Προς το περιεχόμενο

Indiana Jones and the Dial of Destiny (Lucasfilms/Disney, 2023)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και βγηκε και η 5η ταινια σημερα φυγαμε για first time watch και για τις 5 ταινιες. Το μικροτερο καλαθι το κραταω για την 4η και μετα για την 5η με τις πρωτες 3 να περιμενω μονο τα καλυτερα. Οι πρωτες 4 ειναι πακετακι στα 200GB με HDR 4K ατοφια η 5η web το BR θα βγει σε κανα μηνα. 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, Arkin είπε

first time watch και για τις 5 ταινιες.

Τυχερούλη. Μακάρι να μπορούσα να κάνω delete από το μυαλό μου τις τρεις πρώτες και να τις ξανά έβλεπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Μιας και βγηκε και η 5η ταινια σημερα φυγαμε για first time watch και για τις 5 ταινιες. Το μικροτερο καλαθι το κραταω για την 4η και μετα για την 5η με τις πρωτες 3 να περιμενω μονο τα καλυτερα. Οι πρωτες 4 ειναι πακετακι στα 200GB με HDR 4K ατοφια η 5η web το BR θα βγει σε κανα μηνα. 

Screenshot_1.png

Σοβαρά; 

Δεν έχεις δει τα Indiana Jones;

Απίστευτο μου φαίνεται!

Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; 

Τι άλλο από τα διάσημα δεν έχεις δει; 

Π.χ. Terminator, Godfather, shawshank, back to the future...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, sargus είπε

Σοβαρά; 

Δεν έχεις δει τα Indiana Jones;

Απίστευτο μου φαίνεται!

Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; 

Τι άλλο από τα διάσημα δεν έχεις δει; 

Π.χ. Terminator, Godfather, shawshank, back to the future...

33. Έχω δει όλα αυτά που έγραψες απλά μόνο το πρώτο godfather. Από μεγάλες δεν έχω δει matrix gladiator heat star trek star wars εχω δει τα επεισόδια 4 και το 5 αλλά τίποτα άλλο όπως και τις 4 ταινίες φονικό όπλο. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Matrix, Gladiator, Heat είναι υπερταινίες!

Το φονικό όπλο άλλαξε όλο το είδος των αστυνομικών ταινιών. Ασυγκριτο! Ειδικά το πρώτο που ήταν και πιο σκοτεινό. Αλλά ίσως δεν το εκτιμήσεις τόσο σήμερα γιατί το έχουν ξεπατικωσει όλοι στην αντιγραφή και μπορεί να μη σου φανεί τόσο ιδιαίτερο.

 

Edit: όταν μιλάμε για Matrix, αναφερόμαστε στο 1ο. Τα άλλα είναι σα να μην υπάρχουν...

Επεξ/σία από sargus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν κλασική ταινία Indiana Jones με τα αρχαιολογικά-ιστορικά στοιχεία σεναρίου που δίνουν έναν αέρα όπως οι Raiders και Last Crusade. Πολύ καλή και θα την ξαναέβλεπα άνετα/άμεσα για 2η και 3η φορά, κάτι που το Crystal Skull δε σε έκανε να νιώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sargus είπε

Σοβαρά; 

Δεν έχεις δει τα Indiana Jones;

Απίστευτο μου φαίνεται!

Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; 

Τι άλλο από τα διάσημα δεν έχεις δει; 

Π.χ. Terminator, Godfather, shawshank, back to the future...

Τον έχουμε "κράξει" στο "Ποια ταινία μόλις είδατε"! 🤣

Sorry @Arkin! 🤗

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρίμα. Η επιρροή του επηρμένου αρουραίου (Disney) φανερή παντού. Ο πρόλογος ήταν ίσως το καλύτερο που είχε να επιδείξει η ταινία και σε αυτά τα περίπου 20-25λ πόσο κράτησε ένιωσα ότι όντως παρακολουθώ μια Indiana Jones ταινία. Από κει κι έπειτα είδα κάτι άψυχο που περισσότερο προσπαθεί να αποτελέσει ένα "καλύτερο sequel" του Crystal Skull παρά ένα sequel της original τριλογίας πιάνοντας έστω και λίγο από τη μαγεία της. Πολύ δυνατό οπτικά το deageing αποτέλεσμα και η φυσικότητα του, αν και ένα έμπειρο μάτι σε δύο τρία καρέ θα νιώσει ότι ήταν σαν videogame cutscene. Όμως αναγνωρίζω ότι έγινε εκπληκτική δουλειά, μου άρεσε. 

