Προς το περιεχόμενο

Ιδρυτής Telegram: Έχεις iPhone; Είσαι ψηφιακός σκλάβος της Apple


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Hellenicsun είπε

Να περάσει το επόμενο παρατράγουδο 

  Παρατράγουδο ο ιδρυτής μιας από τις μεγαλύτερες πλατφόρμες messaging, το ακούσαμε και αυτό

 

12 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Αυτο που δυσκολευεται να καταλαβει ο κοσμος ειναι οτι οι περισσοτεροι χρηστες ΔΕΝ εχουν την αναγκη να χρησιμοποιησουν κατι αλλο απο αυτο που προσφερει η apple γιατι πολυ απλα τους δινει οτι χρειαζονται. 
 

Γιατι να θελω αλλο store? Θα εχουν καλυτερη τιμη τα apps; Ποσο καλυτερη,  10 cents; Θα εχουν τα apps περασει απο αντιστοιχο review οπως γινεται τωρα; Γιατι να θελω αλλο backup cloud? Τι παραπανω θα προσφερει;

Το "μου αρέσει" ή "οι χρήστες δεν το χρειάζονται" πολύ απλά δεν αναιρεί το γεγονός, πως να το κάνουμε.

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα του τύπου για να χαρακτηρίζει «σκλάβους» τους κατόχους ios (λόγο του ότι η εφαρμογή του είναι εφαρμογή messaging) ακούει στο όνομα I MESSAGE.

 Τι να κάνουμε μεγάλε είναι καλύτερο.

Sorry που δεν μπορώ να το αλλάξω και είμαι σκλάβος της Apple (η οποία βέβαια δεν με υποχρεώνει να το χρησιμοποιώ ) αλλά εγώ το κάνω γιατί είναι το καλύτερο .

 Κομμουνιστικό καθεστώς μεγάλε είναι αν στο App Store της ΔΕΝ είχε άλλη εφαρμογή πλην της δίκης της .

 ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ όμως λυπάμαι αλλά είναι καπιταλιστικό το σύστημα της .

 Μπορείς να κάνεις καλύτερη εφαρμογή από τη δίκη της ;; ΚΑΝΕ και θα την χρησιμοποιήσουμε αν αξίζει .

 ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ όπως ξεπερασμένο λειτουργικό και μεσαίωνας λειτουργικό είναι να είχαμε να λέγαμε και φωνάζουν από μακρυά ΠΟΝΑΩ …..

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 13
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δημιουργός της εφαρμογής που απαιτεί να δώσεις το τηλέφωνό σου για να φτιάξεις λογαριασμό, μιλάει για ψηφιακούς σκλάβους. Ο τύπος είναι απλά ένας γελοίος ξεφτίλας, αφού φέρεται στους χρήστες του πολύ χειρότερα απ ό,τι φέρεται η Apple στους δικούς της.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Το πρόβλημα του τύπου για να χαρακτηρίζει «σκλάβους» τους κατόχους ios (λόγο του ότι η εφαρμογή του είναι εφαρμογή messaging) ακούει στο όνομα I MESSAGE.

 Τι να κάνουμε μεγάλε είναι καλύτερο.

Sorry που δεν μπορώ να το αλλάξω και είμαι σκλάβος της Apple (η οποία βέβαια δεν με υποχρεώνει να το χρησιμοποιώ ) αλλά εγώ το κάνω γιατί είναι το καλύτερο .

 Κομμουνιστικό καθεστώς μεγάλε είναι αν στο App Store της ΔΕΝ είχε άλλη εφαρμογή πλην της δίκης της .

 ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ όμως λυπάμαι αλλά είναι καπιταλιστικό το σύστημα της .

 Μπορείς να κάνεις καλύτερη εφαρμογή από τη δίκη της ;; ΚΑΝΕ και θα την χρησιμοποιήσουμε αν αξίζει .

 ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ όπως ξεπερασμένο λειτουργικό και μεσαίωνας λειτουργικό είναι να είχαμε να λέγαμε και φωνάζουν από μακρυά ΠΟΝΑΩ …..

Ο καπιταλισμός έχει ως βασική προϋπόθεση τον ανταγωνισμό. Εφόσον υπάρχει ένα στορ δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Άρα δεν είναι καπιταλισμος. Ουτε καν με την Κίνα μοιάζει αυτό που κάνει η Apple διότι και εκεί έχουν μάλλον καλύτερο καπιταλισμό από την δύση, μάλλον προς Στάλιν μοιάζει αυτό 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gougouftas είπε

Σκλάβος σου για πάντα μωρό μου
σκλάβος σου για πάντα να 'μαι
σκλάβος σου για πάντα θα μαι
σκλάβος σου για πάντα...

Έτσι πρέπει.. να δουλεύεις 30 ημέρες ή και 60 ημέρες (για κάποιους) απο το πρωί ως το βράδυ, για να ποζάρεις με ενα κινητό στο χέρι που θα αλλάζεις την επόμενη χρονιά. Γιατί τα iphone δεν κολλάνε όσο κ αν σκρολάρεις στο fb όλη μέρα. value for money.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και ψιλό ισχύει... βλέπω κόσμο το 2021 να αγοράζει iPhone 5-6 , μόνο και μόνο για να έχει iPhone. Το βρίσκω πολύ λυπηρό... δηλαδή τόσο "υποταγμένοι" ? δεν έχεις λεφτά? ε κράτα τα και στο μέλλον πάρε ένα low-specs iPhone 10 ξέρω γω.

