Προς το περιεχόμενο

Μια χαμενη γενια (?)- Ενας κοινωνικος προβληματισμος


OxiGiannisGiannakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Γιατι πρεπει ντε και καλα τα παιδια να ακολουθησουν τις δουλειες των γονιων?

Γιατι στο μυαλο πολλων,ολα εχουν να κανουν με το χρημα,και οχι με το αν αυτο που κανεις σου ταιριαζει,σε γεμιζει,το αγαπας.

Για αυτο πανε να τους κανουν με το ζορι ειτε οτι αυτοι δεν εγιναν  ( οι γονεις/κηδεμονες ) ειτε αυτο που εγιναν,χωρις να αφηνουν ουσιαστικα επιλογη στο παιδι.
Το γεμιζουν με σκατα γυμνασιο/λυκειο,του βγαινει η πιστη στις πανελληνιες,και καταληγει να κανει κατι που δεν το αγαπα,που δεν το διαλεξε ποτε,απλα υποσυνειδητα του περασαν οτι αυτο θελει.

Ευχαριστω τον πατερα μου εκει που βρισκεται,που με εμαθε να δουλευω απο μικρος,και τη μανα μου, που μαζι με υποστηριξαν σε αυτο που ηθελα να κανω εγω,να ασχοληθω με τους υπολογιστες. Ο πατερας μου  βαρυτονος,εχω τη φωνη του,αλλα οχι την αγαπη του για το τραγουδι,η μητερα  μου δασκαλα.

Δεν ασχοληθηκα καν με πανελληνιες,πηγα σε μια τεχνικη σχολη,εμαθα 5 πραματα,βρεθηκα με ατομα που αγαπουσαν αυτο που καναν οσο και εγω,μπηκα σε μια σωστη πορεια και απο εκει προχωρησα οπως μπορεσα.  

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Γιατι στο μυαλο πολλων,ολα εχουν να κανουν με το χρημα,και οχι με το αν αυτο που κανεις σου ταιριαζει,σε γεμιζει,το αγαπας.

Για αυτο πανε να τους κανουν με το ζορι ειτε οτι αυτοι δεν εγιναν  ( οι γονεις/κηδεμονες ) ειτε αυτο που εγιναν,χωρις να αφηνουν ουσιαστικα επιλογη στο παιδι.
Το γεμιζουν με σκατα γυμνασιο/λυκειο,του βγαινει η πιστη στις πανελληνιες,και καταληγει να κανει κατι που δεν το αγαπα,που δεν το διαλεξε ποτε,απλα υποσυνειδητα του περασαν οτι αυτο θελει.

Ευχαριστω τον πατερα μου εκει που βρισκεται,που με εμαθε να δουλευω απο μικρος,και τη μανα μου, που μαζι με υποστηριξαν σε αυτο που ηθελα να κανω εγω,να ασχοληθω με τους υπολογιστες. Ο πατερας μου  βαρυτονος,εχω τη φωνη του,αλλα οχι την αγαπη του για το τραγουδι,η μητερα  μου δασκαλα.

Δεν ασχοληθηκα καν με πανελληνιες,πηγα σε μια τεχνικη σχολη,εμαθα 5 πραματα,βρεθηκα με ατομα που αγαπουσαν αυτο που καναν οσο και εγω,μπηκα σε μια σωστη πορεια και απο εκει προχωρησα οπως μπορεσα.  

 

 

 

Συμφωνω, αλλα απο οτι φαινεται καποιοι εχουν ακομα αυτο το μυαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, jimis_vts said:

Μπράβο παιδιά η λύση είναι να πάμε μετανάστες για να έχουμε καλό μισθό. Μια ατάκα κολλάει μόνο εδώ: στα μπαρ τσαμπουκάς και στη δουλειά χαλβάς. Η λέξη διεκδίκηση για κάτι καλύτερο δεν σας πέρασε από το μυαλό. Είτε λέγεται παιδεία είτε υγεία είτε εργασία. Και μη μου πείτε ότι όλοι που πηγατε εξωτερικό ειστε ερευνητές και δεν βρήκατε δουλειά.... 

Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο Έλληνας, είναι ότι η εργατική τάξη στην Ελλάδα έζησε τέτοια ζωαρα που τα λές σε ξένους και σε κοιτάνε με στόμα ανοιχτό. Διεκδικούσαν για δεκάδες χρόνια, μπήκαν στο δημόσιο, τα σπάσαν στα μπουζούκια και στις γκόμενες, φοροέκλεψαν όσο κανείς. 

Αυτό που θέλει ο Έλληβας σήμερα ειναι όχι η διεκδίκηση, αλλά να σκίψει το κεφάλι κάτω και να ιδρώσει σα γουρούνι στη δουλειά. Όπως ακριβώς κάνανε οι Αλβανοί τη δεκαετία του 2000, και τώρα είναι αφεντικά. Θα τους έχουμε παράδειγμα τους Αλβανούς.

 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θερμη παρακληση οχι πολιτικα. Επειδη ειναι ενα φαινομενο που απασχολει πολλους νεους ας εστιασουμε στις εμπειριες μας.

 

Για να βαλω και αλλη μια παραμετρο στην εξισωση, λογω κοβιντ πολλοι νεοι που ζουσαν και εργαζονταν στο εξωτερικο γυρισαν Ελλαδα, ειτε γιατι χασανε τις δουλειες τους ειτε γιατι το πρωτο κυμα κοβιντ το εζησαν πολυ ασχημα στο εξωτερικο. Μιλαμε για παρα πολυ κοσμο.

 

 

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic, αλλα δεν θα ξεχασω ποτε, πηγαινες εποχες 90ς στον κωτσοβολο, αγοραζες μονο με ταυτοτητα sony trinitron 30" με πρωτη δοση το επομενο καλοκαιρι, και σου εκαναν δωρο μπαμπου καρεκλες, ψηστιερα, και κινητο ericsson με telestet καρτα...και ενα 80% των καταναλωτων ποτε δεν τα ξεχρεωσε! μικρα εγκληματα δηλαδη που και αυτα παιξαν τον ρολο τους στο μετεπειτα χαος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ariel555 είπε

offtopic, αλλα δεν θα ξεχασω ποτε, πηγαινες εποχες 90ς στον κωτσοβολο, αγοραζες μονο με ταυτοτητα sony trinitron 30" με πρωτη δοση το επομενο καλοκαιρι, και σου εκαναν δωρο μπαμπου καρεκλες, ψηστιερα, και κινητο ericsson με telestet καρτα...και ενα 80% των καταναλωτων ποτε δεν τα ξεχρεωσε! μικρα εγκληματα δηλαδη που και αυτα παιξαν τον ρολο τους στο μετεπειτα χαος!

Και τωρα προσπαθει το κρατος να καλυψει κατι τετοια εξοδα καποιων. Εδωσαν οι περιφερειες χρηματα (αυτο το προγραμμα του εσπα ανα περιφερεια μεχρι 40κ), και αρκετοι απο την περιοχη μας χρωστανε απο 10κ και πανω σε κατι τεβε κτλ και τα πηραν τα χρηματα, αλλες επιχειρησεις τα πηραν με 2 και 3 αφμ, και περιπτωσεις οπως ο πατερας μου που δεν χρωσταει τπτ (ουτε καν ΔΕΗ/κοτε κτλ) δεν πηρε μια.

