Προς το περιεχόμενο

Horizon Forbidden West [PS4][PS5]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 719
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, iSpO_fAcTo είπε

 

A7743E96-DC9E-4A3F-953C-6E26D9F1D53D.jpeg

Μεχ. Ενω ειχα την collectors, πηρα και την regalla μετα. Προτιμω το regalla tremortusk απο μια μεγαλη aloy τελικα στην ιδια τιμη απο ebay (ή ισως και φθηνοτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Μεχ. Ενω ειχα την collectors, πηρα και την regalla μετα. Προτιμω το regalla tremortusk απο μια μεγαλη aloy τελικα στην ιδια τιμη απο ebay (ή ισως και φθηνοτερα)

Γενικά προτιμώ τις Aloy figures από machines, πιο πολύ μου άρεσε από το πρώτο game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
32 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Αποκλειστικά για ps5 μόνο λέει θα είναι 

Ναι το ξέρω, νομίζω ότι το είχαν πει παλιότερα ότι στο ps4 το συγκεκριμένο ρομποτ στο τέλος του βίντεο δεν μπορεί να υπάρξει σαν μάχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η τελευταία νέα μόδα να βγαινουν cross platform παιχνιδια και τα dlc αυτών να κυκλοφορούν μόνο στις τελευταίας γενιάς κονσόλες.

Ιδια ιστορία με Cyberpunk,Final Fantasy VII και dragon age inquisition.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειναι η τελευταία νέα μόδα να βγαινουν cross platform παιχνιδια και τα dlc αυτών να κυκλοφορούν μόνο στις τελευταίας γενιάς κονσόλες.

Ιδια ιστορία με Cyberpunk,Final Fantasy VII και dragon age inquisition.

Καλά για τα multiplatform που λες αλλά δεν το περίμενα αυτό για 1st party τίτλο κονσόλας πάντως...

Το γεγονός όμως είναι ότι βλέποντας τι βγαίνει του χρόνου, σιγά σιγά αφήνουμε πίσω την προηγούμενη γενιά οπότε δεν είναι "μόδα" αλλά λογικό επακόλουθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Καλά για τα multiplatform που λες αλλά δεν το περίμενα αυτό για 1st party τίτλο κονσόλας πάντως...

Το γεγονός όμως είναι ότι βλέποντας τι βγαίνει του χρόνου, σιγά σιγά αφήνουμε πίσω την προηγούμενη γενιά οπότε δεν είναι "μόδα" αλλά λογικό επακόλουθο.

Επειδή τα dlc σχεδόν πάντα έχουν πολύ λιγότερες πωλήσεις απο τα κεντρικά παιχνιδια, πιθανώς να μην ήθελαν να αφιερώσουν κόσμο/προσωπικό στην ps4 έκδοση.

Δεν ειναι να πεις οτι αυτο που έδειξαν δειχνει next gen σε σχέση με το βασικό παιχνιδι που τρέχει και στο ps4.

Μια απο τα ίδια και με την περίπτωση του FF7 dlc με την yuffie. Δεν εχει τίποτα το next gen(και ειναι και πάρα πολύ μικρό σε διάρκεια) να βγάζει μάτι οτι αναγκαστικά μόνο σε ps5 μπορεί να τρέξει.

Φαντάζομαι με την ιδια λογική και το dlc του Cyberpunk θα βγει μονο για ps5/SX. Για να μην κάθονται τσάμπα να ασχολούνται με τις κατώτερες εκδόσεις των ps4/X1.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Επειδή τα dlc σχεδόν πάντα έχουν πολύ λιγότερες πωλήσεις απο τα κεντρικά παιχνιδια, πιθανώς να μην ήθελαν να αφιερώσουν κόσμο/προσωπικό στην ps4 έκδοση.

Δεν ειναι να πεις οτι αυτο που έδειξαν δειχνει next gen σε σχέση με το βασικό παιχνιδι που τρέχει και στο ps4.

Μια απο τα ίδια και με την περίπτωση του FF7 dlc με την yuffie. Δεν εχει τίποτα το next gen(και ειναι και πάρα πολύ μικρό σε διάρκεια) να βγάζει μάτι οτι αναγκαστικά μόνο σε ps5 μπορεί να τρέξει.

Φαντάζομαι με την ιδια λογική και το dlc του Cyberpunk θα βγει μονο για ps5/SX. Για να μην κάθονται τσάμπα να ασχολούνται με τις κατώτερες εκδόσεις των ps4/X1.

Το metal devil/horus είναι που κάνει τη διαφορά και δεν μπορεί να τρέξει σε ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Το metal devil/horus είναι που κάνει τη διαφορά και δεν μπορεί να τρέξει σε ps4.

Οταν βγάζεις ένα dlc για ένα κεντρικό παιχνιδι, το σχεδιάζεις για τις πλατφόρμες στις οποίες αφορά αυτες μιας και είναι προσθήκη σε αυτό.

