Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα αγαπητοί.Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.Στον πίνακα 7 κάνω κλικ στο συγκεκριμμένο πεδίο για να δω τις δαπάνες που πραγματοποιήθηκαν με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής.Βλέπω λοιπον πάνω πάνω τα ποσά που αντιστοιχούν σε εμένα και τη σύζυγό μου,τα οποία γνωρίζω οτι πρέπει να μεταφέρω στα πεδία 049 και 050.Μέχρι εδώ καλά.

Βλέπω όμως παρακατω αλλα 2 ποσά στο Δαπάνες της περ. στ. παρ. 6 αρθρ. 15 ν. 4172/2013
τα οποια αντιστοιχούν στην καταβολή φόρου εισοδήματος και ΕΝΦΙΑ τα οποια πληρώθηκαν επίσης ηλεκτρονικά.Η απορία μου είναι εαν θα πρέπει τα ποσά αυτά να τα προσθεσω στα αντιστοιχα ποσά των κωδικών 049-050  ή να αφήσω στην ησυχία τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω τις παρακάτω ερωτήσεις:

1) Επι ποιου ποσού υπολογίζεται η απαίτηση 30% για τον κωδικό 049; Επί του ποσού στον κωδικό 301 (Αθροισμα καθαρών ποσών από μισθούς, ημερομίσθια κλπ (εκτός περιπτ. 2, 3)); Δεν θα πρέπει να είναι επί του πραγματικού εισοδήματος (δηλαδή κωδικός 301 μείον κωδικός 315 μείον κωδικός 333 – στην περίπτωση ενός μισθωτού);

2) Οι κωδικοί 667, 675 συμπληρώνονται με βάση το πινακάκι που παρέχεται στον 667 – «Τόκοι (προ φόρου) ημεδαπής προέλευσης. Για εμφάνιση τόκων πατήστε ΕΔΩ»; Απαντήθηκε νομίζω εδώ σε προηγούμενη σελίδα.

3) Υπάρχει όντως όριο στις πόσες φορές μπορώ να πατήσω "Συνέχεια Υποβολής" για να δω το αποτέλεσμα της δήλωσης χωρίς οριστική υποβολή; Είδα αυτό και τρόμαξα.

4) Γενικό rant/ερώτημα, μετά την υποβολή (ή και πριν), φαίνεται κάπου αναλυτικά τι πληρώνω και για ποιον λόγο; Πχ φαίνεται αναλυτικά τι δίνω εξαιτίας πέναλτυ για το 30% ή τι σαν φόρο για το εισόδημα;

Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή στο θέμα & τις πληροφορίες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pedanoc είπε

3) Υπάρχει όντως όριο στις πόσες φορές μπορώ να πατήσω "Συνέχεια Υποβολής" για να δω το αποτέλεσμα της δήλωσης χωρίς οριστική υποβολή;

Απ οτι λενε, τρεις φορες.

Ψαχνουμε ολοι για δωρεαν προγραμμα(πλην του eTax2021) 🙂

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πρώτη φορα μ εβγαλε πιστωτικο, βεβαια μικρη επιστροφη αλλά γνωρίζει καποιος πως δουλευει αυτο? Βάζεις το ιβαν κ απλα περιμένεις? Θα γινει συμψηφισμος με τον ενφια το σεπτεβρη? Πρεπει να τους πρηξεις για να στα βαλουν στο ιβαν? Τι ακριβως? 

Επεξ/σία από miucce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελευταία επιστροφή θυμάμαι αν υπήρχε οφειλή γινόταν συμψηφισμός, αλλά έπρεπε να πάω εκεί για να γίνει. Αν δε χρώσταγες στα έβαζαν κατευθείαν. Τώρα λόγω της κατάστασης δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι και δε χρειάζεται να πας εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Στην τελευταία επιστροφή θυμάμαι αν υπήρχε οφειλή γινόταν συμψηφισμός, αλλά έπρεπε να πάω εκεί για να γίνει. Αν δε χρώσταγες στα έβαζαν κατευθείαν. Τώρα λόγω της κατάστασης δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι και δε χρειάζεται να πας εκεί

Δεν εχω οφειλές αλλά κ ο ενφια είναι αρκετά κοντά οποτε ίσως δεν γλιτωνω συμφηφισμο. 

 

3 λεπτά πριν, Addicted_21 είπε

Εγώ από την περσινή τροποποιητική ακόμα περιμένω να μου κατατεθεί μια μικρή επιστροφή που έχω..

 

Μάλλον χρειάζεται επίσκεψη.

Διαβασα σε ενα αρθρο οτι οι επιστροφες σε φορολογικές δηλωσεις που απο χρεωστικές γιναν πιστωτικες(η απο πιστωτικες με μικρο ποσο σε πιστωτικές με μεγαλο ποσο) περνουσαν απο ελεγχο οποτε ισως είχε να κανει με αυτο η καθυστέρηση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, miucce said:

ίσως δεν γλιτωνω συμφηφισμο. 

Ναι αυτό λέω, ότι σε περίπτωση συμψηφισμου χρειαζόταν να πάω εκεί, τώρα λόγω covid, ίσως άλλαξε αυτό. Λογιστή έχεις να σου πει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...