Προς το περιεχόμενο

Ιδρυτής Telegram: Έχεις iPhone; Είσαι ψηφιακός σκλάβος της Apple


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, icystack είπε

Ποιός είναι πιο σκλάβος? Αυτός που κατεβάζει εφαρμογές απο ένα "μονοπωλιακό" app store, ή αυτός που μοιράζει τα προσωπικά του δεδομένα σε 10 επιχειρησάρες στα φανερά και σε αμέτρητες άλλες μέσω τεχνολογιών τύπου CarrierIQ? Πάρτε Huawei παιδιά, σας "απελευθερώνει"!

Κάπου να αφήναμε τα οπαδικά στην άκρη, μια και τα δεδομένα μας δεν είναι μπάλα? Αυτές οι δηλώσεις είναι επειδή η Apple ξέκοψε το tracking. Θα έπρεπε να ζητάτε αντίστοιχα features και για τo Android, αντί να σχολιάζετε για αλυσίδες.

Και οι δύο περιπτώσεις που ανέφερες είναι εξίσου σκλάβοι. Δε μπορώ να βρω ένα μέτρο σύγκρισης του ποιος είναι πιο πολύ σκλάβος από τον άλλο. Πώς μετριέται;

Τα Huawei Mobile Services (HMS), ο αντικαταστάτης των Google Services στα Huawei κινητά έχουν αρκετούς trackers, άρα μια χαρά μαζεύουν και αυτοί δεδομένα.

Η Apple, όπως και η Google, θέλει τα δεδομένα των χρηστών της για τον εαυτό της και μόνο. Δε θέλει να τα μοιράζεται. Γι αυτό και "ξεκόβει" τους trackers ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ...

Και η Google σου επιτρέπει να κόβεις τα δικαιώματα των εφαρμογών ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, όχι τα δικά της... Αν το κάνεις στις δικές τις εφαρμογές τίποτα δε δουλεύει σωστά. Είναι τόσο βαθιά ενσωματωμένες στο Google Android που η μόνη λύση είναι να πας σε custom ROMs, όπου όλες οι εφαρμογές είναι ανοικτού κώδικα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Και οι δύο περιπτώσεις που ανέφερες είναι εξίσου σκλάβοι. Δε μπορώ να βρω ένα μέτρο σύγκρισης του ποιος είναι πιο πολύ σκλάβος από τον άλλο. Πώς μετριέται;

Τα Huawei Mobile Services (HMS), ο αντικαταστάτης των Google Services στα Huawei κινητά έχουν αρκετούς trackers, άρα μια χαρά μαζεύουν και αυτοί δεδομένα.

Η Apple, όπως και η Google, θέλει τα δεδομένα των χρηστών της για τον εαυτό της και μόνο. Δε θέλει να τα μοιράζεται. Γι αυτό και "ξεκόβει" τους trackers ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ...

Και η Google σου επιτρέπει να κόβεις τα δικαιώματα των εφαρμογών ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, όχι τα δικά της... Αν το κάνεις στις δικές τις εφαρμογές τίποτα δε δουλεύει σωστά. Είναι τόσο βαθιά ενσωματωμένες στο Google Android που η μόνη λύση είναι να πας σε custom ROMs, όπου όλες οι εφαρμογές είναι ανοικτού κώδικα.

Ναι δεν λέμε κάτι διαφορετικό - μόνο το οτι η αρλούμπα που πέταξε ο κυρ-Telegram είναι άσχετη με το πραγματικό θέμα. Εγώ θα έλεγα οτι ανεξάρτητα του app store, το πόσοι παίζουν με τα δεδομένα σου είναι ενδεικτικό του πόσο έχεις προϊοντοποιηθεί.

