Προς το περιεχόμενο

Coca cola zero - νέα γεύση


Xejolontas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα ποιο το νοημα να αλλαξουν γευση...  οποιος δεν ηθελε πηγαινε pepsi max

δοκιμαστε sprite zero οτι πιο κοντα στο οριτζιναλ 

μετα για αλλαγη green βυσιννο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, l337 είπε

Ναι έπινες πολύ coca cola αλλά κυρίως επειδή έχει πολύ ζάχαρη και δεν προσφέρει και τίποτα αν το σκεφτείς (σχετικό είναι αυτό βέβαια, ότι ευχαριστιέται ο καθένας). Από καφείνη, δεν είναι υπερβολική ποσότητα τα παραπάνω που έπινες, σου μιλάει κάποιος που πίνει 200g+ φραπέ την εβδομάδα, αλλά και κάθε οργανισμός δεν είναι ίδιος, εσύ ξέρεις. Η ζάχαρη όμως είναι πολύ. Το "αν ζω σήμερα είναι από θαύμα" θα μπορούσε να το πει κάποιος που έχει στην καθημερινότητα του "δημητριακά" και κάκτους. Ψυχραιμία.

H coca cola zero δεν έχει ζάχαρη. Με βάση αυτά που λες, καταναλώνεις περίπου την ίδια ποσότητα καφεΐνης με εμένα τότε, κοντά στα 1000mg/ημέρα. Δεν ξέρεις πότε μπορεί να σου προκαλέσει ζημιά. Και εγώ μια χαρά ήμουν μέχρι που ξαφνικά άρχισαν να διπλασιάζονται οι παλμοί μου όταν σηκωνόμουν από το κρεβάτι. Ok, σίγουρα τα monster είχαν κι άλλες μαλακίες μέσα που μπορεί να μου το προκάλεσαν, πλέον όμως ο οργανισμός μου δεν σηκώνει πάνω από 200mg καφεΐνης και ας έχουν περάσει 5 χρόνια. Καλό είναι να περιορίσεις την καφεΐνη που πίνεις και να φτιάχνεις τους μισούς φραπέδες με decaf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με κάνετε να νιώσω άσχημα με αυτά που διαβάζω. Μιας και συνήθως πίνω 2 με 3 κουτάκια την ημέρα. Μόνο zero βέβαια μιας και δεν μπορώ με τίποτα την ζάχαρη.

Από εκεί και πέρα, δοκίμασα και εγώ την νέα γεύση και δεν μου άρεσε καθόλου. Την βρήκα ξεθυμασμένη και κάπως πιο γλυκιά. Το καλό είναι ότι πάρα πολλοί έχουν κάνει παράπονα και ελπίζω να γυρίσουν στην παλιά συνταγή.

Για την ώρα βρίσκω ακόμα στοκ από την προηγούμενη και αργότερα θα δω μήπως δοκιμάσω και άλλες επιλογές (Pepsi Max πχ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueBlade είπε

Θα με κάνετε να νιώσω άσχημα με αυτά που διαβάζω. Μιας και συνήθως πίνω 2 με 3 κουτάκια την ημέρα. Μόνο zero βέβαια μιας και δεν μπορώ με τίποτα την ζάχαρη.

Από εκεί και πέρα, δοκίμασα και εγώ την νέα γεύση και δεν μου άρεσε καθόλου. Την βρήκα ξεθυμασμένη και κάπως πιο γλυκιά. Το καλό είναι ότι πάρα πολλοί έχουν κάνει παράπονα και ελπίζω να γυρίσουν στην παλιά συνταγή.

Για την ώρα βρίσκω ακόμα στοκ από την προηγούμενη και αργότερα θα δω μήπως δοκιμάσω και άλλες επιλογές (Pepsi Max πχ)

Η μείωση του ανθρακικού έχει αρκετά χρόνια πάντως. Νομίζω ο κύριος λόγος είναι ότι τα μπουκάλια πλέον έχουν το μισό πλαστικό από ότι είχαν πριν 10 χρόνια και αν βάζαν την ίδια ποσότητα ανθρακικού τα μπουκάλια θα έσκαγαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, michael92 said:

Η μείωση του ανθρακικού έχει αρκετά χρόνια πάντως. Νομίζω ο κύριος λόγος είναι ότι τα μπουκάλια πλέον έχουν το μισό πλαστικό από ότι είχαν πριν 10 χρόνια και αν βάζαν την ίδια ποσότητα ανθρακικού τα μπουκάλια θα έσκαγαν. 

