Προς το περιεχόμενο

Indiana Jones and the Dial of Destiny (Lucasfilms/Disney, 2023)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, john_dr είπε

Το Crystal Skull πήγε καλά επειδή ο κόσμος περίμενε να δει Last Crusade.

Το Dial Of Destiny πήγε μέτρια προς άσχημα επειδή ο κόσμος φοβήθηκε ότι θα δει Crystal Skull.

Δεν συμφωνώ με το παραπανω.

Το θεωρώ υπεραπλούστευση.

Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν θετικά ή αρνητικά τον θεατή να πάει στο κινηματογράφο και να δώσει ένα σεβαστό ποσο ( εισιτήρια συν τα παρελκόμενα).

Το θέμα είναι πως δυστυχώς δεν έχει να κανει πάντα με την αξία μιας ταινίας.

Είναι μεγάλη κουβέντα το όλο θέμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, cinemusic είπε

Δεν συμφωνώ με το παραπανω.

Το θεωρώ υπεραπλούστευση.

Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν θετικά ή αρνητικά τον θεατή να πάει στο κινηματογράφο και να δώσει ένα σεβαστό ποσο ( εισιτήρια συν τα παρελκόμενα).

Το θέμα είναι πως δυστυχώς δεν έχει να κανει πάντα με την αξία μιας ταινίας.

Είναι μεγάλη κουβέντα το όλο θέμα .

Δεν μιλάμε για διαφορετικές ταινίες, μιλάμε για το ίδιο franchise. Και δεν θεωρώ ότι είναι υπεραπλούστευση, αλλά ο βασικός παράγοντας. Υπάρχουν και άλλοι, όπως η ηλικία του Φόρντ, αλλά και του ακροατηρίου που είδε την πρώτη τριλογία, αλλά ο βασικός παράγοντας είναι το τι αναμένει να δει το κοινό. Όταν έχει ως δείγμα την τριλογία, πάει και δίνει τα λεφτά για το εισιτήριο χωρίς να το σκεφτεί, χωρίς να δώσει μεγάλη βάση στις μέτριες ή και κακές κριτικές, χωρίς καν να περιμένει τις κριτικές. Όταν όμως έχει καεί με το Crystal Skull θα είναι διστακτικός να πάει να πληρώσει το εισιτήριο και με την πρώτη γλυκανάλατη κριτική, θα πάει να δώσει τα λεφτά του σε άλλη ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, john_dr είπε

 Όταν όμως έχει καεί με το Crystal Skull θα είναι διστακτικός να πάει να πληρώσει το εισιτήριο και με την πρώτη γλυκανάλατη κριτική, θα πάει να δώσει τα λεφτά του σε άλλη ταινία.

Δεν φαίνεται λογικό να εχουν καει οπως λες οι θεατες με το Crystal Skull , και συγχρόνως να το επικροτούν με εισπράξεις μηνών που έφτασαν μαλιστα τα 790εκ $ και να τους βγαινει ο δισταγμός στο Dial of Destiny μετα απο 15 χρονια.
Επίσης σχετικά με την ηλικία θα σου θυμίσω οτι τα ιδια γραφόντουσαν και το 2008 για το  Crystal Skull . Άλλωστε και τοτε δεν ηταν μικρος .
Δεν θα ξεχασω φράσεις οπως  " Μα καλα που πατε να δειτε αυτο το τσαλακωμένο πρόσωπο" .
Τοτε ηταν 66 ετων.
Οχι δεν πιστεύω πως παιζει ρολο η ηλικία του. Ουτε τοτε , ουτε τωρα εβγαζε καποια δυσκολία στο να ανταπεξέλθει.
Άλλωστε ποτε δεν τον παρουσίασαν ως σαραντάρη αφου  και στις δυο περιπτώσεις έπαιζε χρονικα κοντα στην υποτιθέμενη ηλικία του ήρωα.
Πάντως το Crystal Skull οπως και το Dial of Destiny τα ειδα σινεμά με τον ιδιο ενθουσιασμό και σκεπτόμενος οτι θα δω μια ταινία αντάξια ή τουλάχιστον κοντα στις τρεις πρωτες.
Το Crystal Skull ηταν πολυ μακρυα απο αυτο.
Το Dial of Destiny  ειχε τα φόντα ( λογω καλύτερου σεναρίου)  να πλησιάσει πιο κοντα αλλα θα επρεπε να ειχε στην καρέκλα τον Steven Spielberg της χρονιάς που εκανε το Ready Player One.
Αναφέρω αυτην την ταινια  λόγω των καλοδουλεμένων  σκηνών δράσης που δυστυχώς στο  Dial of Destiny έπασχαν απο ρυθμό και έμπνευση.

Επεξ/σία από cinemusic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kαι στο ανεκδιήγητο CS έλεγαν "προσέξτε, είναι μάπα". Ήταν αλλιώς τότε.

