Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω να αγορασω μασκες ffp2 και δε συμφαιρει και πολυ με τα 3 ευρω μεταφορικα πλεον.. Προσπαθω να βρω τα καταστηματα μεσω google και το περιεργο ειναι οτι στην ιστοσελιδα τους δεν εχουν τις μασκες που βλεπω οτι υπαρχουν διαθεσιμες για παραγγελια μεσω skroutz; Πως γινεται αυτο;;

 

Αποτελέσματα αναζήτησης για “famex” – Σελίδα 2 – Funky Pro

“famex” için arama sonuçları – Mimoza Market

 

ΚαΙ επισης στο 2ο καταστημα η τιμη για τις λευκες μασκες ειναι τριπλασια απο του skroutz. Τι παιζει;; 

Famex Μάσκα Προστασίας FFP2 Particle Filtering Half NR σε Μαύρο χρώμα 10τμχ - Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Τι παιζει;;

Τιποτε, απλα ο εντονος ανταγωνισμος στην πλατφορμα γενναει διαφορα φαινομενα, οπως πχ τα μαγαζια που δουλευουν μονο ηλεκτρονικα μεσω σκρουτζ, δεν εχουν εξοδα καταστηματος κλπ. οποτε καποια κανονικα μαγαζια κανουν πατεντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μ' ενοχλεί πάντως όπως έχουν κάνει τα μεταφορικά, μ' ενοχλεί ότι έχουν κάνει δύσκολο να βρεις τελικά τι σε συμφέρει περισσότερο όταν αγοράζεις πολλά προϊόντα, είμασταν σε μια κατάσταση όπου έψαχνες να βρεις πως να συνδιάσεις ή να αλλάξεις προϊόντα για να έχεις λιγότερες αποστολές, ήρθε το σκρουτζ που το απλοποίησε, κι έλεγα ας δώσω και μερικά ευρώ παραπάνω, και τώρα ξανά από την αρχή, άλλες τιμές, άλλα μεταφορικά, ένα χάος, κρίμα να μην υπάρχει ένα τρίτο σάιτ που να αναλαμβάνει να σου βρει  από που σε συμφέρει να αγοράσεις τελικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Εμένα δεν μ' ενοχλεί πάντως όπως έχουν κάνει τα μεταφορικά, μ' ενοχλεί ότι έχουν κάνει δύσκολο να βρεις τελικά τι σε συμφέρει περισσότερο όταν αγοράζεις πολλά προϊόντα, είμασταν σε μια κατάσταση όπου έψαχνες να βρεις πως να συνδιάσεις ή να αλλάξεις προϊόντα για να έχεις λιγότερες αποστολές, ήρθε το σκρουτζ που το απλοποίησε, κι έλεγα ας δώσω και μερικά ευρώ παραπάνω, και τώρα ξανά από την αρχή, άλλες τιμές, άλλα μεταφορικά, ένα χάος, κρίμα να μην υπάρχει ένα τρίτο σάιτ που να αναλαμβάνει να σου βρει  από που σε συμφέρει να αγοράσεις τελικά. 

Αμα βαλεις τα προιοντα και πας στο καλαθι σου βγαζει ποσες αποστολες θες με τιμη,εμμεσα αυτο που ζητας

Επεξ/σία από flexpick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Ψαχνω να αγορασω μασκες ffp2 και δε συμφαιρει και πολυ με τα 3 ευρω μεταφορικα πλεον.. Προσπαθω να βρω τα καταστηματα μεσω google και το περιεργο ειναι οτι στην ιστοσελιδα τους δεν εχουν τις μασκες που βλεπω οτι υπαρχουν διαθεσιμες για παραγγελια μεσω skroutz; Πως γινεται αυτο;;

 

Αποτελέσματα αναζήτησης για “famex” – Σελίδα 2 – Funky Pro

“famex” için arama sonuçları – Mimoza Market

 

ΚαΙ επισης στο 2ο καταστημα η τιμη για τις λευκες μασκες ειναι τριπλασια απο του skroutz. Τι παιζει;; 

Famex Μάσκα Προστασίας FFP2 Particle Filtering Half NR σε Μαύρο χρώμα 10τμχ - Skroutz.gr

Σχετικά με τις μάσκες που αναφέρεις (αγοράζω τις ίδιες). Παλαιότερα αγόραζα μέσω καλαθιού από συγκεκριμενο κατάστημα. Τώρα πάω απευθείας στο κατάστημα με 2Ε μεταφορικά.

