Προς το περιεχόμενο

Horizon Forbidden West [PS4][PS5]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πριν παιξω το horizon δεν ηξερα καν τι ειναι το shimmering 😄Γενικα δεν δινω σημασια σε τετοια θεματα ουτε εχω ιδιαιτερα κολληματα αλλα στο συγκεκριμενο παιχνιδι ηταν πολυ εντονο. Παρολα αυτα το επαιξα για πανω 75 ωρες γιατι σαν παιχνιδι μου αρεσε. Απλα το αγνοησα αν και ηξερα οτι ειναι εκει. Ειναι θεμα της μηχανης γραφικων σε συνδιασμό με το οτι ανεβασαν πολυ το Foliage στο sequel. Eλπιζω στο Pc port να εχουν μια καλυτερη λυση για ΑΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 719
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Είναι λογικό γιατί όσο πιο πυκνό foliage έχει ένα παιχνίδι, τόσο πιο δύσκολη η δουλειά του AA. Γι αυτό το βλέπουμε περισσότερο σε μοντέρνα παιχνίδια. Επειδή υπάρχει πλέον η ισχύς για πυκνή βλάστηση αλλά όχι όμως και για το ανάλογο IQ.

Όπως και να χει μόνο τεχνικές όπως το dlss μπορούν να κάνουν καλή δουλειά σε αυτόν τον τομέα (αν και εκεί υπάρχουν διαφορετικά προβλήματα). 

Προς το παρόν είναι κάτι που ή το αποδέχεσαι ως φυσιολογικό σε ένα βαθμό, ή περιμένεις μέχρι η βιομηχανία να βρει μια one-size-fits-all λύση. 

Στο Forbidden West τώρα, το φαινόμενο έχει μειωθεί κάπως με το ανάλογο trade-off μιας πιο soft εικόνας. Ανάλογα λοιπόν τι προτιμάει κάποιος να θυσιάσει. Όπως είπα, ένα slider ίσως να βοηθούσε γιατί πχ εγώ είμαι ευχαριστημένος με αυτή την αλλαγή αλλά κάποιοι άλλοι όχι.

Χίλιες φορές πιο σοφτ εικόνα η λιγότερες λεπτομέρειες παρά αυτό το πράγμα κατά την άποψη μου, για όλα τα παιχνίδια μιλάω, .Κατάρα έχει γίνει αυτό στα games .Εδώ και στα Φόρτσα με ενοχλεί που είναι ραλακια ,τι να τις κάνω τις λεπτομέρειες και τα shadows στις φυλλωσιές και τα γρασιδια όταν το αποτέλεσμα είναι stroblight .Με τρελαινει.Εντωμεταξυ τις λεπτομέρειες σε τέτοια φάση μπορείς να τις απολαύσεις μόνο όταν είσαι στατικός χωρίς να κινείσαι ,γιατί άμα ξεκινήσει η κίνηση αρχιζει το flicker shimmering .Για το fable ανησυχώ ότι θα είναι τίγκα αν κρίνω από τα forza της ίδιας εταιρείας εκτός και αν αλλάξουν μηχανή..Σε κάποιες είναι πιο έντονο για αυτό και έκανα το σχόλιο ότι είχε και στο ένα το ίδιο θεμα

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

 

Δυστυχως το performance  mode Θα παραμεινε για παντα broken(τουλαχιστον για τα δικα μου ματια/τηλεοραση) απο οτι φαινεται . 

Ελπιζω πλεον ειτε σε καποιο 4k40hz mode ειτε να βαλουν vrr και uncapped frame rate. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, AntonisKo είπε

Υπάρχει κάποια πανοπλία (όπως πχ η τούμπανο του πρώτου) ή κάποιο όπλο που είναι must have?!

Τα καλύτερα όπλα στολές τα χει η αρένα θεωρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2022 στις 9:13 ΜΜ, noFEARgr είπε

Δυστυχως το performance  mode Θα παραμεινε για παντα broken(τουλαχιστον για τα δικα μου ματια/τηλεοραση) απο οτι φαινεται . 

Ελπιζω πλεον ειτε σε καποιο 4k40hz mode ειτε να βαλουν vrr και uncapped frame rate. 

Μία από τα ίδια. Μετά από ένα σημείο απλά το δέχθηκα γιατί είναι παιχνιδαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αυτό το ingame παιχνίδι με τις κάρτες πιστεύω μπορεί να σταθεί άνετα μόνο του ιδίως για multiplayer. Απορώ πως δεν το έχουν κάνει ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chek2fire είπε

αυτό το ingame παιχνίδι με τις κάρτες πιστεύω μπορεί να σταθεί άνετα μόνο του ιδίως για multiplayer. Απορώ πως δεν το έχουν κάνει ακόμα. 

Δε ξερω σε τι επιπεδο αντιπάλου το έχεις φθάσει  ,στην αρχη το σκευτικα κ εγω αυτό που λες στη πορεία ομως κουράζει τουλάχιστον εμένα δε με κράτησε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκανα μονο την 1η με το tutorial και ολοκληρωσα οτι ειχε. Βεβαια, απο οτι ειδα "αξιζει" λογω skill points, αλλα οκ. Ισως γυρισω καποια στιγμη να κανω καποια ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...