Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Τα έχουμε πει παραπάνω, με το φίλο που έπαιρνε τα μωρομαντηλα.

Τα μεταφορικά είναι παράλογα ψηλά (το κατάστημα χρέωνε λιγοτερα) και ο υπολογισμός του βάρους πλασματικός προς τα πάνω (τύχαινε το κατάστημα να δίνει ακριβές βάρος στον υπολογισμό των μεταφορικών του). 

Αν θες στο βρίσκω 3-4 σελίδες πιο πριν.

Θυμίζει καποια καταστήματα που ανεβάζουν την τιμή και κάνουν "εκπτώσεις" για να καταλήξουν στην ίδια με πριν.

 

Τα μεταφορικά μας υπολογίζονται με βάση την καλύτερη εκτίμηση που έχουμε για το βάρος ενός προϊόντος, το οποίο *δεν* έχουμε σε κάποια αποθήκη και άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε το μέγεθος τους. Σε κάποιες περιπτώσεις οι εκτιμήσεις αυτές ξεφεύγουν λόγω κάποιου λάθους και προσπαθούμε να διορθώνουμε όσα πιο πολλά μπορούμε.  Αντίστοιχα θα βρείτε και τις ανάποδες περιπτώσεις όπου έχουμε πολύ φθηνότερα μεταφορικά από κάποιο κατάστημα αλλά αυτά αφορούν εμάς και όχι τον καταναλωτή (έχουμε στείλει 40 κιλά λίπασμα με 2 ευρώ μεταφορικά). 

Η Skroutz last mile δεν έχει χρέωση με το κιλό οπότε οι χρεώσεις αυτές αφορούν συνήθως τις άλλες μεταφορικές που έχουν ογκοχρέωση. 

Επεξ/σία από bandito
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bandito είπε

Τα μεταφορικά μας υπολογίζονται με βάση την καλύτερη εκτίμηση που έχουμε για το βάρος ενός προϊόντος, το οποίο *δεν* έχουμε σε κάποια αποθήκη και άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε το μέγεθος τους. Σε κάποιες περιπτώσεις οι εκτιμήσεις αυτές ξεφεύγουν λόγω κάποιου λάθους και προσπαθούμε να διορθώνουμε όσα πιο πολλά μπορούμε.  Αντίστοιχα θα βρείτε και τις ανάποδες περιπτώσεις όπου έχουμε πολύ φθηνότερα μεταφορικά από κάποιο κατάστημα αλλά αυτά αφορούν εμάς και όχι τον καταναλωτή (έχουμε στείλει 40 κιλά λίπασμα με 2 ευρώ μεταφορικά). 

Η Skroutz last mile δεν έχει χρέωση με το κιλό οπότε οι χρεώσεις αυτές αφορούν συνήθως τις άλλες μεταφορικές που έχουν ογκοχρέωση. 

Καμία ιδέα γιατί δεν μπορεί να προστεθεί Κυπριακή διεύθυνση ενώ το διαφημίζετε;

 

Κανένα σχόλιο επίσης για τη λογοκρισία σε κριτικές προϊόντων;

 

Τελευταία, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, ο μέσος όρος αξιολογήσεων ήταν παραξενος (πχ δύο αξιολογήσεις με 4 αστέρια και μια με 5, το προϊόν είχε 4.5 μ.ο. κριτικών ή και παραπάνω).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έληξε σήμερα το Plus και ένα χρόνο τώρα πιστεύω έβγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω. Το τίμησα χθες με μια καλή παραγγελία με ένα σωρό ψιλοπράγματα που είχα μήνες στο backlog και έφτασε τις 10 αποστολές από ισάριθμα μαγαζιά, αλλά περιέργως δεν χρέωσε καθόλου μεταφορικά.

Σήμερα λέω να ανανεώσω. Μπορεί το τωρινό πλάνο να μην είναι τόσο καλό όσο το αρχικό, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Επιπλέον θα είναι και ένα άτυπο "ευχαριστώ" στο ίδιο το Σκρουτζ για την εξαιρετική υπηρεσία που προσέφερε όλο αυτόν τον καιρό.

ps: άσχετο με Plus, έχει κανένας εμπειρία με εγγύηση από ηλεκτρονικά μαγαζιά που λειτουργούν μόνο μέσω Σκρουτζ; Θέλω να πάρω ένα φούρνο με 2+ χρόνια εγγύηση, αλλά το πουλάει σκρουτζοκατάστημα που εμφανίζει απλώς ένα ΓΕΜΗ. Ούτε site, ούτε τηλέφωνο, ούτε τίποτα άλλο.

Τι γίνεται αν η συσκευή παρουσιάσει πρόβλημα πριν τα 2 χρόνια και η αντιπροσωπεία θεωρήσει ότι πρέπει να συνεννοηθώ με το κατάστημα για επισκευή/αντικατάσταση, αλλά το τελευταίο δεν έχει στοιχεία επικοινωνίας ή (ακόμα χειρότερα) έχει κλείσει στο ενδιάμεσο;

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Έληξε σήμερα το Plus και ένα χρόνο τώρα πιστεύω έβγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω. Το τίμησα χθες με μια καλή παραγγελία με ένα σωρό ψιλοπράγματα που είχα μήνες στο backlog και έφτασε τις 10 αποστολές από ισάριθμα μαγαζιά, αλλά περιέργως δεν χρέωσε καθόλου μεταφορικά.

Σήμερα λέω να ανανεώσω. Μπορεί το τωρινό πλάνο να μην είναι τόσο καλό όσο το αρχικό, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Επιπλέον θα είναι και ένα άτυπο "ευχαριστώ" στο ίδιο το Σκρουτζ για την εξαιρετική υπηρεσία που προσέφερε όλο αυτόν τον καιρό.

