Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απάντηση από φίλο λογιστή :

Spoiler

Κάποια στιγμή θα ανοίξουν η τροποποιητικες δηλώσεις για τα αναδρομικά. Θα κατατεθούν ηλεκτρονικά

Ίσως για αυτό φαίνονται ως εκπρόθεσμες. Αν κάποιος έχει καταθέσει χωρίς πρόβλημα, ας το γράψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Μα είναι ανοιχτές και έχει επιλογή για τα αναδρομικά.

Ναι αλλά πάω να κάνω την τροποποιητική για το έτος 2016 (εισοδήματα 2015) και επιλέγω Τροποποιητική -> Δήλωση αναδρομικών Ε1 και μετά μου εμφανίζει μόνο τον παρακάτω πίνακα. Πουθενά δεν εμφανίζονται τα αναδρομικά και εμφανίζεται η δήλωση ως εκπρόθεσμη.

 

Screenshot 2021-07-24 at 10-15-46  Α Α Δ Ε .png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Κι εγώ δεν έχω βγάλει άκρη με αυτό. 

Οπότε καλύτερα να περιμένουμε λίγο ακόμη να δούμε εάν αλλάξει τίποτα. Μην φάμε πρόστιμο τζάμπα. Έτσι κι αλλιώς μέχρι τέλος του έτους έχουμε ακόμη 😉.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέθεσα 3 δηλώσεις αναδρομικών για 2015 και 2016 χωρίς πρόβλημα εμφάνισης μηνύματος εκπροθέσμου, τελευταία στις 22 Ιουλίου. Στις βεβαιώσεις αποδοχών του ΕΦΚΑ επιβεβαιώσατε ότι όντως καταχώρησαν τα σχετικά ποσά;

Επεξ/σία από famas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, famas είπε

Κατέθεσα 3 δηλώσεις αναδρομικών για 2015 και 2016 χωρίς πρόβλημα εμφάνισης μηνύματος εκπροθέσμου, τελευταία στις 22 Ιουλίου. Στις βεβαιώσεις αποδοχών του ΕΦΚΑ επιβεβαιώσατε ότι όντως καταχώρησαν τα σχετικά ποσά;

όταν έκανες την δήλωση αναδρομικών σου εμφάνισε μόνο τα ποσά που πήραν οι συνταξιούχοι το 2020 ή συνολικά αυτά που πήραν το 2020 και αυτά που είχαν πάρει το έτος για το οποίο έκανες την τροποποιητική;

Ποιά διαδρομή ακολούθησες για να κάνεις την τροποποιητική; ρωτάω μήπως ο @prototypegr κάνει κάποιο λάθος και του βγάζει το εκπρόθεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, famas είπε

Κατέθεσα 3 δηλώσεις αναδρομικών για 2015 και 2016 χωρίς πρόβλημα εμφάνισης μηνύματος εκπροθέσμου, τελευταία στις 22 Ιουλίου. Στις βεβαιώσεις αποδοχών του ΕΦΚΑ επιβεβαιώσατε ότι όντως καταχώρησαν τα σχετικά ποσά;

Έχω εκτυπώσει όλες τις βεβαιώσεις αποδοχών του πατέρα μου για το 2020 (είναι συνολικά από 4 ταμεία) κι όλες περιλαμβάνουν μέσα τα αναδρομικά. Μάλιστα έκανα κι αντιπαραβολή με τα χρήματα που μπήκαν στην τράπεζα ως αναδρομικά και εκτός από ένα ποσό των 6,12€, όλα τα άλλα ήταν σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tempo είπε

όταν έκανες την δήλωση αναδρομικών σου εμφάνισε μόνο τα ποσά που πήραν οι συνταξιούχοι το 2020 ή συνολικά αυτά που πήραν το 2020 και αυτά που είχαν πάρει το έτος για το οποίο έκανες την τροποποιητική;

Ποιά διαδρομή ακολούθησες για να κάνεις την τροποποιητική; ρωτάω μήπως ο @prototypegr κάνει κάποιο λάθος και του βγάζει το εκπρόθεσμο.

Στην καινούργια δήλωση για το έτος 2021 στο πινακάκι με τα ποσά βγάζει τα αναδρομικά του 2015 και 2016 με την υποσημείωση ότι πρέπει να γίνουν τροποποιητικές.  Όταν πας να κάνεις τροποποιητικές για τα έτη αυτά  , έχει κουμπάκι που λέει αναδρομικά.  Πατάς,  βλέπεις ότι έχουν περαστεί τα ποσά  και όταν πας να κάνεις υποβολή  γράφει εκπρόθεσμα  με την υποσημείωση ότι ισχύει για βεβαιώσεις των αναδρομικών που έχουν εκδοθεί μέχρι το 2018. Αυτές οι βεβαιώσεις είναι του 2020..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για αναδρομικά απο 2019 και παλιότερα θα επιτραπεί η τροποποιητική Αύγουστο ή Σεπτέμβρη, όταν βγούν και τα ΕΝΦΙΑ λογικά. Αλλά η προθεσμία θα είναι μέχρι το τέλος του έτους οπότε μη σκάτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2021 στις 10:22 ΠΜ, prototypegr είπε

Screenshot 2021-07-24 at 10-15-46  Α Α Δ Ε .png

 

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Στην καινούργια δήλωση για το έτος 2021 στο πινακάκι με τα ποσά βγάζει τα αναδρομικά του 2015 και 2016 με την υποσημείωση ότι πρέπει να γίνουν τροποποιητικές.  Όταν πας να κάνεις τροποποιητικές για τα έτη αυτά  , έχει κουμπάκι που λέει αναδρομικά.  Πατάς,  βλέπεις ότι έχουν περαστεί τα ποσά  και όταν πας να κάνεις υποβολή  γράφει εκπρόθεσμα  με την υποσημείωση ότι ισχύει για βεβαιώσεις των αναδρομικών που έχουν εκδοθεί μέχρι το 2018. Αυτές οι βεβαιώσεις είναι του 2020..

Με το που επιλέγω τροποποιητική για το έτος που θέλω και αφού πατήσω Δήλωση Αναδρομικών Ε1 με εμφανίζει το παραπάνω παράθυρο, χωρίς να φαίνονται πουθενά τα αναδρομικά και να εμφανίζει το μήνυμα της εκπρόθεσμης. Στο πινακάκι που λες, φαίνονται κανονικά τα αναδρομικά που πήρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...