Spoiler

Σχετικά θετική εικόνα άφησε και το chapter στην π.Χ. Σικελία (Συρακούσες) και η εμφάνιση/συνάντηση του Αρχιμήδη - Ιντιάνα ως παραλληλισμός της σκηνής από το 3ο μέρος με το Άγιο Δισκοπότηρο. Μόνο που εδώ ο θαμπωμένος από το όνειρο του, να μπορούσε να δει με τα ίδια του τα μάτια ιστορικά μέρη, μάχες και πρόσωπα που μελέτησε και αγάπησε Ιντιάνα, σκέφτεται να παραμείνει πίσω στο Χρόνο και να βρει την τελική γαλήνη του σε αυτό που τον έκανε να νιώθει ζωντανός. 

Σίγουρα φαίνεται στην εναρκτήρια σεκανς, στα πρώτα 30 περίπου λεπτά ανώτερο του Crystal Skull. Από κει και πέρα η Disney προσπάθησε να φέρει (διόρθωση: αντιγράψει) την αρχαιολογική αύρα και μυστήριο των προηγούμενων ταινιών αλλά σχετικά θα έλεγα απέτυχε σε σημαντικό βαθμό και δεν έπιασε τον παλμό.

Οι κακοί goons με εξαίρεση τον Μικελσεν - που ξεχωρίζει θετικά σαν την μύγα μες το γάλα - φαίνονται " i am eviiilllll καρικατούρες - σε απίστευτα κλισέ σημείο σαν σε ένα τυπικό και goofy βγαλμένο από καρτούν εχθρό. Δεν αξιοποιήθηκε ούτε ο Μικελσεν λοιπόν όσο θα ήθελα ως θεατής.

Spoiler

Πώς σκατά επιβίωσε και παρέμεινε και νεότατος ο Voller ενώ φαίνεται και ακούγεται να δέχεται χτύπημα από μεταλλική μπάρα στις γραμμές του τραίνου ενώ κρέμεται όσο βρίσκεται αυτό εν κινήσει. Η σύγκρουση ήταν τέτοια που το σώμα του εκσφενδονίστηκε μακριά με δύναμη και σε συνδυασμό με το ύψος που βρισκόταν έναν φυσιολογικό άνθρωπο θα τον σκότωνε. Εκείνος έμεινε ατσαλάκωτος, χωρίς ίχνος ουλής ή άλλης παραμόρφωσης και μάλιστα νεότατος! Επίσης το σχέδιο του να δολοφονήσει τον Χίτλερ και να αναλάβει αυτός την εξουσία πώς θα υλοποιούνταν ; Το σενάριο το πέρασε έτσι στον αέρα αυτό. 

 

BONUS: Τα τραγικά Ελληνικο-αγγλικα απευθείας από το Google Translate. Δεν περίσσευε φραγκο να προσλάβουν έναν ιστορικό Έλληνα ή κάτι ρε παιδί μου. Για γέλια Γεια σας Καλημέρα, Γεια σας Καληνύχτα, Γεια σας Καληνοτσες.

Ο Χάρισον Φορντ στάθηκε αρκετά τίμια στο ρόλο του, αν και τον έγραψαν ως αλλού ξαμωραμένο γέρο που έχει τα βάσανα της ζωής να τον βαραίνουν ψυχοσωματικά κι αλλού να τρώει σφαίρα στον κουρασμένο ώμο του μαζί και δύο τρεις μπουνιές και αργότερα να είναι έτοιμος για δράση. 

Η βαφτισιμιά δεν με έπεισε. Νερόβραστο γράψιμο, κάκιστο, υφάκι του την έλεγε συνεχώς και για τα πάντα, το οποίο αντε ας υποθέσουμε ότι "δικαιολογείται" λόγω ηλικίας αλλά και πάλι ενοχλητική σε σημείο ναρκισσιστικής παθογένειας, από μηχανής θεός και περισσότερη εμπειρία από 2 Indiana Jones μαζί.

Ο Ισπανός πιτσιρίκος, κακέκτυπο ομοίωμα του πιτσιρίκου από τα παλιά εντελώς εκτός κλίματος, φουλ κομπάρσος, περιττή προσθήκη.

Χιούμορ: Κλασσικό άγευστο Disneyδιαρικο από ένα σημείο και μετά ξεχνάς αν υπήρξε κιόλας.