Η βασική παράμετρος ήταν πως όλοι οι συντελεστές διατηρούσαν ακόμη αυτό που λέμε "έξωθεν καλή μαρτυρία". Είχαν το κύρος τους άθικτο. Οπότε, ήταν ευκολότερο να πεις "έλα μωρέ, υπερβολές είναι αυτά που ακούγονται, δεν μπορεί" (time-traveler's spoiler: μπορεί και παραμπορεί).

Προσωπικά, στο CS, δεν ήθελα να πιστέψω ότι επρόκειτο για μάπα ολκής. Βασικά, δεν μπορούσα να το πιστέψω. Ήταν η συμμετοχή και του Σπίλμπεργκ από την καρέκλα του σκηνοθέτη. Ήταν και η επί χρόνια καλλιεργημένη φήμη για την "καλλιτεχνική ακεραιότητα" του Φορντ: θυμίζω πως επί δεκαετίες συντηρούταν ο μύθος για το διαφορετικό "όραμα" που είχε για το Χαν Σόλο, και τι να κάμει ο καψερός που τότε ήταν νέος κι ανήμπορος και δεν μπόρεσε να επιβάλλει το όραμά του για το χαμό του ήρωα, για μια πιο "ώριμη" ταινία.

Τα είδαμε τα χαΐρια του στη νέα τριλογία του SW, που ήταν και όνομα πλέον, τι ακριβώς έκανε. Σε τι όνειδος συνέναισε. Χειρότερο τέλος για το Χαν Σόλο δεν θα μπορούσε να υπάρξει. Τελείως anticlimactic, ένα τίποτε. Στη χαβούζα, όπως ο Αυτοκράτορας, μια κουκίδα να χάνεται, μαχαιρωμένη ύπουλα από τον πλέον φαιδρό "καλόκακο" που σκάρωσαν τα λαμπρά μυαλά της Disney. Kι ύστερα, μια ωραία αρπαχτή στο ρόλο του φαντάσματος. Αυτή ήταν η τελευταία εμφάνιση του Χαν Σόλο: ένα φάντασμα. Κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Στο DoD, λίγο για να μη χαλάσω το κέφι της παρέας, λίγο γιατί, παρά τα προηγούμενα αρμέγματα του Φορντ, θέλω να ελπίζω (άτιμο πράγμα η ελπίδα...) πως αυτή τη φορά θέλοντας και μη θα τον αφήσουν στην ησυχία του το χαρακτήρα, λίγο γιατί, παρότι πλέον έχει αναλυθεί διεξοδικά το χάλι (πολύ διεξοδικότερα του CS), αλλά και πάλι δεν μπορεί να πιστέψεις ότι θα είναι τόσο αρπαχτή, πήγα και το είδα. 

Εντάξει, δεν. 

Είναι μια μέτρια ταινία, που τη σώζει κυρίως το ότι η προηγούμενη είναι πολύ χειρότερη. Αν δεν υπήρχε το CS και το DoD ήταν η πρώτη ταινία μετά το LC, δεν νομίζω πως χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση ότι θα είχε ασύγκριτα καλύτερο box office. 

Έχει καλύτερο κακό, δεν έχει ρόλο τόσο ξεφτίλα -και αντίστοιχα χαράμι ηθοποιάρας- όπως το αίσχος που έγινε με τον Τζον Χερτ στο CS και ποντάρει σε πιο γνώριμα τοπία (παζάρια, καφετιά χρώματα) για να αρμέξει νοσταλγία. Οι σκηνές δράσης, πριν από 15 χρόνια, θα μπορούσαν να περάσουν έως και καλές (ειδικά αν τις συγκρίνει κανείς με τα καραγκιοζιλίκια/ταρζανιλίκια του Λεμπέφ στη ζούγκλα, το φίδι/παραλαμάρι, το ανεκδιήγητο ψυγείο και άλλα ευτράπελα από το CS), πλην όμως:

Δεν παύει να είναι μια αποκαρδιωτική κατάσταση: ο (ακόμη πιο) κουρασμένος Ίντυ, που είναι (ακόμη πιο) ανήμπορος να παρακολουθήσει την εποχή του, ακούει τα σχολιανά του από μια πουθενά, η προηγούμενη οικογένεια μας σχόλασε, κι έρχεται μία ακόμη φυτευτή διάδοχος να του δείξει του παππού πώς γίνονται ορισμένα πράγματα.

Spoiler

Να θυμίσω εδώ ότι δεν είναι κάποια ιδιαίτερη πρωτοτυπία της πεφωτισμένης εποχάρας μας η παρουσίαση ηρώων στην παρακμή τους. Ο Κόνερι πρωταγωνίστησε το 1976 με την Χέπμπερν στο Ρόμπιν & Μάριον, όπου ένας καταβεβλημένος και ηλικιωμένος Ρομπεν έρχεται αντιμέτωπος με τα ίδια προβλήματα από τα νιάτα του, ενώ δυσκολεύεται πλέον από τα άτιμα τα χρόνια που περνάνε. Η διαφορά είναι (για όσους τώρα πασχίζουν να μας πείσουν πως δεν πειράζει μωρέ που ένας 80χρονος το παίζει τζόβενος και άκσιον χίρο) ότι αφενός ο Κόνερι υποδύθηκε τον "ηλικιωμένο" στα 46 του, αφετέρου ήταν ο αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής, δεν έτρεχε πίσω από ένα φυτευτό πουθενά: για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι πώς προσεγγίζεις σωστά έναν ηλικιωμένο ήρωα. Όχι με deaging καραγκιοζιλίκια και φυτευτούς σωτήρες.

