Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

1' για φέτος ΜΟΝΟ το όριο από 70 πάει στα 60.

2' δεν υπάρχουν πλέον χάρτινες !!!!!!

Όποιος εξαιρείται, εξαιρείται από όλες !!!

είσαι σίγουρος ότι όποιος εξαιρείται απο την πραγματοποίηση δαπανών με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής εξαιρείται και απο την πραγματοποίηση δαπανών χρησιμοποιώντας τις απλές αποδείξεις; Δηλαδή αν εγώ τσεκάρω και επιλέξω το 023 και βάλω στον κωδικό 049 (πίνακας 7) μηδενικό ποσό δαπάνης αγοράς αγαθών δεν θα έχω περισσότερο φόρο;

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tempo είπε

είσαι σίγουρος ότι όποιος εξαιρείται απο την πραγματοποίηση δαπανών με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής εξαιρείται και απο την πραγματοποίηση δαπανών χρησιμοποιώντας τις απλές αποδείξεις; Δηλαδή αν εγώ τσεκάρω και επιλέξω το 023 και βάλω στον κωδικό 049 (πίνακας 7) μηδενικό ποσό δαπάνης αγοράς αγαθών δεν θα έχω περισσότερο φόρο;

Κατά αρχήν, σε ποια κατηγορία απαλλαγής είσαι ?

Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το εξής:

Δεν υπάρχουν πλέον χάρτινες !!!

Όποιος εξαιρείται, εξαιρείται και όποιος δεν εξαιρείται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικες πρέπει να έχει κάνει.

ΥΓ1. Αν έχεις αμφιβολία, ΑΦΗΝΕΙΣ τις αποδείξεις που σου γράφει ο κωδικός 049, ως έχει.

ΥΓ2. Υπάρχουν αποδείξεις ηλεκτρονικες η δεν υπάρχουν και θες να βάλεις 'ψευτικες' ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κατά αρχήν, σε ποια κατηγορία απαλλαγής είσαι ?

Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το εξής:

Δεν υπάρχουν πλέον χάρτινες !!!

Όποιος εξαιρείται, εξαιρείται και όποιος δεν εξαιρείται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικες πρέπει να έχει κάνει.

ΥΓ1. Αν έχεις αμφιβολία, ΑΦΗΝΕΙΣ τις αποδείξεις που σου γράφει ο κωδικός 049, ως έχει.

ΥΓ2. Υπάρχουν αποδείξεις ηλεκτρονικες η δεν υπάρχουν και θες να βάλεις 'ψευτικες' ?

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η φορολογική δήλωση είναι του πατέρα μου και της μητέρας μου (και οι δύο πάνω απο 75 ετών).

Θα τσεκάρω τα κουτάκια 023 και 024 και αυτό που με απασχολεί είναι τι θα βάλω (αν πρέπει να βάλω) στους κωδικούς 049 και 050. Αγορές με ηλεκτρονικά μέσα έχουν κάνει λίγες αλλά ο πατέρας μου όλο το 2020 μάζευε κανονικά τις χάρτινες αποδείξεις απο τα ψώνια/αγορές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tempo είπε

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η φορολογική δήλωση είναι του πατέρα μου και της μητέρας μου (και οι δύο πάνω απο 75 ετών).

Θα τσεκάρω τα κουτάκια 023 και 024 και αυτό που με απασχολεί είναι τι θα βάλω (αν πρέπει να βάλω) στους κωδικούς 049 και 050. Αγορές με ηλεκτρονικά μέσα έχουν κάνει λίγες αλλά ο πατέρας μου όλο το 2020 μάζευε κανονικά τις χάρτινες αποδείξεις απο τα ψώνια/αγορές του.

Αφού είναι στο 70+, εξαιρείται ΠΛΗΡΩΣ.

Για να σου θυμίσω, το ίδιο ακριβώς ισχύε και ΠΕΡΙΣΥ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αφού είναι στο 70+, εξαιρείται ΠΛΗΡΩΣ.

