Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Twisted_Metal είπε

Τόση κουβέντα για τα... "unplayable" 30 καρέ (πιο πάνω ειπώθηκε πως το U4  σχεδόν δεν παίζεται. Παναγια μου δλδ) και εν τω μεταξύ παίζουμε παιχνίδια σε 20,30 και 60fps εδώ και 30 χρόνια. Και παραπάνω δηλαδή. Από την εποχή του Atari και του NES.

 

πω πω ελιτισμός

Γιατί ελιτισμός; Το Uncharted 4 συγκεκριμένα, μια χαρά παίζεται στα 30fps αλλά υπάρχουν και παιχνιδια που δεν παλεύονται. Τα 60 fps πρέπει να είναι στάνταρ στην βιομηχανία. Στο 2022 βρισκόμαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/1/2022 στις 10:26 ΠΜ, ilias78 είπε

Σκέφτομαι να πάρω το charging station για να τοποθετω τα χειριστήρια αλλά φυσικά κ για να τα φορτίζω. Επειδή θα είναι μόνιμα στην πρίζα, ξέρουμε αν θα έχει επιπτώσεις στην μπαταρία? 

 

Στις 30/1/2022 στις 10:32 ΠΜ, G4iwrgos είπε

Έχω της σονυ. Όχι δεν έχει καμία επίπτωση στη μπαταρία καθώς μόλις φορτισουν σταματανε αυτοματα. 1 χρόνο τωρα δεν έχω παρατηρήσει καμία πτωση και τα έχω πάντα εκεί να φορτιζουν είτε παίξω μισή ώρα είτε 5 .

Επαναφερω λίγο το θέμα γιατί μου γεννήθηκε η εξής απορία. Τι γινεται αν βάλω το χειριστήριο πάνω στο charge station ενώ έχω παίξει λίγο, δηλαδή η μπαταρία να έχει πέσει ένα 5-10%? Θα το φορτίσει μέχρι 100%? Αν αυτό γίνεται συνέχεια, η μπαταρία δεν θα τα παίξει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Twisted_Metal είπε

Τόση κουβέντα για τα... "unplayable" 30 καρέ (πιο πάνω ειπώθηκε πως το U4  σχεδόν δεν παίζεται. Παναγια μου δλδ) και εν τω μεταξύ παίζουμε παιχνίδια σε 20,30 και 60fps εδώ και 30 χρόνια. Και παραπάνω δηλαδή. Από την εποχή του Atari και του NES.

 

πω πω ελιτισμός

Όσο παίζεις τα παιχνίδια σε 20-30 fps δεν έχεις θέμα (και εγώ έπαιξα κάτι bloodborne κτλ. σε 25+ fps στο PS4), αν συνηθίσεις όμως στα 60+ (PS5, PC) τότε πολύ απλά σου φαίνεται η εικόνα σαν να έχει πρόβλημα.

Ο καθένας τα αντιλαμβάνεται αυτά τα πράγματα διαφορετικά, προσωπική μου άποψη είναι πάντα, εσένα μπορεί να σε ευχαριστεί το ίδιο να τα παίζεις στα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εχω συνηθίσει να παίζω στα 60fps. Αυτό γράφω.

Παιζω (παίζουμε) στα 60 φπς εδώ και 30 χρόνια. Και στα 30fps και στα 15fps.

Δεν είναι κάτι καινούργιο που λες "Θεέ μου πως έπαιζα πριν!".

4 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Όσο παίζεις τα παιχνίδια σε 20-30 fps δεν έχεις θέμα (και εγώ έπαιξα κάτι bloodborne κτλ. σε 25+ fps στο PS4), αν συνηθίσεις όμως στα 60+ (PS5, PC) τότε πολύ απλά σου φαίνεται η εικόνα σαν να έχει πρόβλημα.

Ο καθένας τα αντιλαμβάνεται αυτά τα πράγματα διαφορετικά, προσωπική μου άποψη είναι πάντα, εσένα μπορεί να σε ευχαριστεί το ίδιο να τα παίζεις στα 30.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Twisted_Metal είπε

Μα εχω συνηθίσει να παίζω στα 60fps. Αυτό γράφω.

Παιζω (παίζουμε) στα 60 φπς εδώ και 30 χρόνια. Και στα 30fps και στα 15fps.

Δεν είναι κάτι καινούργιο που λες "Θεέ μου πως έπαιζα πριν!".

Παίζουμε καλά το είπες, εγώ προσωπικά δεν είχα παίξει παλιότερα στα 60+ fps οπότε μου φάνηκε σοκαριστική η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από τα 60 fps που λέτε (και εγώ δυσκολεύομαι στα 30), έχω ένα άλλο θέμα πολύ πιο απλό που για κάποιο λόγο πολλά παιχνίδια δεν το υποστηρίζουν, ενώ είναι σχετικά εύκολο...το invert x axis στο δεξί αναλογικό (camera). Μόνο έτσι μπορώ να παίξω δυστυχώς, και ενώ είναι κάτι εξευτελιστικά έυκολο να το βάλουν παντού σαν μία επιλογή...πολλά δεν το έχουν. Ήλπιζα με την νέα ρύθμιση του PS5 να το έχουν τουλάχιστον όλα τα PS5 παιχνίδια, αλλά δεν ισχύει. Τελευταία ελπίδα είναι να το βάλουν ως accessibility forced επιλογή στο επίπεδο του σύστηματος...αλλα κρατάω πολύ μικρό καλάθι.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiAvOl είπε

Παίζουμε καλά το είπες, εγώ προσωπικά δεν είχα παίξει παλιότερα στα 60+ fps οπότε μου φάνηκε σοκαριστική η διαφορά.