Spoiler

Λογική: Την πήραμε και τη ρίξαμε από το παράθυρο. Γίνεται κακός χαμός μες τη πόλη, κάτι νεοναζι κλόουν σουλατσαρουν μέσα σε κρατικό κτήριο, σκοτώνουν αβερτα κοσμακι, έπειτα γίνεται άνω κάτω μια ολόκληρη πόλη, μάρτυρες να τους έχουν δει και όλοι οι χαρακτήρες συνεχίζουν αδιάκοπα τη πορεία τους χωρίς καν να έχουν άγχος έπειτα ότι κάποιος θα τους αναγνωρίσει. Αστυνομία κλπ στοιχεία δεν υφίσταται σε αυτό το universe. Κάτι αναφορές ότι έγινε δολοφονία αναφέρουν οι ειδήσεις και ψάχνουν τους υπόπτους, αγχώνεται λίγο ο Ίντι για μερικά κινηματογραφικά λεπτά και έπειτα κανένα πρόβλημα. Τα ίδια και οι κακοί φυσικά.

Άλλη αίγλη οι τότε ταινίες, δεν ένιωσα την αίσθηση των παλιών ταινιών ούτε μια κάθαρση / ενδιαφέρον αντίο για έναν τόσο εμβληματικό χαρακτήρα του Σινεμά σε αυτό το "και καλά φινάλε".

Θεωρώ ότι η τελευταία ταινία έπρεπε να γινόταν τέλη 90s με αρχές 2000, όταν ήταν νεότερος και ο Φορντ και το κλίμα της εποχής διαφορετικό.

Σίγουρα αν δεν έχει δει κάποιος τα παλιά δεν θα τον επηρεάσει.. δεν θα το αντιληφθεί καν.

Συμπέρασμα;

Βλέπεται άνετα οικογενειακά μια Κυριακή μεσημεράκι ή σε βραδινή προβολή - όμως όχι για κάτι περισσότερο. Ένα αχρείαστο "δήθεν τελευταίο" κεφάλαιο. Φόρος τιμής στον χαρακτήρα δεν είναι θεωρώ. Περισσότερο ως μέσο να φαίνεται μια γνωστή φιγούρα μια ολόκληρης γενιάς στην αφίσα με αποτέλεσμα την κοπή εισητηρίων, την νοσταλγία και πατώντας πάνω στην ελπίδα των φίλων του ήρωα να είναι καλύτερο από το Crystal Skull. 

Δείτε ξανά το πραγματικό φινάλε του franchise: 

Το τελευταίο χαρακτηριστικό πλάνο ακόμα το θυμάμαι απ'οταν ήμουν παιδί. 

Προκαλούσε αίσθηση στον θεατή ενώ νιώθει τα πάθη του ήρωα, το ταξίδι, το αρχαιολογικό πάθος αυτού, το μυστήριο, το υπερφυσικό περιτύλιγμα αλλά και η ολοκλήρωση που περιμένει βλέποντας μια ταινία που θα τον κάνει να βγει νοητά από το σώμα του και να ταξιδέψει δίπλα στον πρωταγωνιστή.

skynews-sean-connery-harrison-ford_51562

* Indiana Jones and the Last Crusade (1989)

Η εξαγορά της Lucasfilm ήταν το μεγαλύτερο κινηματογραφικό ΕΓΚΛΗΜΑ που μπορούσε να συμβεί.

Δε θα μου φανεί περίεργο αν η σιχαμενη Disney αλλάξει σύντομα ονομασία σε αυτήν. Για να εξαλείψει κάθε επαφή με την σινε- προϊστορία της στο νεότερο target group. Με το μοναδικό τρόπο να μάθει κάποιος ποια ήταν μόνο αναζητώντας την στη Βικιπαίδεια.

Το σκεφτόμουν να κάνω μαραθώνιο ξανά τα παλιά μετά από χρόνια. Τώρα έχω περισσότερη όρεξη και cine-δίψα απ'ότι είχα πριν δω το Dial of Destiny. 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους βρηκα χρονο την ειδα χθες το βραδυ.

Λιγο πολυ αυτο που περιμενα αυτο ειδα.Μια προσπαθεια αρκετα καλη να φερουν τον ηρωα πισω στις ριζες του σε σχεση με το απαραδεκτο Crystal Skulls. Αν ειχε τον Steven Spielberg θα ηταν δυο σκαλοπατια καλυτερο.

Συμφωνω οτι το σεναριο εχει πολλες τρυπες αλλα οκ δεν ειναι κακο.Ο πιτσιρικος εντελως αδιαφορος δεν επρεπε να υπαρχει.