 

Το skroutz αν δεν ειναι αγορασμενο απο το plus/εξυπνο καλαθι  δεν εχει καμμια ευθυνη.Δεν θα αγοραζα ποτε απο τετοιο ανωνυμο μαγαζι 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, ούτε κι εγώ. Αλλά μάλλον δεν διευκρίνησα ότι μιλάω για σκρουτζομάγαζο (χωρίς φυσικό κατάστημα) και άρα για αγορά μέσω καλαθιού Σκρουτζ. Δεν γνωρίζω αν το ίδιο το Σκρουτζ καλύπτει την διετή εγγύηση για τέτοιες περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Σωστά, ούτε κι εγώ. Αλλά μάλλον δεν διευκρίνησα ότι μιλάω για σκρουτζομάγαζο (χωρίς φυσικό κατάστημα) και άρα για αγορά μέσω καλαθιού Σκρουτζ. Δεν γνωρίζω αν το ίδιο το Σκρουτζ καλύπτει την διετή εγγύηση για τέτοιες περιπτώσεις. 

Μέσω σκρουτζ γίνονται όλα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα το μοναδικο μου παραπονο ειναι η ΜΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ. Το καλοκαιρι ειχα προβληματα με καποιες παραγγελιες και ο μονος τροπος επικοινωνιας ηταν να στειλω email και να περιμενω 1-3 ημερες μεχρι να απαντησει καποιος ημιτελως.
Αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εξυπηρετηση πελατων.

Επισης ξερει κανεις εαν το Σκρουτζ εμποδιζει καταστηματα να πουλανε εκτος καλαθιου;
Βρηκα καταστημα που ειναι μονο στο καλαθι καθως δεν εχει τιποτα απο δικο του eshop να μην θελει να κανει πωληση εκτος καλαθιου, ηταν ενα μικρο ποσο 5ευρω και περναγα καθε μερα απο εξω, προτιμουσα να παρω μονο αυτο με δικια μου παραλαβη παρα να μου το στειλουν σε τοσες ημερες με χρεωση μεταφορικων.
Ειναι συμφωνια μεταξυ καταστηματων και Σκρουτζ η τεμπελια του συγκεκριμενου καταστηματος;
 

Επεξ/σία από safridia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Σωστά, ούτε κι εγώ. Αλλά μάλλον δεν διευκρίνησα ότι μιλάω για σκρουτζομάγαζο (χωρίς φυσικό κατάστημα) και άρα για αγορά μέσω καλαθιού Σκρουτζ. Δεν γνωρίζω αν το ίδιο το Σκρουτζ καλύπτει την διετή εγγύηση για τέτοιες περιπτώσεις. 

 

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Μέσω σκρουτζ γίνονται όλα. 

Το skroutz αναλανβανει ολη τη διαδικασια ...Τωρ αν το καταστημα αυτο δεν υπαρχει οταν υπαρχει ακομα εγγυηση ομως δεν ξερω τι γινεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

 

Το skroutz αναλανβανει ολη τη διαδικασια ...Τωρ αν το καταστημα αυτο δεν υπαρχει οταν υπαρχει ακομα εγγυηση ομως δεν ξερω τι γινεται

Θεωρητικά πάλι το σκρουτζ θα το αναλάβει. Δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να είσαι εντός εγγύησης, να έχεις ψωνίσει από το καλάθι του σκρουτζ και να μη βγάλεις άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχρείαστο να είναι αλλά ελπίζω κι εγώ ότι δεν θα υπάρξει θέμα.

Πάντως ανανέωσα σήμερα το plus με 17 ευρώ και το Σκρουτζ έδωσε δώρο κουπόνι των 5. Σαν να λέμε ότι στην πράξη πλήρωσα 12 ευρώ για ένα χρόνο. Δεν βλέπω πως γίνεται να μην αξίζει αυτό το πράγμα, άσχετα αν το αρχικό πλάνο ήταν καλύτερο (αλλά όχι βιώσιμο). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nzeppos είπε

Αχρείαστο να είναι αλλά ελπίζω κι εγώ ότι δεν θα υπάρξει θέμα.

Πάντως ανανέωσα σήμερα το plus με 17 ευρώ και το Σκρουτζ έδωσε δώρο κουπόνι των 5. Σαν να λέμε ότι στην πράξη πλήρωσα 12 ευρώ για ένα χρόνο. Δεν βλέπω πως γίνεται να μην αξίζει αυτό το πράγμα, άσχετα αν το αρχικό πλάνο ήταν καλύτερο (αλλά όχι βιώσιμο). 

Το αρχικό πλάνο ήταν ότι καλύτερο  σε ένα χρόνο είχα πάνω από 60 παραγγελίες,με τις περισσότερες να αφορούν αποστολή από 3 διαφορετικά καταστήματα ,με ένα πρόχειρο 150 αποστολές συνολικά με κόστος 17ευρώ για αποστολή σε νησί.....

Ανανέωσα τέλη Αυγούστου με το καινούριο πλάνο και το έχω κάνει ήδη απόσβεση.... σε 7 αποστολές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2022 στις 8:52 ΜΜ, nzeppos είπε

Αχρείαστο να είναι αλλά ελπίζω κι εγώ ότι δεν θα υπάρξει θέμα.

Πάντως ανανέωσα σήμερα το plus με 17 ευρώ και το Σκρουτζ έδωσε δώρο κουπόνι των 5. Σαν να λέμε ότι στην πράξη πλήρωσα 12 ευρώ για ένα χρόνο. Δεν βλέπω πως γίνεται να μην αξίζει αυτό το πράγμα, άσχετα αν το αρχικό πλάνο ήταν καλύτερο (αλλά όχι βιώσιμο). 

το κουπόνι γιατί σου το έδωσε ;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...