Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτησία Βεράντας


Polaris13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μάλλον ο φίλος δεν έχει διαβάσει τι έγινε.

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω κάτι.

Προτείνει ο ts να γίνουν επισκευές στο προβληματικό σπίτι με δικά του έξοδα και αυτοί αντι να δεχθούν, δίνουν λεφτά σε δικηγόρο για να κάνουν εξώδικο; Υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι; Εγώ αν ήμουν στη θέση τους θα του έλεγα να μου φτιάξει και τα πλακάκια στο σαλόνι για να είναι σίγουρος ότι δε θα έχει μελλοντικό πρόβλημα.... Αφού βρήκαμε παπά.

Αν το προχωρήσει μια χαρά θα βγάλει άκρη. Αλλά γιατί να υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι; Αυτοί είναι ικανοί να δώσουν περισσότερα σε δικηγόρους απ ότι θα δίνανε για να φτιάξουν το σπίτι.

Προσωπική εμπειρία με γείτονα μεγάλο τρόμπα.

Για να βαφτεί εξωτερικός τοίχος του σπιτιού μου, έπρεπε το συνεργείο να μπει στην αυλή του. Δε με άφηνε. Ο νόμος όμως είχε άλλη άποψη.

Νερά πέφτανε στην ιδιοκτησία μου από το σπίτι του ενώ μπορούσε να τα μαζέψει πολύ απλά. Δε το έκανε επειδή είναι..... Μαντέψτε τι έγινε πάλι.

Τώρα σχεδιάζω να κάνω κάποιες εργασίες, όπως βάψιμο. Λογικά μυαλό δεν έχει βάλει και πάλι δε θα με αφήσει. Δε θα ασχοληθώ ούτε να τον ρωτήσω.

Οπότε αν το τραβήξεις θα βγάλεις άκρη. Και με αυτή την απάντηση που πήρες, αυτό πρέπει να κάνεις για να βάλουν μυαλό μερικοί

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικα και θα δικαιωθεις δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι αλλο.

Ευτυχως σε παρομοια περιπτωση με σενα ο ιδιοκτητης ηταν απολυτα συνεργασιμος και ολα εγιναν οπως επρεπε και πριν 3 χρονια τα φιαξαμε στην δικη μου κατοικια.

Επεσες στον... δυστυχως ελπιζω να ξεμπλεξεις συντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 11:45 ΠΜ, nojom είπε

μάλλον ο φίλος δεν έχει διαβάσει τι έγινε.

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω κάτι.

Προτείνει ο ts να γίνουν επισκευές στο προβληματικό σπίτι με δικά του έξοδα και αυτοί αντι να δεχθούν, δίνουν λεφτά σε δικηγόρο για να κάνουν εξώδικο; Υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι; Εγώ αν ήμουν στη θέση τους θα του έλεγα να μου φτιάξει και τα πλακάκια στο σαλόνι για να είναι σίγουρος ότι δε θα έχει μελλοντικό πρόβλημα.... Αφού βρήκαμε παπά.

Αν το προχωρήσει μια χαρά θα βγάλει άκρη. Αλλά γιατί να υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι; Αυτοί είναι ικανοί να δώσουν περισσότερα σε δικηγόρους απ ότι θα δίνανε για να φτιάξουν το σπίτι.

Προσωπική εμπειρία με γείτονα μεγάλο τρόμπα.

Για να βαφτεί εξωτερικός τοίχος του σπιτιού μου, έπρεπε το συνεργείο να μπει στην αυλή του. Δε με άφηνε. Ο νόμος όμως είχε άλλη άποψη.

Νερά πέφτανε στην ιδιοκτησία μου από το σπίτι του ενώ μπορούσε να τα μαζέψει πολύ απλά. Δε το έκανε επειδή είναι..... Μαντέψτε τι έγινε πάλι.

Τώρα σχεδιάζω να κάνω κάποιες εργασίες, όπως βάψιμο. Λογικά μυαλό δεν έχει βάλει και πάλι δε θα με αφήσει. Δε θα ασχοληθώ ούτε να τον ρωτήσω.