 Απλά εδώ να αναφέρω οτι η Google δε σου δίνει εργαλείο να κόψεις το tracking. Το no track feature δεν έχει να κάνει με τα permissions. Ουσιαστικά to  ios κάνει spoof τους identifiers που δίνει σε κάθε εφαρμογή, ώστε να μη μπορεί ένα ad/tracking network να κάνει correlate τη δραστηριότητα σου μεταξύ εφαρμογών. Είσαι διαφορετικός χρήστης για κάθε εφαρμογή. Προφανώς η Google δε θέλει να υλοποιήσει κάτι τέτοιο, γιατί αυτό που πουλάει είναι τα ads μέσα απο το ad network της - θέλει να μπορεί να βλέπει τη συμπεριφορά σου μέσα απο κάθε εφαρμογή που χρησιμοποιεί το ad network της.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι καταπληκτικό πως όταν η κουβέντα πάει στο πόσο κακός είναι κάποιος και το τι κάνει, μπαίνουν κάποιοι άλλοι και λένε ''μα ο άλλος είναι χειρότερος''. η κουβέντα δεν γίνεται για τον άλλο και τα προβλήματά του, γίνεται για το μήλο. όταν πάμε να μιλήσουμε για τους άλλους, τότε θα τα χώσουμε στους άλλους. είναι μία εντελώς παρελκυστική τακτική που χρησιμοποιούν πολλοί για να αποπροσανατολίσουν και να τραβήξουν την κουβέντα αλλού.

αυτά που λέει ο κύριος έχει δίκιο; έχει. ούτε καν καλώδιο μπορείς να αγοράσεις που δεν έχει το μήλο πάνω. λογισμικό; εντελώς κλειστό. ούτε συσκευή δεν μπορείς να πάρεις και να περάσεις νόμιμα εκδόσεις του μήλου (για τους υπολογιστές θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα αλλά ουσιαστικά δεν σου αφήνει καμία επιλογή ΚΑΙ ΕΚΕΙ). κάποια στιγμή είχα απορήσει που το μήλο χρησιμοποιούσε bluetooth και δεν είχε βάλει δικό του πρωτόκολλο ασύρματης επικοινωνίας. ίσως θα είναι η επόμενη ''επανάσταση''

1 ώρα πριν, Hellenicsun είπε

Θα διαβάσεις κι άλλα - όσο φροντίζει ο ίδιος να δίνει δικαιώματα μέσω δηλώσεων κι εκφράσεων επιπέδου πεντάχρονου που του πήραν το γλειφιτζούρι του.

Η χρονική στιγμή δε, που επιλέγει να κάνει αυτές τις "δηλώσεις" είναι τουλάχιστον ύποπτη.

ποια είναι η ύποπτη στιγμή δηλαδή; όλες οι στιγμές είναι ή ύποπτες ή κρίσιμες από ότι έχω καταλάβει το τελευταίο διάστημα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, james01gr είπε

είναι καταπληκτικό πως όταν η κουβέντα πάει στο πόσο κακός είναι κάποιος και το τι κάνει, μπαίνουν κάποιοι άλλοι και λένε ''μα ο άλλος είναι χειρότερος''. η κουβέντα δεν γίνεται για τον άλλο και τα προβλήματά του, γίνεται για το μήλο. όταν πάμε να μιλήσουμε για τους άλλους, τότε θα τα χώσουμε στους άλλους. είναι μία εντελώς παρελκυστική τακτική που χρησιμοποιούν πολλοί για να αποπροσανατολίσουν και να τραβήξουν την κουβέντα αλλού.

αυτά που λέει ο κύριος έχει δίκιο; έχει. ούτε καν καλώδιο μπορείς να αγοράσεις που δεν έχει το μήλο πάνω. λογισμικό; εντελώς κλειστό. ούτε συσκευή δεν μπορείς να πάρεις και να περάσεις νόμιμα εκδόσεις του μήλου (για τους υπολογιστές θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα αλλά ουσιαστικά δεν σου αφήνει καμία επιλογή ΚΑΙ ΕΚΕΙ). κάποια στιγμή είχα απορήσει που το μήλο χρησιμοποιούσε bluetooth και δεν είχε βάλει δικό του πρωτόκολλο ασύρματης επικοινωνίας. ίσως θα είναι η επόμενη ''επανάσταση''

ποια είναι η ύποπτη στιγμή δηλαδή; όλες οι στιγμές είναι ή ύποπτες ή κρίσιμες από ότι έχω καταλάβει το τελευταίο διάστημα

Φυσικά και δεν έχει δίκιο. Δεν σε κάνει "σκλάβο" το κλειστό app store. Και καλώδιο μπορείς να αγοράσεις και μπαταρία απο τρίτο μπορείς να βάλεις και λογισμικό μπορείς να εγκαταστήσεις με side load και με πειρατικό app store (αν το rootάρεις - ο ίδιος περιορισμός ισχύει και στο android). Δεν είσαι σκλάβος κανενός με ένα κλειστό σύστημα. Όταν σε εκμεταλλεύονται για τα δεδομένα σου και σε αναγκάζουν πχ να βλέπεις διαφημίσεις για να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου - τότε είσαι σκλάβος.