Από κει και πέρα όμως κούρασαν όλες αυτές οι εταιρίες που κάνουν σχόλια του ποπου για το clout. Όπως είπε και ένα παιδί... Telegram στα 120hz LUL

 

4 hours ago, infamousjohn said:

Επικό το ότι μερικοί δεν καταλαβαίνουν τις επιπτώσεις ενός μονοπωλίου

Δεν πειράζει καταλαβαίνει η Ευρωπαϊκή Ένωση. Ναι αυτοί οι "παππούδες" που κράζουμε ότι δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία (άλλες γνώσεις θέλει το συγκεκριμένο τοπικ αλλά τέσπα).

Μπορεί να κράζετε/ουμε αλλά προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με όσα έχει κάνει η EE περί προσωπικών δεδομένων (GDPR) κι άλλα που έρχονται το 2022 που έχουν να κάνουν με μονοπωλιακές πρακτικές.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Macosj είπε

Ο καπιταλισμός έχει ως βασική προϋπόθεση τον ανταγωνισμό. Εφόσον υπάρχει ένα στορ δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Άρα δεν είναι καπιταλισμος. Ουτε καν με την Κίνα μοιάζει αυτό που κάνει η Apple διότι και εκεί έχουν μάλλον καλύτερο καπιταλισμό από την δύση, μάλλον προς Στάλιν μοιάζει αυτό 

το διάβασα δυο τρεις φορές για να καταλάβω τι θες να πεις.  Δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά στον καπιταλισμό αρκεί να κοιτάξεις γύρω σου ότι οι τιμές στα προϊόντα  τείνουν στο ίδιο μέγεθος. Υπάρχει μαφιόζικη πολίτικη . Ένα απλό παράδειγμα είναι ότι αφού όλα τα τυχερά παίγνια τύπου joker , λοττο κτλ έχουν μεγάλη γκανιότα , κερδίζουν λίγοι πολλά.   εσύ θα είχες ανταγωνισμό αν έκανες ένα που κέρδιζαν πολλοί από λίγα. Μπορείς όμως  Θεωρητικά  Πρακτικά ΟΧΙ. Η διάφορα του δυτικού καπιταλισμού με του ασιατικού, είναι οτι αμερικάνικος είναι επιθετικός δεν το νοιάζει το αύριο  καταστρέφει και έρχεται και λέει θα τα φτιάξω.   Οι κινεζοι  έχουν μια κεντρική εξουσία και μια επεκτατική πολίτικη με σχέδιο και εμπορική πονηριά. και οι δυο παράγουν προϊόντα  άλλα δεν πληρώνουν τους εργαζόμενους για να μπορούν να τα αγοράσουν Τώρα αυτό το φίδι που τρώει τη ουρά του,  βάζουν τους φτωχούς να το λύσουν και υποκρίνονται πως δεν υπάρχει πρόβλημα.  Στάλιν  ρωσσια πιο αγαπητος από Λενιν στο λαο πήρε την εξουσία μετά η στον τον β παγκόσμιο πόλεμο νομίζω. δεν παίζει σε αυτό το έργο Η ρωσσια  δεν έκανε οικονομικο άνοιγμα στα σύνορα της όπως η κίνα και δεν άντεξε το καινούργιο το iphone της εποχής να μην το έχει. Το θέμα είναι εμείς περνάμε καλά? το πρόβλημα στο  δυτικό άνθρωπο είναι αν θα διαλέξει android - ios η να κάνει αυτό που του αρέσει να μην αρρωσταίνει από μέσα του  στην δουλειά και να αμείβεται αξιοπρεπώς ώστε να νιώθει ελεύθερος και όχι να του λένε είσαι που είσαι σκλαβάκι σε αφηνω να διαλέξεις πως θα με πληρώσεις το καγκελακι σου που θα σε σώσει απο την γαμοζωη σου που σου την έχω κάνει ποδήλατο  σε iphone η Android παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gianniskks είπε

Όσο οι χρήστες iOS θα πατάνε το κουμπάκι για «μη ανίχνευση» τόσο θα ακούμε τέτοιες δηλώσεις. 

Θα φανε και αλλα ταρακουνηματα στο μελλον με το tracking και το privacy και θα συνεχισουν να λενε. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Macosj είπε

Ο καπιταλισμός έχει ως βασική προϋπόθεση τον ανταγωνισμό. Εφόσον υπάρχει ένα στορ δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Άρα δεν είναι καπιταλισμος. Ουτε καν με την Κίνα μοιάζει αυτό που κάνει η Apple διότι και εκεί έχουν μάλλον καλύτερο καπιταλισμό από την δύση, μάλλον προς Στάλιν μοιάζει αυτό 

Ότι πεις ..

 Χαλάω εγώ χατίρι Στάλιν θέλεις να το ονομάσεις; 
 Στάλιν ονόμασε το.

Οπως και ο παίχτης της telegram έτσι και εσυ θα έχετε τους λόγους σας .

 Για τους δικούς του τοποθετήθηκα.

Για τους δικούς σου δεν έχω σκοπό ..

 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Πομπώδης φράση το "ψηφιακός σκλάβος" αλλά το ότι ο χρήστης του iOS είναι υποχείριο σε κάθε κανόνα της Apple είναι δεδομένο, έχει στο κινητό του ΜΟΝΟ ό,τι επιτρέπει ρητά η Apple. Για να προλάβω τις γνωστές απαντήσεις "ναι αλλά εγώ έτσι το θέλω", ναι οκ εσένα μπορεί να σου αρέσει αλλά δεν αναιρεί το πόσο έλεγχο έχει η Apple στην συσκευή σου

ναι γιατί στα άλλα δεν έχει? με την άλλη έννοια ...Σκλάβοι είμαστε της τεχνολογίας γενικά. Άμα δεν έχουμε Internet νομίζουμε ότι θα πεθάνουμε σε 2 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...