Προς το περιεχόμενο

Καφετιέρα ούτε χρόνου αστείο service.


SpyLOG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Μας απαντάς στο εξής απλό; Είναι υποχρέωση του πελάτη να ρωτάει το μαγαζί αν είναι νόμιμης εισαγωγής το εμπόρευμά του;

Μπορεί να ρωτήσει ποιος δίνει την εγγύηση και που ειναι η απόδειξη για την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, The_Judas είπε

σου απάντησα εγώ. δεν είναι παραεισαγωγες της Samsung/Huawei, δίνουν εγγύηση αντιπροσωπείας.

 

57 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Και πώς διαθέτουν άραγε είδη, σε τόσο ανταγωνιστικές τιμές έναντι των μεγάλων αλυσίδων; 

Μου απάντησες πράγματι, στο μισό ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

 

Μου απάντησες πράγματι, στο μισό ερώτημα.

Βρε Mauropaltoudias σου τα εξήγησαν τόσο αναλυτικά που πρέπει να προσπαθήσεις για να μην τα καταλάβεις. Αυτό που σου παράθεσαν οι παραπάνω είναι η νομοθεσία κ όχι ό,τι κατέβασε η κούτρα τους.

Τα διαθέτουν σε τόσο ανταγωνιστικές τιμές γιατί ουσιαστικά τα απόκτησαν παράνομα κ άρα όχι στις τιμές που τα αγοράζουν οι επίσημοι έμποροι/αντιπρόσωποι. Εγώ, η vampira, πήρα από κάποιον εισαγωγέα/αντιπροσωπεία ένα προϊόν που προορίζεται για την αγορά πχ της Ουκρανίας, με όρους κ φόρους Ουκρανίας. Ήρθα και το πούλησα ελλάδα, ενώ επιτρέπεται η πώλησή του μόνο στην Ουκρανία. Εσύ, ο MauroPaltoudias, το αγόρασες/εισήγαγες από την επίσημη αντιπροσωπεία με όρους κ φόρους Ελλάδος κ Ε.Ε. Το πουλάς κ εσύ Ελλάδα, μάντεψε γιατί εγώ μπορώ να το πουλήσω φθηνότερα από εσένα κ μπορώ να έχω κέρδος.

Επεξ/σία από vampira
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vampira είπε

Βρε Mauropaltoudias σου τα εξήγησαν τόσο αναλυτικά που πρέπει να προσπαθήσεις για να μην τα καταλάβεις. Αυτό που σου παράθεσαν οι παραπάνω είναι η νομοθεσία κ όχι ό,τι κατέβασε η κούτρα τους.

Βρε κορίτσι μου, εγώ ζήτησα παραπομπές. Δεν ζήτησα εξηγήσεις, πόσο πιο κατανοητό να το κάνω πια; Απλά ελληνικά μιλάμε! Δεν ζήτησα πουθενά τη σοφή γνώση των εμπειριών μελών του insomnia (όπου σοφή γνώση, οι ατάκες που συχνά πυκνά συναντάμε εδώ στο φόρουμ, του τύπου "έτσι είναι γατί το λέω εγώ, αλλά βαριέμαι να ψάχνω", "το λέει ο νόμος αλλά δεν τον έχω να σου πω τι λέει" και άλλα τέτοια όμορφα). Μια παραπομπή είδα από έναν (europa.eu) και αυτό, κατόπιν δικής μου αναφοράς στον συγκεκριμένο ιστότοπο. Αν είδες εσύ κάτι άλλο κάπου αλλού, σε παρακαλώ να με καθοδηγήσεις. Διαφορετικά, μην μπαίνεις στον κόπο να δώσεις και εσύ την άποψή σου. Δεν με απασχολεί ούτε αυτή ούτε και των υπολοίπων, καθότι ήμουν πολύ συγκεκριμένος σε αυτό που ζήτησα και το διατύπωσα επανειλημμένα, σε ιδιαίτερα απλή γλώσσα.