Μετα μην αναρωτιεστε γιατι οι νεοι θελουμε να φυγουμε απο το βολεμενο κρατος

Ειναι ανεφικτο να μην καταληξει ενα τετοιο thread στα πολιτικα, οταν το ιδιο το κρατος φταιει για οτι εχει γινει. 0 ελεγχος οταν εδιναν καρτες και δανεια, ανυπαρκτα ενσημα απο εργοδοτες, βολεμενοι δημοσιοι υπαλληλοι οι οποιοι δεν ξερουν τι τους γινετε και ειναι αγενης. Ακομα και τωρα με τον κορωνοιο, ουτε καν οι τυπικοι ελεγχοι απο τους αστυνομικους στην περιοχη μου σχετικα με τα μετρα σε εσωτερικους χωρους, εξωτερικους κτλ. Επιχειρησεις οι οποιες δεν τηρουν υγειονομικους κανονες κτλ. Αλλα αν τους καταγγειλεις σε μια μικρη κοινωνια, σε δειχνουν με το δαχτυλο.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ειναι ενα νημα κοινωνικου προβληματισμου. Κρατηστε σας παρακαλω πολιτικες θεσεις/αποψεις εκτος του  νηματος.

Σκεφτομουν τις προαλες απο το περιβαλλον μου ποσοι φιλοι και γνωστοι εχουν δουλεια και τι δουλεια. Οι περισσοτεροι κανουν δουλειες του ποδαριου που πληρωνουν λιγο και εχουν ημερομηνια ληξης. Αρκετοι βολευονται μονο με 5μηνα/8μηνα οποτε και αν κατσουν. Αλλοι απλα δεν εχουν διαθεση να ασχοληθουν με τιποτα. Σκεφτομαι λοιπον ολοι αυτοι οι ανθρωποι που ειναι σημερα 30-40 τι θα απογινουν? Οι γονεις που τους στηριζουν καποια στιγμη θα φυγουν, και μετα? Ακομα και να δημιρουργηθουν θεσεις εργασιας κακα τα ψεματα ενας 35αρης-40αρης χωρις ουσιαστικη προυπηρεσια δεν θα εχει πολλες ελπιδες.

Ποια ειναι η δικη σας αποψη?

Aκομα φιλε μου δεν εχουμε δει τιποτα ,οι νεες γεννιες να δεις τι εχουν να περασουν κ ποσο ελευθεροι θα ειναι...κ αυτα που θα περασουν υπευθυνοι ημαστε εμεις κ οι προηγουμενοι που ημαστε απαθεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ζωή θέλει λίγο τύχη και σωστές επιλογές. Λίγο τύχη για μια μικρή στιγμή είχε ο καθένας μας. Σωστές επιλογές δεν ξέρω πόσοι έκαναν.

Οι περισσότεροι βρέθηκαν με μια στιγμή μικρής τύχης μπροστά τους. Αν η επιλογή τους ήταν "αυτό δεν είναι για εμένα", γιατί να κατηγορώ τους "boomers"; Το πιο εύκολο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να κάθεσαι και να γκρινιάζεις. Γιατί να κατηγορήσεις τον εαυτό σου για τις επιλογές σου, όταν μπορείς να κατηγορήσεις τους υπόλοιπους και την κυβέρνηση?

Και τώρα κάθομαι εδώ,ξύπνιος τα χαράματα με πυρετό από το εμβόλιο του covid, θα σκέφτομαι την τύχη μου και τις επιλογές μου. Μπορεί κάποιος να δει κάθε επιλογή μου σαν τύχη ή κάθε τύχη μου σαν απόρροια των επιλογών μου. Ο καθένας κρίνει όπως αυτός θέλει, το ίδιο κάνω και εγώ. Κακία δεν κρατάμε.

 

Επεξ/σία από iLLiCiT
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, iLLiCiT είπε

Η ζωή θέλει λίγο τύχη και σωστές επιλογές. Λίγο τύχη για μια μικρή στιγμή είχε ο καθένας μας. Σωστές επιλογές δεν ξέρω πόσοι έκαναν.

Οι περισσότεροι βρέθηκαν με μια στιγμή μικρής τύχης μπροστά τους. Αν η επιλογή τους ήταν "αυτό δεν είναι για εμένα", γιατί να κατηγορώ τους "boomers"; Το πιο εύκολο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να κάθεσαι και να γκρινιάζεις. Γιατί να κατηγορήσεις τον εαυτό σου για τις επιλογές σου, όταν μπορείς να κατηγορήσεις τους υπόλοιπους και την κυβέρνηση?

