Προς το περιεχόμενο

Indiana Jones and the Dial of Destiny (Lucasfilms/Disney, 2023)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2023 στις 8:41 ΜΜ, Arkin είπε

Καλα και το Crystal Skull σκηνοθετησε ο Spielberg αλλα ηταν χαλια σκηνοθετικα καμια σχεση με τις πρωτες 3. 

Χάλια σκηνοθετικά δεν ήτανε.

Σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη στιγμή του Σπίλμπεργκ αλλά ακόμα και έτσι καλύτερα θα το έφτιαχνε από αυτό που είδαμε.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Crystal Skull ηταν το σεναριο που του έχωσε στα μουτρα ο Λουκάς ( θεωρώντας μάλιστα ότι βρήκε κάτι έξυπνο) και που ενώ δεν ήθελε καθόλου ο Σπίλμπεργκ τελικά το δέχθηκε και έγινε αυτό που έγινε.

Επεξ/σία από cinemusic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την ειδα σε 77αρα oled και ηταν πολυ καλη η ταινια με κρατησε. Σιγουρα καλυτερη απο την προηγουμενη. Θα εχει κι αλλη ρε παιδια; Πολυ φλου το αφησαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/09/2023 at 16:25, polakis21 said:

Εγω την ειδα σε 77αρα oled και ηταν πολυ καλη η ταινια με κρατησε.

Εγώ την είδα σε 55άρα FALD LCD και δεν μπορούσε να με κρατήσει. 🤪🤪🤪🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, κάπου στα μισά με πήρε ο ύπνος και εμένα και την κοπέλα μου. Μπορεί έφταιγε η κούραση, θα επιχειρήσω να το τελειώσω μέσα στην εβδομάδα.

Στις 6/9/2023 στις 3:05 ΜΜ, epicouros είπε

Και εγω βρήκα πολυ καλο το deaging. Δεν θα με χαλαγε καθόλου να δω ολόκληρη την ταινια ετσι...

 Το αποτέλεσμα ήταν όντως πολύ καλό και ναι προσωπικά και εγώ θα προτιμούσα να δω ολόκληρη την ταινία έτσι παρά τον Ford "ερείπιο" 80+ χρονών.

On the other hand, μπορούν επίσης να λήξουν το Franchise εδώ και να δοκιμάσουν κάτι άλλο. Αγαπημένη σειρά τα Indiana Jones, μεγαλώσαμε με τον Ford αλλά οκ 2023 φτάσαμε μπορούμε να πάμε παρακάτω νομίζω (και αυτό ισχύει γενικά σε franchise ταινιών)

Όχι τίποτα άλλο, όπως πάει η δουλειά βλέπω να τρώμε τους ίδιους ηθοποιούς ακόμα και μετά τον θάνατο τους. Μην τυχών και χάσουν το άρμεγμα οι εταιρίες παραγωγής και δοκιμάσουν κάτι νέο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερο από ότι περίμενα, όχι τόσο καλό ώστε να με κρατήσει για μονοκοπανιά.

Σύγκριση με το κρανίο δεν μπορώ να κάνω γιατί θυμάμαι μόνο ότι το έχω δει αυτό αλλά τίποτα άλλο απολύτως, πλήρης διαγραφή (μάλλον καλύτερα έτσι) από τη μνήμη μου.

Μετά την αρχή-αρχή (που ήταν κλασσικός Indy) με ξένισε το σκηνικό ένας 65άρης (και καλά) να ρημάζει ότι υπήρχε σε πιτσιρίκι κλπ, ενώ υπήρχαν στιγμές που φαινόταν ότι το σώμα του δεν πήγαινε στις κινήσεις που ήθελαν να κάνει, απλά δεν μπορούσε.

Το de-aging όντως εξαιρετικό, να λέγεται. Η μουσική από ένα σημείο και μετά ήταν αδιάφορη και ίσως και κουραστική.

Η συμπρωταγωνίστρια, απλά να υπάρχει να βγει η υποχρέωση. Εντελώς λάθος κεφάλι για το σώμα της, δυστυχώς.

Οι πινελιές νοσταλγίας, meh.

