Προς το περιεχόμενο

Ιδρυτής Telegram: Έχεις iPhone; Είσαι ψηφιακός σκλάβος της Apple


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, intensobank είπε

Αλλο πραγμα σου λεει ομως.

Σου κανει το αγοραζεις δεν σου κανει δεν το αγοραζεις.

Το να απαιτεις απο μια εταιρια και μαλιστα μεγεθους Apple να σου κανει τα χατηρια νομιζω οτι ζητας πολλα.

Δεν θα στα κανει. Εσενα προσωπικα. Τωρα αν μαζευτειτε καμια 200 εκ. αγοραστε παιζει και να σας κανει κανενα χατηρακι ετσι για τα ματια του κοσμου.

Εντάξει, και εγώ έχω ένα προιόν που δεν το πουλάω σε € αλλά με harvesting οργάνων. Σου κάνει το αγοράζεις. Δεν σου κάνει δεν το αγοράζεις. Νόμιμα πράματα 😜 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Εντάξει, και εγώ έχω ένα προιόν που δεν το πουλάω σε € αλλά με harvesting οργάνων. Σου κάνει το αγοράζεις. Δεν σου κάνει δεν το αγοράζεις. Νόμιμα πράματα 😜 

Ω να σου...εσυ εισαι?😁

ξεχασα να σε κανω μπλοκ.

Φτου.

Αγνοησε με. Πες οτι δεν ειπα τιποτα.

Ξεχνα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και καθόμαστε τώρα και σχολιάζουμε τις "δηλώσεις" αυτού που έφτιαξε το αντίπαλο δέος του Facebook στη Ρωσία, τσέπωσε μερικά δις, αγόρασε υπηκοότητα σε άλλη χώρα με δωρεά 250.000 δολαρίων και κατάθεση 300 εκ. δολαρίων σε ελβετική τράπεζα και στο τέλος έφτιαξε τη Telegram που είναι μεν non profit αλλά αυξησε την αξία του εν λόγω κυρίου στα 17,2 δις δολάρια και τον έθεσε στη θέση 112 των πιο πλουσιών ανρθώπων στον πλανήτη. Άσε μας κουκλίτσα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Δεν ξέρω αν στο είπανε αλλά και στα iphone μπορείς να αγοράσεις ότι καλώδιο και ότι ακουστικά  θέλεις, να βάλεις μαϊμού οθόνη, μαϊμού μπαταρία και μαϊμού κάμερα αν γουστάρεις! Επίσης μπορείς να το κάνεις jailbreak και να κατεβάσεις ότι εφαρμογή θέλεις από πλάγιο store. Και στο android από οσο ξέρω χρειάζεται root για να κάνεις ότι γουστάρεις.

Όσο γιατί αυτός ο κύριος θυμήθηκε τώρα να κάνει αυτές τις δηλώσεις, μάλλον βγήκε αυτή  η ωραία ειδιποιησούλα στην εφαρμογή του από το ios για το αν θέλουν οι χρήστες να κάνει tracking η εφαρμογή του ή όχι και αγχωθηκε!

Διόρθωση, στο Android όχι δεν χρειάζεται να κάνεις root. Έτσι όπως είναι βάζεις ότι θες, όπως θες, οπότε θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, TheoAlex50 είπε

Διόρθωση, στο Android όχι δεν χρειάζεται να κάνεις root. Έτσι όπως είναι βάζεις ότι θες, όπως θες, οπότε θες. 

Διόρθωση, για να διαγράψεις το προεγκατεστημένο bloatware και τα tracking services στο android, χρειάζεται να έχεις κάνει root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Διόρθωση, στο Android όχι δεν χρειάζεται να κάνεις root. Έτσι όπως είναι βάζεις ότι θες, όπως θες, οπότε θες. 

Αλήθεια;  μπορώ να βάλω custom rom έτσι όπως είναι;  χωρίς να πειράξω τίποτα; μπορώ να βγάλω τις εφαρμογές της Google χωρίς root? Αλήθεια; 

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, koutsis είπε

Αλήθεια;  μπορώ να βάλω custom rom έτσι όπως είναι;  χωρίς να πειράξω τίποτα; 

Δεν μίλησα για custom rom. Για όλα τα υπόλοιπα. Έτσι και αλλιώς ο μέσος χρήστης δεν θα ασχοληθεί με custom rom γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται να ασχοληθεί. 

