Προς το περιεχόμενο

Η Ρωσία απειλεί ότι θα απαγορεύσει την πρόσβαση στο Twitter τον επόμενο μήνα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, JcD είπε

η αστυνομία είναι πολύ νορμάλ εν σχέση με την ελληνική

Είναι νορμαλ γιατί είναι ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ .

 Δεν την απαξιώνει πρώτα από όλα το κράτος και κατά δεύτερον η κοινωνία.

 Γιατί απλά εκεί οι ΝΟΜΟΙ Εφαρμόζονται .

Αλλα από όλους τους εδώ αριστεριστές  προφανώς κανείς τους δεν έχει πάει μια βόλτα από τέτοια καθεστώτα πχ Πεκίνο να δει πως δουλεύει το σύστημα ...

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και καλα θα κανει η ρωσια. μας τα χει πρηξει ο αμερικανος και ο ευρωΠΕΟΣ. καιρος ειναι να συνασπιστουν ολες οι χωρες του ΟΗΕ που εχουν τραβηξει τα πανδεινα απ τους σιχαμενους πολεμοχαρεις δυτικους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Καταρχάς ας συνεχίσουμε από εκεί που το αφήσαμε. Είπες ότι ο συνειρμός μου ήταν άκυρος ενώ η ίδια η Ρωσία το είπε. Οπότε είπες χαζομάρα όταν μου είπες ότι δεν έχει λογική και ο δικός μου; Μετά θα σου απαντήσω και για αυτό που έγραψες τώρα.

Ενταξει, δε θα κατσω να κανω διαλογο με διπολικους...

Και σε αλλα σημεια ενστερνιζεσαι την αποψη, δεν ειναι οτι την αναφερεις απλως..

Block και καλη συνεχεια.

Επεξ/σία από syfiltzo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, syfiltzo είπε

Ενταξει, δε θα κατσω να κανω διαλογο με διπολικους...

Και σε αλλα σημεια ενστερνιζεσαι την αποψη, δεν ειναι οτι την αναφερεις απλως..

Block και καλη συνεχεια.

Κανένα νόημα δεν βγάζουν αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, AtiX είπε

Σταματήστε πια αυτό το παραμύθι με την λογοκρισία και να την αντιλαμβάνεστε μόνο όπως και όπου σας συμφέρει... λογοκρισία δεν είναι να σβήνεις ποστ μίσους, απειλών και ψεμάτων...

Φυσικά και είναι.

Αν είναι "καλό" ή "κακό" είναι άλλο θέμα, αλλά φυσικά και είναι λογοκρισία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Z1A9 είπε

Τι να θιξεις?

15 χιλιαδες αναρτησεις και τζαμπα κιολας?

Δεν βρηκες τιποτα αλλο να κανεις στην ζωη σου?

Κανένα νόημα δεν βγάζουν αυτά που λες...

9 λεπτά πριν, DrLo είπε

Φυσικά και είναι.

Αν είναι "καλό" ή "κακό" είναι άλλο θέμα, αλλά φυσικά και είναι λογοκρισία

 

Μην λέμε τα αυτονόητα... αν και όπως βλέπεις, πολλοί, ακόμα και σε αυτό δεν κατέχουν ούτε τους βασικούς κανόνες έκφρασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μην λέμε τα αυτονόητα... αν και όπως βλέπεις, πολλοί, ακόμα και σε αυτό δεν κατέχουν ούτε τους βασικούς κανόνες έκφρασης...

Δε νομίζω ότι με κατάλαβες.

Φυσικά και θεωρώ ΚΑΚΟ να οποιαδήποτε ΛΟΓΙΚΡΙΣΙΑ από το να μην επιτρέπεις ψέματα ή ότι μπορεί κάποιος να θεωρήσει "μήνυμα μίσους".

Κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί ΚΑΛΟ. Μαγκιά του. Και αν αφορά δικό του μέσο ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ όσο θέλει.

Δηλαδή:

1. Το twitter ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΙ ψέματα, "μηνύματα μίσους" ή ότι άλλο θεωρεί αυτό ότι γουστάρει να λογοκρίνει

2. Προσωπικά το θεωρώ ΚΑΚΟ

3. Θεωρώ ότι έχει κάθε δικαίωμα να ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΙ όσο θέλει ή όχι τι θα δημοσιευει με όποιους κανονες αυτό γουστάρει

(1+3 => Θεωρώ ότι το Twitter έχει δικαίωμα να μη κάνει αυτό που θεωρώ εγώ "καλό")

4. Είναι αφέλεια αν όχι χαζομάρα να θεωρεί κάποιος ότι το twitter ΔΕ ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΙ (όπως πχ λογοκρίνει και το Insomnia)

και τα 4 παραπάνω μπορούν να ισχύουν ταυτόχρονα.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε νομίζω ότι με κατάλαβες.