Το τέλος, κάπως αστείο.

Η γεύση που έμεινε, άφησε θλίψη μόνο. Όχι για το αποτέλεσμα που είδα καθεαυτό, αλλά γιατί ο θρύλος έχει σβήσει προ πολλού και μόνο με κολπάκια και κοροϊδία στέκεται. Είναι κρίμα να ταλαιπωρούν το χαρακτήρα μόνο για τα φράγκα.

Μου άρεσε πάρα πολύ το σκηνικό στο νερό, μου έκατσε πάρα πολύ ωραία εκείνη τη στιγμή. Το σκηνικό στον αέρα, όχι...κακό ήταν.

Spoiler

Είμαι ο μόνος που τα ελληνικά του Indy και της βαφτιστήρας τα κατάλαβα καλύτερα από του Αρχιμήδη?

 

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Καλύτερο από ότι περίμενα, όχι τόσο καλό ώστε να με κρατήσει για μονοκοπανιά.

Σύγκριση με το κρανίο δεν μπορώ να κάνω γιατί θυμάμαι μόνο ότι το έχω δει αυτό αλλά τίποτα άλλο απολύτως, πλήρης διαγραφή (μάλλον καλύτερα έτσι) από τη μνήμη μου.

Μετά την αρχή-αρχή (που ήταν κλασσικός Indy) με ξένισε το σκηνικό ένας 65άρης (και καλά) να ρημάζει ότι υπήρχε σε πιτσιρίκι κλπ, ενώ υπήρχαν στιγμές που φαινόταν ότι το σώμα του δεν πήγαινε στις κινήσεις που ήθελαν να κάνει, απλά δεν μπορούσε.

Το de-aging όντως εξαιρετικό, να λέγεται. Η μουσική από ένα σημείο και μετά ήταν αδιάφορη και ίσως και κουραστική.

Η συμπρωταγωνίστρια, απλά να υπάρχει να βγει η υποχρέωση. Εντελώς λάθος κεφάλι για το σώμα της, δυστυχώς.

Οι πινελιές νοσταλγίας, meh.

Το τέλος, κάπως αστείο.

Η γεύση που έμεινε, άφησε θλίψη μόνο. Όχι για το αποτέλεσμα που είδα καθεαυτό, αλλά γιατί ο θρύλος έχει σβήσει προ πολλού και μόνο με κολπάκια και κοροϊδία στέκεται. Είναι κρίμα να ταλαιπωρούν το χαρακτήρα μόνο για τα φράγκα.

Μου άρεσε πάρα πολύ το σκηνικό στο νερό, μου έκατσε πάρα πολύ ωραία εκείνη τη στιγμή. Το σκηνικό στον αέρα, όχι...κακό ήταν.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Είμαι ο μόνος που τα ελληνικά του Indy και της βαφτιστήρας τα κατάλαβα καλύτερα από του Αρχιμήδη?

 

Spoiler

Μιλούσε όντως συνέχεια ελληνικά ο Αρχιμήδης? Δεν τον καταλάβαινες σχεδόν καθόλου σε κάποιες φάσεις ήταν άλλη γλώσσα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Arkin είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μιλούσε όντως συνέχεια ελληνικά ο Αρχιμήδης? Δεν τον καταλάβαινες σχεδόν καθόλου σε κάποιες φάσεις ήταν άλλη γλώσσα? 

 

Spoiler

Δεν ξέρω, αλήθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Devoid of logic λεει...

Ωχ καλα, δωστε μου και εμενα την καλυτερη ταινια και θα σας βρω ψεγαδια....ρε τι κανουν για τα views και τα clicks... απο οσο αντεξα να δω απο το εν λογω βιντεο, τα περισσοτερα ειναι παρατηρησεις τραβηγμενες απο τα μαλλια....αλλα καπως πρεπει να βγαινει και το μεροκαματο...το monetize του youtube ειναι καλη πηγη εσοδων για τους αγγλοφωνους...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Devoid of logic λεει...