πολυ γερασμενος ο Φορντ σε σημειο που δυσκολευεται να παιξει σε μερικα σημεια αλλα σταθηκε αξιος στο ρολο του.Το τελος και μου αρεσε και δεν μου αρεσε. Η πρωτη τριλογια ειναι αξεπεραστη και μη συγκρισιμη με το 4ο και 5ο μερος της σειρας.Θα το ξαναδω συντομα κατι που δεν εκανα με το Crystal Skulls. 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να μου αρεσει και κατα ενα μερος της αυτο της αναζητησης δεν τα πηγε καθολου ασχημα μαζι με το τελευταιο 20λεπτο που εξαπτει την φαντασια. Και μονο που εβγαλαν Indiana Jones με ελληνικη ιστορια και Αρχιμηδη για μενα ειναι στα πολυ θετικα. Απο εκει και περα. Κουραστικο το ατελειωτο κυνηγητο και η χωρις λογο δραση απλα για να γεμισουμε την ωρα. Ο Ford φαινεται οτι το παλευει στην ταινια ειμαστε στο 1969 οποτε 10 χρονια μετα την ταινια του 2008 οποτε παρολο που ειναι 80αρης σημερα στην ταινια παιζει τον 65-70 max. Η Phoebe Waller-Bridge δεν ηταν τοσο καλη και περιεργος ο χαρακτηρας της μια παραταει τον Indy μετα κανει τα παντα για να τον σωσει πως αλλαξε ετσι μεσα σε λιγες μερες αποριας αξιο. Μαζι με Indy βλεπουμε 2 ακομα χαρακτηρες απο τα παλια Σαλαχ και Μαριον τρομερο να τους βλεπεις στις πρωτες ταινιες πως ηταν 40 χρονια πριν και πως ειναι σημερα. Το De-Aging στο πρωτο μισαωρο εκανε μπαμ ειδικα στα ματια δεν πειθει καταλαβαινω ομως οτι δεν γινοταν να το κανουν αλλιως και ηταν η μονη λυση για να φτιαξουν την ιστορια τους. Ο Mikkelsen σε κλασικα υψηλα επιπεδα ταιριαξε αρκετα στο ρολο του σε αντιθεση με την Blanchett στην προηγουμενη ταινια. Σαν συνολο ειναι ενα επιπεδο πανω απο την προηγουμενη αλλα πολυ πιο κατω απο την πρωτη και τριτη. Αν και το τελος βαρεσε στη νοσταλγια του θεατη οπως εκλεισε θα ηθελα να συμβει αυτο που ηθελε ο Indy θα ηταν ενα υπεροχο κλεισιμο για τον ιδιο. Παρολο την κακη 4η ταινια περασα πολυ ωραια με το franchise μιας και που ειδα για πρωτη φορα και τις 5 ταινιες μεσα σε λιγες μερες. Ενα solid 7/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα κι εγώ.
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο αντικειμενικότερος γίνεται.

Spoiler

Ήταν καλη. Θεωρώ ότι θα μπορούσε να ήταν, πολύ καλύτερη. Δεν το θελησαν, δεν το θέλησε η disney, οι επιλογές τους.

Ο Ford αξιοπρεπέστατος. Δεν θεωρώ ότι έχασε η ταινία από την ηλικία του. Άλλωστε, ήταν μια ταινία, που θα έκλεινε ένα κύκλο.

Η βαφτισιμια, όπως είπαν και άλλη, απαράδεκτη. Ήταν άλλο το σπιρτόζικο πνευμα των άλλων γυναικών στις άλλες ταινίες, αυτή ήταν σκέτη ψυχρολουσία. Δεν ταίριαζε στο ρολο.

Ο μικρός που είναι από τη μεση της ταινίες και μετά, δεν μπόρεσε επ'ουδενι λόγο να φτάσει την 'μιση μερίδα' της 2ης ταινίας. Δεν φταίει το παιδάκι. Ακόμη μια κακή επιλογή.