Φυσικά και θεωρώ ΚΑΚΟ να οποιαδήποτε ΛΟΓΙΚΡΙΣΙΑ από το να μην επιτρέπεις ψέματα ή ότι μπορεί κάποιος να θεωρήσει "μήνυμα μίσους".

Κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί ΚΑΛΟ. Μαγκιά του. Και αν αφορά δικό του μέσο ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ όσο θέλει.

Δηλαδή:

1. Το twitter ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΙ ψέματα, "μηνύματα μίσους" ή ότι άλλο θεωρεί αυτό ότι γουστάρει να λογοκρίνει

2. Προσωπικά το θεωρώ ΚΑΚΟ

3. Θεωρώ ότι έχει κάθε δικαίωμα να ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΙ όσο θέλει ή όχι τι θα δημοσιευει με όποιους κανονες αυτό γουστάρει

(1+3 => Θεωρώ ότι το Twitter έχει δικαίωμα να μη κάνει αυτό που θεωρώ εγώ "καλό")

4. Είναι αφέλεια αν όχι χαζομάρα να θεωρεί κάποιος ότι το twitter ΔΕ ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΙ (όπως πχ λογοκρίνει και το Insomnia)

και τα 4 παραπάνω μπορούν να ισχύουν ταυτόχρονα.

 

Το δικαίωμα στην έκφραση του ανθρώπου έχει ως βασική αρχή την ίδια την ελευθερία του ατόμου η οποία έχει μια και μοναδική εξαίρεση, την μη καταπάτηση των δικαιώματα του άλλου... πχ το ότι έχεις την ελευθερία της βούλησης δεν σημαίνει ότι είσαι ελεύθερος και να σκοτώσεις... έτσι και εδώ είσαι ελεύθερος να εκφραστείς όπως θες, αν όμως ξεπεράσεις να όρια θα υπάρχουν συνέπειες! Αν αυτές τις συνέπειες εσύ, εγώ ή κάποιοι την λένε λογοκρισία μπας και δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα είναι το θέμα που συζητάμε...

Με αλλά λόγια μπορεί κάποιος να επικαλεστεί το δικαίωμα στην έκφραση για να βρίζει και να ξεφτιλίζει έναν συνάνθρωπο του? Μπορεί στο όνομα της ελευθερίας της έκφρασης να διασπείρεις ψέματα? Μπορεί λόγω αυτών των ψεμάτων να απειλείς άτομα ή ομάδες και να βάζεις σε κίνδυνο την ζωή τους? Μπορεί όλα αυτά τα μέτρα καταπολέμησης αυτών των πράξεων να τα ονομάσεις λογοκρισία...?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το δικαίωμα στην έκφραση του ανθρώπου έχει ως βασική αρχή την ίδια την ελευθερία του ατόμου η οποία έχει μια και μοναδική εξαίρεση, την μη καταπάτηση των δικαιώματα του άλλου... πχ το ότι έχεις την ελευθερία της βούλησης δεν σημαίνει ότι είσαι ελεύθερος και να σκοτώσεις... έτσι και εδώ είσαι ελεύθερος να εκφραστείς όπως θες, αν όμως ξεπεράσεις να όρια θα υπάρχουν συνέπειες! Αν αυτές τις συνέπειες εσύ, εγώ ή κάποιοι την λένε λογοκρισία μπας και δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα είναι το θέμα που συζητάμε...

Με αλλά λόγια μπορεί κάποιος να επικαλεστεί το δικαίωμα στην έκφραση για να βρίζει και να ξεφτιλίζει έναν συνάνθρωπο του? Μπορεί στο όνομα της ελευθερίας της έκφρασης να διασπείρεις ψέματα? Μπορεί λόγω αυτών των ψεμάτων να απειλείς άτομα ή ομάδες και να βάζεις σε κίνδυνο την ζωή τους? Μπορεί όλα αυτά τα μέτρα καταπολέμησης αυτών των πράξεων να τα ονομάσεις λογοκρισία...?