Στα όσα σχολίασες :

1 ώρα πριν, vampira είπε

Τα διαθέτουν σε τόσο ανταγωνιστικές τιμές γιατί ουσιαστικά τα απόκτησαν παράνομα κ άρα όχι στις τιμές που τα αγοράζουν οι επίσημοι έμποροι/αντιπρόσωποι. Εγώ, η vampira, πήρα από κάποιον εισαγωγέα/αντιπροσωπεία ένα προϊόν που προορίζεται για την αγορά πχ της Ουκρανίας, με όρους κ φόρους Ουκρανίας. Ήρθα και το πούλησα ελλάδα, ενώ επιτρέπεται η πώλησή του μόνο στην Ουκρανία.

Επομένως, αναφέρεσαι σε παρεμπόριο, σωστά; Κάποιες επιχειρήσεις με φυσική έδρα, ΑΦΜ και φορολογικούς μηχανισμούς, παρανομούν, αφού εισάγουν παράνομα, προϊόντα. Προϊόντα δηλαδή, που επιτρέπεται να πωληθούν μόνο σε άλλες χώρες.

Ωστόσο, για κάποιον λόγο, τα κινητά αυτά καλύπτονται από την αντιπροσωπεία της Ελλάδας.

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Βρε κορίτσι μου, εγώ ζήτησα παραπομπές. Δεν ζήτησα εξηγήσεις, πόσο πιο κατανοητό να το κάνω πια; Απλά ελληνικά μιλάμε! Δεν ζήτησα πουθενά τη σοφή γνώση των εμπειριών μελών του insomnia

Στα όσα σχολίασες :

Ωστόσο, για κάποιον λόγο, τα κινητά αυτά καλύπτονται από την αντιπροσωπεία της Ελλάδας.

 

Αμ κ ρωτάς κ διαφωνείς αμ και περιμένεις όλα να σου τα δώσουν. Εφόσον διαφωνείς ψάξε και βρες το. Ούτε θα καθίσω να σου βρω στον ΣΤΚ τα σχετικά με τις εγγυήσεις. Πολλάκις σου ανέφεραν εδώ μέσα ότι δεν αποτελεί "σοφή γνώση εμπειριών" αλλά διατάξεις κ νομοθεσία, ψάξε βρες την. Στην πανεπιστημιακή μου εργασία έβαλα παραπομπές, σε συζήτηση στο internet sry can't do.

Στο δεύτερο, ποιά κινητά; όλα; τα μισά; Με αοριστίες κ γενικεύσεις μπορείς να βγάλεις όποιο συμπέρασμα θέλεις. Η νομοθεσία είναι συγκεκριμένη κ εκεί τελειώνει το θέμα. Αρκετό hijack κάναμε από την αρχική συζήτηση δεν νομίζεις;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DrLo είπε

Η νομοθεσία προβλέπει υποχρεώσεις για κάποιον που ΠΟΥΛΑΕΙ πραγματα στην Ελλάδα.

Αν αυτό το πράγμα δε το έχει πουλήσει η Delonghi ή κάποιος agent της στην Ελλάδα η νομοθεσία της κλάνει μια μάντρα ....

Η καφετιέρα (ασχέτως προελεύσεως) πουλήθηκε στην Ελλάδα, επομένως έχει 2 έτη εγγύησης . Αν το αναλάβει η αντιπροσωπία ή όχι είναι θέμα που δεν τον αφορά ,παραμόνο να γίνει σωστή επισκευή

Ο ΣτΚ είναι ο αρμόδιος φορέας που πρέπει να απευθυνθεί .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι λογικό για μένα είναι το εξής: ένας πολίτης χώρας ευρωπαϊκής ένωσης δικαιούται 2 έτη εγγύησης καταστήματος. Αν το προϊόν έχει αγοραστεί από οποιαδήποτε χώρα ευρωπαϊκής ένωσης, θα μπορέσει να απαιτήσει τη συνδρομή της αντιπροσωπείας της χώρας που διαμένει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποτελεί κανόνα για τις μεγάλες παραγωγικές επιχειρήσεις, η ανάπτυξη και επέκταση της εμπορικής τους δραστηριότητας να συνδέεται με την οργάνωση και λειτουργία ενός διεθνούς δικτύου διανομής των προϊόντων και υπηρεσιών τους. Στα πλαίσια αυτής της στρατηγικής, η παραγωγός εταιρεία συνάπτει συμβάσεις, αποκλειστικής ή μη, διανομής με κατά τόπους εταιρείες, οι οποίες αναλαμβάνουν την διάθεση των εμπορευμάτων της πρώτης, μεταπωλώντας τα σε τρίτους στο δικό τους όνομα, για δικό τους λογαριασμό και φέροντας οι ίδιες τον επιχειρηματικό κίνδυνο.  