Εαν βλέπεις ότι η πιο αδύναμη κονσολα, εχει θέματα σε ένα τομέα, προσαρμόζεις την όλη ανάπτυξη γύρω απο αυτήν.

Αυτά ειναι τα καλά και τα κακά των cross gen παιχνιδιών. Και ούτε βοηθάει το γεγονός οτι εξακολουθούν να υπάρχουν προβλήματα διαθεσιμότητας ps5 παγκοσμίως.

Το μόνο καλό της υπόθεσης(και αυτό μετά απο κράξιμο βέβαια),είναι οτι όποιος έχει την ps4 έκδοση και θέλει να το παίξει το dlc, έχει free upgrade σε ps5 να μπορέσει μελλοντικά να το παίξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από αρκετές ώρες παιχνιδιού, τώρα που είμαι κοντά στον τερματισμό μπορώ να πω τα παρακάτω για το παιχνίδι:
1) Τρομερά γραφικά και πολύ ωραίος κόσμος
2) Πολύ πιο ωραία και έξυπνα side quests (και side characters), και όπως πάντα ωραία ιστορία
3) Μεγάλη βελτίωση στο χειρισμό και τις κινήσεις του παίκτη (αν και πολλές είναι αχρείαστα πολύπλοκες θεωρώ)


Και εδώ σταματάνε τα θετικά που βρήκα... και πάμε στα αρνητικά για εμένα:
1) Πολύ grind για να κάνεις update τα όπλα/πανοπλίες...πολύ όμως...δηλαδή τώρα χρειάζεται για πχ 5% καλύτερα stats να σκοτώσω 5 φορές το ίδιο heavy machine για να τα πάρω, και αυτό άμα είμαι τυχερός και τα έχει και άμα δεν σπάσουν κατά λάθος όταν το χτυπάω - δηλαδή ένα τόξο θέλω να κάνω update...χρειάζονται 10 tremortusk πχ.
2) Χαοτικός κόσμος. Νομίζω πήγαν να το κάνουν πολύ rpg που ο άλλος θα θέλει να τα ψάξει όλα ώρες και ώρες...αλλά δεν χρειάζεται όλα να είναι τύπου skyrim. Παντού loot σε κάθε γωνία τα οποία δεν έχουν και καμία ιδιαίτερη αξία, και να πρέπει να ξαναγυρίσεις πίσω για να τα ξεκλειδώσεις αργότερα κ.α.. Όπως και να το κάνουμε το horizon έχει μία κεντρική ιστορία που την ακολουθεί πάρα πολύ. Γνώμη μου, το φόρτωσαν πολύ χωρίς αξία για τον παίκτη.
3) Και στο ίδιο πλαίσιο με το από πάνω, επειδή θέλανε να τραβήξουν τον χρόνο παιχνιδιού χωρίς να βάλουν και άλλα side quests βάλανε διάφορα άλλα τύπου arena...και τα έκαναν πολύ πιο δύσκολα από το πρώτο παιχνίδι χωρίς λόγω...απλά για να φαίνεται μεγαλύτερο σε διάρκεια.

Ευτυχώς τα πιο πολλά από πάνω μπορούν εν μέρη να μειωθούν για έναν casual παίκτη με το custom difficulty (ειδικά το easy loot…ποτέ δεν κατάλαβα πλήρως τη λογική πίσω από το γιατί σπάνε κάποια, ειδικά εξωτερικά, εξαρτήματα όταν σκοτώνω κάποια machines)


Γενικά, να πω την αλήθεια, σπάστηκα λίγο γιατί αν και δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε, δεν με τράβαγε όπως το πρώτο να θέλω να παίζω συνέχεια. Αν και τεχνικά είναι πολύ πιο άρτιο, το μεγάλωσαν ατσούμπαλα θεωρώ για να δείξουν ότι είναι εξέλιξη του πρώτου, κάτι το οποίο πιστεύω ότι δεν χρειαζόταν. 

 

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Masterpiece... 

10/10

Άξιο sequel σε έναν πανέμορφο post apocalyptic κόσμο που έφτιαξε η Guerilla. 

Μόλις το τερμάτισα και το απόλαυσα εξίσου με το πρώτο, αν έχω ένα παράπονο είναι να μην είχε τόσο δύσκολο grint για κάποια αντικείμενα.

Εύχομαι (αν και είναι σίγουρο) σε συνέχεια αυτής της πανέμορφης ιστορίας. 

Με τέτοιες αποκλειστικότητες η Sony βαδίζει στα βήματα της Nintendo, ξέρει τον τρόπο να πουλάει κονσόλες και πλέον έχει τα δικά της Zelda και Super Mario που ο κόσμος θα αγοράσει την κονσόλα μόνο για αυτά. 

Επεξ/σία από DeareN
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...