Οπότε αν το τραβήξεις θα βγάλεις άκρη. Και με αυτή την απάντηση που πήρες, αυτό πρέπει να κάνεις για να βάλουν μυαλό μερικοί

Για αυτόν τον λόγο, πριν αγοράσουμε σπίτι ειδικά μονοκατοικία, ένα από τα πολλά πράγματα που κοιτάμε είναι σε περίπτωση εξωτερικών επισκευών αν μπορεί να υπάρξει πρόσβαση από το ίδιο οικόπεδο για εργασίες. Περίπτωση που αντιμετωπισαμε εμείς πριν μπόλικα χρόνια, ο δίπλα ήθελε να επισκευάσει τον πίσω τοίχο του κτιρίου του όπου μοναδική πρόσβαση ήταν να ανοίγω την πόρτα του σπιτιού μου για να μπουν τα συνεργεία από τον ακάλυπτο να βάλουν τις σκαλωσιές, δεν υπήρχε καμία πρόσβαση από το δικό του κτίριο να πάνε εκεί, οι εργάτες οποτε ήθελαν μας άνοιγαν την βρύση από τον ακάλυπτο κάτω για να πάρουν νερό, τους φώναζε ο πατέρας μου αυτοί έλεγαν τα δικά τους άλλοι ζητούσαν συγνώμη. Με την περατωση των εργασιών τους έμειναν υπολείμματα υλικών συσκευασίες και σκόνες στον ακάλυπτο που δεν ανέλαβε να τα καθαρίσει ο άλλος παρόλο που του το λέγαμε κάθε τρεις και λίγο, σκεφτόμασταν για αγωγή αλλά δεν τους κάναμε τελικά και τα καθαρίσαμε εμείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 11:45 ΠΜ, nojom είπε

μάλλον ο φίλος δεν έχει διαβάσει τι έγινε.

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω κάτι.

Προτείνει ο ts να γίνουν επισκευές στο προβληματικό σπίτι με δικά του έξοδα και αυτοί αντι να δεχθούν, δίνουν λεφτά σε δικηγόρο για να κάνουν εξώδικο; Υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι; Εγώ αν ήμουν στη θέση τους θα του έλεγα να μου φτιάξει και τα πλακάκια στο σαλόνι για να είναι σίγουρος ότι δε θα έχει μελλοντικό πρόβλημα.... Αφού βρήκαμε παπά.

Αν το προχωρήσει μια χαρά θα βγάλει άκρη. Αλλά γιατί να υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι; Αυτοί είναι ικανοί να δώσουν περισσότερα σε δικηγόρους απ ότι θα δίνανε για να φτιάξουν το σπίτι.

Προσωπική εμπειρία με γείτονα μεγάλο τρόμπα.

Για να βαφτεί εξωτερικός τοίχος του σπιτιού μου, έπρεπε το συνεργείο να μπει στην αυλή του. Δε με άφηνε. Ο νόμος όμως είχε άλλη άποψη.

Νερά πέφτανε στην ιδιοκτησία μου από το σπίτι του ενώ μπορούσε να τα μαζέψει πολύ απλά. Δε το έκανε επειδή είναι..... Μαντέψτε τι έγινε πάλι.

Τώρα σχεδιάζω να κάνω κάποιες εργασίες, όπως βάψιμο. Λογικά μυαλό δεν έχει βάλει και πάλι δε θα με αφήσει. Δε θα ασχοληθώ ούτε να τον ρωτήσω.

Οπότε αν το τραβήξεις θα βγάλεις άκρη. Και με αυτή την απάντηση που πήρες, αυτό πρέπει να κάνεις για να βάλουν μυαλό μερικοί

ειναι περίεργη οικογένεια. η γιαγια απο πάνω το σπίτι το έχει παρατημένο. υποπτεύμαι πως σε μια παλία βλαβη που έιχαν με αποτέλεσμα να στάζει στη κουζίνα μας νερό, είχε πληρωσει 30 ευρώ για τη ζημία και μας το κρατάει από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/6/2021 στις 11:09 ΜΜ, Polaris13 είπε

Τελικά μου στείλανε πίσω εξώδικο, πως τους παρενοχλώ, και πως "τι περιμένεις σε παλιο σπίτι? ας μη το αγόρασες", και πως θα μου κανουν μύνηση με αποζημίωση αν την ξαναενοχλησω... απιστευτο!

