Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτησία Βεράντας


Polaris13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έτσι όπως το βλέπω εγώ μέχρι τώρα νόμιζαν πως είτε δεν μπορούσες να τους κάνεις τίποτα, είτε πως δεν θα έμπαινες στη διαδικασία, ε τα ασφαλιστικά μέτρα αν μη τι άλλο τους έκαναν να το ξανασκεφτούν.

Εκτός και αν είναι τίποτα εντελώς καθυστερημένοι, που από ότι έχεις περιγράψει μάλλον δεν είναι.

Αλήθεια, τι σου έχει κοστίσει η όλη διαδικασία έως τώρα? Αν θες λες.

Τι να σου πώ, δεν ξέρω. Τη γενική συμπεριφορά/αδιαφορία/άρνηση τους δεν την λες και νορμάλ συμπεριφορά.

Κάτι παραπάνω από 2Κ.... Ελπίζω να τα πάρω πίσω, αν όχι όλα το μεγαλύτερο ποσοστό. Τα περισσότερα είναι παράβολα, και δικαστικά έξοδα. Ο δικηγόρος μου, μου πήρε ελάχιστα και λόγο καλής σχέσης που έχουμε τα ασφαλιστικά δεν μου τα χρέωσε καθόλου...

Επεξ/σία από Polaris13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Τι να σου πώ, δεν ξέρω. Τη γενική συμπεριφορά/αδιαφορία/άρνηση τους δεν την λες και νορμάλ συμπεριφορά.

Κάτι παραπάνω από 2Κ.... Ελπίζω να τα πάρω πίσω, αν όχι όλα το μεγαλύτερο ποσοστό. Τα περισσότερα είναι παράβολα, και δικαστικά έξοδα. Ο δικηγόρος μου, μου πήρε ελάχιστα και λόγο καλής σχέσης που έχουμε τα ασφαλιστικά δεν μου τα χρέωσε καθόλου...

Ε προφανώς, αν ήταν νορμάλ άνθρωποι με νορμάλ συμπεριφορά τότε θα είχαν αποκαταστήσει άμεσα τη ζημιά, πόσο μάλλον όταν τους πρότεινες να γίνει με δικά σου έξοδα. Τώρα όμως θα έχουν καταλάβει πως όσο περισσότερο αντιστέκονται/το καθυστερούν τόσο πιο ακριβά θα τους κοστίσει.

Πάντως δεν περίμενα να είναι τόσο μεγάλο το κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε προφανώς, αν ήταν νορμάλ άνθρωποι με νορμάλ συμπεριφορά τότε θα είχαν αποκαταστήσει άμεσα τη ζημιά, πόσο μάλλον όταν τους πρότεινες να γίνει με δικά σου έξοδα. Τώρα όμως θα έχουν καταλάβει πως όσο περισσότερο αντιστέκονται/το καθυστερούν τόσο πιο ακριβά θα τους κοστίσει.

Πάντως δεν περίμενα να είναι τόσο μεγάλο το κόστος.

Τα περισσότερα χρήματα ήταν δικαστικός επιμελητής, αυτό γιατί όποια επίδοση/κοινοποίηση εγγράφου έπρεπε να γίνει ήταν x4 μιας και οι αντίδικοι είναι 4. Τα λοιπά δικαστικά έξοδα. Η δικηγόρος μου μου πήρε ελάχιστα για τον χρόνο που έχει αφιερώσει.  

Πάντως γενικά, αυτό που είχανε σαν κόλλημα είναι η δαπάνη. Το ότι πρέπει όπως  δήποτε να γίνει κοινόχρηστη δαπάνη

Επεξ/σία από Polaris13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, πόσο κολλημένος πρέπει να είναι κάποιος για να σου προτείνει ο άλλος από μόνος του να φτιάξει τη ζημιά στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ σπίτι και εσυ να λες όχι.... προσπαθώ και δεν μπορώ καν να μπω στο σκεπτικό τους....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Ου μπλέξεις με καθυστερημένους. Που και να μην τους πρότεινες να πληρώσεις εσύ τη ζημιά που ξεκάθαρα είναι δική τους. 

 

16 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Σοβαρά τώρα, πόσο κολλημένος πρέπει να είναι κάποιος για να σου προτείνει ο άλλος από μόνος του να φτιάξει τη ζημιά στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ σπίτι και εσυ να λες όχι.... προσπαθώ και δεν μπορώ καν να μπω στο σκεπτικό τους....

