Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Themiss2000 είπε

Σέβομαι αυτό που λέτε και έτσι είναι. Αλλά εάν το skroutz κρατάει ποσοστιαία την προμήθεια ανά κατάστημα τότε θα βόλευε πολύ σ εμάς που κάνουμε και μεγάλες αγορές να το κάνετε με ΔΩΡΕΆΝ μεταφορικά ανά παραγγελία των 20 ευρώ για μια μεμονωμένη αποστολή ή για δωρεάν για μία παραγγελία έως 60-80 ευρώ για 3 αποστολές. Δηλαδή να έχει 2 παραμέτρους το σύστημα. Οπότε εάν θέλω να πάρω κάτι από δύο καταστήματα με 5 ευρώ θα πρέπει να πάρω κάτι και από ένα τρίτο κατάστημα αξίας 50-70 ευρώ. Το κατώτερο όριο θα το καθορίσετε εσείς με βάση τι σας συμφέρει. Ευχαριστώ 

Τα 80 Ευρώ για 3 αποστολές είναι πολλά...μπορεί να πάει απλά συσσωρευτικά εφόσον τους καλύπτουν τα 20 Ευρώ ανά αποστολή και να μοιράζεται όπως ήταν παλιά, πχ. 40 Ευρώ 2 αποστολές, 60 Ευρώ 3 αποστολές, κλπ... καλύτερος τζίρος θα γίνεται επειδή θα είναι εφικτό να κάνουμε περισσότερες παραγγελίες, ενώ με τα 80 Ευρώ για 3 παραγγελίες θα υπάρχει αισθητά μικρότερος τζίρος.  Επίσης, αφήνοντάς το πιο χαλαρό θα είμαστε κι εμείς χαλαροί να ψωνίζουμε, η φθήνια τρώει τον παρά, δεν λένε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

+1 και από εμένα για το abuse. Μόλις χρέωσε 12ε μεταφορικά ένα έξτρα κιβώτιο πάνες (το 1 ήταν δωρεάν, τα 2 ήταν +12ε και ο παππούς που έκανε την παραγγελία δε το είδε).

Σαφέστατη υπερχρέωση κατ' εμέ, η οποία μπήκε με τέτοιο τρόπο στην παραγγελία που είναι εύκολο για κάποιον να του ξεφύγει. Το είδα εγώ όταν έκανα έλεγχο στην παραγγελία γιατί μου φάνηκε υψηλή η χρέωση.

Κανένα μαγαζί δε θα χρέωνε μεταφορικά σε μια τέτοια περίπτωση, θα τα έστελνε ως ξεχωριστά δέματα ή θα το είχε μια τιμή της τάξης των 3ευρώ, όχι 12.

Με τέτοιες τακτικές φυσικά δεν βλέπω για πιο λόγο να το χρησιμοποιήσω επόμενη χρονιά.

Προμήθεια από το κατάστημα, υπερχρεωμένα μεταφορικά σε εμένα, δε βλέπω το όφελος πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mandos είπε

+1 και από εμένα για το abuse. Μόλις χρέωσε 12ε μεταφορικά ένα έξτρα κιβώτιο πάνες (το 1 ήταν δωρεάν, τα 2 ήταν +12ε και ο παππούς που έκανε την παραγγελία δε το είδε).

Σαφέστατη υπερχρέωση κατ' εμέ, η οποία μπήκε με τέτοιο τρόπο στην παραγγελία που είναι εύκολο για κάποιον να του ξεφύγει. Το είδα εγώ όταν έκανα έλεγχο στην παραγγελία γιατί μου φάνηκε υψηλή η χρέωση.

Κανένα μαγαζί δε θα χρέωνε μεταφορικά σε μια τέτοια περίπτωση, θα τα έστελνε ως ξεχωριστά δέματα ή θα το είχε μια τιμή της τάξης των 3ευρώ, όχι 12.

Με τέτοιες τακτικές φυσικά δεν βλέπω για πιο λόγο να το χρησιμοποιήσω επόμενη χρονιά.

Προμήθεια από το κατάστημα, υπερχρεωμένα μεταφορικά σε εμένα, δε βλέπω το όφελος πλέον.

Υπάρχει. Στην τσέπη τους. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα πατήσει και εγώ έτσι με τις πάνες. Προφανώς ακύρωσα την παραγγελία.

Σε άλλα νέα για πρώτη φορά μου έστειλαν δύο παραγγελίες με easy mail. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, djuan1988 είπε

Την είχα πατήσει και εγώ έτσι με τις πάνες. Προφανώς ακύρωσα την παραγγελία.