Δεν μου άρεσε, το time journey. Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων, δεν σήμαινε ότι έπρεπε να το συνδέσουν με ταξίδι στο χρόνο.
Οι άλλες ταινίες, είχαν ένα concept χρονικά τοποθετημένο. Αυτό τι ήταν; Back to the future/past;

Επίσης με χάλασε, το όλο σκηνικό της δεκαετίας του 60.
Γιατί θα έπρεπε να είναι τότε;
Καταλαβαίνω ότι υποτίθεται βλέπουμε μια εξέλιξη και χρονική,
το είδαμε δυστυχώς αυτό και στο indiana 4, αλλα προς τι;
Γιατί ας πούμε η 2η ταινία, δεν είχε σχέση με ναζι;
Γιατί η 1η και η 3η είχαν;
Δεν καταλαβαίνω.
Το σκηνικό, του παροπλισμένου καθηγητή, και τα ταξίδια στο φεγγάρι, δεν μου αρεσαν.
Θα μπορούσαν να έχουν ένα άλλο σκηνικό, πιο νοσταλγικό, πιο προσγειωμένο.

Όλο αυτό το ποτ πουρι, δεκαετία του 60 και να βλέπω Αμερική (τι χρωστάω;),
ταξίδι στο χρόνο στη Σικελία κλπ,
δεν έχει να κάνει με τις αλλαγές τοποθεσιών που είχαν οι άλλες ταινίες.
Μια κακή συρραφή το βλέπω.

Μου άρεσε πολύ, όπως στους περισσότερους, το πρώτο μισάωρο.
Εγώ δεν είδα ατέλειες στο deaging. Και έχω ασχοληθεί και με γραφικά, από τεχνολογία δε άλλο τίποτε.
Anyway, δεν κάθισα να βάλω μικροσκόπιο, ούτε το ραντάρ μου έπιασε τίποτε αφύσικο.
Κατ'εμε, ήταν το πιο απολαυστικό μερος της ταινίας.
Αναρωτιέμαι γιατί δεν έκαναν όλη την ταινία έτσι.
Θα τους λέγαμε ότι είναι...'ψεύτικη'; Θα έβγαινε κάτι φανταστικό πιστεύω.

Γέλασα με τις παλιές αναφορές, εκεί που έλεγε 'εσύ δεν έχεις πιει το αίμα της Κάλι'!!!!
Έκλεισε με τα φιλια στη Μάριον, η ιδιαίτερη σκηνη της 1ης ταινίας. Μπράβο σε οποιον το σκέφτηκε!

Αστοχιες όπως με τα ισπανικά στην Ελλάδα...τα είπαν άλλοι. Ιστορικές ανακρίβειες υπήρχαν.
Αλλα γενικώς, ότι είχε αρκετή Ελλάδα, ήταν νομίζω για εμάς, ευχάριστη έκπληξη.

Σε γενικές γραμμές η ταινία ήταν ανώτερη από την 4η. Κάτω από τις 3 πρώτες φυσικά, αναμενόμενο.
Ωστόσο, ήταν μια πολύ καλη περιπέτεια, σίγουρα καλύτερη από τις αηδίες που γυρίζουν κατά κορον σήμερα.

Πάνω κάτω λοιπόν, έτσι την περίμενα.

Νομίζω το επίμαχο ερώτημα βεβαια, είναι, αν ήταν αντάξια του θρύλου του Indiana Jones.
Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση.
Εγώ από την αρχή ως το τέλος, είχα μια αίσθηση αναμικτων συναισθημάτων.
Ξαναλέω. Το potential- η δυναμική για κάτι πολύ καλύτερο, υπήρχε. Κακές επίλογες, έδωσαν ένα πιο μέτριο αποτέλεσμα.
Εν τελει όμως, δεν παύει να είναι, ένα Indiana Jones, έστω και το τελευταίο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ξεχασα να πω, οτι θεωρω οτι η ταινια θα ηταν πολυ καλυτερη, αν την ειχε σκηνοθετησει, ποιος αλλος, ο μοναδικος Spielberg.

Αλλα ειπαμε, κακες επιλογες της Disney.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mindreader είπε

Επισης ξεχασα να πω, οτι θεωρω οτι η ταινια θα ηταν πολυ καλυτερη, αν την ειχε σκηνοθετησει, ποιος αλλος, ο μοναδικος Spielberg.

Αλλα ειπαμε, κακες επιλογες της Disney.

Καλα και το Crystal Skull σκηνοθετησε ο Spielberg αλλα ηταν χαλια σκηνοθετικα καμια σχεση με τις πρωτες 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Θα ηταν μεγαλη μαγκια αν βαζανε τον Short Round.Καπως να τον κολλαγανε στο σεναριο.

Έτσι όπως τα πήγαινε το σενάριο, θα τον σκοτώνανε στην ταινία. Πάλι καλά, γλίτωσε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...