Αναζήτηση | SiapkarasPharmacy

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2022 στις 11:08 ΠΜ, nek4d είπε

Τωρα με το νεο οριο των 20€, πρεπει να φτιαξουν και τα ορια στις ποσοτητες, δεν γινεται απο την μια να σου λενε πανω απο 20€ και απο την αλλη να λενε οριο 10 τεμ ανα προιον, πως θα φτασεις τα 20 ευρω, οεο?!?

(μιλαω για ελαφρια πραγματα, δεματικα καλωδιων για την ακριβεια, 2 ειδη, δεν αφηνει πανω απο 10 τεμ εκαστο.

Εννοειται τωρα θα πρεπει να φτιαξουν και το βαρος να ειναι σωστο και οχι μαιμου που ειχαν πριν σε καποια προιοντα για αποφυγη δωρεαν μεταφορικων, εχουμε γραψει εδω παραδειγματα).

Αυτό είναι ένα βασικό θέμα που με απασχολούσε ακόμη και τότε που είχα την συνδρομή των 20€/3 αποστολές!

Πολλές φορές μάλιστα, αναγκαζόμουν να κάνω περισσότερες παραγγελίες για να συμπληρώσω τα τεμάχια που ήθελα σε κάποια προϊόντα (κυρίως μάσκες που ήταν συσκευασμένες ανά 1).  Έτσι λοιπόν τους επιβάρυνα αναγκαστικά με πρόσθετα μεταφορικά ενώ θα μπορούσα να τα έχω όλα σε μία παραγγελία.  Άρα λοιπόν είναι άδικο το ότι μας κατηγορούν εμάς για κατάχρηση της υπηρεσίας ενώ σε ένα μεγάλο ποσοστό οφείλεται στους ίδιους.

Επίσης, επεκτείνοντας το παραπάνω παράδειγμα, έβρισκα τις ίδιες μάσκες σε 50άδα, αλλά ειδικά από τα καταστήματα που είναι αποκλειστικά μέσω του Skroutz δεν υπάρχουν συνήθως ποτέ σχόλια και διευκρινίσεις, άρα αγοράζεις και κάπου στα τυφλά.  Εάν υπήρχε μια περιγραφή ότι και η 50άδα περιελάμβανε τις μάσκες συσκευασμένες 1 προς 1, θα μπορούσα και πάλι να κάνω μία μεγαλύτερη παραγγελία παρά περισσότερες μικρότερες. 

Όπως και να έχει όμως, γνωρίζουμε και αναφέρουμε οι περισσότεροι και τα θετικά και τα αρνητικά της υπηρεσίας και τα περισσότερα είναι θετικά!  Το θέμα είναι να άφηναν την ελάχιστη παραγγελία στα 15 Ευρώ τουλάχιστον ,ώστε να μπορούμε να συμπληρώσουμε παραγγελίες στα μικροπράγματα που ήταν το ατού τους.  Στις μεγαλύτερες παραγγελίες έχουμε έτσι κι αλλιώς δωρεάν ή φθηνότερα μεταφορικά από άλλα καταστήματα, ενώ εντείνεται και ο ανταγωνισμός.

Το BoxNow προσφέρει δωρεάν μεταφορικά μέχρι το τέλος του Αυγούστου για διαφημιστικούς λόγους, αλλά και στην πορεία θα είναι χαμηλότερα τα μεταφορικά αφού δεν θα έχουν το ίδιο κόστος διανομής, περνάνε στον πελάτη το κόστος που γλιτώνουν.  Η Σκρουτζ σου χρεώνει 3 Ευρώ τα έξοδα αποστολής είτε στο χώρο σου είτε στην θυρίδα και στο πουλάει σαν την μεγάλη ευκαιρία να μην περιμένεις τον διανομέα τους! 