Δεν πρόλαβα, ένα μέρος της στάλθηκε πριν προλάβω. Θα μας γίνει το μάθημα πάθημα βέβαια, θα μου φύγει και η απορία αν αξίζει ή όχι το plus και πάμε παρακάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2022 στις 12:03 ΜΜ, bandito είπε

Θέλω να κάνουμε μαζί μερικές πράξεις μαζί και μετά μπορεί να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του. Ένα μηχανάκι που κάνει παραδόσεις στοιχίζει 10 ευρώ / ώρα (μισθός, καύσιμο, εξοπλισμός) και ένα van 13 ευρώ / ώρα. Αυτό σημαίνει ότι στις 4 παραδόσεις / ώρα η κάθε παράδοση στοιχίζει τουλάχιστον 2.5 ευρώ χωρίς να βάζουμε καν το κόστος συλλογής, μεταφοράς, διαχείρισης κτλ. Στην καλύτερη περίπτωση, δεν γίνεται να έχεις μεταφορικό κόστος / παράδοση μικρότερο των 2 ευρώ ειδικά αν βάλεις επαρχία, απομακρυσμένες περιοχές, μεγάλα δέματα κτλ. Στα 10+ εκατομμύρια παραδόσεις του Skroutz ο μέσος όρος είναι 3.2 ευρώ / παράδοση (ή 2.5 χωρίς ΦΠΑ).

Για την άσκηση μας όμως θα πάρουμε τα 2 ευρώ ανά αποστολή ακόμα και αν δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Ας πούμε λοιπόν ότι έχουμε στο καλάθι μας ένα προϊόν από ένα κατάστημα που αξίζει 6 ευρώ και ότι το κατάστημα αυτό έχει μεικτό περιθώριο κέρδους 30%, άρα μεικτό κέρδος 1.8 ευρώ. Με δωρεάν μεταφορικά μπαίνει μέσα 0.2 ευρώ και ακόμα δεν έχουμε υπολογίσει τα υπόλοιπα έξοδα του. 

Στην περίπτωση του Skroutz, η μέση προμήθεια είναι 8% που σημαίνει ότι σε μια παραγγελία 6 ευρώ από ένα κατάστημα η προμήθεια του Skroutz είναι 0.5 ευρώ και από αυτά πρέπει να πληρωθούν 2 ευρώ μεταφορικά και άλλο 0.5 ευρώ διάφορα έξοδα (τράπεζα, προστασία καταναλωτή, έξοδα επιστροφών, κτλ). Άρα σε μια παραγγελία 21 ευρώ από 3 καταστήματα με δωρεάν μεταφορικά μιλάμε για τουλάχιστον 7.5 ευρώ έξοδα με 1.7 ευρώ έσοδα ή 5.8 ευρώ ζημιά. Αν κάποιος κάνει 10 τέτοιες παραγγελίες σε ένα χρόνο το Skroutz έχει 58 ευρώ ζημιά και αν υπολογίσουμε τα 17 ευρώ της συνδρομής τότε η ζημιά είναι 40.

Δυστυχώς το abuse αυτό έγινε και με το παραπάνω. Είχαμε χρήστες που είχαν γλιτώσει 1000 ευρώ μεταφορικά και είχαμε και χρήστη με 8000 δωρεάν μεταφορικά, όλα αυτά με 17 ευρώ συνδρομή. Οι παραγγελίες ήταν μικροπράγματα των 5 ευρώ, είχαμε και την περίπτωση αγοράς σοκολάτας από την Ρόδο που πήγε στην Αθήνα.

Συνοψίζοντας:

  • Η παράδοση πακέτων είναι πραγματικό έργο, δύσκολο (σκεφτείτε βροχές, καύσωνα, χιόνια) και στοιχίζει. Ξέρω ότι σαν καταναλωτές τα θεωρούμε πεταμένα λεφτά αλλά δεν είναι.
  • Κανείς δεν κερδίζει από την μετακίνηση πακέτων των 8 ευρώ από την μια γωνία της Ελλάδας στην άλλη. Ούτε το Skroutz, ούτε ο έμπορος, ούτε το περιβάλλον.
  • Το κόστος μεταφορικών είναι πονοκέφαλος για όλους.

Έχουμε ειρωνευτεί / κατηγορήσει πολλές φορές τις εταιρίες κούριερ αλλά έχοντας κάνει την δουλειά αυτή για αρκετό καιρό μπορώ να πω ότι δεν έχουμε παιδεία πάνω στο θέμα. Πιστεύουμε ότι με 2 ευρώ μπορούμε να έχουμε τον προσωπικό μας Άγιο Βασίλη που θα διαβάσει προσεκτικά τις οδηγίες μας για παράδοση από τον προσωπικό μας οδηγό, 3 με 4 αυστηρά γιατί κοιμάται το μωρό, να μην χτυπήσει το κουδούνι αλλά να δώσει στον σκύλο ένα μπισκότο και αυτός θα ειδοποιήσει, και να περιμένει ένα 10λεπτο μέχρι να κατέβουμε. Η πραγματικότητα είναι ότι υπάρχουν χιλιάδες πακέτα που πρέπει να παραδοθούν κάθε μέρα, άνθρωποι που πρέπει να είναι όλη μέρα στον δρόμο με πολλά απρόοπτα. Ζητάμε μια υπηρεσία για την οποία δεν είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε και δεν μας αρέσει όταν παίρνουμε την υπηρεσία για την οποία πληρώσαμε.