Αλλά ναι, "τώρα μιλάμε για το μήλο". Για να το πω κομψά, το βλέπεις λίγο μυωπικά το ζήτημα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, james01gr είπε

είναι καταπληκτικό πως όταν η κουβέντα πάει στο πόσο κακός είναι κάποιος και το τι κάνει, μπαίνουν κάποιοι άλλοι και λένε ''μα ο άλλος είναι χειρότερος''. η κουβέντα δεν γίνεται για τον άλλο και τα προβλήματά του, γίνεται για το μήλο. όταν πάμε να μιλήσουμε για τους άλλους, τότε θα τα χώσουμε στους άλλους. είναι μία εντελώς παρελκυστική τακτική που χρησιμοποιούν πολλοί για να αποπροσανατολίσουν και να τραβήξουν την κουβέντα αλλού.

αυτά που λέει ο κύριος έχει δίκιο; έχει. ούτε καν καλώδιο μπορείς να αγοράσεις που δεν έχει το μήλο πάνω. λογισμικό; εντελώς κλειστό. ούτε συσκευή δεν μπορείς να πάρεις και να περάσεις νόμιμα εκδόσεις του μήλου (για τους υπολογιστές θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα αλλά ουσιαστικά δεν σου αφήνει καμία επιλογή ΚΑΙ ΕΚΕΙ). κάποια στιγμή είχα απορήσει που το μήλο χρησιμοποιούσε bluetooth και δεν είχε βάλει δικό του πρωτόκολλο ασύρματης επικοινωνίας. ίσως θα είναι η επόμενη ''επανάσταση''

ποια είναι η ύποπτη στιγμή δηλαδή; όλες οι στιγμές είναι ή ύποπτες ή κρίσιμες από ότι έχω καταλάβει το τελευταίο διάστημα

Δεν ξέρω αν στο είπανε αλλά και στα iphone μπορείς να αγοράσεις ότι καλώδιο και ότι ακουστικά  θέλεις, να βάλεις μαϊμού οθόνη, μαϊμού μπαταρία και μαϊμού κάμερα αν γουστάρεις! Επίσης μπορείς να το κάνεις jailbreak και να κατεβάσεις ότι εφαρμογή θέλεις από πλάγιο store. Και στο android από οσο ξέρω χρειάζεται root για να κάνεις ότι γουστάρεις.

Όσο γιατί αυτός ο κύριος θυμήθηκε τώρα να κάνει αυτές τις δηλώσεις, μάλλον βγήκε αυτή  η ωραία ειδιποιησούλα στην εφαρμογή του από το ios για το αν θέλουν οι χρήστες να κάνει tracking η εφαρμογή του ή όχι και αγχωθηκε!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Δεν ξέρω αν στο είπανε αλλά και στα iphone μπορείς να αγοράσεις ότι καλώδιο και ότι ακουστικά  θέλεις, να βάλεις μαϊμού οθόνη, μαϊμού μπαταρία και μαϊμού κάμερα αν γουστάρεις! Επίσης μπορείς να το κάνεις jailbreak και να κατεβάσεις ότι εφαρμογή θέλεις από πλάγιο store. Και στο android από οσο ξέρω χρειάζεται root για να κάνεις ότι γουστάρεις.

Όσο γιατί αυτός ο κύριος θυμήθηκε τώρα να κάνει αυτές τις δηλώσεις, μάλλον βγήκε αυτή  η ωραία ειδιποιησούλα στην εφαρμογή του από το ios για το αν θέλουν οι χρήστες να κάνει tracking η εφαρμογή του ή όχι και αγχωθηκε!

