Προς το περιεχόμενο

Κάθετη πτώση για το bitcoin και την αγορά των κρυπτονομισμάτων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Δεν εχω καμια γνωση με crypto αλλα εχω μια απορια, λιγες μερες μετα την ανακοινωση της tesla οτι αναστελλει αγορες οχηματων μεσω bitcoin, ειχαν καμια εσωτερικη πληροφορηση για το τι θα επακολουθουσε η λειτουργησε καταλυτικα απαξιωνοντας στα ματια των αγορων κοινως χειραγωγηθηκε τινα με τετοιον τροπο?

Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έβαλα 50 ευρώ σε ένα νόμισμα πριν 3 μήνες από χρήματα που έκανα mining το 2017 είχα κάψει 10 ευρώ περίπου ρεύμα. Σε 40 μέρες έγιναν 1400 ευρώ 10 ευρώ του 2017 δηλαδή έγιναν 1400. Πήρα τα 300 στην τσέπη σε ευρω και τα άλλα τώρα αξίζουν 100 ευρώ γιατί έπεσε. Έχασα 1000 ευρώ η κέρδισα 300? Επειδή έχω υγεία λέω ότι κέρδισα 300 και καλή καρδιά. Αυτοί που παίζουν δικά τους χρήματα δουλεμένα με το μεροκάματο η περνουν δάνεια για να παίξουν και μετά τα χάνουν και κλαίνε κακό του κεφαλιού τους δεν βγαίνουν έτσι τα χρήματα. Ούτε lambo θα επερνα αν είχα εκατομμύρια ούτε θα άλλαζα κάτι. Απλά δεν θα είχα το άγχος πως θα πάει η κανονική μου δουλειά μου η πόσο θα με πάρει η εφορία ούτε lambo ούτε πισίνες κτλ χαζομάρες. Δεν βρίσκεται εκεί η ευτυχία. 

Αν κατάλαβα καλά δεν ξεκίνησες επένδυση με αρχική αγορά crypto, αλλά κατευθείαν με mining. Ξόδεψες τότε 10 ευρώ ρεύμα για mining και πούλησες στα 50 ευρώ, τα οποία έβαλες σε ένα νόμισμα πριν 3 μήνες.
Μην ξεχνάς όμως την ακόλουθη παράμετρο: πόσο κόστισε ο εξοπλισμός σου για το mining. Ίσως σε συνέφερνε να έμπαινες κατευθείαν με 50 ευρώ πριν 3 μήνες και να μην έκανες mining το 2017, αλλά τότε δεν θα είχες εμπειρία και γνώσεις γύρω από τα crypto.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Αν κατάλαβα καλά δεν ξεκίνησες επένδυση με αρχική αγορά crypto, αλλά κατευθείαν με mining. Ξόδεψες τότε 10 ευρώ ρεύμα για mining και πούλησες στα 50 ευρώ, τα οποία έβαλες σε ένα νόμισμα πριν 3 μήνες.
Μην ξεχνάς όμως την ακόλουθη παράμετρο: πόσο κόστισε ο εξοπλισμός σου για το mining. Ίσως σε συνέφερνε να έμπαινες κατευθείαν με 50 ευρώ πριν 3 μήνες και να μην έκανες mining το 2017, αλλά τότε δεν θα είχες εμπειρία και γνώσεις γύρω από τα crypto.

Είχα βάλει ένα 100αρικο κάποτε που τα έβγαλα πολλαπλάσια αλλά σε αυτό το νόμισμα έβαλα από αυτά που έκανα mining. Gamer είμαι και έκανα mining 3 4 ώρες τη μέρα το 2017 raven τα οποία τότε άξιζαν 20 ευρώ σήμερα έγιναν 200 και πούλησα τα 150 και τα 50 πήγαν σε αυτό το νόμισμα. Επένδυση 0 ευρώ δηλαδή μόνο ρεύμα. Το bitcoin το ήξερα το 2015 μέσα από μια ταινία το dope αλλά δεν με πήγε καν το μυαλό να αγοράσω και γενικά ασχολούμαι με υπολογιστες 25 χρόνια ψάχνομαι. Δεν πειράζει όμως υγεία και καλή καρδιά ότι βγάλαμε και θα βγάλουμε καλα είναι στεναχωριέμαι για αυτούς που χάνουν περιουσίες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Δεν εχω καμια γνωση με crypto αλλα εχω μια απορια, λιγες μερες μετα την ανακοινωση της tesla οτι αναστελλει αγορες οχηματων μεσω bitcoin, ειχαν καμια εσωτερικη πληροφορηση για το τι θα επακολουθουσε η λειτουργησε καταλυτικα απαξιωνοντας στα ματια των αγορων κοινως χειραγωγηθηκε τινα με τετοιον τροπο?