Feels good posting again, proud member από το 2001!

 

Πάντως, λίγο έλειψε να πιστέψω ότι οι υπάλληλοι στο Σκρουτζ έχουν αντιμετώπιση (και μισθό) CEO.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, satsok2 είπε

 

Πάντως, λίγο έλειψε να πιστέψω ότι οι υπάλληλοι στο Σκρουτζ έχουν αντιμετώπιση (και μισθό) CEO.

 

 

Θέλεις να μας εξηγήσεις τι σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thanasis159 είπε

Θέλεις να μας εξηγήσεις τι σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα;

Δε μου βγαίνουν τα 10€ την ώρα.

Αν αθροισω βενζίνη (μηχανάκι), 'εξοπλισμό' και μισθό. 

Επίσης να αναφέρω καταγγελίες που έχουν δημοσιευθεί κατά καιρούς . Νομίζω μια η δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oneiricocelot είπε

Ο διανομέας με εταιρικό φορτηγάκι skroutz βεβήλωσε με συνθηματικά την είσοδο της πολυκατοικίας.

 

Ποτέ ξανά αλήτες.

ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, satsok2 είπε

ε;

Είναι γραμμή της εταιρείας, μαζί με την αλλαγή πολιτικής στα έξοδα αποστολής έχουν πει και στους διανομές να κάνουν ταγκιές στις πυλωτές 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τον λογο που πολλοι χαλιεστε που αλλαξαν την πολητικη τους. και τα 20€ που ειναι τωρα εγω που ειμαι επαρχια θα τα κανω αποσβεση σε 3 παραγγελιες (στην χειροτερη) και μιλαμε οτι 20€ ειναι τον χρονο. Τωρα αν σας χαλαει την βολεψη, αλλο... 
Προσωπικά εχω πραγματα που θελω στο καλαθι και αν δεν συμπληρώνονται τα 15 (που ειμαι τωρα) ητε θα μπω στο καταστημα να βρω κατι που θελω και αν δεν θελω αμεσα το βαζω σε αναμονη και αν θελω κατι αλλο καποια στιγμη κοιταζω μηπως το βρω αργοτερα. 

Τωρα αν θελατε να αγοράζετε ενα μολύβι απο κοζανη και ενα στυλό απο Ροδο και να ερχονται Αθηνα τσαμπα, να το κοιταξετε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gorge18 είπε

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τον λογο που πολλοι χαλιεστε που αλλαξαν την πολητικη τους. και τα 20€ που ειναι τωρα εγω που ειμαι επαρχια θα τα κανω αποσβεση σε 3 παραγγελιες (στην χειροτερη) και μιλαμε οτι 20€ ειναι τον χρονο. Τωρα αν σας χαλαει την βολεψη, αλλο... 
Προσωπικά εχω πραγματα που θελω στο καλαθι και αν δεν συμπληρώνονται τα 15 (που ειμαι τωρα) ητε θα μπω στο καταστημα να βρω κατι που θελω και αν δεν θελω αμεσα το βαζω σε αναμονη και αν θελω κατι αλλο καποια στιγμη κοιταζω μηπως το βρω αργοτερα. 

Τωρα αν θελατε να αγοράζετε ενα μολύβι απο κοζανη και ενα στυλό απο Ροδο και να ερχονται Αθηνα τσαμπα, να το κοιταξετε... 

Το θέμα δεν είναι αν θα κάνεις απόσβεση. Το θέμα είναι ότι είχες με αυτό τον τρόπο δυνατότητα να ψωνίζεις από το σπίτι σου ότι γουστάρεις στη καλύτερη τιμή, τώρα δε την έχεις. Δε χάνεις απλά 1000+ ευρώ δωρεάν μεταφορικών σε ένα χρόνο χωρίς καν υπερβολική χρήση,  χάνεις τη καλύτερη εμπειρία αγορών που είχε υπάρξει στην Ελλάδα. Το να μιλάμε για απόσβεση 17 ευρώ φέτος όταν πέρυσι κέρδιζες 1000 δε βγάζει κανένα νόημα.

Το αν έρχεται το μολύβι από τη Ρόδο και η γόμα από τον Έβρο δεν αφορά τον πελάτη, αν του δίνεται η δυνατότητα θα τα πάρει από όπου τον συμφέρει.

Επεξ/σία από Dj_kourampies
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στην αρχή ήμουν σκεπτικός... μήπως το σκρούτζ θα έβαζε στο καλάθι από όπου το σύμφερε κτλ... 

Εν τέλη αρχές Αυγούστου έκανα συνδρομή με 12€ γιατί είχε έκπτωση και έως σήμερα έχω γλιτώσει 51€ μεταφορικά.

Κάποια καταστήματα προσφέρουν δωρεάν μεταφορικά μέσω την σελίδας τους... αλλά εγώ μιλάω καθαρά μέσω σκρούτζ.

Μονο σε μία παραγγελία βγήκε φθηνότερα από το κατάστημα κατά 1.5€... 

Επεξ/σία από Alkazar21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...