Και σκεφτείτε πως δεν τους είχα πει "ξηλώστε το και φτιαξτε το καινούριο". Είχα προτείνει να φέρουμε έναν τεχνίτη, να περάσει αρμούς όπου ήταν εφικτό και ένα σοβατεπί με δικά μου έξοδα. Είχα βρεί ίδιο μάρμαρο για να είναι ασορτί με το υπάρχον. Δλδ λίγες ώρες δουλεία και δεν θα τους ξαναενοχλούσα ποτέ....
Αυτό γιατί, και να έκανα εγώ εργασίες στο κάτω μέρος του εξώστη, αν συνεχιζόταν η κατάσταση αυτή θα μου έκανε πάλι ζημιά.

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Πάντως δεν περίμενα να είναι τόσο μεγάλο το κόστος.

Έχω δώσει αρκετά η αλήθεια είναι, και έχω στρεσαριστει πολύ με ολά αυτά. Αλλά να σου πω, δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Δεν θα σκύβω το κεφάλι σε κανέναν μ@@@@α.

Επεξ/σία από Polaris13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Έχω δώσει αρκετά η αλήθεια είναι, και έχω στρεσαριστει πολύ με ολά αυτά. Αλλά να σου πω, δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Δεν θα σκύβω το κεφάλι σε κανέναν μ@@@@α.

πολύ γουστάρω τέτοιους τύπους που δεν είναι της λογικής.. ε που να μπλέκω τώρα, δε βαριέσαι και ψάχνουν το δίκιο τους ασχέτως αν τους κοστίσει.

Μπράβο από εμένα και εύχομαι να βγάλεις άκρη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Polaris13 είπε

Έχω δώσει αρκετά η αλήθεια είναι, και έχω στρεσαριστει πολύ με ολά αυτά. Αλλά να σου πω, δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Δεν θα σκύβω το κεφάλι σε κανέναν μ@@@@α.

Μου φάνηκαν πολλά επειδή αγνοούσα ότι οι επιδόσεις γίνονταν σε 4 διαφορετικά άτομα, είχα μείνει στο αρχικό post που είχες κάνει λόγο για "ιδιοκτήτρια" άρα 1 άτομο. Και καλά κάνεις που δεν σκύβεις το κεφάλι, ειδικά για τη συγκεκριμένη περίπτωση που διακινδυνεύεται η ασφάλεια όσων ζουν στο σπίτι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ήρθε στην επιφάνεια το θέμα, ευκαιρία να λύσω μια απορία από παλιά. Κάπου λοιπόν είχα διαβάσει ότι οι βεράντες δεν είναι ιδιόκτητοι χώροι, αλλά αντίστοιχη περίπτωση με τα πάρκινγκ στις πυλωτές. Το έγραψα μάλιστα πρόσφατα σε ένα σχόλιο σε πρόσφατο θέμα. Κάτι σχετικό μου είχε πει και ο μηχανικός που κάποτε μου τακτοποίησε έναν ημιϋπαίθριο, ότι κανονικά ήθελε συναίνεση από τους άλλους. Αλλά το πολύ ωραίο link που ξετρύπωσε ο Joshua21 στην πρώτη σελίδα, όπου ο συντάκτης του μαζεύει διάφορες αποφάσεις δικαστηρίων, μου δίνει να καταλάβω ότι το δάπεδο τουλάχιστον βρίσκεται στην κυριότητα του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος, ενώ τα υπόλοιπα σε "αναγκαστική συγκυριότητα". Παρακάτω βέβαια γράφει ότι "οι εξώστες ανήκουν στην αποκλειστική ιδιοκτησία".. Οπότε συμπεραίνουμε ότι είναι θέμα του κάθε δικαστή τελικά;

Στη δικιά μου πολυκατοικία είναι σχεδόν όλα τα μπαλκόνια φθαρμένα χειρότερα από του ts και φαίνονται τα σίδερα χρόνια τώρα (και τα κούτελα και τα ταβάνια). Κατά πάσα πιθανότητα φταίει η βροχή που γλείφει μέχρι μέσα και οι μπετατζήδες που τα έφτιαξαν. Οι φθορές όμως είναι σε διαφορετικό βαθμό αναλόγως προσανατολισμού, ορόφου κλπ. Προβληματίζομαι αν πρέπει να το φτιάξουμε όλοι μαζί και να χρεώσουμε τον καθένα αναλογικά με τα χιλιοστά δαπανών ή ο καθένας να πληρώσει για τον από κάτω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Balrog είπε