Και τώρα κάθομαι εδώ,ξύπνιος τα χαράματα με πυρετό από το εμβόλιο του covid, θα σκέφτομαι την τύχη μου και τις επιλογές μου. Μπορεί κάποιος να δει κάθε επιλογή μου σαν τύχη ή κάθε τύχη μου σαν απόρροια των επιλογών μου. Ο καθένας κρίνει όπως αυτός θέλει, το ίδιο κάνω και εγώ. Κακία δεν κρατάμε.

 

Θέλω να σταθώ στο "μια στιγμή μικρής τύχης". 

Πραγματικά το έχω σκεφτεί πολλες φορές ότι μια λάθος επιλογή μας μπορεί να καθορίσει το μέλλον μας...και αναρωτιέμαι,δεν υπάρχει κάποια άλλη στιγμή που θα κάνουμε τη σωστή επιλογή και θα μας πάει στο δρομο που θα καταλήγαμε αν είχαμε κάνει αρχικώς την σωστή επιλογή; Έστω και αν εν τέλει όλα γίνουν με το δύσκολο τρόπο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

 

Θέλω να σταθώ στο "μια στιγμή μικρής τύχης". 

Πραγματικά το έχω σκεφτεί πολλες φορές ότι μια λάθος επιλογή μας μπορεί να καθορίσει το μέλλον μας...και αναρωτιέμαι,δεν υπάρχει κάποια άλλη στιγμή που θα κάνουμε τη σωστή επιλογή και θα μας πάει στο δρομο που θα καταλήγαμε αν είχαμε κάνει αρχικώς την σωστή επιλογή; Έστω και αν εν τέλει όλα γίνουν με το δύσκολο τρόπο;

Θέλω να πιστεύω πως ναι, τουλάχιστον να σε φέρει αρκετά κοντά. Αν και υπάρχουν οι ευκαιρίες που έρχονται μια φορά στην ζωή μας, πιστεύω ότι αν δεν καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια, δημιουργούμε μικρές ευκαιρίες, κάνουμε μικρές αλλαγές και είμαστε ανοιχτοί σε νέες προτάσεις και ευκαιρίες, μπορεί να έρθει.

Αλλά πιθανώς εκεί που θα σε οδηγούσε 1 καλή επιλογή σε στιγμή άπειρης τύχης, μπορεί να χρειαστούν 5 επιλογές σε ισάριθμες στιγμές λίγης τύχης. 

Μπορεί η καλή πειλογή να σε έκανε να βγάζεις 10.000 τον μήνα, και οι πολλές μικρές επιλογές 2.000 . Το πόσο θα το θεωρήσεις επιτυχία, εξαρτάται από το τι ζητάς από την ζωή σου.

Πχ στην δουλειά μου ψάχνουμε full stack developers. Σε όλα τα levels. 
Αν έρθει κάποιος με junior γνώσεις και ζητά senior λεφτά, επειδή πιστεύει ότι το αξίζει, εγώ θα το θεωρούσα μια χαμένη ευκαιρία για αυτόν. Γιατί μπορεί να μην τα πάρει τώρα τα λεφτά, αλλά μπορεί σε 1-2-5-10 χρόνια.
Και μπορεί να βρει μια άλλη δουλειά που τα δίνει τώρα αυτά που ζητάει, αλλά αυτή η εταιρία να κάνει downsizing αύριο λόγω υψηλού κόστους εργατικού δυναμικού. Who knows 😕 ολοι κάνουν τις επιλογές τους.

Επεξ/σία από iLLiCiT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί χαμένης γενιάς τα έλεγα πριν 10 χρόνια, το έλεγαν κάποιοι και αρχές 2000, το έλεγαν πάλι κάποιοι και το 90s. Tώρα πλέον το ακούω βερεσέ.

