Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Θυμίζω ότι δεν επιτρέπονται τα referral links, με κανέναν τρόπο, άμεσο ή έμμεσο, σε καμία ενότητα του insomnia.

Επίσης θυμίζω πως, αντί να γράφετε "έλεος" και να αγανακτείτε ή να γελάτε, χρησιμότερο είναι να διαθέσετε πέντε δευτερόλεπτα για να στείλετε μια αναφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/8/2022 στις 2:03 ΜΜ, bandito είπε

My bad ξέχασα το απαραίτητο disclaimer ότι είμαι founder του Skroutz

Εγω περιμένω ενα ξεχωριστό νήμα, να μας ακούσεις όλους και όχι να μας λές το κοστολόγιο όταν είχες 50.000 συνδρομές. Επίσης, θα έπρεπε να αναφερθεί και το συνολικό κέρδος απ'ολες αυτές τις 'καταχρήσεις' των λίγων πελατών + αθροισμα των πολλών. 

Μην ξεχνάμε και τον τρόπο που λειτουργούν οι ασφαλιστικές. Ασφαλίζουν όλο τον κοσμο με μικρά ποσά και ναι αναλαμβάνουν το ρίσκο για τις "ζημιές' στους ελάχιστους με μεγάλα ποσά. Το συνολικό τους κέρδος όμως είναι τεράστιο.

 

Update: Βρήκα τον ισολογισμό του 2020

https://www.skroutz.gr/blog/posts/496-forty-two-a-e-oikonomika-apotelesmata-2020

Spoiler

Οι πωλήσεις της Εταιρείας κατά την χρήση του 2020, ανήλθαν σε € 6.120.049 από € 541.639 το 2019, σημειώνοντας  
αύξηση κατά 10,3 (φορές).
Το ποσοστό μικτού κέρδους ανήλθε σε 21,5% έναντι 27,3% την προηγούμενη χρήση.

 

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παραγγειλει ενα εκκινητη μπαταριας απο skroutz εξυπνο καλαθι και δεν δουλευε .

Τον εστειλα πισω το καταστημα ισχυριστηκε μετα απο 45 μερες οτι δουλευει και να μου επιστραφει .

Διαμαρτυριθηκα σε skroutz οτι το καταστημα μπορει να λει οτι θελει και ο εκκινητης ειχε δοκιμαστει και απο την οδικη βοηθεια χωρις αποτελεσμαα και μαλιστα ειχα αγορασει παλι απο skroutz αλλο εκκινητη . Μου απαντησαν σημερα οτι κατ εξαιρεση θα ακυρωσουν την παραγγελια και θα μου επιστραφουν τα χρηματα . Παλι καλα !

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Skroutz στην Κύπρο. Μικρή λεπτομέρεια - ΔΕ δίνουν τη δυνατότητα να προστεθει κυπριακή διεύθυνση. 😂

Μηπως εχει ενσωματωμενο geo-location check, αν ησουν Κυπρο, θα σε αφηνε και αν εβαζες εκει Ελληνικη διευθυνση, δεν θα σε αφηνε. Λεω μηπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nek4d είπε

Μηπως εχει ενσωματωμενο geo-location check, αν ησουν Κυπρο, θα σε αφηνε και αν εβαζες εκει Ελληνικη διευθυνση, δεν θα σε αφηνε. Λεω μηπως...

Θα σου πω.

Μετακόμισα πρόσφατα στην Κύπρο και αντί να στέλνω πραγματα στο πατρικό (Αθήνα) και να τα παίρνω όταν πηγαινοέρχομαι, είπα να δω πως είναι και το Σκρουτζ για Κύπρο. 

Η εμπειρία λέει ότι οι τιμές εδώ πχ σε μικρές συσκευές είναι αντίστοιχες μεγάλων αλυσίδων (πχ Πλαίσιο/Κωτσο) στην Ελλαδα. Επίσης για προϊόντα φαρμακείου, είχαν 17€ μεταφορικά, όσα καταστήματα είχα δει Ελλάδα.

Χθες που δοκίμασα είχα ελληνική IP (από περιαγωγή στο κινητό).

Θα το δοκιμάσω όμως και στη δουλειά, αν και τείνω να πιστέψω ότι οφείλεται για άλλη μια φορά σε πρόχειροτητα στο σχεδιασμό του Σκρουτζ.

 

Με ενδιέφερε πάντως να δω τιμές (πχ. κινητό δύσκολα θα βρεις φτηνά εδώ) και μεταφορικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2022 στις 6:23 ΜΜ, SilentVoice είπε

Εγω περιμένω ενα ξεχωριστό νήμα, να μας ακούσεις όλους και όχι να μας λές το κοστολόγιο όταν είχες 50.000 συνδρομές. Επίσης, θα έπρεπε να αναφερθεί και το συνολικό κέρδος απ'ολες αυτές τις 'καταχρήσεις' των λίγων πελατών + αθροισμα των πολλών. 

Μην ξεχνάμε και τον τρόπο που λειτουργούν οι ασφαλιστικές. Ασφαλίζουν όλο τον κοσμο με μικρά ποσά και ναι αναλαμβάνουν το ρίσκο για τις "ζημιές' στους ελάχιστους με μεγάλα ποσά. Το συνολικό τους κέρδος όμως είναι τεράστιο.

 

Update: Βρήκα τον ισολογισμό του 2020

https://www.skroutz.gr/blog/posts/496-forty-two-a-e-oikonomika-apotelesmata-2020

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Οι πωλήσεις της Εταιρείας κατά την χρήση του 2020, ανήλθαν σε € 6.120.049 από € 541.639 το 2019, σημειώνοντας  
αύξηση κατά 10,3 (φορές).
Το ποσοστό μικτού κέρδους ανήλθε σε 21,5% έναντι 27,3% την προηγούμενη χρήση.