Η ίδια αποτυχημένη συνταγή με το 4, δηλαδή. Πιο καλοφτιαγμένη, με λιγότερες κραυγαλέες αστοχίες/γελοιότητες, αλλά και πάλι μια κουρασμένη ιστορία. Που δεν τη σώζει η ψηφιακή μουτσούνα του deaging, αντίθετα κάνει ακόμη πιο χτυπητό το ότι δεν μπορεί να βασίσεις μια ολόκληρη ταινία "δράσης" σε έναν άνθρωπο 80 χρονών, οπότε γυρνάς -με το στανιό και διόλου πειστικά- στο παρελθόν.

Δεν ήταν αυτό το τέλος που άξιζε στον Ιντιάνα: το τέλος που άξιζε στον Ιντιάνα ήταν εκείνο το έξοχο ηλιοβασίλεμα κι οι περιπέτειες που περίμεναν πέρα από τον ορίζοντα. Όχι αυτός ο γκρινιάρης και η ξινή που μας σέρβιραν.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snoob, ακομη δεν ειδα την ταινια.
Θα την δω πολυ συντομα.

Θα προσπαθησω να ειμαι οσο αντικειμενικοτερος μπορω.
Οσο και αν ολοι αγαπαμε Indy.
Ακριβως επειδη αγαπαμε, δεν θελουμε ξεφτιλικια.

Να θεσω ομως και μια αλλη παραμετρο.
Δεν ξερω ποσοι θα συμφωνησουν μαζι μου.
Εγω ομως, το βλεπω ΚΑΙ ετσι.

Υπαρχει, 'εσωτερικος ανταγωνισμος' στις ταινιες.
Για να κανω εναν παραλληλισμο, γιατι εχω ασχοληθει/μου αρεσει πολυ και ο Michael Jackson,
το τι μπορουσε να τραγουδησει και πως, ειτε στα 20 ειτε στα 30 ειτε στα 50 που τον χασαμε,
εχει να κανει μονο με τον ιδιο, προφανως θα πειτε,
αλλα και παλι ηταν εκτος συγκρισεως!
Γιατι μπορει ο MJ των 50 ετων να μην ειχε το νευρο του ΜJ των 25 ετων,
αλλα μπροστα στα σημερινα φροκαλα και τα τσουτσεκια που κανουν τους τραγουδιαρηδες,
ηταν απειρες φορες καλυτερος!
Δηλαδη, η μονη συγκριση, για τετοια μεγεθη, για θρυλους αν θελετε, σε ταινιες/ηθοποιους/τραγουδιστες,
ειναι κυριως με τον ιδιο τους τον εαυτο.
Και ναι υπαρχει συγκριση.
Αλλα δειτε τι κυκλοφορει.

Δηλαδη το CS πατατα, το DoD μετριο,
αλλα μπροστα στις αηδιες του netflix, του amazon prime, ολες τις π@πες που πασαρουν για ταινιες,
πιστευω οτι ειναι ταινιαρες μπροστα τους!
Βλεπω τι νεολαια τι βλεπει, και δεν θα πω 'α, ειναι αλλο στυλ', βλέπουν μλκιες και τα θεωρουν ως καλες ταινιες!
Ομοιως για τραγουδιστες!
Μπορω να ξεχωρισω μια καλη σημερινη ταινια, εναν καλο σημερινο τραγουδιστη! Θα ειμαι εντιμος, δεν μου αρεσει μεν, αλλα αξιζει, φαινεται οτι το χει!
Αλλα υπαρχουν ελαχιστοι!!!!!!!
Εκτος αν καποιος θεωρει τα σημερινα σκουπιδια...αξιολογα.

Εν τελει λοιπον, δεν μπορει καποιος να εχει το θρασσος να θαβει το CS ή το DoD,
επειδη δεν φτανουν το απιστευτο επιπεδο της πρωτης τριλογιας,
οταν εξω κυκλοφορουν τρισχειροτερα!
Δεν μπορει καποιος να μου κακολογησει τον MJ στα 50 του,
οταν εριχνε στα αυτια ακομη και σε 20αρηδες!

Αυτα, τροφη για σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mindreader είπε

Snoob, ακομη δεν ειδα την ταινια.
Θα την δω πολυ συντομα.

Θα προσπαθησω να ειμαι οσο αντικειμενικοτερος μπορω.
Οσο και αν ολοι αγαπαμε Indy.
Ακριβως επειδη αγαπαμε, δεν θελουμε ξεφτιλικια.

Να θεσω ομως και μια αλλη παραμετρο.
Δεν ξερω ποσοι θα συμφωνησουν μαζι μου.
Εγω ομως, το βλεπω ΚΑΙ ετσι.