Πραγματικά Atix απορώ με το κουράγιο σου να εξηγήσεις τα βασικά σε μερικούς εδώ μέσα. Φαίνεται το νεαρό της ηλικίας και ότι δεν έχουν ζήσει άλλες εποχές. Μία λέξη μόνο γκουλάγκ. Μιλάμε για μία χώρα αντιδημοκρατική μέχρι το μεδούλι. Μία χώρα παράδειγμα προς αποφυγή. Μία χώρα που την κυβερνά ένας τσάρος και οι αυλικοί του ολιγάρχες που πλουτίζουν εις βάρος του λαού. Μία χώρα που ΔΕΝ υπάρχει αντιπολίτευση γιατί είτε είναι στη φυλακή είτε στον άλλο κόσμο. Μία χώρα που κάποτε εισέβαλε στο Αφγανιστάν και τώρα στην Ουκρανία κατέχοντας παράνομα εδάφη. Τι συζητάμε τώρα. Κάποιους τους έχει επηρεάσει ο covid-19 δεν εξηγείται αλλιώς. Κατά τα άλλα φταίνε οι ΗΠΑ και το twitter.

Επεξ/σία από elteo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί μόνο φωτοστέφανο δεν έχετε βάλει στις ΗΠΑ.

Φταίνε στα πάντα όλοι οι άλλοι, εκτός από αυτό το άγιο κράτος που ακούει στο όνομα Ηνωμένες πολιτείες Αμερικής και νοιάζεται για το καλό και την ειρήνη όλου του κόσμου, κλπ, κλπ, κλπ. Τα γνωστά.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, divnt είπε

Μερικοί μόνο φωτοστέφανο δεν έχετε βάλει στις ΗΠΑ.

Φταίνε στα πάντα όλοι οι άλλοι, εκτός από αυτό το άγιο κράτος που ακούει στο όνομα Ηνωμένες πολιτείες Αμερικής και νοιάζεται για το καλό και την ειρήνη όλου του κόσμου, κλπ, κλπ, κλπ. Τα γνωστά.

 

Eίδες να εξυμνώ κάπου τις ΗΠΑ? Νισάφι πια με το ξύπνημα της κόκκινης αρκούδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elteo είπε

Πραγματικά Atix απορώ με το κουράγιο σου να εξηγήσεις τα βασικά σε μερικούς εδώ μέσα. Φαίνεται το νεαρό της ηλικίας και ότι δεν έχουν ζήσει άλλες εποχές. Μία λέξη μόνο γκουλάγκ. Μιλάμε για μία χώρα αντιδημοκρατική μέχρι το μεδούλι. Μία χώρα παράδειγμα προς αποφυγή. Μία χώρα που την κυβερνά ένας τσάρος και οι αυλικοί του ολιγάρχες που πλουτίζουν εις βάρος του λαού. Μία χώρα που ΔΕΝ υπάρχει αντιπολίτευση γιατί είτε είναι στη φυλακή είτε στον άλλο κόσμο. Μία χώρα που κάποτε εισέβαλε στο Αφγανιστάν και τώρα στην Ουκρανία κατέχοντας παράνομα εδάφη. Τι συζητάμε τώρα. Κάποιους τους έχει επηρεάσει ο covid-19 δεν εξηγείται αλλιώς. Κατά τα άλλα φταίνε οι ΗΠΑ και το twitter.

Φίλε μου το πρόβλημα ξεκινάει από την στιγμή που δεν αναγνωρίζουμε μορφές ολοκληρωτισμού λόγω συμπάθειας... πχ είμαι αριστερός και δεν με ενοχλεί η συμπεριφορά ενός κράτους σαν την Ρωσία, είμαι οικονομικά αδύναμος και δεν με ενοχλεί η εκμετάλλευση των πολιτών της από την Κίνα, είμαι φιλελεύθερος και δεν με ενοχλεί η Αμερική του κάθε τραμπ... αυτά παθαίνουμε όταν καθησυχαζόμαστε ξεχνώντας έννοιες όπως δημοκρατία, ελευθερία και ισότητα...

3 λεπτά πριν, elteo είπε

Eίδες να εξυμνώ κάπου τις ΗΠΑ? Νισάφι πια με το ξύπνημα της κόκκινης αρκούδας. 