Ρωτάω λοιπόν, τι υπηρεσία με συνδρομή είναι αυτή που προσφέρει υψηλότερα μεταφορικά από τα ίδια τα καταστήματα στις παραγγελίες κάτω των 20 Ευρώ;  Ας πρόσφεραν λοιπόν μεταφορικά με 1 Ευρώ ανά αποστολή για τις αποστολές κάτω των 20 Ευρώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλες δυνατοτητες, θα δουμε εκ νεου αλλαγες στο μελλον, σιγουρα μπορουν να δοκιμασουν παραλλαγες της πετυχημενης υπηρεσιας. Το 1€ ανα αποστολη για κατω των 20€ παραγγελιων, το βλεπω απιθανο να συμβει, δεδομενων και των αυξησεων που εχουν παρει τα αγαθα και οι υπηρεσιες τελευταια.

Παντως το χασιμο χρονου τωρα για να φτασει κανεις τα 20€ απο ενα μαγαζι οταν ψωνιζει μικροπραγματα, ειναι αποτρεπτικος παραγοντας της συνδρομης.

Το δοκιμασα 2-3 φορες και δεν αξιζει κατ'εμε, ισως σε αλλη περιοδο να μην εχω προβλημα.

Το δε εργαλειο που προταθηκε σε προηγουμενες σελιδες (add-on κοινα καταστηματα για σκρουτζ), δεν με βοηθαει πολυ, αλλοτε δουλευει και αλλοτε οχι, δεν γνωριζω γιατι.

Τεσπα, κραταω την συνδρομη για τις 'ευκολες' παραγγελιες ανω των 20€ και βλεπουμε στην πορεια τι γινεται.

Σε μενα θα κανει αποσβεση, αλλα σιγουρα οχι σε πολυ κοσμο.

Παντως θεωρω θετικοτατο για την Ελληνικη αγορα την παρουσια και δοκιμη αυτων των υπηρεσιων (συγχαρητηρια στους πρωτεργατες της ιδεας) και ανυπομονω να παρακολουθησω την εξελιξη τους.
Συζηταμε την εξελιξη τους, καταγραφουμε τα + και - απο την πλευρα του καθε καταναλωτη αλλα ας μην ξεχναμε οτι πριν ~1 χρονο και 2 μηνες, δεν υπηρχε καν η υπηρεσια αυτη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει πάντως ότι αρχικά ήταν συχνό φαινόμενο να υπήρχε διαφορά τιμής προς τα κάτω όταν αγόραζες από κατάστημα απευθείας ενώ τώρα φαίνεται να έχουν μπει περισσότερα καταστήματα στο καλάθι του σκρουτζ και δεν είνα τόσο εμφανές, δεν ξέρω αν τυχαίνει σε αυτά που κοιτάζω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι από τη στιγμή που υπάρχουν καταστήματα που έχουν συνεργασία με το κόστος αποστολής στα 2 Ευρώ, κι από τη στιγμή που και το ίδιο σκρουτζ λαμβάνει επιπλέον προμήθεια και από τους πωλητές μέσω του καλαθιού του σκρούτζ, δεν είναι καθόλου ανέφικτο το 1 Ευρώ ανά αποστολή! Το θέμα είναι να διευκολυνθούμε όλοι.

Επίσης, συμφωνώ ότι όλοι θα την κάνουμε την απόσβεση, το θέμα είναι ότι με αξία άνω των 39 Ευρώ βρίσκουμε έτσι κι αλλιώς δωρεάν τα έξοδα αποστολής από πολλά καταστήματα, ενώ για εμάς που είχαμε ελάχιστη παραγγελία στα 20 Ευρώ για μέχρι 3 αποστολές, είναι μεγάλη η μετάβαση στο πακέτο με τα 20 Ευρώ ανά αποστολή.  Εγώ προσωπικά με τα 15 Ευρώ θα είχα ήδη ανανεώσει, προς το παρόν κρατάω στάση αναμονής μήπως και υπάρξει κάποια έστω περιορισμένη προσφορά για κάτι τέτοιο, καθώς έχεις δίκιο ότι είναι κουραστικό να προσπαθείς να συμπληρώσεις παραγγελία με άλλους τόσους επιπλέον περιορισμούς (πολλές φορές συμπληρώνω πιο εύκολα τα 39 Ευρώ ελάχιστης παραγγελίας σε άλλα καταστήματα παρά τα 20 Ευρώ μέσω του καλαθιού, δεν ξέρω γιατί).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, satsok2 είπε

Σχετικά με τις μάσκες που αναφέρεις (αγοράζω τις ίδιες). Παλαιότερα αγόραζα μέσω καλαθιού από συγκεκριμενο κατάστημα. Τώρα πάω απευθείας στο κατάστημα με 2Ε μεταφορικά.

