Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες ξέχασα ελάχιστα ανοιχτό το παράθυρο του οδηγού κατά τη διάρκεια της βροχής. Πήρε νερό κυρίως το κάθισμα του οδηγού, άνοιξα το θερμαινόμενο κάθισμα για να φύγουν τα πολλά κι όντως έφυγαν, έχει μείνει όμως στο σημείο που «ενώνουν» τα 2 μέρη του καθίσματος. Να δοκιμάσω τίποτα ή να το πάω την Δευτέρα για βιολογικό; Αν ναι, γνωρίζετε κάποιον ΒΠ; (Ford Puma) Edit: Το έβαλα εδώ γιατί έχω ανησυχία, αλλά ίσως ταιριάζει στο νήμα με την καθαριότητα)

Ευχαριστώ…

Επεξ/σία από Ola150
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Ola150 είπε

Χτες ξέχασα ελάχιστα ανοιχτό το παράθυρο του οδηγού κατά τη διάρκεια της βροχής. Πήρε νερό κυρίως το κάθισμα του οδηγού, άνοιξα το θερμαινόμενο κάθισμα για να φύγουν τα πολλά κι όντως έφυγαν, έχει μείνει όμως στο σημείο που «ενώνουν» τα 2 μέρη του καθίσματος. Να δοκιμάσω τίποτα ή να το πάω την Δευτέρα για βιολογικό; Αν ναι, γνωρίζετε κάποιον ΒΠ; (Ford Puma) Edit: Το έβαλα εδώ γιατί έχω ανησυχία, αλλά ίσως ταιριάζει στο νήμα με την καθαριότητα)

Ευχαριστώ…

Τόσα νερά πήρε για να πας για βιολογικό?

Άστο στον ήλιο αύριο να στεγνώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, tsofras said:

Τόσα νερά πήρε για να πας για βιολογικό?

Άστο στον ήλιο αύριο να στεγνώσει?

Τώρα που το ξανά κοίταξα έχουν φύγει τα νερά, αλλά μου είπαν για βιολογικό κι έχω φοβηθεί 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Τώρα που το ξανά κοίταξα έχουν φύγει τα νερά, αλλά μου είπαν για βιολογικό κι έχω φοβηθεί 😅

Μα γιατί μούχλιασε κάτι για να κάνεις βιολογικό ?

Δεν ξέρω κουλό μου φαίνεται , σιγά πόσα νερά πήρε και απο βροχή κιόλας όχι απο λάσπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Ola150 said:

Τώρα που το ξανά κοίταξα έχουν φύγει τα νερά, αλλά μου είπαν για βιολογικό κι έχω φοβηθεί 😅

Όχι ρε συ άστο όπως είναι. 

Πάρκαρε γενικά στον ήλιο με λίγο ανοιχτό παράθυρο. 

Αν συνεχίσει να μυρίζει τότε το πας. 

Το είχα πάθει και εγώ, μύριζε για 2-3 μέρες αλλά στέγνωσε τελείως μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, imr said:

Όχι ρε συ άστο όπως είναι. 

Πάρκαρε γενικά στον ήλιο με λίγο ανοιχτό παράθυρο. 

Αν συνεχίσει να μυρίζει τότε το πας. 

Το είχα πάθει και εγώ, μύριζε για 2-3 μέρες αλλά στέγνωσε τελείως μετα

Σημερα που το άφησα στον ήλιο νομίζω στέγνωσε τελείως όλο το κάθισμα και δεν μύρισα κάτι, όποτε πιστεύω πως είναι όλα καλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Ola150 said:

Σημερα που το άφησα στον ήλιο νομίζω στέγνωσε τελείως όλο το κάθισμα και δεν μύρισα κάτι, όποτε πιστεύω πως είναι όλα καλά.

Ναι θα το καταλάβεις αν έχει θέμα θα μυρίσει μουχλα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2024 στις 9:44 ΜΜ, Ola150 είπε

Χτες ξέχασα ελάχιστα ανοιχτό το παράθυρο του οδηγού κατά τη διάρκεια της βροχής. Πήρε νερό κυρίως το κάθισμα του οδηγού, άνοιξα το θερμαινόμενο κάθισμα για να φύγουν τα πολλά κι όντως έφυγαν, έχει μείνει όμως στο σημείο που «ενώνουν» τα 2 μέρη του καθίσματος. Να δοκιμάσω τίποτα ή να το πάω την Δευτέρα για βιολογικό; Αν ναι, γνωρίζετε κάποιον ΒΠ; (Ford Puma) Edit: Το έβαλα εδώ γιατί έχω ανησυχία, αλλά ίσως ταιριάζει στο νήμα με την καθαριότητα)

Ευχαριστώ…

Μην αγχωνεσαι, η γυναικα μου 2 εβδομαδων το ειχε αφησει παρασκευη με δευτερα με ορθανοιχτο παραθυρο (κ εκανε κατακλυσμο), κανενα θεμα ουτε μυρωδιες ουτε τιποτα... Εγω πιο πολυ ειχα αγχωθει για τα ηλεκτρονικα της πορτας (κουμπια) οποτε πηγα τα φυσηξα με αερα, εριξα κ σπρει επαφων κ ξανα καπακι αερα κ ολα κομπλε...