Στις 20/6/2021 στις 11:45 ΠΜ, nojom είπε

μάλλον ο φίλος δεν έχει διαβάσει τι έγινε.

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω κάτι.

Προτείνει ο ts να γίνουν επισκευές στο προβληματικό σπίτι με δικά του έξοδα και αυτοί αντι να δεχθούν, δίνουν λεφτά σε δικηγόρο για να κάνουν εξώδικο; Υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι; Εγώ αν ήμουν στη θέση τους θα του έλεγα να μου φτιάξει και τα πλακάκια στο σαλόνι για να είναι σίγουρος ότι δε θα έχει μελλοντικό πρόβλημα.... Αφού βρήκαμε παπά.

Αν το προχωρήσει μια χαρά θα βγάλει άκρη. Αλλά γιατί να υπάρχουν τόσο ηλίθιοι άνθρωποι; Αυτοί είναι ικανοί να δώσουν περισσότερα σε δικηγόρους απ ότι θα δίνανε για να φτιάξουν το σπίτι.

Προσωπική εμπειρία με γείτονα μεγάλο τρόμπα.

Για να βαφτεί εξωτερικός τοίχος του σπιτιού μου, έπρεπε το συνεργείο να μπει στην αυλή του. Δε με άφηνε. Ο νόμος όμως είχε άλλη άποψη.

Νερά πέφτανε στην ιδιοκτησία μου από το σπίτι του ενώ μπορούσε να τα μαζέψει πολύ απλά. Δε το έκανε επειδή είναι..... Μαντέψτε τι έγινε πάλι.

Τώρα σχεδιάζω να κάνω κάποιες εργασίες, όπως βάψιμο. Λογικά μυαλό δεν έχει βάλει και πάλι δε θα με αφήσει. Δε θα ασχοληθώ ούτε να τον ρωτήσω.

Οπότε αν το τραβήξεις θα βγάλεις άκρη. Και με αυτή την απάντηση που πήρες, αυτό πρέπει να κάνεις για να βάλουν μυαλό μερικοί

Σήμερα κατέθεσα την αγωγή.... που φτάσαμε για ενα σοβατεπι και λίγους αρμούς...
απίστευτα άβολο όλο αυτό....

Στις 28/3/2021 στις 1:53 ΜΜ, Joshua21 είπε

Εγώ στη θέση σου θα τους απαντούσα πως το πρόβλημα θα λυθεί ούτως ή άλλως, και πως ίσως θα ήταν προτιμότερο να την αγχώσουν τα παιδιά της αντί για δικηγόροι/δικαστικοί επιμελητές.

 

Στις 31/3/2021 στις 7:53 ΜΜ, Hellfire45 είπε

Και κάτι άλλο μην έχεις και εμπιστοσύνη και στην Διαχειρίστρια ( η οποία δεν θα θέλει μπελάδες στο κεφάλι της με κοινόχρηστα μοιράσματα μαλώματα ) ...ξέρω ξέρω είπες να τα πληρώσεις εσύ μόνο που η Διαχειρίστρια Πρέπει να είναι νόμιμη για να μην αλλάξεις π.χ. γνώμη αργότερα και ψάχνεται μετά ( οπότε και ο τεχνίτης ψιλομιλημένος μπορεί να είναι και άντε να βγάλεις άκρη ).Είναι μια δουλειά που πολλοί " Τεχνίτες" δέν θέλουν κιόλας για να μην μπλέκονται τα εύκολα ψάχνουν πάντα ιδίως απο ανακατέματα με κόσμο "περίεργο" σε οικοδομές ...κλασικά !!!!

