Προς το περιεχόμενο

Ιδρυτής Telegram: Έχεις iPhone; Είσαι ψηφιακός σκλάβος της Apple


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, TheoAlex50 είπε

Τι άλλο χρειάζεται να κάνεις στα android που απαιτεί root και δεν μπορείς να το κάνεις χωρίς να κάνεις root? Πέραν των custom rom. 

...Γελάω. Αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Ώριμη συζήτηση δεν κάνουμε? Αν υποστηρίζεις κάτι και δεν μπορείς να απαντήσεις μην το λες καν.

Ώριμη συζήτηση ΔΕΝ κάνουμε. Εαν κάναμε, θα λάμβανες υπόψη όσα έγραψες 3 μηνύματα πιο πάνω και όσα σου απαντήσαμε.
Τώρα απλά γελάμε.

Επαναλαμβάνω, μετά το "επιχείρημά" σου νομίζω οτι το συγκεκριμένο thread έχει λήξει. Ξεκάθαρα στο ios χρειάζονται πολύ λιγότερα πράγματα που απαιτούν root - για παράδειγμα, όντως δεν έρχεται με ένα μάτσο ανεπιθύμητες εφαρμογές, οι οποίες απαιτούν root για να σβήσεις. Το android εαν δεν έχεις κάνει root και δεν το έχεις σε developer mode είναι επικίνδυνο για την ιδιωτικότητά σου.

Στο έκανα πολύ λιανά για να πάμε όλοι παρακάτω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει νόημα να κάνουμε κάποια διαμαχη Android-Apple. Έτσι και αλλιώς πολλά μέλη του ινσομνια πέφτουν σε αυτη την τακτική, κυρίως γιατί υποστηρίζουν η την μια η την άλλη πλευρά. Εννοείται ότι αν πιστεύεις ότι η Apple τα έχει όλα όπως πρέπει και σου αφηνει όση ελευθερία θέλει (θέλεις*) στο οικοσύστημα της παραμένεις εκεί. Καλή συνέχεια από εμένα. 

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βρε παιδιά μη μου ταράζεστε!

Υπάρχουν επιλογές για τους χρήστες που θέλουν να είναι ελεύθεροι απο δεσμά και περιορισμούς! Μία από αυτές είναι το Android και οι συσκευές που το ενσωματώνουν. Με αυτό τον τρόπο έχεις πάντα σύγχρονο hardware που λειτουργεί γρήγορα, σταθερά και αξιόπιστα καθώς και ένα λειτουργικό που δημιουργήθηκε για ελεύθερους χρήστες που θέλουν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και τα προσωπικά τους δεδομένα να παραμένουν στις συσκευές τους και να μην πέφτουν στα χέρια τρίτων κλπ!

Problem solved! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Βρε παιδιά μη μου ταράζεστε!

Υπάρχουν επιλογές για τους χρήστες που θέλουν να είναι ελεύθεροι απο δεσμά και περιορισμούς! Μία από αυτές είναι το Android και οι συσκευές που το ενσωματώνουν. Με αυτό τον τρόπο έχεις πάντα σύγχρονο hardware που λειτουργεί γρήγορα, σταθερά και αξιόπιστα καθώς και ένα λειτουργικό που δημιουργήθηκε για ελεύθερους χρήστες που θέλουν τον απόλυτο έλεγχο και τα προσωπικά τους δεδομένα να παραμένουν στις συσκευές τους και να μην πέφτουν στα χέρια τρίτων κλπ!

Problem solved! 

Καμία ταραχή χάχα, απλή συζήτηση με τα αγαπητά μέλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Δεν εχει νόημα να κάνουμε κάποια διαμαχη Android-Apple. Έτσι και αλλιώς πολλά μέλη του ινσομνια πέφτουν σε αυτη την τακτική, κυρίως γιατί υποστηρίζουν η την μια η την άλλη πλευρά. Εννοείται ότι αν πιστεύεις ότι η Apple τα έχει όλα όπως πρέπει και σου αφηνει όση ελευθερία θέλει (θέλεις*) στο οικοσύστημα της παραμένεις εκεί. Καλή συνέχεια από εμένα. 

Εαν δεν έχει νόημα, γιατί στα μηνύματά σου κάνεις σύγκριση μεταξύ των δυο?
Βλέπω κολλημένους εδω μέσα και οκ, να το δεις οπαδικά, δεν έχω θέμα, αλλά να μη λέμε και ψέματα στον εαυτό μας.