Αναζήτηση | SiapkarasPharmacy

Εδώ, μιας και αναφέρουμε τα καλά και τα κακά του σκρουτζ, να πω ότι το κατάστημα μου έστειλε μήνυμα για "κυβερνοεπίθεση" - λέει. Με ότι απορία αυτό μπορεί να δημιουγεί (προσωπικά στοιχεία; κάρτες;;;).

Με το σκρουτζ φαντάζομαι θα ήταν πιο δύσκολο;

Για την ιστορία το e-shop λειτουργούσε κανονικά αυτές τις μέρες. Και δεχόταν παραγελίες. Αλλά Τρίτη 16.8 δεν απαντούσαν στο τηλέφωνο. Οπότε δεν ξέρω τι να πιστέψω.

 image.png.da0f40848a89a1d3b3d703e6604160d2.png

 

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάποια αντίδραση η φήμη για αλλαγή των όρων μετά τις αρκετές φαντάζομαι ακυρώσεις των plus συνδρομών; Και η δική μου λήγει σήμερα και προς το παρόν τουλάχιστον δε σκοπεύω να ανανεώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Dj_kourampies είπε

Έχουμε κάποια αντίδραση η φήμη για αλλαγή των όρων μετά τις αρκετές φαντάζομαι ακυρώσεις των plus συνδρομών; Και η δική μου λήγει σήμερα και προς το παρόν τουλάχιστον δε σκοπεύω να ανανεώσω.

Ελπίζω κι εγώ, αλλά δεν βλέπω φως.... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/8/2022 στις 12:26 ΠΜ, Dj_kourampies είπε

Έχουμε κάποια αντίδραση η φήμη για αλλαγή των όρων μετά τις αρκετές φαντάζομαι ακυρώσεις των plus συνδρομών; Και η δική μου λήγει σήμερα και προς το παρόν τουλάχιστον δε σκοπεύω να ανανεώσω.

Δυσκολο. Εγω υπεκυψα εβαλα και εκανα αποσβεση σε 3 βδομαδες.. 

Επεξ/σία από BrianMolko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσβεση θα κάνω σε βάθος ενός έτους και με τους νέους όρους λογικά, ωστόσο από τις 150 παραγγελίες που έκανα τον περασμένο χρόνο, οι 130 τουλάχιστον ήταν <30€ από 3 καταστήματα. Γενικά μου είχε λύσει τα χέρια σε διάφορα ψιλολόγια και καθημερινά πράγματα, δούλευε και άψογα η ACS στην περιοχή μου και ήταν ιδανική λύση. Τώρα ουσιαστικά μου αφαιρεί τη δυνατότητα να ψωνίζω με τον καλύτερο τρόπο που είχα βρει μέχρι στιγμής, οπότε δεν έχω όρεξη να τους δώσω ούτε cent.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2022 στις 12:26 ΠΜ, Dj_kourampies είπε

Έχουμε κάποια αντίδραση η φήμη για αλλαγή των όρων μετά τις αρκετές φαντάζομαι ακυρώσεις των plus συνδρομών; Και η δική μου λήγει σήμερα και προς το παρόν τουλάχιστον δε σκοπεύω να ανανεώσω.

όπως έχει η κατάσταση, πολύ φοβάμαι πως αν γίνει αλλαγή θα γίνει προς το χειρότερο. Τα πάντα έχουν πάρει την ανηφόρα και μερικοί ελπίζουν σε τζάμπα μεταφορικά για να παραγγέλνουν σαχλαμάρες των 10€....Απόλυτα λογικό

Καθίστε μην ανεβάσουν τις τιμές οι courier και φάμε κι άλλη φάπα.

Τουλάχιστον να βγάζανε και 2ο ή 3ο πακέτο με κάποιες παραλλαγές ώστε να επιλέγαμε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...