Υπαρχει, 'εσωτερικος ανταγωνισμος' στις ταινιες.
Για να κανω εναν παραλληλισμο, γιατι εχω ασχοληθει/μου αρεσει πολυ και ο Michael Jackson,
το τι μπορουσε να τραγουδησει και πως, ειτε στα 20 ειτε στα 30 ειτε στα 50 που τον χασαμε,
εχει να κανει μονο με τον ιδιο, προφανως θα πειτε,
αλλα και παλι ηταν εκτος συγκρισεως!
Γιατι μπορει ο MJ των 50 ετων να μην ειχε το νευρο του ΜJ των 25 ετων,
αλλα μπροστα στα σημερινα φροκαλα και τα τσουτσεκια που κανουν τους τραγουδιαρηδες,
ηταν απειρες φορες καλυτερος!
Δηλαδη, η μονη συγκριση, για τετοια μεγεθη, για θρυλους αν θελετε, σε ταινιες/ηθοποιους/τραγουδιστες,
ειναι κυριως με τον ιδιο τους τον εαυτο.
Και ναι υπαρχει συγκριση.
Αλλα δειτε τι κυκλοφορει.

Δηλαδη το CS πατατα, το DoD μετριο,
αλλα μπροστα στις αηδιες του netflix, του amazon prime, ολες τις π@πες που πασαρουν για ταινιες,
πιστευω οτι ειναι ταινιαρες μπροστα τους!
Βλεπω τι νεολαια τι βλεπει, και δεν θα πω 'α, ειναι αλλο στυλ', βλέπουν μλκιες και τα θεωρουν ως καλες ταινιες!
Ομοιως για τραγουδιστες!
Μπορω να ξεχωρισω μια καλη σημερινη ταινια, εναν καλο σημερινο τραγουδιστη! Θα ειμαι εντιμος, δεν μου αρεσει μεν, αλλα αξιζει, φαινεται οτι το χει!
Αλλα υπαρχουν ελαχιστοι!!!!!!!
Εκτος αν καποιος θεωρει τα σημερινα σκουπιδια...αξιολογα.

Εν τελει λοιπον, δεν μπορει καποιος να εχει το θρασσος να θαβει το CS ή το DoD,
επειδη δεν φτανουν το απιστευτο επιπεδο της πρωτης τριλογιας,
οταν εξω κυκλοφορουν τρισχειροτερα!
Δεν μπορει καποιος να μου κακολογησει τον MJ στα 50 του,
οταν εριχνε στα αυτια ακομη και σε 20αρηδες!

Αυτα, τροφη για σκεψη.

Καθόλα σεβαστή η άποψη σου, μια παρατήρηση μόνο: Κανείς δεν είπε στον Ford ή στον Jackson να μην ξαναδουλέψουν επειδή θα είναι σκια του ένδοξου εαυτού τους. Εγώ γουστάρω να ακούω ακόμα και τα καινούρια τραγούδια των Maiden και γιατί όχι να ξαναβγάλουν και άλλα αν μπορούν, γιατί ακόμα και αν δεν συγκρίνονται με αυτά των 80s, ξέρω ότι θα είναι καλύτερα από το 90% του οχετού που βγαίνει στις μέρες μας. (προσωπική άποψη εννοείται).

Η διαφορά ξέρεις ποια είναι; Η λέξη καινούριο. Ο Ford έκανε μεν καινούριες ταινίες (κανείς δεν λέει όχι) αλλά υποδυόμενος υπάρχοντες χαρακτήρες σε παλιότερα franchises που ξέρουμε και αγαπάμε, που θεωρητικά το lore τους είχε κλείσει. Φυσικά ο λόγος δεν ήταν καλλιτεχνικός (έχουμε νέες και ενδιαφέρουσες ιστορίες να πούμε) αλλά καθαρά οικονομικός (νοσταλγία, minimizing the risk). Υπάρχουν χειρότερες ταινίες; Φυσικά, πάντα θα υπάρχουν, τι να λέει αυτό; Το πρόβλημα είναι ότι φτιάξανε μέτριες (δεν θα πω καν κακές) και αχρείαστες lore-wise ταινίες που αλλάζουν την εικόνα και το μύθο των προηγούμενων που είχαν ήδη ολοκληρωθεί δημιουργικά, απλά για την κονόμα. Αν έχεις τα άντερα και τις ικανότητες, φτιάξε ένα δικό σου ip και πάρε και τον Ford ή όποιον άλλο γουστάρεις για πρωταγωνιστή, why not?

Από την άλλη βέβαια, από τη στιγμή που χρησιμοποιείς το όνομα του Indiana Jones και των Star Wars για να προσελκύσεις το ενδιαφέρον του κοινού και να αυξήσεις τις εισπράξεις σου, ετοιμάσου να δεχτείς και την ανάλογη αυστηρή κριτική. Δεν θα έχεις το ένα χωρίς το άλλο.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cinemusic είπε

Δεν φαίνεται λογικό να εχουν καει οπως λες οι θεατες με το Crystal Skull , και συγχρόνως να το επικροτούν με εισπράξεις μηνών που έφτασαν μαλιστα τα 790εκ $ και να τους βγαινει ο δισταγμός στο Dial of Destiny μετα απο 15 χρονια.

