Προς το περιεχόμενο

Indiana Jones and the Dial of Destiny (Lucasfilms/Disney, 2023)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...
  • Super Moderators

H ταινία ήταν προβληματική.

Προβληματική σε αντικειμενικές, αναπόδραστες παραμέτρους (έλεος με τον 80χρονο ζογκλέρ), προβληματική σε σχέση με μια άγουρη ακόμη deaging τεχνολογία (που δεν την έσωζε ούτε ο φωτισμός, ούτε οι σκιές, ούτε οι νυχτερινές κωλοτούμπες), προβληματική σε σχέση με τη διανομή των ρόλων και, κυρίως, προβληματική στη βασική επιταγή της (που αποτελεί συνέχεια του Κρυστάλλινου Κρανίου) να βρεθεί με το στανιό "διάδοχος".

Πρώτα πήγαν με το ζόρι να επιβάλλουν τον αλεξιπτωτιστή γιο, μετά πήγαν να επιβάλλουν με το ζόρι την αλεξιπτωτίστρια βαφτιστήρα. Μέσα από τραγελαφικά σενάρια κι ακόμη πιο τραγελαφικές επιλογές ηθοποιών.

Ως προς το DoD, δεν κατάλαβαν Βούδα από τα χάλια της νέας στη χρονολογία, προϊστορικής στα μυαλά, sequel τριλογίας Star Wars, με τη στείρα αντιγραφή των παλιών χαρακτήρων (και την κατασπατάληση των λίγων πραγματικά καλών ιδεών που υπήρχαν).

Το έχω ξαναγράψει, με τα ίδια ακριβώς σενάρια, με τους ίδιους ακριβώς διαλόγους, σε όλες αυτές τις δήθεν "προοδευτικές" και "ψαγμένες" ταινίες, αν απλά αντικαταστήσεις τις "ισχυρές γυναίκες" με άντρες, και στη θέση των ηλιθίων αντρών που τρέχουν από πίσω τους σαν τα σκυλάκια ("Ρέι! Ρέι!") βάλεις γυναίκες, οι ίδιοι ακριβώς άνθρωποι που τώρα βλέπουν ψαγμένες ταινίες θα αγανακτούσαν με τα εμετικά στερεότυπα.

Και, σπόιλερντζ αλέρτ, θα είχαν δίκιο.

Για κάποιο λόγο, υπάρχει μια δυσκολία στο να γραφτούν καλοί ρόλοι για γυναίκες, χωρίς να εξαρτώνται από τη δαιμονοποίηση/γελοιοποίηση των (κατά προτίμηση λευκών) αντρών.

Το οποίο, εκτός από εμπορικά αυτοκτονική επιλογή (πρέπει να είσαι πολλά καντάρια ηλίθιος ή/και στρατευμένος φανατικός για να ανταγωνίζεσαι ένα βασικό δημογραφικό κομμάτι του κοινού σου) είναι και συγγραφικά/σεναριακά βλακώδες, καθώς είναι η αξία του "κακού" αυτή που αποδίδει αξία στην επικράτηση του "καλού". Άλλο να νικάς έναν Νταρθ Βέιντερ, κι άλλο να νικάς έναν Κεν, Μπάρμπι μου...

Δεν έφταιγε κανένα "θάψιμο" για τα κάκιστα αποτελέσματα της ταινίας. Είμαστε πολλοί αυτοί που πήγαμε να δούμε την ταινία παρότι ξέραμε ότι θα πέφταμε πάνω σε προβλήματα. Δεν θέλω καν να σκέφτομαι τι θα συνέβαινε αν, όπως κάποιοι παρωπιδικά πήγαν να δούν μια ταινία προδιατεθειμένοι ότι πρέπει να τους αρέσει γιατί πρόοδος φορ δι γουίν, όλοι εμείς που βλέπαμε το τρένο να έρχεται, επιδεικνύαμε ανάλογο παρωπιδισμό και δεν πηγαίναμε να δούμε την ταινία γιατί έτσι.

Ο Ιντιάνα, είναι χαρακτήρας άλλης εποχής. Αντί να τον αφήσουν να χαθεί σε εκείνο το ονειρικό ηλιοβασίλεμα στο τέλος της Σταυροφορίας, τον ξέθαψαν και τον έβαλαν στα (κινηματογραφικά και βιολογικά) γεράματα να παίρνει μαθήματα από τσογλάνια που δεν τον φτάνουν στο μικρό του το νύχι.

Και μετά, "μα γιατί δεν πήγε καλά η ταινία, φταίνε οι γιουτιούμπερντζ που την έθαψαν".

"Με τον ήλιο τα μπάζω, με τον ήλιο τα βγάζω, τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε;" Hollywood edition.

  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειχα γράψει και σε παλαιότερο ποστ εδω, το οτι μια ταινία εισπρακτικά αποτυχγάνει δε σημαίνει οτι θα μεινει στην ιστορία ως αποτυχημένη.