Στα πλαίσια αυτά, απαντάται, συχνά πλέον, το φαινόμενο της παράλληλης εισαγωγής (ή παραεισαγωγής) και διάθεσης από τρίτους εμπόρους των ίδιων ακριβώς προϊόντων που διατίθενται από τον επίσημο διανομέα, και μάλιστα σε ιδιαίτερα ανταγωνιστικές τιμές. Η διαφορά αυτή των τιμών, οφείλεται στο γεγονός, ότι οι παράλληλοι εισαγωγείς ενεργούν αυτόνομα, απαλλαγμένοι από το κόστος συμμετοχής τους στο δίκτυο διανομής και παράλληλα εκμεταλλεύονται κάθε ευχέρεια που τους παρέχει ο νόμος και η διεθνής συναλλακτική πρακτική, όπως συμβαίνει με τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις και την εισαγωγή προϊόντων από τρίτα, λιγότερο ανεπτυγμένα κράτη.

Ωστόσο η δράση των παραεισαγωγέων, συνεπάγεται εύλογα δυσμενείς συνέπειες για τον παραγωγό και, κυρίως, για τον διανομέα. Ο παραγωγός πλήττεται στο επίπεδο του βαθμού ελέγχου των πωλήσεών του υπό την λειτουργία του δικτύου διανομής, χωρίς να αποκλείεται κατά περίπτωση η προσβολή των δικαιωμάτων βιομηχανικής ιδιοκτησίας του και η τρώση της αγοραίας φήμης του.

Σε σχέση με τον διανομέα ωστόσο, οι παράλληλες εισαγωγές επηρεάζουν άμεσα τα επιχειρηματικά του συμφέροντα, καθώς επιφέρουν αναπόφευκτα απώλειες στα κέρδη που ανέμενε από τις προσδοκώμενες πωλήσεις, δεδομένου ότι ένα μερίδιο της αγοράς των προϊόντων που διαθέτει, καταλαμβάνεται τελικά από την πώληση των παρεισαγόμενων και άκρως ανταγωνιστικών τιμολογικά προϊόντων.  

Ο διανομέας όμως μειονεκτεί σε σχέση με τον παραεισαγωγέα και ως προς την έκταση της δυνατότητας διάθεσης των εμπορευμάτων του. Αν δηλαδή ο διανομέας είναι αποκλειστικός, δεσμεύεται από γεωγραφικούς περιορισμούς σε σχέση με την διενέργεια των λεγομένων "ενεργητικών" πωλήσεων (active sales), που συνίστανται στην ίδια αναζήτηση πελατών εκτός συνόρων. Αν πάλι ο διανομέας είναι "επιλεγμένος", βαρύνεται από συμβατικούς περιορισμούς ως προς την μεταπώληση των προϊόντων σε άλλους μη εξουσιοδοτημένους εμπόρους. Ο παραεισαγωγέας από την άλλη, δεν υπόκειται σε οποιαδήποτε συμβατική δέσμευση και μπορεί να πωλεί σε όποιον και προς όπου θέλει, αποκτώντας έτσι ένα επιπλέον προβάδισμα σε σχέση με τον επίσημο διανομέα.

Το κρίσιμο ερώτημα βέβαια δεν σχετίζεται με το αν οι παράλληλες εισαγωγές "ενοχλούν" τον παραγωγό και τον διανομέα, αλλά αν τους προσβάλλουν στα έννομα δικαιώματα του, δηλαδή αν είναι νόμιμες ή όχι.

Σήμερα γίνεται απολύτως δεκτό ότι οι παράλληλες εισαγωγές αποτελούν, καταρχήν, θεμιτή πρακτική, διότι συνάδουν με την βασική αρχή του ελεύθερου ανταγωνισμού και της ελεύθερης κυκλοφορίας των αγαθών, όπως αποτυπώθηκε ήδη στην Ιδρυτική Συνθήκη της ΕΟΚ και ισχύει σήμερα διεθνώς. Μάλιστα γίνεται δεκτό, ότι η σχετική ελευθερία δεν περιορίζεται, ακόμη και στην περίπτωση της ύπαρξης αποκλειστικού διανομέα, έστω κι αν ο παραεισαγωγέας τελεί σε γνώση της.