Και γι' αυτό αλλά και για περιβαντολλογικούς διαφημιστικούς λόγους.
https://www.coca-colacompany.com/news/reducing-carbon-in-our-value-chain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, michael92 είπε

Για πολλά χρόνια έπινα 3-4 λίτρα coca cola zero την ημέρα. Πλέον την έχω περιορίσει στα 3 μπουκαλάκια των 500ml και προσπαθώ να την κόψω τελείως αλλά δεν κόβεται η άτιμη. 

Εγω βρήκα την υγειά μου με ανθρακούχο νερό. Εδω και έξι μήνες εχω πιεί ελάχιστες φορές κόκα κόλα πλέον.  Η αισθηση του ανθρακικου είναι στην ουσία αυτό που μας εθίζει. Δοκιμάστε το και θα δείτε. ;) 

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, l337 είπε

Και γι' αυτό αλλά και για περιβαντολλογικούς διαφημιστικούς λόγους.
https://www.coca-colacompany.com/news/reducing-carbon-in-our-value-chain

Μάλιστα. Ας την κάνουν και τελείως ξεθυμασμένη για να το παίξουν woke και εμείς επιτέλους θα την κόψουμε γιατί δεν θα πίνεται. :lol: 

2 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Εγω βρήκα την υγειά μου με ανθρακούχο νερό. Εδω και έξι μήνες εχω πιεί ελάχιστες φορές κόκα κόλα πλέον.  Η αισθηση του ανθρακικου είναι στην ουσία αυτό που μας εθίζει. Δοκιμάστε το και θα δείτε. ;) 

Που και που πίνω καμιά Tuborg soda και είναι φοβερή. Βέβαια και πάλι το ανθρακούχο νερό δεν είναι τελείως υγιεινό καθώς είναι τίγκα στο νάτριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 minutes ago, Lucifer said:

Εντελώς διαφορετική γεύση στην Ολλανδία η Άμστελ.

(Ζβανάκι δεν έχω φάει)

Βγαίνει από την κατηγορία της περιπτερόμπυρας δλδ? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, michael92 είπε

Μάλιστα. Ας την κάνουν και τελείως ξεθυμασμένη για να το παίξουν woke και εμείς επιτέλους θα την κόψουμε γιατί δεν θα πίνεται. :lol: 

Που και που πίνω καμιά Tuborg soda και είναι φοβερή. Βέβαια και πάλι το ανθρακούχο νερό δεν είναι τελείως υγιεινό καθώς είναι τίγκα στο νάτριο.

Το νάτριο τι μας ενοχλεί ;   Εγώ συνήθως προτιμώ Μιτσικέλι ή Ζαγόρι. Η αίσθηση του ανθρακικού είναι ανώτερη απο της κοκα κολα παντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Παντως αν θυμαστε οι παλιοτεροι, η κλασσικη κολα διαφερει παρα πολυ απο αυτην που πιναμε 80s η ακομα και αρχες 90s.

Η coca cola της δεκαετιας του 80 στα γυαλινα μπουκαλια δεν εχει καμια σχέση με την σημερινη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω που λετε για monster και τσιτες κτλ. Μονο εμενα δεν με πιανει; Παλια επινα απο ενα μισολιτρο κουτακι την ημερα (χωρις ζαχαρη) και μπορουσα να κοιμηθω απευθειας. Και δεν ειμαι καν του καφε. Μαλιστα την πρωτη φορα που ηπια monster ειχα παρει 4-5 κουτακια διαφορων γευσεων να τα δοκιμασω. Πινω το πρωτο μετα το μεσημεριανο και το δευτερο μετα το βραδυνο και κοιμηθηκα σαν πουλακι κανονικα. Ηταν και μερα γενικης ξαπλας επισης.

Τα τελευταια 3 χρονια ομως, μονο 3,5-4 λιτρα νερακι την ημερα. Ολα τ' αλλα μου φαινονται παραξενα πλεον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...