Τα crypto  γενικά επηρεάζονται εύκολα από γεγονότα που στο άπειρο μάτι φαίνονται άσχετα (πχ περίπτωση της Ζιμπάμπουε), αλλά και από οικοσυστήματα όπως επιχειρήσεις στον τομέα της τεχνολογίας και επενδυτικά funds της Wall Street.

Η κίνηση του Musk είναι παρόμοια με την κίνηση του Jack Ma της Alibaba,, ο οποίος εξαφανίστηκε και έπεσε η μετοχή και όταν εμφανίστηκε η μετοχή έκανε ράλι ανόδου. O Musk απ' ότι κατάλαβα θέλει να αγοράσει crypto πιο φτηνά. Το dogecoin δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει περισσότερο από τα πιο ισχυρά crypto. Λειτουργεί περισσότερο ως asset -  δούρειος ίππος, για κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Είχα βάλει ένα 100αρικο κάποτε που τα έβγαλα πολλαπλάσια αλλά σε αυτό το νόμισμα έβαλα από αυτά που έκανα mining. Gamer είμαι και έκανα mining 3 4 ώρες τη μέρα το 2017 raven τα οποία τότε άξιζαν 20 ευρώ σήμερα έγιναν 200 και πούλησα τα 150 και τα 50 πήγαν σε αυτό το νόμισμα. Επένδυση 0 ευρώ δηλαδή μόνο ρεύμα. Το bitcoin το ήξερα το 2015 μέσα από μια ταινία το dope αλλά δεν με πήγε καν το μυαλό να αγοράσω και γενικά ασχολούμαι με υπολογιστες 25 χρόνια ψάχνομαι. Δεν πειράζει όμως υγεία και καλή καρδιά ότι βγάλαμε και θα βγάλουμε καλα είναι στεναχωριέμαι για αυτούς που χάνουν περιουσίες. 

Νομίζω ότι αυτό που έκανες ήταν smart. Μακάρι ως στρατηγική να μπορούσες να το εφαρμόσεις μακροπρόθεσμα, βγάζοντας ένα σταθερό και λογικό κέρδος κάνοντας παράλληλα απόσβεση του αρχικού σου κεφαλαίου κάθε φορά. Και restart με νέο κεφάλαιο από τα κερδισμένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά έπρεπε να απαντήσω σε όλους αυτούς που σε παλιότερα θέματα σχετικά με το bitcoin δεν μπορούσαν να δεχτούν το γεγονός πως εμείς οι ταπεινοί δεν καταλαβαίναμε το πως θα προχωρήσει αυτή η κατάσταση με το φηφιακό νόμισμα... και μας έλεγαν το πόσο ηλίθιοι και χαζοί είμαστε και πως αν δεν ξέρουμε να μη μιλάμε... 

Δε βαριέσαι, ποιος ασχολείται με όλους αυτούς.

Επιτέλους η αρχή εμφανίστηκε και πολύ νωρίς μάλιστα, τα λέγαμε για τις κυβερνήσεις και τα μέσα για το πως μπορούν να μπλοκάρουν την κατάσταση ή όχι; 

Τα καλύτερα έρχονται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, svartevarg είπε

Νομίζω ότι αυτό που έκανες ήταν smart. Μακάρι ως στρατηγική να μπορούσες να το εφαρμόσεις μακροπρόθεσμα, βγάζοντας ένα σταθερό και λογικό κέρδος κάνοντας παράλληλα απόσβεση του αρχικού σου κεφαλαίου κάθε φορά. Και restart με νέο κεφάλαιο από τα κερδισμένα.

Αυτό προσπαθώ να κάνω δικά μου χρήματα μια φορά έβαλα το 2017 ένα 100αρικο και από τότε παιζω με αυτά με καμια 20αρια νομίσματα κάποια ανεβαίνουν καλά κάποια πέφτουν κάποια εξαφανίστηκαν. Συν τo mining που εκεί κάνω cashout κάθε μήνα δεν τα επενδύω αλλού. Δεν πάω για τα πολλά δεν έχω τέτοιες βλέψεις και δεν είμαι καθόλου τζογαδόρος μια φορα πήγα σε καζινο και δεν έπαιξα ούτε ένα ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nitroc είπε

Έλα να βρούμε vga ...😁

Πωλούνται κάτι τέτοιες voodoo στο 100αρικο πρέπει να παίζουν μέχρι metal slug mame και με overclock και fifa 99 από εκείνο που επερνες τον τερματοφυλακα και πήγαινες μέχρι την άλλη εστία χωρίς να μπορεί να σε πειράξει κανείς και έβαζες γκολ. 

 

 

KL_3DFX_Voodoo5_5500.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πωλούνται κάτι τέτοιες voodoo στο 100αρικο πρέπει να παίζουν μέχρι metal slug mame και με overclock και fifa 99 από εκείνο που επερνες τον τερματοφυλακα και πήγαινες μέχρι την άλλη εστία χωρίς να μπορεί να σε πειράξει κανείς και έβαζες γκολ. 