Μιας και ήρθε στην επιφάνεια το θέμα, ευκαιρία να λύσω μια απορία από παλιά. Κάπου λοιπόν είχα διαβάσει ότι οι βεράντες δεν είναι ιδιόκτητοι χώροι, αλλά αντίστοιχη περίπτωση με τα πάρκινγκ στις πυλωτές. Το έγραψα μάλιστα πρόσφατα σε ένα σχόλιο σε πρόσφατο θέμα. Κάτι σχετικό μου είχε πει και ο μηχανικός που κάποτε μου τακτοποίησε έναν ημιϋπαίθριο, ότι κανονικά ήθελε συναίνεση από τους άλλους. Αλλά το πολύ ωραίο link που ξετρύπωσε ο Joshua21 στην πρώτη σελίδα, όπου ο συντάκτης του μαζεύει διάφορες αποφάσεις δικαστηρίων, μου δίνει να καταλάβω ότι το δάπεδο τουλάχιστον βρίσκεται στην κυριότητα του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος, ενώ τα υπόλοιπα σε "αναγκαστική συγκυριότητα". Παρακάτω βέβαια γράφει ότι "οι εξώστες ανήκουν στην αποκλειστική ιδιοκτησία".. Οπότε συμπεραίνουμε ότι είναι θέμα του κάθε δικαστή τελικά;

Στη δικιά μου πολυκατοικία είναι σχεδόν όλα τα μπαλκόνια φθαρμένα χειρότερα από του ts και φαίνονται τα σίδερα χρόνια τώρα (και τα κούτελα και τα ταβάνια). Κατά πάσα πιθανότητα φταίει η βροχή που γλείφει μέχρι μέσα και οι μπετατζήδες που τα έφτιαξαν. Οι φθορές όμως είναι σε διαφορετικό βαθμό αναλόγως προσανατολισμού, ορόφου κλπ. Προβληματίζομαι αν πρέπει να το φτιάξουμε όλοι μαζί και να χρεώσουμε τον καθένα αναλογικά με τα χιλιοστά δαπανών ή ο καθένας να πληρώσει για τον από κάτω του.

Το μόνο κοινόχρηστο μέρος του εξώστη είναι η όψη (κούτελο). Το κάτω μέρος του άνω εξώστη, αυτό που έχει τα φώτα της βεράντας σου, είναι δικό σου, και το δάπεδο σου είναι πάλι δικό σου . Αν οι βεράντες ήταν κοινόχρηστες τότε θα έπρεπε να είχαμε πρόσβαση ο ένας στη βεράντα του άλλου. 

Αν υπάρχει πρόβλημα σε όλα τα μπαλκόνια, σου προτείνω να κάνεις μια συνέλευση και να προτείνεις να πάρετε μία προσφορά για επισκευές για ολους και να μοιραστείτε τό έξοδο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα εγώ πουθενά ότι είναι κοινόχρηστες οι βεράντες; Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω ούτε και διάβασες το link.

Προσφορά για όλους, ναι, αλλά η μοιρασιά πώς θα γίνει ήταν το ερώτημα, με τον έναν τρόπο ή τον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μπαλκόνια είναι κοινόκτητα αλλά όχι κοινόχρηστα. Δεν μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις στο μπαλκόνι σου αλλά μπορείς να το χρησιμοποιείς ως έχει.

Δεν μπορείς πχ να το βάψεις ό,τι χρώμα θες.

Επεξ/σία από Mpiftekis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πάντως :)

Α, με πρόλαβε ο Mpiftekis

ΥΓ: Κ εγώ έτσι γνώριζα, ότι είναι κοινόκτητα και έχουμε την αποκλειστική χρήση (όπως σε θέσεις πυλωτής, σε ταράτσες εφόσον η αποκλ. χρήση δηλωθεί συμβολαιογραφικά κλπ). Στις αποφάσεις του link όμως διαβάζουμε ότι το δάπεδο και μόνο είναι στην ιδιοκτησία του κυρίου του διαμερίσματος. Σε άλλη απόφαση (στο τέλος του κειμένου) ότι είναι όλος ο εξώστης ιδιόκτητος. Το ερώτημα ήταν αν επαφίεται στην κρίση του κάθε δικαστή και τι ισχύει τελικά.

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Balrog είπε

Έγραψα εγώ πουθενά ότι είναι κοινόχρηστες οι βεράντες; Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω ούτε και διάβασες το link.

Προσφορά για όλους, ναι, αλλά η μοιρασιά πώς θα γίνει ήταν το ερώτημα, με τον έναν τρόπο ή τον άλλο.

Αν όντως αυτό ήταν το ερώτημα η απάντηση είναι πολύ απλή, τα έξοδα αποκατάστασης των προσόψεων (και όχι γενικά των μπαλκονιών) θα κατανεμηθούν με βάση τα χιλιοστά της κάθε ιδιοκτησίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...