Γενικά τέτοιου ειδους ταινίες, παραμυθάκια δηλαδη με δράση, συνηθως πάνε καλά αφου προβληθουν και στη τηλεόραση

Ταινίες με ανάλογη βαθμολογία ειναι goastbusters 2,  η μεγάλη των μπάτσων σχολή, ο μπατσος του Μπεβερλι Χιλς κτλ κτλ. Καλά για εμπορικές αποτυχίες κατα το πρωτο έτος προβολης αν δουμε τη λιστα υπάρχουν ταινίες που πλέον βρισκονται στο top20. Οκ αυτη δεν ειναι ουτε για το τοπ 1000 αλλά νομιζω πιάσατε το νοημα :P 

 

 

 

15 ώρες πριν, Snoob είπε

Ο Ιντιάνα, είναι χαρακτήρας άλλης εποχής. Αντί να τον αφήσουν να χαθεί σε εκείνο το ονειρικό ηλιοβασίλεμα στο τέλος της Σταυροφορίας, τον ξέθαψαν και τον έβαλαν στα (κινηματογραφικά και βιολογικά) γεράματα να παίρνει μαθήματα από τσογλάνια που δεν τον φτάνουν στο μικρό του το νύχι.

Συμφωνω απόλυτα.

15 ώρες πριν, Snoob είπε

Και μετά, "μα γιατί δεν πήγε καλά η ταινία, φταίνε οι γιουτιούμπερντζ που την έθαψαν".

Εδω ξέρεις την άποψή μου και το πόσο κακό κάνουν γενικά αυτοί οι δηθεν κριτικοί (ειτε κάνουν καλές ειτε κακές κριτικές). Αποδειχθηκε πρόσφατα και στο φορουμ πανηγυρικά (βλέπε τοπικ Φονισσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω οτι ενας θρυλος οπως ο Indiana Jones, δεν μπορει να παιρνει 'μαθηματα' απο καμια κακομαθημενη βαφτιστηρα, ουτε κανεναν τεντιμποι γιο.

Ο θρυλος πρεπει να διδασκει, οχι να διδασκεται, και ειδικα απο νεουδια και τσογλανια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Εδω ξέρεις την άποψή μου και το πόσο κακό κάνουν γενικά αυτοί οι δηθεν κριτικοί (ειτε κάνουν καλές ειτε κακές κριτικές). Αποδειχθηκε πρόσφατα και στο φορουμ πανηγυρικά (βλέπε τοπικ Φονισσα)

Χίλιες φορές καλύτερα ακόμη και ένας "δήθεν" κριτικός, από το να αποφασίζει το κάθε στούντιο να κόβει τα σχόλια που δεν του αρέσουν (ώρα περίπτωση Amazon). 

Χίλιες φορές καλύτερα αυτοί οι άνθρωποι, ακόμη κι αν είναι κακεντρεχείς, από το να ελέγχει το στούντιο ποιος θα κρίνει, κι όποιος τους χαλάει τη μανέστρα να του κόβουν την πρόσβαση.

Ακόμη κι αν ήταν αλήθεια, όμως, συνιστά ομολογία παταγώδους αποτυχίας του (ύψους εκατοντάδων εκατομμυρίων) διαφημιστικού μηχανισμού που διαθέτουν αυτά τα στούντιο το να κλαψουρίζουν πως για την πορεία μιας ταινίας με Φορντ και Σπίλμπεργκ (έστω σε περιορισμένο ρόλο), με προϋπολογισμό εκατομμυρίων, ένα θρυλικό χαρακτήρα από πίσω κι ένα τεράστιο δίκτυο ψηφιακών και έντυπων μέσων να την προμοτάρει, λιβανίζοντας άκριτα, φταίνε πέντε τύποι στο YouTube.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ @Snoob.

Προς αποφυγή παρεξήγησης βέβαια, δε ξέρω αν τα studio επηρεάζονται απο τους youtubers. Ειναι προσωπική μου άποψη οτι γενικά οι "κριτικοί" youtubers κάνουν κακό, δε ξέρω αν έχει κυρηχθεί κάποιος ανεπίσημος "πολεμος".

Και οταν ο άλλος βγάζει χρηματα απο τη κριτική του, έχω κάθε λογο να πιστευω οτι ειναι ακριβως το ιδιο με το amazon που ανέφερες. Δεν ειναι δηλαδη μια κριτικη που κάνεις με τους φίλους σου ή στο insomnia χωρις κανένα συμφέρον

Γενικά νομίζω οτι υπάρχει μια τάση απαξίωσης ή υπερβολικής αποθέωσης για θεάματα που ειναι μέτρια στη καλύτερη ή στη χειρότερη. Μέσα σε αυτά η μπάλα παιρνει και κάτω του μετρίου θεάματα ή πάρα πολύ καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...