Διαβάζω την πρώτη παράγραφο από την απάντησή σου και έχω την εντύπωση ότι δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφω. Αν εγώ και άλλα 10 εκατομμύρια πάμε να δούμε μια ταινία πιστεύοντας ότι αυτή θα είναι καλή και θα αξίζει να την δούμε στον σινεμά, επειδή είναι ο Ίντυ και επειδή μόλις ξανά είδαμε ή απλά θυμόμαστε το πόσο πολύ είχαμε χαρεί τις προηγούμενες, αυτό δεν πάει να πει ότι την επικροτούμε. Πάει να πει ότι πήγαμε και πληρώσαμε για κάτι λόγω του brand name. Δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά αυτή; Ο κόσμος πήγε στο Crystal Skull έχοντας στο μυαλό του τα

image.png.1e836594d7d4f5f3c69c569ec9e62e25.png

και ήταν τώρα διστακτικός επειδή είχε στο μυαλό του αυτό

image.png.22f140ca51632335a3389e83f5b3485f.png

Από που και ως που το κοινό επικρότησε κάτι που στο imdb έχει 6.2? Που και το 6.2 σε μεγάλο βαθμό είναι λόγω Ίντυ, λόγω Φόρντ λόγω Μπλανσέτ. Πολλοί θα έβαλαν 1-2 βαθμούς πιο πάνω στις βαθμολογίες τους, επειδή σεβάστηκαν αυτά τα ονόματα.

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης σχετικά με την ηλικία θα σου θυμίσω οτι τα ιδια γραφόντουσαν και το 2008 για το  Crystal Skull . Άλλωστε και τοτε δεν ηταν μικρος .
Δεν θα ξεχασω φράσεις οπως  " Μα καλα που πατε να δειτε αυτο το τσαλακωμένο πρόσωπο" .
Τοτε ηταν 66 ετων.
Οχι δεν πιστεύω πως παιζει ρολο η ηλικία του. Ουτε τοτε , ουτε τωρα εβγαζε καποια δυσκολία στο να ανταπεξέλθει.
Άλλωστε ποτε δεν τον παρουσίασαν ως σαραντάρη αφου  και στις δυο περιπτώσεις έπαιζε χρονικα κοντα στην υποτιθέμενη ηλικία του ήρωα.

Και πιθανόν πολλοί δεν θα πήγαν να δουν το Crystal Skull λόγω του ότι δεν περίμεναν από έναν 66χρονο Φόρντ να αποδώσει τον χαρακτήρα όπως τον απέδιδε 20 χρόνια πριν. Και αν κάποιοι είχαν ενστάσεις για τα 66 χρόνια, πολλοί περισσότεροι θα είχαν για τα 80. Γιατί νομίζεις κάτσανε και σκάσανε δεκάδες εκατομμύρια για το de aging κομμάτι της ταινίας; Διότι και οι συντελεστές της ταινίας ήξεραν ότι ένας 80χρονος Ίντυ δεν θα τράβαγε.

Αναφορά σε κείμενο

Πάντως το Crystal Skull οπως και το Dial of Destiny τα ειδα σινεμά με τον ιδιο ενθουσιασμό και σκεπτόμενος οτι θα δω μια ταινία αντάξια ή τουλάχιστον κοντα στις τρεις πρωτες.
Το Crystal Skull ηταν πολυ μακρυα απο αυτο.
Το Dial of Destiny  ειχε τα φόντα ( λογω καλύτερου σεναρίου)  να πλησιάσει πιο κοντα αλλα θα επρεπε να ειχε στην καρέκλα τον Steven Spielberg της χρονιάς που εκανε το Ready Player One.
Αναφέρω αυτην την ταινια  λόγω των καλοδουλεμένων  σκηνών δράσης που δυστυχώς στο  Dial of Destiny έπασχαν απο ρυθμό και έμπνευση.

Εμ βλέπεις που έρχεσαι στα λόγια μου; Η διαφορά η δική σου με πολλούς άλλους είναι ότι οι άλλοι μετά το Crystal Skull δεν είχαν τον ίδιο ενθουσιασμό να δουν το Dial of Destiny στο σινεμά. Και επειδή έχει και άλλες πολυδιαφημισμένες ταινίες φέτος, από Mission impossible και Oppenheimer έως Barbie, τα έδωσαν εκεί. Αυτό που διαπίστωσες εσύ - καλύτερο μεν, αλλά όχι όπως τα τρία πρώτα - οι άλλοι το πίστεψαν με το που βγήκαν οι πρώτες κριτικές, οπότε προσπέρασαν την ταινία. Όταν όμως είχε βγει το Crystal Skull, ο κόσμος είχε στο μυαλό του μόνο την τριλογία, οπότε και κακές κριτικές να διάβαζε σκεφτόταν "Είναι Ίντυ, πόσο κακό να είναι; Ακόμα και κακό να είναι θα είναι πολύ καλύτερο από άλλα, διότι είναι Ίντυ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά ειναι και το τι αρέσει στον καθένα. Για αυτο διαφωνησα και με τα παιδιά παραπάνω για τη "κοινη λογικη". Αυτο που αρέσει σε εμένα πχ δεν αρέσει σε άλλους.