Τι να το κάνω το "σύγχρονο hardware" αν μετά απο 2 χρόνια δε θα παίρνει updates η συσκευή? Τι να το κάνω το "δικαίωμα επιλογής" όταν η συσκευή έρχεται παραφουσκωμένη με άκυρες εφαρμογές που στέλνουν τα δεδομένα μου στη Google, στον Κατασκευαστή και στην Κίνα? Και για να τις αφαιρέσω πρέπει να έχω root?

Εαν δεν καταλαβαίνεις οτι είσαι πολύ πιο ελεύθερος όταν δεν σε παρακολουθούν 2 εταιρίες και 10 χώρες, έχουμε κάποιο θέμα στον ορισμό της ελευθερίας.

Και μιας και δεν είσαστε πρόβατα οι οπαδοί του android, απαιτείστε απο την Google να φτιάξει ένα αντίστοιχο tracking prevention σύστημα!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Καμία ταραχή χάχα, απλή συζήτηση με τα αγαπητά μέλη. 

Ε, το καμια ταραχη δεν παιζει.

Οταν το θεμα παει στο apple vs all τοτε τα στρατοπεδα ειναι ετοιμοπολεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, intensobank είπε

Ε, το καμια ταραχη δεν παιζει.

Οταν το θεμα παει στο apple vs all τοτε τα στρατοπεδα ειναι ετοιμοπολεμα.

 

Φίλε εμένα δεν με νοιάζει καθόλου, όταν βλέπω κάποιον έντονα βαμμένο με το ένα στρατόπεδο απλά σταματάω να απαντάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, TheoAlex50 είπε

Φίλε εμένα δεν με νοιάζει καθόλου, όταν βλέπω κάποιον έντονα βαμμένο με το ένα στρατόπεδο απλά σταματάω να απαντάω. 

Και εγω μαζι σου.

Οταν ομως <<την λες>> σε καποιον που εχει δωσει αρκετα λεφτα για να παρει ενα καλο τηλεφωνο οτι το κινητο του ειναι ενα με την πλεμπα στο πατωμα , οταν του το κανεις κινεζικο***(παρακαλω δες τελος κειμενου),

τοτε μην περιμενεις να κατσει φρονιμα.

Δεν ξερω αν με εννοεις.

Οταν αφορα τις αγαπημενες μας μαρκες/εταιριες τοτε γινομαστε ολοι λιγο πολυ παιδια. Τις μετραμε δηλαδη αν γινομαι κατανοητος.

***Παπατρεχα μαιντανε το ξερω οτι ολα κατασκευαζονται στην κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, intensobank είπε

Και εγω μαζι σου.

Οταν ομως <<την λες>> σε καποιον που εχει δωσει αρκετα λεφτα για να παρει ενα καλο τηλεφωνο οτι το κινητο του ειναι ενα με την πλεμπα στο πατωμα , οταν του το κανεις κινεζικο***(παρακαλω δες τελος κειμενου),

τοτε μην περιμενεις να κατσει φρονιμα.

Δεν ξερω αν με εννοεις.

Οταν αφορα τις αγαπημενες μας μαρκες/εταιριες τοτε γινομαστε ολοι λιγο πολυ παιδια. Τις μετραμε δηλαδη αν γινομαι κατανοητος.

***Παπατρεχα μαιντανε το ξερω οτι ολα κατασκευαζονται στην κινα

Εγώ απλά βλέπω 2 χρήστες εδω μέσα που έγραψαν ψέματα, τους είπαν οτι γράφουν ψέματα, και όταν είδαν οτι δεν τους παίρνει, άρχισαν να λένε για "βαμένους χρήστες".

Το να βάζεις ταμπέλες για να κοιμάσαι τον ύπνο του "δικαίου" είναι ο ορισμός του οπαδισμού. Και είναι και λίγο αστείο, μεταξύ μας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, intensobank είπε

Και εγω μαζι σου.

Οταν ομως <<την λες>> σε καποιον που εχει δωσει αρκετα λεφτα για να παρει ενα καλο τηλεφωνο οτι το κινητο του ειναι ενα με την πλεμπα στο πατωμα , οταν του το κανεις κινεζικο***(παρακαλω δες τελος κειμενου),

τοτε μην περιμενεις να κατσει φρονιμα.

Δεν ξερω αν με εννοεις.