Για να σου θυμίσω, το ίδιο ακριβώς ισχύε και ΠΕΡΙΣΥ !!!

 

Πέρισυ στους κωδικούς 049 και 050 έλεγε "Δαπάνη αγοράς αγαθώς και παροχής υπηρεσιών" ενώ φέτος έχουν προσθέσει και το "...με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής".

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αν τσεκάρω 023 και 024 και αφήσω κενό το 049 και 050 δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rus είπε

Εχω ηδη υποδειξει αυτο το προγραμμα σε προηγουμενη σελιδα, αλλα ξεχασα να πω για ενα σοβαρο μειονεκτημα που εχει:  δεν υπαρχει επιλογη για  τους γραμμενους στον ΟΑΕΔ να το δηλωσουν. Ετσι υπαρχει διαφωνια με το gsis και βγαζει μεγαλυτερο φορο απο το σωστο.

ναι και σε μενα, μου εβγαλε να πληρωσω πολυ φορο απο οτι το gsis.  και δεν εχω ΟΑΕΔ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, adminaros είπε

ναι και σε μενα, μου εβγαλε να πληρωσω πολυ φορο απο οτι το gsis.  και δεν εχω ΟΑΕΔ ...

Δεν εισαι γραμμενος στον οαεδ, εβαλες ακριβως τα ιδια στοιχεια στο gsis και στο eTax2021, και παρολ αυτα σου βγαζουν διαφορετικες εκκαθαρισεις? Περασες το τελευταιο update του προγραμματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε

Δεν εισαι γραμμενος στον οαεδ, εβαλες ακριβως τα ιδια στοιχεια στο gsis και στο eTax2021, και παρολ αυτα σου βγαζουν διαφορετικες εκκαθαρισεις? Περασες το τελευταιο update του προγραμματος?

Πηρα ολους τους κωδικους και τα ποσα (ακριβως) απο το GSIS

και τα περασα και με - quick entry  και κανονικα.

τωρα τι να πω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί, θα ρωτήσω και τον λογιστή μου, απλά μια 2η γνώμη καλή είναι. Η επιδότηση του οαεδ για μικρές επιχειρήσεις, είναι αφορολόγητη, ή το ποσό που πήραμε, μετράει σαν έσοδο; ποιο είναι το καθεστώς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, adminaros είπε

Πηρα ολους τους κωδικους και τα ποσα (ακριβως) απο το GSIS

και τα περασα και με - quick entry  και κανονικα.

τωρα τι να πω...

Eπειδη στο μεταξυ εχουν γινει αλλαγες, περασες το τελευταιο update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περάσαμε  και την  3.9.43 έκδοση και πάλι βγάζει λάθος. Κάνοντας την εκκαθάριση χειρόγραφα  συμφωνώ με το gsis. ένα πρόβλημα που βρήκα είναι η μείωση του αφορολόγητου που δεν την υπολογίζει σωστά, καθότι φέτος πάει τμηματικά για πάνω από τις 12.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φαντάρος και φοιτητής ταυτόχρονα  αρα και προστατευομενο μέλος είμαι 24 έχω μηδενική φορολογική δήλωση. Αν κάνω ξεχωριστή φορολογική δήλωση οι γονείς μου χάνουν το επίδομα τέκνου Α21; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Καλησπέρα και συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί, θα ρωτήσω και τον λογιστή μου, απλά μια 2η γνώμη καλή είναι. Η επιδότηση του οαεδ για μικρές επιχειρήσεις, είναι αφορολόγητη, ή το ποσό που πήραμε, μετράει σαν έσοδο; ποιο είναι το καθεστώς; 

Δεν γνωρίζω κατά πόσο φορολογείται η οχι, το ότι πρέπει να την δηλώσεις όμως στο Ε1 είναι σίγουρο και μέτρα ως εισοδημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...