Ωχ καλα, δωστε μου και εμενα την καλυτερη ταινια και θα σας βρω ψεγαδια....ρε τι κανουν για τα views και τα clicks... απο οσο αντεξα να δω απο το εν λογω βιντεο, τα περισσοτερα ειναι παρατηρησεις τραβηγμενες απο τα μαλλια....αλλα καπως πρεπει να βγαινει και το μεροκαματο...το monetize του youtube ειναι καλη πηγη εσοδων για τους αγγλοφωνους...

Μέχρι τα 5,5 λεπτά που είδα, έχει σε όλα δίκιο. Αλλά χαίρω πολύ. Μιλάμε για ταινία. Αν όλα γίνονταν με βάση την λογική, η ταινία μάλλον θα ήταν απλά πιο βαρετή. Ακόμα και η γνωστή σκηνή από το πρώτο Ίντυ, όπου ο Ίντυ απλά βγάζει το όπλο και σκοτώνει τον ξιφομάχο, δεν ήταν να γυριστεί έτσι. Απλά ήταν άρρωστος ο Φόρντ εκείνη την περίοδο και δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω. Όλοι το φέρνουμε στο μυαλό για το πόσο λογικό είναι, αλλά χάσαμε μια πιθανόν ενδιαφέρουσα σκηνή αν παιζόταν το αρχικό σενάριο.

Αναφορά σε κείμενο

The famous scene in which Indy shoots a marauding and flamboyant swordsman was not in the original script. Harrison Ford was supposed to use his whip to get the sword out of his attacker's hands, but the food poisoning he and the rest of the crew had gotten made him too sick to perform the stunt. After several unsuccessful tries, Ford suggested "shooting the sucker." Steven Spielberg immediately took him up on the idea, and the scene was successfully filmed.

 

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, mindreader said:

Devoid of logic λεει...

Ωχ καλα, δωστε μου και εμενα την καλυτερη ταινια και θα σας βρω ψεγαδια....ρε τι κανουν για τα views και τα clicks... απο οσο αντεξα να δω απο το εν λογω βιντεο, τα περισσοτερα ειναι παρατηρησεις τραβηγμενες απο τα μαλλια....αλλα καπως πρεπει να βγαινει και το μεροκαματο...το monetize του youtube ειναι καλη πηγη εσοδων για τους αγγλοφωνους...

Παραδεξου το όμως, η μπουνιά στον Γερμανό φαντάρο μες το αμάξι με το σωματακι του να κείτεται έπειτα οριζοντίως έξω σε κοινή θέα με δεκάδες άλλα μάτια τριγύρω ήταν καραμπινατη παπαρια. Τραγελαφικό καρέ. 

12 hours ago, john_dr said:

Ακόμα και η γνωστή σκηνή από το πρώτο Ίντυ, όπου ο Ίντυ απλά βγάζει το όπλο και σκοτώνει τον ξιφομάχο,

Άλλο αυτό.. Είναι γαμάτη η σκηνή αυτή σε φάση " f*ck off ", " δεν θα κάθομαι να ασχολούμαι μαζί σου, μπαμ ". Alpha move. 

Άσε δε που έφερε μνήμες από Star Wars/ Χάν Σόλο χαρακτήρα.

Win-win situation 

14 hours ago, mindreader said:

monetize του youtube

Όχι πια. Μέσω patreon βγάζει ο συγκεκριμένος. Τα καλύτερα του είναι στο έκτρωμα της 8ης σεζόν του GoT και στην λογική πίσω από την διαχείριση των χαρακτήρων που έχτιζαν για τόσες σεζόν.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το suspension of disbelief πήγε περίπατο πολύ νωρίς δυστυχώς. 

Μου άρεσε όμως που τελικά 

Spoiler

Πηγαν στο παρελθόν 

Μια οκ ταινία που την βλέπεις και περνάει η ώρα, όπως και άλλες τόσες του σωρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βλέποντας την CGI φάτσα του νέου Ford νόμιζα ότι έβλεπα Uncharted 4 που σημαίνει ότι η ποιότητα δεν ήταν CGI quality. Αν δεις τον Idris Elba στο cinematic του CP 2077 Phantom Liberty δείχνει πολύ πιο ρεαλιστικός.

Κατά τα άλλα μέτριο, απλά βλέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...