Θεωρώ πολύ τυχερή την γενιά μου που έστω πρόλαβε κάποιες εποχές χωρίς κινητά, γκατζετάκια, μπλιμπλίκια και υπολογιστές, αλλά έζησε και τον ερχομό τους μαζί με την ανάπτυξη όλων αυτών καθώς και τα πλεονεκτήματα που έχουν να προσφέρουν.

Θεωρώ τυχερή την γενιά που είναι περισσότερο απαλλαγμένη από κόμπλεξ, αγκυλώσεις, οπισθοδρομικότητα και κοινωνική καταπίεση από μερίδα των μεγαλύτερων, πράγματα πολύ εντονότερα τις προηγούμενες δεκαετίες. Ναι, μην μου πείτε ότι ακόμα υπάρχουν, το ξέρουμε, το σημαντικό είναι πως έχουν μειωθεί ή κατά κάποιον τρόπο είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

Όπως τίποτα δεν χαρίζεται, έτσι και η ελπίδα δεν χαρίζεται. Πρέπει να την αναζητήσεις μόνος σου, να σκεφτείς και να φιλοσοφήσεις την κατάσταση που βιώνεις και να κανονίσεις την πορεία σου, την αντιμετώπιση και τον χαρακτήρα που θα έχεις. Οι δικοί μου γονείς δεν μου είπαν ποτέ βέβαια πως τίποτα δεν χαρίζεται, το ανακαλύπτεις μόνος σου απλά.

Το πόσο χαμένος είσαι/θα είσαι, εξαρτάται επίσης από τον εαυτό σου, πόσο θα προσπαθήσεις, θα σκεφτείς, θα καταστρώσεις ένα σχέδιο, τι θα κάνεις γενικά. Απεναντίας βλέπω μπόλικο νέο κόσμο που απλά περιμένει τις εξελίξεις να αλλάξουν από μόνες τους, τον από μηχανής θεό να τους βρει την δουλειά που θέλουν στον μισθό που θέλουν και με τις συνθήκες που θέλουν.

Κατηγορούμε πολλές φορές τους μεγαλύτερους. Έχουν μερίδιο ευθύνης για πολλά πράγματα. Ποιος είπε όμως πως τα πράγματα ήταν ευκολότερα παλιά; Έτσι νόμιζα αλλά όσο ψάχνομαι τόσο περισσότερο αλλάζω άποψη. Διάφοροι παππούδες και γιαγιάδες δούλεψαν, μπορούσαν να ζήσουν με πολύ λιγότερα, πιο ταπεινά, τους έμεινε ένα καλό κομπόδεμα με το οποίο αγόρασαν ακίνητα για τα παιδιά τους. Άγχος υπήρχε και παλαιότερα, διαφορετικού τύπου σε σχέση με το σημερινό άγχος, αλλά υπήρχε. Οι μεγαλύτεροι και ειδικά οι παππούδες και οι γιαγιάδες πέρασαν χειρότερες και πιο επώδυνες καταστάσεις, αντίθετα εμείς μεγαλώσαμε με όσο το δυνατόν καλύτερο τρόπο και τώρα που ήρθαν τα δύσκολα δεν μπορούμε να το συνειδητοποιήσουμε ή να ανεχτούμε διάφορες συνθήκες και καταστάσεις.

Η καλή ζωή που είχαμε το 80-90 ήταν αποτέλεσμα εισροών κεφαλαίων από την Ε.Ε., αυτά δεν κοιτάξαμε  να τα εκμεταλλευτούμε με τον βέλτιστο τρόπο προς όφελός μας, τώρα από οτι έχω καταλάβει επιστρέψαμε σχεδόν σε αυτό που ήταν Ελλάδα πριν από όλα αυτά. Γενικώς το max της ευημερίας το ζήσαμε, οριακά μέχρι 2004, τώρα κάνουμε βήματα προς τα πίσω.