2 λεπτά πριν, icystack είπε

Διόρθωση, για να διαγράψεις το προεγκατεστημένο bloatware και τα tracking services στο android, χρειάζεται να έχεις κάνει root.

Μιλάς για συγκεκριμένο κινητό και trackers η εννοείς τα δεδομένα που χρησιμοποιεί η Google πχ? 

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Δεν μίλησα για custom rom. Για όλα τα υπόλοιπα. Έτσι και αλλιώς ο μέσος χρήστης δεν θα ασχοληθεί με custom rom γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται να ασχοληθεί. 

Μιλάς για συγκεκριμένο κινητό και trackers η εννοείς τα δεδομένα που χρησιμοποιεί η Google πχ? 

Μιλάω για όλα τα android κινητά - αλλά προφανώς δεν έχεις καταλάβει για τι μιλάω. Δοκίμασε να σβήσεις τα προεγκατεστημένα προγραμματάκια που είχε το κινητό σου και θα δείς οτι σου έχει επιλογή για "απενεργοποίηση" - όχι για διαγραφή. Μάντεψε. Δεν διαγράφονται. Για να τα διαγράψεις χρειάζεται να έχεις root.

Για τα (tracking) services άστο, μη το πιάσουμε και μπερδευτούμε περισσότερο...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, icystack είπε

Μιλάω για όλα τα android κινητά - αλλά προφανώς δεν έχεις καταλάβει για τι μιλάω. Δοκίμασε να σβήσεις τα προεγκατεστημένα προγραμματάκια που είχε το κινητό σου και θα δείς οτι σου έχει επιλογή για "απενεργοποίηση" - όχι για διαγραφή. Μάντεψε. Δεν διαγράφονται. Για να τα διαγράψεις χρειάζεται να έχεις root.

Για τα (tracking) services άστο, μη το πιάσουμε και μπερδευτούμε περισσότερο...

Δεν μου έχουν δημιουργήσει ποτέ κάποιο πρόβλημα για να χρειαστεί να μπω σε διαδικασία root κτλ για να σβήσω προεγκατεστημένα προγράμματα. Μόνο στα Nokia lumia πειραματιζομουν, από την μία γιατί η Microsoft θα είχε αφήσει στο έλεος του Θεού, και από την άλλη είχα και την όρεξη να τα ψάξω, ήταν και φθηνά. Να κάτσω να κάνω root, να φλασαρω άλλη ρομ και να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία στην τωρινή μου συσκευή των 800 ευρώ δεν παίζει. Από εκεί και πέρα μόνο οι διαφημίσεις μπορεί να γίνουν ενοχλητικές ανάλογα την μάρκα και το μοντελο, έχω αγορασμένο το adguard premium, το περνάω και είμαι κομπλέ. 

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Δεν μου έχουν δημιουργήσει ποτέ κάποιο πρόβλημα για να χρειαστεί να μπω σε διαδικασία root κτλ για να σβήσω προεγκατεστημένα προγράμματα. Μόνο στα Nokia lumia πειραματιζομουν, από την μία γιατί η Microsoft θα είχε αφήσει στο έλεος του Θεού, και από την άλλη είχα και την όρεξη να τα ψάξω, ήταν και φθηνά. Να κάτσω να κάνω root, να φλασαρω άλλη ρομ και να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία στην τωρινή μου συσκευή των 800 ευρώ δεν παίζει. 