Καθε γενιά πάντως έχει παιχνίδια στα 60καρε. Ειδικά οι πρώτες είναι φουλ.

: )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ilias78 είπε

 

Επαναφερω λίγο το θέμα γιατί μου γεννήθηκε η εξής απορία. Τι γινεται αν βάλω το χειριστήριο πάνω στο charge station ενώ έχω παίξει λίγο, δηλαδή η μπαταρία να έχει πέσει ένα 5-10%? Θα το φορτίσει μέχρι 100%? Αν αυτό γίνεται συνέχεια, η μπαταρία δεν θα τα παίξει?

 

Όχι, δεν φορτίζει αν η μπαταρία δεν πέσει πάνω από ένα ποσοστό που δεν γνωρίζουμε.

Έχει τύχει να παίξω κοντά 2 ώρες,να το βάλω επάνω και να μην φορτίζει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Twisted_Metal είπε

Τόση κουβέντα για τα... "unplayable" 30 καρέ (πιο πάνω ειπώθηκε πως το U4  σχεδόν δεν παίζεται. Παναγια μου δλδ) και εν τω μεταξύ παίζουμε παιχνίδια σε 20,30 και 60fps εδώ και 30 χρόνια. Και παραπάνω δηλαδή. Από την εποχή του Atari και του NES.

 

πω πω ελιτισμός

Οfftopic

Welcome to 2022 !

Το κατεβασα και εγω και ειναι εντελως unplayable στα 30.Οχι μονο αυτο αλλα και οτι ειναι 60 και κατω κατ εμε  και παιζω απο Amstrad εποχη. Tι λογικη ειναι αυτη? επειδη παιζαμε τοτε, μπορουμε να παιζουμε το ιδιο και τωρα? 40+ χρονια εξελιξης  δεν με αφηνουν αδιαφορο προσωπικα. Αν μπορεις εσυ καλα κανεις οχι ομως και "ελιτ" τα 60.....

Που να δεις 144 - 240+  σε PC .... :D 

Offtopic end

Btw υστερα απο γραφομενα αρκετων στο νημα για το Demon Souls και αφου το αγορασα / πουλησα 2 φορες , :P ,  τελικα εχω φαει τρελο σκαλωμα με το game. Ειναι πολυ δυνατο και θελει οντως υπομονη και χρονο να αφιερωσεις. Σιγουρα θα λαβεις ανταποδοση απο αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι διαφορά έχουν στην πράξη τα 60fps από τα 30; Στο pc μου στα σχετικά βίντεο στο youtube δε βλέπω καμία διαφορά, αλλά μάλλον είναι γιατί η οθόνη που έχω στο pc δεν τα υποστηρίζει, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο (ή έχω τόσο απαίδευτο μάτι).

Μάλλον πρέπει να ψάξω να βρω σχετικά βίντεο να τα δω από την κονσόλα.

Επεξ/σία από thagkol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ilias78 είπε

 

Επαναφερω λίγο το θέμα γιατί μου γεννήθηκε η εξής απορία. Τι γινεται αν βάλω το χειριστήριο πάνω στο charge station ενώ έχω παίξει λίγο, δηλαδή η μπαταρία να έχει πέσει ένα 5-10%? Θα το φορτίσει μέχρι 100%? Αν αυτό γίνεται συνέχεια, η μπαταρία δεν θα τα παίξει?

 

Μόλις βάλεις επανω το χειριστηριο γίνετε πορτοκαλι .αν για παράδειγμα είναι στο 90 95% θα φορτίσει 5 10 λεπτά καο θα σταματήσει. Εγώ πάντως που το έχω από περισυ το Δεκέμβριο δλδ περίπου 15 μήνες δεν έχω παρατηρήσει κάποια πτώση της μπαταρίας.ισως επειδή δεν το έχω ποτέ ξεφορτιτσο .με το π τελειώνω το παιχνίδι το βάζω επάνω στο charge.γενικα όλες αυτές οι μπαταρίες δεν έχουν κάποιο θέμα στο ποσό συχνά θα φορτιστουν.το να πέσει η απόδοση της μπαταρίας είναι κάτι αναπόφευκτο σε βάθος χρόνου. Το ίδιο ισχύει και στα κινητά. 

Επεξ/σία από G4iwrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thagkol είπε

Τι διαφορά έχουν στην πράξη τα 60fps από τα 30; Στο pc μου στα σχετικά βίντεο στο youtube δε βλέπω καμία διαφορά, αλλά μάλλον είναι γιατί η οθόνη που έχω στο pc δεν τα υποστηρίζει, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο (ή έχω τόσο απαίδευτο μάτι).

Μάλλον πρέπει να ψάξω να βρω σχετικά βίντεο να τα δω από την κονσόλα.

Έχει διαφορά. Προφανώς και έχει.

Και είναι πολύ σημαντικό να είναι σταθερά τα καρέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαρώστε με τα unplayable ρε. Όλη η συλλογή του PS4 και πρίν είναι unplayable αν είναι :P Προφανώς και τώρα που τα συστήματα μπορούν να έχουν ταυτόχρονα ικανοποιητικό fidelity και 60f+ είναι καλή η φάση, αλλα μήν τα ισοπεδώνουμε όλα.

Προφανώς και έχει αρκετή διαφορά ιδιαίτερα σε κάποια games, αλλα στα cinematic 3rd person
της Sony δεν είναι και το τέλος του κόσμου τα 30.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...