε στη θέση του ή σας έπεσε στο κεφάλι;

 

Και τι εννοείς με ασφαλιστικά μέτρα;

Επεξ/σία από Mpiftekis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Συγχαρητήρια!!! Και μπράβο για το κουράγιο σου με το ελληνικό δικαστικό σύστημα .

Επειδή δεν έχω την συνέχεια... ο σοβάς τόσο καιρό παρέμεινε στη θέση του ή σας έπεσε στο κεφάλι;

 

Και τι εννοείς με ασφαλιστικά μέτρα;

Δεν έπεσε, αλλά φούσκωσαν οι σοβάδες σε μεγαλύτερη επιφάνεια.

Στη περίπτωση τη δικιά μου, με τα ασφαλιστικά μέτρα, ουσιαστικά ζητήσαμε από το δικαστήριο να αναγνωρίσει πώς πρόκειται για μία επείγουσα επικίνδυνη κατάσταση που πρέπει να λυθεί άμεσα. Το δικαστήριο συμφώνησε, και πρέπει οι ιδιοκτήτες να προβούν σε επισκευές και αποζημίωση δικαστικών εξόδων για τη συγκεκριμένη δίκη μέσα σε 15 μέρες από τη στιγμή που θα κοινοποιηθεί η απόφαση στους αντίδικούς μου από δικαστικό επιμελητή.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...