Σίγουρα αγχώθηκε, γιατί στατιστικά μόνο 5-10% των χρηστών δηλώνει "ναι, θέλω να με παρακολουθείς" για την εφαρμογή του facebook - πόσο μάλλον σε εφαρμογές που δεν έχουν κανένα απολύτως λόγο να σε παρακολουθούν, όπως οι εφαρμογές επικοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Απλα για να μην εχουμε απορια απο που βγαινουνε τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

41 λεπτά πριν, james01gr είπε

 

αυτά που λέει ο κύριος έχει δίκιο; έχει. ούτε καν καλώδιο μπορείς να αγοράσεις που δεν έχει το μήλο πάνω. λογισμικό; εντελώς κλειστό. ούτε συσκευή δεν μπορείς να πάρεις και να περάσεις νόμιμα εκδόσεις του μήλου (για τους υπολογιστές θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα αλλά ουσιαστικά δεν σου αφήνει καμία επιλογή ΚΑΙ ΕΚΕΙ). κάποια στιγμή είχα απορήσει που το μήλο χρησιμοποιούσε bluetooth και δεν είχε βάλει δικό του πρωτόκολλο ασύρματης επικοινωνίας. ίσως θα είναι η επόμενη ''επανάσταση''

ποια είναι η ύποπτη στιγμή δηλαδή; όλες οι στιγμές είναι ή ύποπτες ή κρίσιμες από ότι έχω καταλάβει το τελευταίο διάστημα

Οχι φιλε μου εισαι λαθος...

Οταν αγοραζεις ενα hyundai δεν εχεις την απαιτηση να μπορεις να βαλεις παρμπριζ απο renault. ουτε καθισμα απο fiat. ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ παραλογο.

 

Η εκαστοτε εταιρια προκαθοριζει τις προδιαγραφες των προιοντων της.. Σου κανει? το αγοραζεις.. δεν σου κανει? δεν το αγοραζεις.. ΤΟΣΟ απλα... 

Επιλογες και εναλακτικες υπαρχουν απειρες.

Εαν σε εξαναγκαζε να αγορασερις το προιον της ΤΟΤΕ εισαι σκλαβος της. 

ΟΛΑ τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφίες.

Επεξ/σία από Tsakalos!
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Αυτο που δυσκολευεται να καταλαβει ο κοσμος ειναι οτι οι περισσοτεροι χρηστες ΔΕΝ εχουν την αναγκη να χρησιμοποιησουν κατι αλλο απο αυτο που προσφερει η apple γιατι πολυ απλα τους δινει οτι χρειαζονται. 
 

Γιατι να θελω αλλο store? Θα εχουν καλυτερη τιμη τα apps; Ποσο καλυτερη,  10 cents; Θα εχουν τα apps περασει απο αντιστοιχο review οπως γινεται τωρα; Γιατι να θελω αλλο backup cloud? Τι παραπανω θα προσφερει; 


 

Αν ίσχυαν αυτά που λές τότε δεν θα χρειάζοταν να είναι κλειδώμενο το iOS. Θα άφηνε και αλλά stores να τρέχουν στις συσκευές τους, και αφού όπως λές είναι άχρηστα, δεν θα τα χρησιμοποιούσε κανείς. Για να μην το κάνει η apple κάτι παραπάνω από εσένα ξέρει.

Μόλις τώρα, Tsakalos! είπε

 

Οχι φιλε μου εισαι λαθος...

Οταν αγοραζεις ενα hyundai δεν εχεις την απαιτηση να μπορεις να βαλεις παρμπριζ απο renault. ουτε καθισμα απο fiat. ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ παραλογο.

 

Η εκαστοτε εταιρια προκαθοριζει τις προδιαγραφες των προιοντων της.. Σου κανει? το αγοραζεις.. δεν σου κανει? δεν το αγοραζεις.. ΤΟΣΟ απλα... 

Επιλογες και εναλακτικες υπαρχουν απειρες.

Εαν σε εξαναγκαζε να αγορασερις το προιον της ΤΟΤΕ εισαι σκλαβος της. 

ΟΛΑ τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφίες.