Χαίρομαι που συμφωνούμε. Παρ όλο που η δικαιολογία "δεν είχα πρόβλημα, οπότε γιατί να τα αφαιρέσω" δεν στηρίζει αυτό που έγραψες πιο πάνω, πάρτην όπως είναι και εφάρμοσέ την στην apple! (btw, στο iphone μπορείς να διαγράψεις σχεδόν όλες τις προεγκατεστημένες εφαρμογές, χωρίς να κάνεις jailbreak)

Υποψιάζομαι οτι προγράμματα του τύπου Samsung Apps Updater / Samsung Web Browser και συναφή είναι λιγουλάκι άχρηστα και τρώνε ram, αποθηκευτικό χώρο και μπαταρία - αλλά ούτε στην SD δ εμπορείς να τα μετακινήσεις χωρίς root.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, icystack είπε

Χαίρομαι που συμφωνούμε. Παρ όλο που η δικαιολογία "δεν είχα πρόβλημα, οπότε γιατί να τα αφαιρέσω" δεν στηρίζει αυτό που έγραψες πιο πάνω, πάρτην όπως είναι και εφάρμοσέ την στην apple! (btw, στο iphone μπορείς να διαγράψεις σχεδόν όλες τις προεγκατεστημένες εφαρμογές, χωρίς να κάνεις jailbreak)

Εντάξει, δύσκολα θα πάω σε iPhone για 1000 άλλους δύο λόγους οπότε το ότι μπορείς να τα σβήσεις χωρίς jaibrake περισσεύει. Μια ερώτηση, εσύ σαν icystack για ποιο λόγο θες πχ να σβήσεις προεγκατεστημένα προγράμματα? Δημιουργούν θέματα επί τους ουσίας? 

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Δεν μου έχουν δημιουργήσει ποτέ κάποιο πρόβλημα για να χρειαστεί να μπω σε διαδικασία root κτλ για να σβήσω προεγκατεστημένα προγράμματα. Μόνο στα Nokia lumia πειραματιζομουν, από την μία γιατί η Microsoft θα είχε αφήσει στο έλεος του Θεού, και από την άλλη είχα και την όρεξη να τα ψάξω, ήταν και φθηνά. Να κάτσω να κάνω root, να φλασαρω άλλη ρομ και να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία στην τωρινή μου συσκευή των 800 ευρώ δεν παίζει. Από εκεί και πέρα μόνο οι διαφημίσεις μπορεί να γίνουν ενοχλητικές ανάλογα την μάρκα και το μοντελο, έχω αγορασμένο το adguard premium, το περνάω και είμαι κομπλέ. 

Αρε τι ακριβώς από αυτά ποι ισχύουν στα iphone δεν ισχύουν στα android? Και στο android δεν μπορείς να κάνεις πράγματα χωρίς root και στο ios το ίδιο! Επίσης και στις δύο περιπτώσεις το 99% των χρηστών δεν χρειάζεται να μπει στη διαδικασία!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, TheoAlex50 είπε

Εντάξει, δύσκολα θα πάω σε iPhone για 1000 άλλους δύο λόγους οπότε το ότι μπορείς να τα σβήσεις χωρίς jaibrake περισσεύει. Μια ερώτηση, εσύ σαν icystack για ποιο λόγο θες πχ να σβήσεις προεγκατεστημένα προγράμματα? Δημιουργούν θέματα επί τους ουσίας? 

Ναι, τρώνε χώρο στον ενσωματωμένο αποθηκευτικό χώρο της συσκευής (όχι στην SD), τα tracking services τους συνεχίζουν να υπάρχουν στο σύστημα, τρώνε μπαταρία και γενικά κάνουν το σύστημα πιο bloated. Εαν δεν καταλαβαίνεις οτι πχ το "Antivirus" σου ήρθε φορετό και χαίρεσαι και να το χρησιμοποιείς, καλύτερα να μη μιλάμε για σκλαβους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Εντάξει, δύσκολα θα πάω σε iPhone για 1000 άλλους δύο λόγους οπότε το ότι μπορείς να τα σβήσεις χωρίς jaibrake περισσεύει. Μια ερώτηση, εσύ σαν icystack για ποιο λόγο θες πχ να σβήσεις προεγκατεστημένα προγράμματα? Δημιουργούν θέματα επί τους ουσίας? 

Κι εγώ για άλλους 1000 λόγους δεν θα πάω σε android. Άρα ποιό είναι το συμπέρασμα τελικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...