Το δικαίωμα εξάλλου του παραεισαγωγέα να αναπτύξει την εμπορική του δραστηριότητα, δεν μπορεί να επηρεαστεί ούτε από τη ρήτρα επιλεκτικής διανομής που τυχόν διέπει την οργάνωση και λειτουργία του δικτύου του παραγωγού. Η ρήτρα αυτή δεν παύει να έχει αποκλειστικά ενοχική ισχύ και να δεσμεύει μόνον τους συμβαλλόμενους, δηλαδή τον παραγωγό και τους διανομείς μεταξύ τους. Οι περιορισμοί δηλαδή που επιβάλλει ο παραγωγός αποβλέποντας στην προστασία του δικτύου του, δεν δεσμεύουν τους τρίτους, ανάμεσα στους οποίους και τους παραεισαγωγείς.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι, η παράλληλη εισαγωγή δεν ελέγχεται, καθώς υπάρχουν περιπτώσεις που η συνολική πρακτική του παραεισαγωγέα την καθιστά τελικά παράνομη, ως αντίθετη στις διατάξεις που αφορούν τον αθέμιτο ανταγωνισμό. Τέτοια περίπτωση συντρέχει καταρχήν, όταν ο παράλληλος εισαγωγέας διαδίδει ψευδώς ή δημιουργεί την εντύπωση, ότι είναι μέλος του επίσημου δικτύου διανομής. Περαιτέρω, αθέμιτη πράξη συνιστά η εκμετάλλευση της παράβασης των συμβατικών υποχρεώσεων του διανομέα προς τον παραγωγό, όταν ο παράλληλος εισαγωγέας τον πείθει να προβεί στην πώληση εμπορευμάτων προς αυτόν.

Άλλες περιπτώσεις που μπορούν, περιπτωσιολογικά και μόνο, να στοιχειοθετήσουν το παράνομο μιας παράλληλης εισαγωγής, είναι η αθέμιτη χρήση των διακριτικών γνωρισμάτων της παραγωγού εταιρείας, δηλαδή η προσβολή των δικαιωμάτων βιομηχανικής ιδιοκτησίας της, και η μεταπώληση των εμπορευμάτων σε ιδιαίτερα ελαττωμένες τιμές σε σχέση με αυτές του επίσημου διανομέα.

Ωστόσο, η αντιμετώπιση των συνεπειών των παράλληλων εισαγωγών για τον παραγωγό και τον διανομέα, μπορεί να βασιστεί, στην περίπτωση τουλάχιστον της επιλεκτικής διανομής, στο ίδιο πραγματικό δεδομένο που αποτελεί την βασική αιτία γέννησής της. Ο παράλληλος εισαγωγέας αποκτά δηλαδή την δυνατότητα διάθεσης των εμπορευμάτων του, ακριβώς επειδή το δίκτυο του παραγωγού "σπάει" λόγω κάποιου αδύναμου κρίκου. Κατά συνέπεια, ο προσεκτικός έλεγχος της "στεγανότητας" του δικτύου διανομής από τον παραγωγό και η επιφύλαξη αυστηρών συνέπειες για τον διανομέα, σε περίπτωση παράβασης των συμβατικών του υποχρεώσεων, μπορεί να αποτελέσει την απαρχή για τον περιορισμό των δυσμενών εμπορικών συνεπειών από την δράση των παραεισαγωγέων.

Οι παράλληλες εισαγωγές αποτελούν ένα φαινόμενο με ιδιαίτερα σύνθετη προβληματική, που δεν αφήνει ουσιαστικά περιθώρια για μια ενιαία απάντηση περί της νομιμότητας, ή μη, της διεξαγωγής τους. Η κρίση για την νομιμότητα μιας τέτοιας εμπορικής δραστηριότητας, εξετάζεται αποκλειστικά κατά περίπτωση, ώστε να διαπιστωθεί αν το προβάδισμα της ελευθερίας της κυκλοφορίας των αγαθών και του ανταγωνισμού θα παραμείνει σταθερό ή  θα ανατραπεί ενόψει της ανάγκης της προστασίας των δικαιωμάτων βιομηχανικής ιδιοκτησίας και των δικτύων διανομής.