Όχι φίλε μου εσύ είσαι λάθος. Αυτό που περιγράφεις λέγεται ασυδόσια. Δηλαδή αν βγάλω ένα προιόν που για να το αγοράσεις πρέπει να μου δώσεις ένα νεφρό, όλα καλά, αν σου κάνει το αγοράζεις, αν όχι δεν το αγοράζεις. ΤΟΣΟ απλά. Σωστά? Ε μάλλον όχι. 

Υπάρχουν κανόνες και νομοθεσίες, το σου κάνει δεν σου κάνει ίσχυαν πριν 300 χρόνια στην Άγρια Δύση. Ο καταναλωτής έχει θεσπισμένα δικαιώματα πχ. για repair της συσκευής του. Τό ότι εσύ θες να παραχωρήσεις όλα σου τα δικαιώματα για να υποστηρίξεις μια πολυεθνική εταιρεία δεν σε τιμά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Gougouftas είπε

Σκλάβος σου για πάντα μωρό μου
σκλάβος σου για πάντα να 'μαι
σκλάβος σου για πάντα θα μαι
σκλάβος σου για πάντα...

Που να γνωρίσεις και γυναίκα θα στα φάει...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"....Ο Durov καταδίκασε επίσης το γεγονός ότι οι χρήστες της Apple μπορούν να χρησιμοποιούν μόνο το iCloud για να δημιουργήσουν αντίγραφα ασφαλείας των δεδομένων τους....."

Δεν του εχει πει κανεις για το iTunes?🤨😕

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Ναι ναι ναι… τρομερο φέτσουρ το 120hz …

 

ειπα κ γω μετα απο χρονια με iphone SE και μπολικa “φθηνα” xiaomi τυπου note4-5-7-9 , να δοκιμασω κατι καλο.. γιατι «λεει» τα καλα ειναι αλλιως…

xiaomi 10T … μου ρχεται λεω γουαου.. κουκλι..μπαταρια τερας - οθόνη γ@μάουα λεω 144χερτζια ναουμ.. τεκνόλοτζι..

Μεχρι τ απογευμα ηθελα φορτηση.. και σιγα την σοβαρη χρηση..

λεω δεν γινεται κατι θα κανω καθος, ισως κατι εκανε update κτλ κτλ.. 

την αλλη μερα τα ιδια.. μεχρι τις 5 καπουτ η μπαταρια.. καταπιονα σκετη…

το κατεβασα στα 90.. σιγα την διαφορα…

το δουλεψα τον επομενο μηνα στα 60.. 

 εν τελει μετα απο εναν μηνα το δωσα.. 

πηρα ενα iphone 11 και υσηχασε το κεφαλι μου… 

Ενώ τα iPhone με retina screen που κρατάνε μισή μέρα είναι καλύτερα;! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Όχι φίλε μου εσύ είσαι λάθος. Αυτό που περιγράφεις λέγεται ασυδόσια. Δηλαδή αν βγάλω ένα προιόν που για να το αγοράσεις πρέπει να μου δώσεις ένα νεφρό, όλα καλά, αν σου κάνει το αγοράζεις, αν όχι δεν το αγοράζεις. ΤΟΣΟ απλά. Σωστά? Ε μάλλον όχι. 

Υπάρχουν κανόνες και νομοθεσίες, το σου κάνει δεν σου κάνει ίσχυαν πριν 300 χρόνια στην Άγρια Δύση. Ο καταναλωτής έχει θεσπισμένα δικαιώματα πχ. για repair της συσκευής του. Τό ότι εσύ θες να παραχωρήσεις όλα σου τα δικαιώματα για να υποστηρίξεις μια πολυεθνική εταιρεία δεν σε τιμά.

Αλλο πραγμα σου λεει ομως.

Σου κανει το αγοραζεις δεν σου κανει δεν το αγοραζεις.

Το να απαιτεις απο μια εταιρια και μαλιστα μεγεθους Apple να σου κανει τα χατηρια νομιζω οτι ζητας πολλα.

Δεν θα στα κανει. Εσενα προσωπικα. Τωρα αν μαζευτειτε καμια 200 εκ. αγοραστε παιζει και να σας κανει κανενα χατηρακι ετσι για τα ματια του κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...