(το θαυμα δεν ειναι που δεν ειχε θεμα το καθισμα ή τα κουμπια αλλα που δε το ψειρισανε)

*μυαλο δεν εβαλε, τις προαλλες μου αφησε το δικο μου ξεκλειδωτο εξω στο δρομο - ευτυχως ειχε κλεισει τα παραθυρα

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, paylidis said:

Μην αγχωνεσαι, η γυναικα μου 2 εβδομαδων το ειχε αφησει παρασκευη με δευτερα με ορθανοιχτο παραθυρο (κ εκανε κατακλυσμο), κανενα θεμα ουτε μυρωδιες ουτε τιποτα... Εγω πιο πολυ ειχα αγχωθει για τα ηλεκτρονικα της πορτας (κουμπια) οποτε πηγα τα φυσηξα με αερα, εριξα κ σπρει επαφων κ ξανα καπακι αερα κ ολα κομπλε...

(το θαυμα δεν ειναι που δεν ειχε θεμα το καθισμα ή τα κουμπια αλλα που δε το ψειρισανε)

*μυαλο δεν εβαλε, τις προαλλες μου αφησε το δικο μου ξεκλειδωτο εξω στο δρομο - ευτυχως ειχε κλεισει τα παραθυρα

Κι αυτά φοβήθηκα, αλλά μετά από αρκετές δοκιμές είδα ότι λειτουργούν όλα (και η οθόνη/καντράν). 

Πρώτη φορά το παθαίνω στα τόσα χρόνια που οδηγώ. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι το έπαθα την ίδια ημέρα που συζητούσα με έναν συνάδελφο για το γεγονός ότι δεν κλείνουν μόνα τους τα παράθυρα κατά την διάρκεια κλειδώματος του αμαξιού 😅

Λέτε να μπορούμε με μόντα να τα κάνουμε να κλείνουν μόνα τους; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Λέτε να μπορούμε με μόντα να τα κάνουμε να κλείνουν μόνα τους; :P 

κι εγώ θέλω να το κανω αυτο, παραθυρα κ καθρεπτες να κλείνουν με το κλειδωμα/συναγερμο. 

θα πιασω στο πιρι-πιρι τον ηλεκτρολόγο στην ΚΙΑ να δω αν γινεται απο κανα "παραθυρακι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, JailbrokenDiesel said:

κι εγώ θέλω να το κανω αυτο, παραθυρα κ καθρεπτες να κλείνουν με το κλειδωμα/συναγερμο. 

θα πιασω στο πιρι-πιρι τον ηλεκτρολόγο στην ΚΙΑ να δω αν γινεται απο κανα "παραθυρακι"

Εμένα οι καθρέπτες ανοιγοκλείνουν μόνοι τους, μόνο τα παράθυρα έμειναν. Πάω 15/5 για service οπότε θα ρωτήσω τότε τι μπορούμε να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Κι αυτά φοβήθηκα, αλλά μετά από αρκετές δοκιμές είδα ότι λειτουργούν όλα (και η οθόνη/καντράν). 

Πρώτη φορά το παθαίνω στα τόσα χρόνια που οδηγώ. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι το έπαθα την ίδια ημέρα που συζητούσα με έναν συνάδελφο για το γεγονός ότι δεν κλείνουν μόνα τους τα παράθυρα κατά την διάρκεια κλειδώματος του αμαξιού 😅

Λέτε να μπορούμε με μόντα να τα κάνουμε να κλείνουν μόνα τους; :P 

 

31 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

κι εγώ θέλω να το κανω αυτο, παραθυρα κ καθρεπτες να κλείνουν με το κλειδωμα/συναγερμο. 

θα πιασω στο πιρι-πιρι τον ηλεκτρολόγο στην ΚΙΑ να δω αν γινεται απο κανα "παραθυρακι"

Παλιά βάζαμε μοντουλα κομφορτ για να κλείνουν τα παράθυρα με τους συναγερμούς. Μου κάνει εντύπωση που δε κλείνουν - δοκίμασες με πατημένο το κουμπι κλειδώματος ; Ότι αμάξι είχα τα τελευταία 15 χρόνια έκλειναν με αυτό το τρόπο… 

Στα vag γίνεται μέσω προγραμματισμού πάντως εάν δε στο έχουν ήδη έτοιμο από το εργοστάσιο 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Corolla του '21 ήθελε προγραμματισμό από το συνεργείο για να ανοίγουν και να κλείνουν με παρατατεταμένο το κουμπί ξεκλειδώματος/κλειδώματος αντίστοιχα. Βέβαια κατάφερα και βρήκα την επιλογή μέσα στο Carista οπότε ίσως και να μπορούσα να το ρυθμίσω μόνος μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα VAG το κάνει αν κρατήσεις πατημένο το κλείδωμα - ξεκλείδωμα

Για να γίνεται αυτόματα δεν θα το έκανα για λόγους ασφαλείας (π.χ. κανα παιδί να έχει το χέρι στο παράθυρο και να πατήσεις να κλειδώσει κατα λάθος)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsofras είπε

Στα VAG το κάνει αν κρατήσεις πατημένο το κλείδωμα - ξεκλείδωμα

Για να γίνεται αυτόματα δεν θα το έκανα για λόγους ασφαλείας (π.χ. κανα παιδί να έχει το χέρι στο παράθυρο και να πατήσεις να κλειδώσει κατα λάθος)

σε καποια σταματανε σε εμποδιο - ναι ρε εμενα το εχει αυτο  ΤΙ ΘΕΣ ΤΩΡΑ ΩΧΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...