 

Στις 28/3/2021 στις 8:07 ΜΜ, Dante80 είπε

Μου έχει συμβεί το ίδιο προ τετραετίας. Μια σωλήνα στην μπανιέρα της γιαγιάς μου είχε σαπίσει και πέρναγε νερό στο κάτω διαμέρισμά. Καθώς η μπανιέρα ήταν χτιστή, θα έπρεπε να βγει το WC εκτός για κανένα διήμερο. Η βάβω ανένδοτη, δεν πήγαινε πουθενά και δεν δεχόταν πως έχει διαρροή "γιατί είχε βάλει εξωτερικούς σωλήνες λουξ σε όλο το μπάνιο πέρσι" (το 1999 δλδ). 91 χρονών τότε, βγάλε άκρη. Μετά από αγώνα (ο από κάτω έτοιμος να μας πάει στα δικαστήρια και ορθώς), κατάφερα να την πάρω στο σπίτι μια εβδομάδα να γίνει η δουλειά.

Μου το κράταγε μέχρι να πεθάνει πως της χάλασα το μπάνιο χωρίς λόγο...αλλά τι να κάνουμε τώρα.. 😅

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Σήμερα κατέθεσα την αγωγή.... που φτάσαμε για ενα σοβατεπι και λίγους αρμούς...
απίστευτα άβολο όλο αυτό....

 

 

 

Καλή τύχη στο δικαστήριο. 

Αν θες, στείλε μου πμ με το κόστος της αμοιβής του δικηγόρου. Επειδή μελλοντικά σκέφτομαι να κάνω και εγώ εναντίον του δημοσίου για άσχετο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

Σήμερα κατέθεσα την αγωγή.... που φτάσαμε για ενα σοβατεπι και λίγους αρμούς...
απίστευτα άβολο όλο αυτό....

Αναγκαίο κακό....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Καλή τύχη στο δικαστήριο. 

Αν θες, στείλε μου πμ με το κόστος της αμοιβής του δικηγόρου. Επειδή μελλοντικά σκέφτομαι να κάνω και εγώ εναντίον του δημοσίου για άσχετο θέμα. 

Η κατάθεση αγωγής κυμαίνεται απο 450 εώς 650 ευρώ και ασφαλιστικά κοντά στο Χιλιάρικο όποιον ενδιαφέρει εγώ Σεπτέμβριο θα προχωρήσω στην 2η μου με παρόμοιο σχετικά ανάλογο θέμα ( στα 586 ευρώ ) αυτά !!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2021 στις 6:44 ΜΜ, Joshua21 είπε

Αναγκαίο κακό....

 

Στις 6/7/2021 στις 10:01 ΜΜ, Hellfire45 είπε

Η κατάθεση αγωγής κυμαίνεται απο 450 εώς 650 ευρώ και ασφαλιστικά κοντά στο Χιλιάρικο όποιον ενδιαφέρει εγώ Σεπτέμβριο θα προχωρήσω στην 2η μου με παρόμοιο σχετικά ανάλογο θέμα ( στα 586 ευρώ ) αυτά !!

Ανακάλυψε η δικηγόρος μου πώς, επείδη το σπίτι άνηκε στον συζηγο της κύριας κατα 50% και 50% σε αυτή και δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς, ουσιαστικά το σπίτι ανήκει σε όλους. (50% η κυρία και 50% στα παιδιά) αυτό σημάινει πώς έχω τη δυνατότητα να κάνω αγωγή σε όλους όπως και έγινε!

Στη δικιά μου περίπτωση μπορώ να κάνω ασφαλιστικά μέτρα? και αν ναι πως μπορώ να αποδείξω το επέιγον?

Στις 6/7/2021 στις 6:41 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Καλή τύχη στο δικαστήριο. 

Αν θες, στείλε μου πμ με το κόστος της αμοιβής του δικηγόρου. Επειδή μελλοντικά σκέφτομαι να κάνω και εγώ εναντίον του δημοσίου για άσχετο θέμα. 

γύρω στο 1000αρικο αν πάμε σε δίκη μου είπε.

Επεξ/σία από Polaris13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

 

Ανακάλυψε η δικηγόρος μου πώς, επείδη το σπίτι άνηκε στον συζηγο της κύριας κατα 50% και 50% σε αυτή και δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς, ουσιαστικά το σπίτι ανήκει σε όλους. (50% η κυρία και 50% στα παιδιά) αυτό σημάινει πώς έχω τη δυνατότητα να κάνω αγωγή σε όλους όπως και έγινε!