 

 

KL_3DFX_Voodoo5_5500.jpg

Γραφικά επιπέδου nintendo64 χωρίς ομίχλη.
Εναλλακτικά https://www.zeus-software.com/downloads/nglide

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, MTX είπε

υπάρχουν αυτά που αξίζει να επενδύσεις τα μετράς στα δάχτυλα ενός χεριού , τα υπόλοιπα είτε είναι scam είτε δεν προσφέρουνε τίποτα μακροπρόθεσμα αν τα μελετήσεις

Λάθη του πρωτάρη, η πληροφόρησή μου ήταν από redit και 9gag!

To ada το έμαθα όταν είχε ξεφύγει η τιμή. Εσύ σε ποια νομίσματα αναφέρεσαι πέρα από btc και eth?

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Τα crypto  γενικά επηρεάζονται εύκολα από γεγονότα που στο άπειρο μάτι φαίνονται άσχετα (πχ περίπτωση της Ζιμπάμπουε), αλλά και από οικοσυστήματα όπως επιχειρήσεις στον τομέα της τεχνολογίας και επενδυτικά funds της Wall Street.

Η κίνηση του Musk είναι παρόμοια με την κίνηση του Jack Ma της Alibaba,, ο οποίος εξαφανίστηκε και έπεσε η μετοχή και όταν εμφανίστηκε η μετοχή έκανε ράλι ανόδου. O Musk απ' ότι κατάλαβα θέλει να αγοράσει crypto πιο φτηνά. Το dogecoin δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει περισσότερο από τα πιο ισχυρά crypto. Λειτουργεί περισσότερο ως asset -  δούρειος ίππος, για κέρδη.

παραθετω ενα σχολιο χρηστη απο οικονομικο site, εχει μια λογικη ειδικα στο μαρκαρισμα της φρασης :D 

 

Αναφορά σε κείμενο

Και μονο το γεγονός ότι έχει τετοιες διακυμάνσεις χιλιάδων δολαρίων δείχνει πόσο φαιδρό είναι. Το παν στο νομισμα ειναι η σταθερότητα, έχω στην τσεπη ευρώ? εχω γιεν δολάρια, χρυσό? ξερω τι μου γίνεται και τι θα μου γίνεται σε 5 10 20 50 χρόνια. Το μπιτκοιν είναι ενα κακογουστο αστειο. Φανταστείτε η τεσλα μεχρι πριν λιγο καιρό πουλουσε με αυτή την ανοησία. Ενα αμαξι δλδ πουλήθηκε πριν λιγο καιρο 3 μπιτκοιν (180.000 δολαρια) και σήμερα η tesla έχει στο ταμειο 120.000. Μαλλον τους πιάσανε κότσους, Εξού και ο Ελον δηλωσε ότι σταματα να δεχεται κρυπρονομισματα για πωλήσεις..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, svartevarg είπε

Γραφικά επιπέδου nintendo64 χωρίς ομίχλη.
Εναλλακτικά https://www.zeus-software.com/downloads/nglide

 

Πλάκα πλάκα τι παιχνίδι κάναμε κάποτε με το n64. Mario 64 Pokemon stadium ακόμα έχω τη συλλεκτική κονσόλα με τον pikachu. Μην ξεχνάμε και GeForce now stadia για σοβαρές εναλλακτικές γιατί καταλαβαίνω το θέμα με τις gpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petasis είπε

Υπάρχουν στοιχεία που στηρίζουν αυτή την θέση; Γιατί εγώ είμαι της άποψης ότι το mining είναι η πηγή παγκόσμιας αναστάτωσης. Ξεκίνησε από τις κάρτες, πέρασε στα τροφοδοτικά, πλέον στους δίσκους όλων των τύπων, και σε λίγο στις τηλεοράσεις και συναφή. Όλοι θέλουν μερίδιο από την πίτα της αισχροκέρδιας.

Αν το mining είχε ξεκινήσει εντελώς τυχαία με την πανδημία και το κλείσιμο των εργοστασίων θα σου έλεγα ότι μπορεί να φταίει και το mining. Όμως το mining δεν είναι κάτι που ξεκίνησε εχτές. Ναι στην περίοδο της πανδημιας αυξήθηκε αλλά ως εκεί. 

Το έχω γράψει και στο παρελθόν από την αρχή της κρίσης στις κάρτες,  υπήρξε κακός σχεδιασμός στο λανσάρισμα στις νέες κάρτες,  συνέπεσε και με τις κονσόλες και με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, έκατσε και η πανδημία από πάνω και έγινε το έλα να δεις. 

Όσοι δεν έχετε gpu ή απλά θέλετε να αναβαθμισετε μην τα βάζετε με τους ανθρακωρυχους.

Τροφοδοτικα,  σκληροί δίσκοι κτλ δεν έχουν σχέση με το mining,  έχουν σχέση με αυτό που αναφέρω πιο πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...