Ειδες μην πεις κάτι αμέσως να είσαι με τους αντιπάλους... έτσι μάθαμε ή με μας ή με τους άλλους... άλλη επιλογή δεν υπάρχει...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου το πρόβλημα ξεκινάει από την στιγμή που δεν αναγνωρίζουμε μορφές ολοκληρωτισμού λόγω συμπάθειας... πχ είμαι αριστερός και δεν με ενοχλεί η συμπεριφορά ενός κράτους σαν την Ρωσία, είμαι οικονομικά αδύναμος και δεν με ενοχλεί η εκμετάλλευση των πολιτών της από την Κίνα, είμαι φιλελεύθερος και δεν με ενοχλεί η Αμερική του κάθε τραμπ... αυτά παθαίνουμε όταν καθησυχαζόμαστε ξεχνώντας έννοιες όπως δημοκρατία, ελευθερία και ισότητα...

Ειδες μην πεις κάτι αμέσως να είσαι με τους αντιπάλους... έτσι μάθαμε ή με μας ή με τους άλλους... άλλη επιλογή δεν υπάρχει...

Αυτό ακριβώς. Όλα σε μία παράγραφο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου το πρόβλημα ξεκινάει από την στιγμή που δεν αναγνωρίζουμε μορφές ολοκληρωτισμού λόγω συμπάθειας... πχ είμαι αριστερός και δεν με ενοχλεί η συμπεριφορά ενός κράτους σαν την Ρωσία, είμαι οικονομικά αδύναμος και δεν με ενοχλεί η εκμετάλλευση των πολιτών της από την Κίνα, είμαι φιλελεύθερος και δεν με ενοχλεί η Αμερική του κάθε τραμπ... αυτά παθαίνουμε όταν καθησυχαζόμαστε ξεχνώντας έννοιες όπως δημοκρατία, ελευθερία και ισότητα...

16 λεπτά πριν, elteo είπε

Το ανέφερα και σε άλλο ποστ μου στο ίδιο νήμα .

 Ένα ταξίδι στην Κίνα και στο Πεκίνο θα ταρακουνήσει πολλούς εδώ για τις απόψεις τους ..

 Καλή η πλύση εγκεφάλου που σας έχουν κάνει για αυτά τα καθεστώτα με ψέμματα όλα αυτά τα χρόνια αλλά λυπάμαι ..η πραγματικότητα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε από την παραπάνω κουβέντα κατάλαβα ότι συμφωνούμε με την λογική της Αμερικής να πάνε να βομβαρδίσουν/διδάξουν στον υπόλοιπο κόσμο το σωστό.

Όσο ζούμε μαθαίνουμε..

---------------------------------------------------- Ξεχωριστά πόστ :)-----------------------------------------------------------------------------------

5 ώρες πριν, AtiX είπε

...

Με αλλά λόγια μπορεί κάποιος να επικαλεστεί το δικαίωμα στην έκφραση για να βρίζει και να ξεφτιλίζει έναν συνάνθρωπο του? Ναι, και θα τον κρίνει η δικαιοσύνη/νομοθεσία, όχι το Twitter/Facebook κτλ. ΜΜΕ/ΜΜΔ

Μπορεί στο όνομα της ελευθερίας της έκφρασης να διασπείρεις ψέματα? Ναι, και θα με κρίνει η δικαιοσύνη/νομοθεσία, όχι το Twitter/Facebook κτλ. ΜΜΕ/ΜΜΔ

Μπορεί λόγω αυτών των ψεμάτων να απειλείς άτομα ή ομάδες και να βάζεις σε κίνδυνο την ζωή τους? Ναι, και θα με κρίνει η δικαιοσύνη/νομοθεσία, όχι το Twitter/Facebook κτλ. ΜΜΕ/ΜΜΔ

Μπορεί όλα αυτά τα μέτρα καταπολέμησης αυτών των πράξεων να τα ονομάσεις λογοκρισία...? Ναι, εάν δεν προέρχονται από την νομοθετική αρχή.

Εκτός εάν τα ΜΜΕ/ΜΜΔ έχουν αναλάβει και ρόλο δικαστή/εκτελεστή και μου ξέφυγε. Αλλά και από την άλλη δεν θα κατηγορήσω το Twitter/Facebook για λογοκρισία από την στιγμή που επέλεξα να το χρησιμοποιήσω. Ιδιωτικό μαγαζί είναι, ότι θέλει κάνει

Edit: Μου τα έβαλε και δυο μαζί.. 

Επεξ/σία από Adrian
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...