Πολλά άλλα θέματα στα οποία φταίνε οι μεγάλοι και επηρεάζουν αρνητικά τους νέους έχουν να κάνουν με τις νουθεσίες και τις συμβουλές που δίνουν ή αμελούν να πουν στα παιδιά και στους μικρότερους. Προσωπικά, το μόνο που άκουγα στα λυκειακά μου χρόνια ήταν κοίτα να περάσεις σε σχολή αλλιώς χάθηκες, όλη σου η δύναμη να είναι στις πανελλήνιες μετά το τέλος αυτών κάνε οτι σου γουστάρει. Κάκιστη συμβολή που διαπίστωσα αργότερα. Κανένας δεν μου είπε πως τίποτα δεν σε εξασφαλίζει σίγουρα στην ζωή, το μεν έργο και η προσπάθεια πιστώνονται υπέρ σου και σε βοηθάνε ορατώς ή υπογείως και ποικιλοτρόπως. Κανείς δεν μου είπε πως τα προβλήματα δεν τελειώνουν, έπρεπε να πλακώνει το ένα πρόβλημα μετά το άλλο όταν ενηλικιώθηκα για να το καταλάβω, κανείς δεν μου είπε πως τίποτα δεν χαρίζεται και πολλά άλλα. Μετά ήρθε η κρίση και τα μνημόνια και είδα τόσο εγώ όσο και πολλοί άλλοι είδαμε τα ραδίκια ανάποδα.

Ευθύνες γενικά υπάρχουν σε πολλούς. Τους ηλικιωμένους παλαιότερα τους έκραζα συνέχεια και είχα πολλές προκαταλήψεις και μίσος για αυτές τις ομάδες πληθυσμού στα φοιτητικά χρόνια, πλέον θεωρώ πως πρέπει να τους σεβόμαστε, είναι απόμαχοι της ζωής, έκαναν οικογένειες παιδιά εγγόνια κοκ, δούλεψαν κουράστηκαν. Η μεν γενιά του πολυτεχνείου, 50-55ρηδες κτλ, με βάση συζητήσεις που κάνω με συνομήλικούς μου, είναι αυτή που κατακρίνεται περισσότερο από τον νέο κόσμο. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κρίνω αν καλώς ή κακώς κατακρίνονται κάποιοι από άλλους.

Δεν θα συμφωνήσω όμως πως είμαστε χαμένοι. Η μίρλα η κλάψα και τα τσιτάτα δεν βοηθάνε. Έχεις ένα πρόβλημα, κοίτα να το λύσεις και τι θα κάνεις, αν δεν το λύσεις δέξου τις συνέπειες. Τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά θεωρώ πως μπορεί να βγει κάτι θετικό, αυτό εξαρτάται από τον καθένα μας. 

4 ώρες πριν, ariel555 είπε

εγω ενα εχω να πω...χωνεψτε το ολοι οσο ποιο γρηγορα γινεται! στην ζωη ηρθαμε για να ταλαιπωρηθουμε, θα υπαρχουν ανα διαστηματα ομορφες στιγμες, αλλα το κυριως συναισθημα θα ειναι η δυστηχια! οποτε μην το σκεφτεστε παραπανω και μην κουραζεστε! ζειστε ο,τι νομιζει ο καθενας και αυτο ειναι ολο...ελπιζω να βοηθησα! 🤪

Και να προσθέσω στο παραπάνω πως αυτή την δυστυχία, πρέπει να εξετάσεις ποιος την προκαλεί. Γιατί σχεδόν για τα πάντα θα διαπιστώσεις πως φταίει ο άνθρωπος. Μπορεί σε πολλά πράγματα να μας πιάνει στεναχώρια, αλλά αν το διερευνήσεις το θέμα με μια πιο ψύχραιμη και λογική σκοπιά, αυτή την "ατυχή" κατάληξη σε κάτι, το "ατυχές" συμβάν και το πρόβλημα που ήρθε, θα έπρεπε να το περιμένεις ότι θα παρουσιαστεί κάποια στιγμή. Επίσης, κάτι κακό ή ατυχές μπορεί να επιφέρει διάφορα θετικά πράγματα, μπορεί να έγινε για καλό, αλλά το μυαλό μας με βάση τις επιθυμίες και τον τρόπο που σχεδιάζει την ζωή, το βλέπει ως κάτι κακό.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ariel555 είπε