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, DrLo είπε

πωωωω, αντι πάλι τα ίδια.

Δεν ισχύει αυτό που έχεις στο μυαλό σου , και ναι βαριέμαι να σου εξηγώ γιατί.

Ναι μπορεί να πας να πουλήεις τσπαμπουκά σε κάνα μαγαζί με αυτό το "επιχείρημα" και να δουλέψει

και ακριβώς επειδή ο κάθε ...ακας όχι μόνο το παίζει τσαμπουκάς που πράγματα που δε γνωρίζει αλλά παροτρύνει και άλλους να γίνους ....άκες και τσαμπουκάδες επικρατεί και η ανάλογη αντιμετώπιση από τα μαγαζιά.

Έχουμε συζητήσει τι ισχύει και τι όχι...

Αν νομίζεις οτι τα γράφω από το κεφάλι μου δικαίωμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vampira είπε

Αμ κ ρωτάς κ διαφωνείς αμ και περιμένεις όλα να σου τα δώσουν. Εφόσον διαφωνείς ψάξε και βρες το. Ούτε θα καθίσω να σου βρω στον ΣΤΚ τα σχετικά με τις εγγυήσεις. Πολλάκις σου ανέφεραν εδώ μέσα ότι δεν αποτελεί "σοφή γνώση εμπειριών" αλλά διατάξεις κ νομοθεσία, ψάξε βρες την. Στην πανεπιστημιακή μου εργασία έβαλα παραπομπές, σε συζήτηση στο internet sry can't do.

Καλά έκανες και την έβαλες. Εγώ έθεσα ένα απλό ερώτημα (αναφορές - παραπομπές) : γνωρίζεις ; Απαντάς. Δεν γνωρίζεις ; Απλώς το προσπερνάς και πας παρακάτω. Οτιδήποτε πέραν αυτού, είναι απλώς η "σοφή γνώση" (κάτι στο οποίο μάλλον ρέπεις και εσύ, κρίνοντας από τον τρόπο με τον οποίο απαντάς). Καθόμαστε και γράφουμε τόσα ποστ για να καταλήξουμε στο τέλος ότι θα πρέπει να ψάξω και να την βρω. Μα αν την είχα, δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ρωτήσω (όπως σου ανέφερα και πριν, απλά ελληνικά μιλάμε).

8 ώρες πριν, vampira είπε

Στο δεύτερο, ποιά κινητά; όλα; τα μισά; Με αοριστίες κ γενικεύσεις μπορείς να βγάλεις όποιο συμπέρασμα θέλεις. Η νομοθεσία είναι συγκεκριμένη κ εκεί τελειώνει το θέμα. Αρκετό hijack κάναμε από την αρχική συζήτηση δεν νομίζεις;

Έχω αναφέρει σε ποιές μάρκες επακριβώς είχα προσωπική εμπειρία. Μπορείς εύκολα να ανατρέξεις παραπάνω (μάλλον διάβασες διαγωνίως κάποιες αναρτήσεις). Μα εσύ επέλεξες να παρέμβεις και να κάνεις highjacking -πώς-το-λες-αυτό-το-ωραίο-το-εγγλέζικο-, δεν σε υποχρέωσε κανείς, γιατί γενικεύεις άραγε ; Εγώ όπως προείπα πολλάκις, παραπομπές ζήτησα και αναφορές στον Νόμο (απλά ελληνικά μιλάω). Δεν ζήτησα μέσω απόψεων και "γνώσεων" (καφενειακού επιπέδου) να καταλήξω στη λύση κάποιου προβλήματος.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι και σας ευχαριστώ ταπεινά για το ενδιαφέρον. 

Update : Ύστερα από πολύ ζάλη,τηλεφωνήματα, mails, ευχέλαια και προσευχές, μου ζητήθηκε να επαναπροωθήσω τη συσκευή πίσω στο κατάστημα με χρέωση στον παραλήπτη. Θα την παραλάβουν και αφού αξιολογήσουν την κατάσταση θα με ενημερώσουν. Το θετικό είναι οτι υπήρξε κινητοποίηση. Οψόμεθα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...