Στη δικιά μου περίπτωση μπορώ να κάνω ασφαλιστικά μέτρα? και αν ναι πως μπορώ να αποδείξω το επέιγον?

γύρω στο 1000αρικο αν πάμε σε δίκη μου είπε.

Αρκετά λεφτά..... 

Για τα ασφαλιστικά μέτρα και το επείγον, ρώτησε τον δικηγόρο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 12:33 ΜΜ, Menelaos83 είπε

Φυσικα και θα δικαιωθεις δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι αλλο.

Ευτυχως σε παρομοια περιπτωση με σενα ο ιδιοκτητης ηταν απολυτα συνεργασιμος και ολα εγιναν οπως επρεπε και πριν 3 χρονια τα φιαξαμε στην δικη μου κατοικια.

Επεσες στον... δυστυχως ελπιζω να ξεμπλεξεις συντομα.

Ο γιος της κυρίας, είπε στον γείτονα, πως επιδή είχα παει εγώ πέρσυ πάνω και δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα και του είχα πει "μπορεί και να μην είνα το μπαλκόνι σας θα φέρω εναν μάστορα να δεί απο κάτω", το έδεσε κόμπο και επιμένει πώς δεν υπάρχει πρόβλημα. Λες και εγώ είμαι ειδικός. 
Επίσης είπε στον γείτονα, πώς "ειμαστε σε δικηγόρους για μαλακίες". Ωραία αφού είναι "μαλακίες" ολο αυτό γιατι δε συνεργάζεται να το λύσουμε να τελειώνουμε, αφού στο πληρώνω κιόλλας....

Στις 8/7/2021 στις 9:47 ΜΜ, greekfragma είπε

μπράβο σου που το κυνηγάς. αναμένουμε τις επόμενες εξελίξεις.

καλή δύναμη.

ευχαριστώ! η αλήθεια είναι πως με έχει στρασάρει πολύ όλο αυτο και πως μου είναι πολύ δυσάρεστο, αλλα δεν νομίζω πως μπορουσα να κάνω κάτι διαφορετικό...

Στις 8/7/2021 στις 9:38 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Αρκετά λεφτά..... 

Για τα ασφαλιστικά μέτρα και το επείγον, ρώτησε τον δικηγόρο σου. 

Το επίφοβο με τα ασφαλιστικά μέτρα είναι πως ίσως αποριφθούν και χάσουμε την ημερομηνία του δικαστηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Polaris13 είπε

Ο γιος της κυρίας, είπε στον γείτονα, πως επιδή είχα παει εγώ πέρσυ πάνω και δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα και του είχα πει "μπορεί και να μην είνα το μπαλκόνι σας θα φέρω εναν μάστορα να δεί απο κάτω", το έδεσε κόμπο και επιμένει πώς δεν υπάρχει πρόβλημα. Λες και εγώ είμαι ειδικός. 
Επίσης είπε στον γείτονα, πώς "ειμαστε σε δικηγόρους για μαλακίες". Ωραία αφού είναι "μαλακίες" ολο αυτό γιατι δε συνεργάζεται να το λύσουμε να τελειώνουμε, αφού στο πληρώνω κιόλλας....

ευχαριστώ! η αλήθεια είναι πως με έχει στρασάρει πολύ όλο αυτο και πως μου είναι πολύ δυσάρεστο, αλλα δεν νομίζω πως μπορουσα να κάνω κάτι διαφορετικό...

Το επίφοβο με τα ασφαλιστικά μέτρα είναι πως ίσως αποριφθούν και χάσουμε την ημερομηνία του δικαστηρίου.

Καλά είναι γελοίοι......

Μην σε παίρνει από κάτω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα. Αρχές Αυγούστου παρέλαβαν την αγωγή όλα τα μέλη της οικογένειας. Με προβληματίζει έντοντα το γεγονός πως δεν έχει υπάρξει καμία αντίδραση απο τη πλευρά τους. έχει κανείς καμία ιδέα ή εμπειρια, με ποιό σκεπτικό ή ποιο επιχείρημα θα διαμωρφόσουν την υπερασπιστική γραμμή τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...