Οταν αφορα τις αγαπημενες μας μαρκες/εταιριες τοτε γινομαστε ολοι λιγο πολυ παιδια. Τις μετραμε δηλαδη αν γινομαι κατανοητος.

***Παπατρεχα μαιντανε το ξερω οτι ολα κατασκευαζονται στην κινα

Ναι εννοείται ότι αν την πουν για το κινητό μου θα προσπαθήσω να τους εξηγήσω με καλό τρόπο που κάνουν λάθος. Αν θελει ο άλλος βέβαια θα σου βγάλει ότι ψείρα χρειαστεί για να βγει κακή ή συσκευή και το οικοσύστημα της.  Το έχω πει και σε άλλα σχόλια σε άλλα ποστ, όλοι τα δεδομένα μας θέλουν, δεν γλυτώνουμε πουθενά. Από εκεί και πέρα Android σε βολεύει, iPhone σε βολεύει, όπου θες πας. Προσωπικά δεν βλέπω λόγο να δώσω τα λεφτά μου στην Apple και να μην έχω την ελευθερία του Android να κάνω ότι γουστάρω. Από εκεί και πέρα ναι, όντως όλα στην Κίνα φτιάχνονται. Σε κατάστημα τεχνολογίας δουλεύω και μου χτυπάει κάπως όταν μου λέει κάποιος "φέρε μου κάτι αλλά όχι κινέζικο". 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, icystack είπε

Εγώ απλά βλέπω 2 χρήστες εδω μέσα που έγραψαν ψέματα, τους είπαν οτι γράφουν ψέματα, και όταν είδαν οτι δεν τους παίρνει, άρχισαν να λένε για "βαμένους χρήστες".

Το να βάζεις ταμπέλες για να κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου είναι ο ορισμός του οπαδισμού.

Ε, καλα τωρα.

Αμα δεν κουνηθουμε και λιγο να αναψουνε τα αιματα δεν γινεται δουλεια.

Μονο ετσι μαθαινουμε.

 

1 λεπτό πριν, TheoAlex50 είπε

Ναι εννοείται ότι αν την πουν για το κινητό μου θα προσπαθήσω να τους εξηγήσω με καλό τρόπο που κάνουν λάθος. Αν θελει ο άλλος βέβαια θα σου βγάλει ότι ψείρα χρειαστεί για να βγει κακή ή συσκευή και το οικοσύστημα της.  Το έχω πει και σε άλλα σχόλια σε άλλα ποστ, όλοι τα δεδομένα μας θέλουν, δεν γλυτώνουμε πουθενά. Από εκεί και πέρα Android σε βολεύει, iPhone σε βολεύει, όπου θες πας. Προσωπικά δεν βλέπω λόγο να δώσω τα λεφτά μου στην Apple και να μην έχω την ελευθερία του Android να κάνω ότι γουστάρω. Από εκεί και πέρα ναι, όντως όλα στην Κίνα φτιάχνονται. Σε κατάστημα τεχνολογίας δουλεύω και μου χτυπάει κάπως όταν μου λέει κάποιος "φέρε μου κάτι αλλά όχι κινέζικο". 😛

Η αληθεια ειναι οτι καμια φορα και εμενα μου την σπανε μερικα πραγματα χρονια τωρα.

Οπως αυτο με την μουσικη. Στα samsung που ειχα κατα καιρους συνδεση με το pc και τακ ολα κομπλε.

Ενα απο αυτα που μου ερχονται  πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, intensobank είπε

Ε, καλα τωρα.

Αμα δεν κουνηθουμε και λιγο να αναψουνε τα αιματα δεν γινεται δουλεια.

Μονο ετσι μαθαινουμε.

 

Μακάρι να μαθαίναμε φίλτατε.
Δυστυχώς το cognitive dissonance πολλών εδώ μέσα ξεπερνάει κάθε όριο. Και θέλει να το παίζει δίκαιος, και γράφει αρλούμπες για τη τεχνολογία που υποστηρίζει και δεν δέχεται να δει την αλήθεια βάζοντας ταμπέλες.

Φτάσαμε να υπάρχουν κινητά που σου επιβάλλουν να βλέπεις διαφημίσεις για να τα χρησιμοποιείς και στέλνουν κάθε κίνησή σου σε 2-3 εταιρίες - αλλά οκ, αν είσαι προγραμματιστής μπορείς να τροποποιήσεις το launcher. Ελευθερία.

Αυτά βλέπει η Apple και χρεώνει ο,τι της κατέβει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...