εγω ενα εχω να πω...χωνεψτε το ολοι οσο ποιο γρηγορα γινεται! στην ζωη ηρθαμε για να ταλαιπωρηθουμε, θα υπαρχουν ανα διαστηματα ομορφες στιγμες, αλλα το κυριως συναισθημα θα ειναι η δυστηχια! οποτε μην το σκεφτεστε παραπανω και μην κουραζεστε! ζειστε ο,τι νομιζει ο καθενας και αυτο ειναι ολο...ελπιζω να βοηθησα! 🤪

σαν να ακουω τον σοπενχαουερ τυπε 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ariel555 είπε

εγω ενα εχω να πω...χωνεψτε το ολοι οσο ποιο γρηγορα γινεται! στην ζωη ηρθαμε για να ταλαιπωρηθουμε, θα υπαρχουν ανα διαστηματα ομορφες στιγμες, αλλα το κυριως συναισθημα θα ειναι η δυστηχια! οποτε μην το σκεφτεστε παραπανω και μην κουραζεστε! ζειστε ο,τι νομιζει ο καθενας και αυτο ειναι ολο...ελπιζω να βοηθησα! 🤪

Παραθέτω, όχι αυτολεξεί, τα λόγια του ιδρυτή (70+) της εταιρείας που εργάζομαι και ο οποίος είναι εξαιρετικά επιτυχημένος, τουλάχιστον επαγγελματικά. 

"Η ζωή δεν είναι τίποτα άλλο εκτος από βαρεμάρα, κούραση, στεναχώρια, πόνος, αλλά και από λίγες στιγμές ευτυχίας οι οποίες σε γεμίζουν για όλη σου τη ζωή"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Σε μια χωρα χωρις ισες αξιες-ευκαιριες-δικαιωματα πως γινεται να το λες αυτο?

Και μια για να μιλάμε με αριθμούς, δείτε το δείκτη social inequality του ΟΑΣΑ για να καταλάβετε που κατατάσσεται η Ελλάδα στο χάσμα μεταξύ πλούσιων και φτωχών.

Υπάρχουν και χειρότερα βέβαια. Αν υπήρχαν χώρες από Βαλκάνια στο δείκτη, φαντάζομαι θα βλέπαμε παρόμοια και χειρότερα νούμερα.

http://www.oecdbetterlifeindex.org/topics/income/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Life is 10% how you make it and 90% how you take it. 

Αν βγάζεις λεφτά γκρινιάζεις που διαβάζεις / δουλεύεις πολύ, αν δεν βγάζεις λεφτά γκρινιάζεις που δεν έχεις λεφτά. Αν δεν έχει οικογένεια γκρινιάζεις που είσαι μόνος, αν έχεις που δεν έχεις χρόνο. Αν έχεις αυτοκίνητο γκρίνιαζεις για την κίνηση, αν δεν έχει που σε κουράζουν τα μέσα. Αν έχεις σπίτι γκρινιάζεις για το ενφια, αν δεν έχεις για το νοίκι. 

Το είδος μας εξελίσσεται κάτι εκατομμύρια χρόνια και κατέληξε το κυρίαρχο. Δεν θα το σταματήσει ούτε η κυβέρνηση, ούτε μια περίοδος φτώχιας. Είμαστε καλύτεροι από τους προηγούμενους και οι επόμενοι θα είναι καλύτεροι από εμάς. 

Διάλεξε αν θες να μιζεριαζεις ή να ζεις.

 

  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...