 

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά (αν και δεν γνωρίζουμε τα καθαρά τους κέρδη), το πραγματικό τους πρόβλημα είναι ότι είναι κληρονόμοι και διάδοχοι του γνήσιου Σκρουτζ και κλαίνε που δεν υπερκερδίζουν σε ακόμη μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που ήδη κερδίζουν και το οποίο είναι ουκ ευκαταφρόνητο! 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CakeNet είπε

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά (αν και δεν γνωρίζουμε τα καθαρά τους κέρδη), το πραγματικό τους πρόβλημα είναι ότι είναι κληρονόμοι και διάδοχοι του γνήσιου Σκρουτζ και κλαίνε που δεν υπερκερδίζουν σε ακόμη μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που ήδη κερδίζουν και το οποίο είναι ουκ ευκαταφρόνητο! 😎

Ούτε διάδοχοι, ούτε κληρονόμοι. Οι ίδιοι που το ξεκίνησαν είναι.

Επίσης όπως είπες δεν γνωρίζουμε τα καθαρά κέρδη. Μάλιστα τα τελευταία χρόνια έχουν προχωρήσει σε επενδύσεις/εξαγορές (SendX, Everypay) και κατά συνέπεια αύξηση προσωπικού.

Προφανώς δεν μπαίνουν μέσα, αλλά δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης (βλέπε εταιρεία ηλεκτρισμού) να θυσαυρίζει εις βάρος μας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Ούτε διάδοχοι, ούτε κληρονόμοι. Οι ίδιοι που το ξεκίνησαν είναι.

Επίσης όπως είπες δεν γνωρίζουμε τα καθαρά κέρδη. Μάλιστα τα τελευταία χρόνια έχουν προχωρήσει σε επενδύσεις/εξαγορές (SendX, Everypay) και κατά συνέπεια αύξηση προσωπικού.

Προφανώς δεν μπαίνουν μέσα, αλλά δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης (βλέπε εταιρεία ηλεκτρισμού) να θυσαυρίζει εις βάρος μας. 

Κάποιοι έβγαλαν πολλά , κάνοντας μεγάλες πωλήσεις με μικρό κέρδος.

Κάποιοι επέλεξαν να πουλούν υπηρεσίες σε μικρότερο κοινό με μεγαλύτερο κέρδος. 

Νομίζω το το μοντέλο του Σκρουτζ ξεκίνησε από το πρώτο και πάει στο δεύτερο παράδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2022 στις 5:22 ΠΜ, nek4d είπε

Μηπως εχει ενσωματωμενο geo-location check, αν ησουν Κυπρο, θα σε αφηνε και αν εβαζες εκει Ελληνικη διευθυνση, δεν θα σε αφηνε. Λεω μηπως...

Το έλεγξα. Και με Kυπριακή IP δεν δίνει τη δυνατότητα προσθήκης κυπριακης διεύθυνσης.

Μα τέτοια προχειρότητα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγόρασα ένα ρούχο ως χρήστης skroutz plus. Μου γράφει ότι έχω μηδενικά μεταφορικά (το ξέρω εννοείται). Κοιτάω να δω πόσα ήταν και βλέπω 7 ευρώ!!! Αν αγοράσω απευθείας από το ίδιο το μαγαζί 2,5 ευρώ! Μην το φουσκώνετε για να δείξετε ότι μας εξοικονομείτε ευρώ. Καταντάει γελοίο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Aγόρασα ένα ρούχο ως χρήστης skroutz plus. Μου γράφει ότι έχω μηδενικά μεταφορικά (το ξέρω εννοείται). Κοιτάω να δω πόσα ήταν και βλέπω 7 ευρώ!!! Αν αγοράσω απευθείας από το ίδιο το μαγαζί 2,5 ευρώ! Μην το φουσκώνετε για να δείξετε ότι μας εξοικονομείτε ευρώ. Καταντάει γελοίο.

Δεν φουσκώνει κατι. Σου λεει οτι αν το παρεις απο το καλαθι Σκρουτζ χωρις να εχεις plus θα σου παρει 7€.
Απο την στιγμη που εχεις παει 0.

Θα το φουσκωνε αν ειχες 2 λογαριασμους εναν με plus και εναν χωρις και στον χωρις εβλεπες το καλαθι σκρουτζ να χρεωνει 2€και τον αλλον με το Plus να ειναι 7€ 0€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Aγόρασα ένα ρούχο ως χρήστης skroutz plus. Μου γράφει ότι έχω μηδενικά μεταφορικά (το ξέρω εννοείται). Κοιτάω να δω πόσα ήταν και βλέπω 7 ευρώ!!! Αν αγοράσω απευθείας από το ίδιο το μαγαζί 2,5 ευρώ! Μην το φουσκώνετε για να δείξετε ότι μας εξοικονομείτε ευρώ. Καταντάει γελοίο.

Καλησπέρα. Μπορώ να έχω το link για το προϊόν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε πει παραπάνω, με το φίλο που έπαιρνε τα μωρομαντηλα.

Τα μεταφορικά είναι παράλογα ψηλά (το κατάστημα χρέωνε λιγοτερα) και ο υπολογισμός του βάρους πλασματικός προς τα πάνω (τύχαινε το κατάστημα να δίνει ακριβές βάρος στον υπολογισμό των μεταφορικών του). 

Αν θες στο βρίσκω 3-4 σελίδες πιο πριν.

Θυμίζει καποια καταστήματα που ανεβάζουν την τιμή και κάνουν "εκπτώσεις" για να καταλήξουν στην ίδια με πριν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...