Εγω πχ ειμαι απο αυτους που δε μου αρέσει η υπερανάλυση, δε θα κάτσω να μπω σε λεπτομέρειες που χαλάνε αρκετό κοσμο. Εδώ βρηκα θετικά στοιχεία στο 4ο Μάτριξ (που οντως το γα και ψο   )
Γενικά πάντα με γοητευε το κυκνειο άσμα ενός παιδικού ήρωα.

Οfftopic αλλά μιας και αναφερθηκαμε σε ηθοποιούς παππούδες, θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δουμε τον Μακελεν ως Γκάνταλφ για τελευταία φορά από την άποψη οτι ο ρόλος του χριζει και δράση. Θυμιζω οτι ο Κριστοφερ Λι, έπαιξε σκηνές δράσεις (κάποιες χωρις να τον ντουμπλάρουν) στα 85 και στα 90 του!! Βέβαια τι συγκρίνω τωρα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι στον άνθρωπό. Για να πάρω δύο καπετάνιους του Star Trek, ο Patrick Stewart είναι 83, ο William Shatner 92 και όμως ο Shatner περνιέται για 10 χρόνια νεώτερος αντί για μεγαλύτερος, παρόλο που έχει βάλει κιλά ενώ ο Stewart διατηρείται καλά.

Άσχετα βίντεο τα παρακάτω, απλά επειδή είναι φετινά. 

 

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john_dr είπε

Διαβάζω την πρώτη παράγραφο από την απάντησή σου και έχω την εντύπωση ότι δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφω. Αν εγώ και άλλα 10 εκατομμύρια πάμε να δούμε μια ταινία πιστεύοντας ότι αυτή θα είναι καλή και θα αξίζει να την δούμε στον σινεμά, επειδή είναι ο Ίντυ και επειδή μόλις ξανά είδαμε ή απλά θυμόμαστε το πόσο πολύ είχαμε χαρεί τις προηγούμενες, αυτό δεν πάει να πει ότι την επικροτούμε. Πάει να πει ότι πήγαμε και πληρώσαμε για κάτι λόγω του brand name. Δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά αυτή; Ο κόσμος πήγε στο Crystal Skull έχοντας στο μυαλό του τα

Από που και ως που το κοινό επικρότησε κάτι που στο imdb έχει 6.2? Που και το 6.2 σε μεγάλο βαθμό είναι λόγω Ίντυ, λόγω Φόρντ λόγω Μπλανσέτ. Πολλοί θα έβαλαν 1-2 βαθμούς πιο πάνω στις βαθμολογίες τους, επειδή σεβάστηκαν αυτά τα ονόματα.

 

Ισως να μην το έγραψα καλα και για αυτό δεν εγινα κατανοητός.

Ο κόσμος δεν πηγε μονο στο  Crystal Skull έχοντας στο μυαλο του τις πρωτες τρεις ταινίες .
Με το ιδιο σκεπτικο πηγε  και στο Dial of Destiny . Σιγα να μην το αποθάρρυνε το Crystal Skull.
Νομιζω πως και εσυ και εγω τρεξαμε να παμε να το δουμε.
Υπήρχε πιθανότητα οι φιλοι του Ίντυ να μην πήγαιναν να δουν την τελευταία ταινια γιατι υπηρχε ενδιάμεσα μια κακη συνέχεια ;
Ουτε μια στο εκατομμύριο.
Τουλάχιστον εμεις που θυμόμαστε το πόσο πολύ είχαμε χαρεί τις προηγούμενες ( αυτά τα 10 εκ που γραφεις ενδεικτικά ) αν βγαλει αύριο παλι νεα ταινια και παλι θα τρεξουμε χωρις να δουμε καν τρειλερ.
Το παραξενο είναι πως ενώ εμεις που τρέξαμε πρώτοι να δουμε το Crystal Skull,  βγαίνοντας μουδιασμένοι από το σινεμα καναμε γνωστο ( αυτό που λεμε διαφήμιση στόμα με στομα)  ότι η ταινια είναι στα ορια της κακης ,αυτό δεν επηρέασε την πορεία της.
Ο κοσμος που πιθανόν δεν ηταν τοσο συνδεδεμένος με την ιστορία του Ίντυ ( νεότεροι η απλως δεν έτυχε)  τίμησαν εισπρακτικά την ταινια κάνοντας την επιτυχια .
Και όταν λεω επιτυχία δεν εννοώ φυσικα το  6,2 του IMDB αλλα  τα 790εκ $ σε εισπράξεις.
Δηλαδή το Crystal Skull  με το 6,2 πηρε 790εκ $ σε εισπράξεις και το Dial of Destiny με το 6,8 εισέπραξε 375 εκ και πασχίζει να καταφέρει να τα κανει  400εκ.
Και στις δυο περιπτώσεις οι φανς που συνήθως δινουν το στιγμα ενω ηταν έντονά επικριτικοί για το Crystal Skull  ( και λιγοτερο  για Dial of Destiny )  αυτό δεν εμπόδισε την επιτυχία της αφου απόδωσε σχεδόν στο τετραπλάσιο σε σχεση με το κοστος παραγωγής της.
Να υποθέσω πως έπαιξαν τοτε καλύτερο μάρκετινγκ;
Ισως…
Η Disney άλλωστε εχει συνεχόμενο ρεσιταλ κακοδιαχείρισης τα τελευταία χρονια κάνοντας την μια γκάφα μετα την άλλη.

