Προς το περιεχόμενο

Toyota Yaris Cross 2021


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει περίπτωση αυτοκίνητο make-to-order να παραδοθεί στην Ελλάδα εντός 1 μήνα, δε βγαίνει χρονικά κι απο θέμα logistics. Απλώς τότε που τα αυτοκίνητα έφευγαν σα ζεστό ψωμί, οι εταιρίες έκαναν μεγάλο stock. Επίσης τα περισσότερα αυτοκίνητα τότε είχαν έξτρα τα οποία έμπαιναν στην αντιπροσωπεία και όχι στο εργοστάσιο. Οπότε είχες πολύ καλές πιθανότητες να πετύχεις αυτό που ήθελες σε ετοιμοπαράδοτο (πρακτικά 20 ήμερες είναι χρόνος για ετοιμοπαράδοτο). 

Η Τογιότα, αν έκανε στοκ στην Ελλάδα, θα είχε τέτοιους χρόνους παράδοσης γιατί τα αυτοκίνητα της δε παίρνουν έξτρα στο εργοστάσιο αλλά μπαινουν πριν παραδοθούν στον πελάτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 509
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

 

Η Τογιότα, αν έκανε στοκ στην Ελλάδα, θα είχε τέτοιους χρόνους παράδοσης γιατί τα αυτοκίνητα της δε παίρνουν έξτρα στο εργοστάσιο αλλά μπαινουν πριν παραδοθούν στον πελάτη. 

  Και εγώ όταν ήταν να πάρω καινούργιο Toyota πριν 3 χρόνια, είχαν ένα ετοιμοπαράδοτο σε 15 μέρες και όταν ρώτησα αν υπάρχει κάποιο με δερμάτινο σαλόνι, μου είπαν οτι κανένα δεν έρχεται με δερματινο και οτι τα βάζουν οι ίδιοι σε κάποιον εξωτερικό συνεργατη (Connolly αν δεν κάνω λάθος), οπότε μου είπαν ότι μπορώ να πάρω το ίδιο αμάξι με δερμάτινο αν θέλω σαν extra.
Για αυτό και σε πολλά toyota δεν μπορείς να βάλεις σαν extra ανοιγόμενη ηλιοροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα το είδα από κοντά σε έκθεση. Μού άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Θα ήθελα να το δω και στο δρόμο οδηγικά.

Σήμερα, αν έριχνε κάποιος παραγγελία, θα έπαιρνε εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής (μη δεσμευτική) το Μάιο του 2023. 😂

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2022 στις 9:55 ΠΜ, G.bar είπε

  Και εγώ όταν ήταν να πάρω καινούργιο Toyota πριν 3 χρόνια, είχαν ένα ετοιμοπαράδοτο σε 15 μέρες και όταν ρώτησα αν υπάρχει κάποιο με δερμάτινο σαλόνι, μου είπαν οτι κανένα δεν έρχεται με δερματινο και οτι τα βάζουν οι ίδιοι σε κάποιον εξωτερικό συνεργατη (Connolly αν δεν κάνω λάθος), οπότε μου είπαν ότι μπορώ να πάρω το ίδιο αμάξι με δερμάτινο αν θέλω σαν extra.
Για αυτό και σε πολλά toyota δεν μπορείς να βάλεις σαν extra ανοιγόμενη ηλιοροφη.

Η Toyota το έχει φιλοσοφήσει πολύ με τις μεθόδους παραγωγής στα εργοστάσιά της, οι ιαπωνικές μέθοδοι είναι κεφάλαιο στο αντίστοιχο πανεπιστημιακό μάθημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Ναι, Yaris και Yaris Cross, εκτιμώμενη παράδοση σε 14 μήνες.

Ακριβως!

@MANOWARR1OR, πάρτο γιατί βλεπω  να πηγαίνουν στους 24 μήνες και κανένα χιλιαρικακι πάνω

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προχτεσινή επίσκεψή μου, που έγραφα παραπάνω, μού ανέφεραν εκτιμώμενη για Μάιο του 2023.

Σε χτεσινή φιλικών προσώπων, ακούω για μετακίνηση εκτιμώμενης σε Σεπτέμβριο του 2023. 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς παρεξήγηση αλλά το θεωρώ "χαζό" να δώσω παραγγελία για κάτι (στην προκειμένη αμάξι) με χρόνο αναμονής 1 - 1.5 χρόνο. Η λογική ότι μπορεί να πάρει επιπλέον αύξηση τιμής συνεπάγεται ότι γενικότερα εκτός της αγοράς αυτοκινήτου θα υπάρχουν εξελίξεις (οικονομία, καύσιμα, γεωπολιτική, τρόφιμα κτλ) κάτι που σημαίνει ότι βάζει τον αυτοκίνητο πίσω στις προτεραιότητες της πλειοψηφίας των ανθρώπων. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι σκέφτομαι εγώ.

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MANOWARR1OR είπε

@kostasgr78 Γνωρίζεις αν η αναμονή ισχύει για οποιαδήποτε διαμόρφωση;

Μεσοσταθμικά ναι. Προσωπικά ρώτησα την τωρινή εκτίμηση για τις 2 πρώτες εκδόσεις, αλλά μου ανέφερε ότι γενικά ισχύει το ίδιο για όλες τις εκδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Μεσοσταθμικά ναι. Προσωπικά ρώτησα την τωρινή εκτίμηση για τις 2 πρώτες εκδόσεις, αλλά μου ανέφερε ότι γενικά ισχύει το ίδιο για όλες τις εκδόσεις.

Κρίμα. Θα έρθω και εγώ σε επικοινωνία βέβαια με αντιπροσωπεία για να δω τι θα μου πούνε και αν όντως επιβεβαιώσουν θα κοιτάξω άλλες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, βλέπω ότι υπάρχει υψηλή ζήτηση παγκοσμίως.

Στο ελληνικό οικονομικό περιβάλλον, παραγγελία αυτοκινήτου τώρα και παραλαβή με μη κλειδωμένη τιμή σε 1,5 χρόνο, είναι επιλογή ρίσκου. Όχι μόνο για την τιμή, αλλά γιατί δεν ξέρουμε πλέον τί ξημερώνει, ειδικά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Γενικά, βλέπω ότι υπάρχει υψηλή ζήτηση παγκοσμίως.

Στο ελληνικό οικονομικό περιβάλλον, παραγγελία αυτοκινήτου τώρα και παραλαβή με μη κλειδωμένη τιμή σε 1,5 χρόνο, είναι επιλογή ρίσκου. Όχι μόνο για την τιμή, αλλά γιατί δεν ξέρουμε πλέον τί ξημερώνει, ειδικά εδώ.

Δηλαδή στην Toyota τα 21.300,00 € που κοστίζει η Active Hybrid έκδοση, εφόσον γίνει η παραγγελία, μπορεί να μεταβληθούν προς τα πάνω κατά τη διάρκεια αναμονής;

Στην Hyundai που πήγα τέλη 2021, μου είπαν ότι η τιμή κατωχυρώνεται εφόσον το κλείσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...