Επεξ/σία από cinemusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, john_dr είπε

Είναι στον άνθρωπό. Για να πάρω δύο καπετάνιους του Star Trek, ο Patrick Stewart είναι 83, ο William Shatner 92 και όμως ο Shatner περνιέται για 10 χρόνια νεώτερος αντί για μεγαλύτερος, παρόλο που έχει βάλει κιλά ενώ ο Stewart διατηρείται καλά.

Άσχετα βίντεο τα παρακ

Ναι αλλα ο Stewart εχει γερασει εδω και 40 χρονια να ουμε

8 ώρες πριν, john_dr είπε

Διαβάζω την πρώτη παράγραφο από την απάντησή σου και έχω την εντύπωση ότι δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφω. Αν εγώ και άλλα 10 εκατομμύρια πάμε να δούμε μια ταινία πιστεύοντας ότι αυτή θα είναι καλή και θα αξίζει να την δούμε στον σινεμά, επειδή είναι ο Ίντυ και επειδή μόλις ξανά είδαμε ή απλά θυμόμαστε το πόσο πολύ είχαμε χαρεί τις προηγούμενες, αυτό δεν πάει να πει ότι την επικροτούμε. Πάει να πει ότι πήγαμε και πληρώσαμε για κάτι λόγω του brand name. Δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά αυτή; Ο κόσμος πήγε στο Crystal Skull έχοντας στο μυαλό του τα

Τα ιδια με marvel. Θα παμε 1, θα παμε 2, ε οχι και σε 3η ταινια μετα το endgame

image.png.0457e48806b79052e7b6596db4cb18bb.png

image.png.1a7e2bf1a48046d7ea2a544c31af04b8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά ήταν. Δεν φτάνει τα τρία πρώτα, τόσο σκηνοθετικά, όσο και λόγω ηλικίας Φορντ, αλλά ήταν μια χαρά. Και αν και μπορεί να έχουν ανέβει βίντεο και να έχουν ποσταριστεί κείμενα περί wokeness ή μη σεβασμού στον Ίντυ, προσωπικά δεν είδα σε κανένα σημείο τέτοιες ιστορίες.

Μακάρι να ήταν αυτή εδώ η ταινία που είδαμε το 2008. Και καλύτερες εισπράξεις θα είχε κάνει από το Crystal Skull και δεν θα είχε καταστρέψει τον Ίντυ.

image.png.98f892a28b63ebb183662fe3a4365058.png

Ο Indiana Jones και ο Δίσκος του Πεπρωμένου (2023) - IMDb

Ακολουθεί ....παραληρηματικό σεντόνι με spoilers

Spoiler

Αν και η ταινία δεν φτάνει τις τρεις πρώτες, είναι παραπάνω από καλή, ειδικά σε μια περίοδο όπου κυκλοφορεί η μετριότητα και οι ατζέντες. Η ταινία σε σχέση με την τριλογία στερείται σε έναν βαθμό ζωντάνιας και λόγω ίσως σκηνοθεσίας και λόγω ενός γερασμένου Φορντ ο οποίος κάνει περισσότερα από όσα θα περίμενε κάποιος από έναν της ηλικίας του, αλλά και πάλι δεν μπορεί να φτάσει τον 45χρονο εαυτό του. Πως θα μπορούσε άλλωστε; Το πρώτο κομμάτι μπορεί κάπως να θυμίζει εκείνον τον Ίντυ οπτικά, αλλά τόσο οι κινήσεις του ηθοποιού, όσο και η φωνή του ( δεν έκαναν de aging και στην φωνή του? ) προδίδουν ότι κάτω από το φαίνεστε κρύβεται κούραση. Η ταινία στην συνέχεια κάνει το ολέθριο λάθος να μας μεταφέρει στο 1969 και να μας δείξει έναν Ίντυ που τα έχει παρατήσει όλα, λόγω της απώλειας του γιου του και του επικείμενου διαζυγίου με την Μάριον, της συνταξιοδότησής του και της προοπτικής ανοίγματος ενός νέου κεφαλαίου όπου θα είναι μόνος και χωρίς τίποτα το ενδιαφέρον να κάνει. Αν και εδώ θέλουν να δείξουν την ανθρώπινη πλευρά του χαρακτήρα, νομίζω ότι κάνει μεγάλη ζημιά, αφού σου ξεκαθαρίσει η ίδια η ταινία ότι ο Ίντυ δεν είναι ο Ίντυ της τριλογίας και ότι το πρώτο κομμάτι της ταινίας που είδες, δεν θα πρέπει να σου δημιουργεί προσδοκίες για την συνέχεια. Όταν δημιουργείς τέτοια ψυχολογία στον θεατή, πως περιμένεις αυτός να δει το υπόλοιπο της ταινίας με ενδιαφέρον; Έτσι η ταινία έχει βάλει από μόνη της αυτογκόλ και όλες οι επόμενες σκηνές με τα κυνηγητά βλέπονται με εντελώς διαφορετικό μάτι, από ότι το πρώτο κομμάτι της ταινίας.

Πέρα από το παραπάνω που θεωρώ λάθος, η ταινία σέβεται τον χαρακτήρα. Ο Ίντυ είναι ο Ίντυ που ξέραμε, έστω και γερασμένος, έτοιμος να ριχθεί στην μάχη ενάντια στους Ναζί, να βοηθήσει την βαφτισιμιά του, να μην προδώσει τον φίλο του. Σε κανένα σημείο δεν είναι αβοήθητος ή δεν γίνεται ουρά κάποιου άλλου. Ορθά μαντεύει που θα πρέπει να πάει, δεν φοβάται να πάει κόντρα σε ένα κάρο εγκληματίες, αποδεικνύεται ότι ξέρει την πόλη στην οποία βρίσκεται καλύτερα και από αυτούς που ζουν χρόνια σε αυτήν και αμφισβητούν τις επιλογές του, παίρνει ρίσκα, παλεύει, ενίοτε σώζει την κατάσταση, ενώ διατηρεί ακέραια την ηθική του, αυτή που τόσα χρόνια αντιλαμβάνεται. Μπορεί η βαφτισιμιά του να του την λέει, αλλά ως Έλληνες, έχει άδικο; Με εξαίρεση την πέτρα Σανκάρα, το "belongs in a museum", συνήθως μεταφραζόταν σε "αποθήκες Αμερικανικής κυβέρνησης" ή "Μουσείο του Μπρόντι", όχι "Εθνικό μουσείο της χώρας στην οποία βρέθηκε ο θησαυρός". Όσον αφορά τον χαρακτήρα της βαφτισιμιάς. Φιλοχρήματη, θα κορόιδευε ή θα πούλαγε τους πάντες για "cash". Ο χαρακτήρας της αλλάζει σταδιακά στην ταινία, δίπλα στον Ίντυ, βλέποντας ότι το κυνήγι για το χρήμα δεν δικαιολογεί τα πάντα. Ο μικρός και αυτός, μαι μεν με κάποια qualities, αλλά κλεφτοκοτάς, εξαιτίας και του ότι δεν βρέθηκε κάποιος ενήλικας δίπλα του να του δείξει κάτι το διαφορετικό τρόπο στην επιδίωξη για επιβίωση. Τα παραπάνω τα γράφω επειδή δεν βλέπω πουθενά wokeness στοιχείο και δυστυχώς η ταινία πρέπει να έχασε πολλά εισιτήρια από αυτούς που επέλεξαν να αποφύγουν άλλο ένα "wokeness trash της Disney".

Πολύ καλό και το τελευταίο κομμάτι της ταινίας, όπου η Ίντυ βρίσκεται στα 214 π.χ., συναντάει τον Αρχιμήδη, σχεδόν επιλέγει τον θάνατο απλά και μόνο με την ελπίδα να παραμείνει λίγο παραπάνω σε εκείνη την εποχή - ουσιαστικά γοητεύεται σε τέτοιο βαθμό που πάει να κάνει το λάθος της Έλσας από την τελευταία σταυροφορία, η οποία μαγεμένη από το χαμένο Δισκοπότηρο τελικά χάνεται. Εδώ ευτυχώς τον σώζει η βαφτισιμιά που πλέον έχει αλλάξει και χαρακτήρα και πως βλέπει τον Ίντυ. Πολύ καλή και η επανεμφάνιση της Κάρεν Άλλεν ως Μάριον, ότι ακριβώς χρειάζεται ο Ίντυ για το τέλος, αλλά κυρίως, ρε μαμώτο επιτέλους ΣΟΒΑΡΗ, όχι όπως στο Crystal Skull που σε κάθε σκηνή είχε ένα χαμόγελο λες και μόλις είχε σνιφάρει ναρκωτικά.

Γενικά πολύ καλό το 5ο, όχι στα επίπεδα των 3ων πρώτων αλλά πολύ καλό. Κλείνει ικανοποιητικότατα τον κύκλο και νομίζω ότι σε μελλοντικά reruns θα μπορούμε να βλέπουμε τέσσερις ταινίες με Ίντυ αντί για τρεις.

7.3/10

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...